Pentti Haanpään Noitaympyrä arvostelee metsäteollisuuden tulonjakoa ja luonnon tärvelemistä.
Romaanissa Pate Teikka kohoaa tukkijätkästä työnjohtajaksi ja kehittää uittorännin. Keksintö ei kuitenkaan hyödytä Patea itseään, vaan ainoastaan tehdasta. Noitaympyrä jatkaa kriittisellä linjalla kuvaten, kuinka teollisuus hyödyntää ja riistää metsiä luonnosta välittämättä.
Haanpää ei löytänyt kirjalleen kustantajaa sen valmistuttua. Teos oli ajankohtaan nähden hyvin kriittinen ja kritisoi poliittisen kirjon eri laitoja. Se julkaistiin vasta vuonna 1956, vuosi kirjailijan kuoleman jälkeen.
Toimittajat Nadja Nowak ja Seppo Puttonen ovat valinneet kirjan jokaiselta Suomen itsenäisyyden vuodelta. Haanpään Noitaympyrä on vuoden 1931 teos.
Teos oli luettavissa e-kirjana Kansalliskirjaston verkkokirjastossa Suomen 100-vuotisjuhlavuoden 2017 ajan.
Katsele ja kuuntele
Muusikko Jarkko Martikainen: "Haanpää oli niin poikkeuksellinen ajattelija ja niin suuri individualisti, että hän varmasti auttamatta haastoi aikansa suuria tekijöitä"
Katso Jarkko Martikaisen haastattelu Noitaympyrästä. Aamu-tv:n 101 kirjaa -sarjassa haastattelijana on Seppo Puttonen.
Kaikki 101 kirjaa käsiteltiin Aamu-tv:n haastatteluissa ja Sadan vuoden kirjat -sarjassa Yle Radio 1:ssä.
Toimittajat: Nadja Nowak, Seppo Puttonen, Kasperi Lumijärvi ja Maija Puska.
Artikkelia muokattu 1.1.2018: Linkki e-kirjaan poistettu lukuoikeuden umpeuduttua.