Lähiökokki Veera loihtii nyhtökaurasta vegaanisen Mörköleivän. Nyhtiksen lihaisa maku ja kurkkusalaatin majoneesimainen kastike yllättävät sekaruokaan tottuneen: tämäkö muka tehty ilman lihaa, munaa tai kermaa?
Hervantalainen nuori ammattikokki Veera vannoo vege-mätön nimeen mausta ja rakenteesta tinkimättä ja rohkaisee esimerkillään kokeilemaan vege-ruokaa kotikeittiössä.
Jos perhepiiriin ilmaantuu kasvissyöjä tai peräti vegaani, joka ei käytä mitään eläinperäisiä tuotteita, monelta hellan ääressä hikoavalta loppuvat konstit. Yhden ruuan sijasta pitäisi yhtäkkiä ennättää valmistaa toistakin sorttia.
Entä jos tekisitkin koko väelle vegaanista ruokaa!
Testaa Veeran kehittämää Mörköleivän reseptiä: nopean herkun saat käyttämällä nyhtökauran kaverina esim. säilykekurkkusalaattia ja muita valmistuotteita.
Jos haluat kokeilla kaikkia Veeran kehittelemiä ohjeita, varaa täytteiden tekoon ja tekeytymiseen muutama tunti.
Mörköleivät
3 suurta pitkulaista sämpylää
BBQ-nyhtistä
Tomaattia siivuina
Salaattia revittynä
Marinoitua punasipulia
Kermaista kurkkusalaattia
tai muita kasvistäytteitä oman maun mukaan
Valmista ensin täytteet:
BBQ nyhtis
1-2rkl öljyä paistamiseen
Paketti maustamatonta nyhtökauraa (nude, 250g)
1dl savunmakuista BBQ-kastiketta
1dl vettä
1rkl tummaa soijakastiketta
ripaus savupaprikaa
Ruskista nyhtökauraa öljyssä kunnes se on rapeaa. Lisää joukkoon vesi, BBQ-kastike ja mausteet ja anna kiehua muutama minuutti, kunnes ylimääräinen neste on haihtunut.
Marinoitu punasipuli
Valmista ensin mausteliemi:
1dl valkoviinietikkaa
2dl vettä
2rkl sokeria
1tl suolaa
2 isoa punasipulia ohuina siivuina
Kiehauta mausteliemen ainekset kattilassa ja kaada punasipulien päälle suljettavaan rasiaan. Jäähdytä ja anna marinoitua jääkaapissa pari tuntia ennen käyttöä.
Kermainen kurkkusalaatti
Valmista ensin vegaaninen majoneesi:
0,5dl makeuttamatonta soijamaitoa
1rkl sinappia
1rkl valkoviinietikkaa
0,5tl suolaa
2dl öljyä
Kaada kaikki muut aineet paitsi öljy korkeareunaiseen kulhoon. Aseta sauvasekoitin kulhon pohjalle ja surruta öljy joukkoon ohuena nauhana. Säilytä jääkaapissa.
Sekoita seuraavaksi muut aineet majoneesiin ja anna maun tasaantua jääkaapissa pari tuntia:
1dl makeuttamatonta soijajogurttia
400g pikkuisia cocktailkurkkuja ohuina siivuina
1 suuri punasipuli pieninä kuutioina
1rkl sinappia
0,5tl mustapippurirouhetta
1 rkl persiljaa tai tilliä silputtuna
sokeria/suolaa
Kun kaikki täyteaineet ovat valmiina, kokoa Mörköleipä: halkaise sämpylät, paahda ne avattuina 200-asteisessa uunissa noin viisi minuuttia eli kunnes ne saavat vähän väriä ja rapeutta. Lisää sämpylöille salaattia, nyhtistä, kurkkusalaattia, tomaattia ja sipulia. Toista, kunnes näyttää tarpeeksi möröltä ja nauti!