Maarialla-blogin Maaria Räisänen rikkoo kulisseja kirjoittamalla blogissaan myös masennuksesta, jaksamisesta ja yksinäisyydestä. Räisästä on äitinä uuvuttanut erityisesti suorituskeskeisuus ja ulkopuolelta asetetut raamit. Vaikeista hetkistä puhuminen ei ollut aluksi helppoa, mutta omien rajojen myöntäminen on lopulta helpottanut. Nykyään kahden pienen pojan äiti elää ruuhkaista arkea hyvällä sykkeellä. Maaria on Marja Hintikka Liven tähtibloggaajana maanantaina 31.10. TV2:lla klo 21.00, kun aiheena on vanhempien yksinäisyys.
Nimi... Maaria Räisänen
Perhetilanne... Naimisissa, 2- ja 4-vuotiaat pojat.
Vanhempana olen… Rakastava ja rajoista kiinni pitävä. Osaan myös tilanteen vaatiessa höllätä ja neuvotella. En osaa leikkiä autoilla, mutta sen sijaan tykkään ottaa lapset mukaan arkisiin askareisiin. Ihmettelemme yhdessä maailmaa.
Tärkein kasvatusperiaatteeni on... Kasvattaa pojista toisia kunnioittavia, oman arvonsa tuntevia miehiä, jotka osaa puhua ja pussata.
Eniten minua on vanhemmuudessa yllättänyt... Ylitsepursuavat tunteet ja se, miten vähän aikaa parisuhteelle todellisuudessa on jäänyt.
Kun on oikein kiire, luovun ensimmäisenä… Omasta laittautumisestani. Tämä käy ilmi esimerkiksi harjaamattomasta tukasta ja epähuomiossa valituista vaatteista, joissa on lasten eilinen menu.
Menetän hermoni kun… Olemme myöhässä. Ja se on tavallisesti ihan omaa syytä, kun kadotan ajantajun vähän turhan helposti aamukahvilla koomaillessani.
En koskaan uskonut sanovani lapselleni ääneen... Ole hiljaa.
Silloin kun lapsi ei näe... Herkuttelen.
Kun saan lapset illalla nukkumaan... Rojahdan sohvalle, katson telkkaria, kirjoitan blogia, hoidan sosiaalisia suhteita whatsappissa, sometan ja suunnittelen - saamatta lopulta mitään järkevää aikaiseksi.
Ärsyttävintä lapsissa on… Meteli. Siis miten niin pienistä tyypeistä voi lähteä niin kova ääni?
Hauskinta lasten kanssa on… Heidän ihan omat, omintakeiset jutut ja huumori. Mielikuvituksen rajaton määrä ja se, kun spontaani halauksen tarve iskee, kuten viimeksi vaikka kaupan parkkipaikalla.
Vanhempana minua pelottaa eniten... Se, että lapsille sattuu jotain. Yhtälailla pelottaa, että itselle käy jotain niin, etten enää näkisi lasteni kasvavan.
Lisää ohjelmasta





