Hyppää pääsisältöön

Henkilö roolin takana: Helena Rängman

Marika tanssii
Marikaa näyttelevä Helena Rängman harjoittelee irlantilaista tanssia vapaa-ajallaan. Marika tanssii Kuva: Yle/uusipäivä Helena Rängman,Marika Ruuskanen-Kuusla,Uusi päivä (tv)

Marika Ruuskanen-Kuusla on Helena Rängmanin suosikki.

1. Miten päädyit näyttelemään Uuteen Päivään?
Ensimmäiseltä koekuvauskierrokselta syksyllä 2009

2. Mitä teet, kun et näyttele Uudessa Päivässä?
Teatteritöitä enimmäkseen. Tänä syksynä teen naispääroolin musikaalissa Herrasmieshuijarit Rauman kaupunginteatterissa. Lisäksi esitän Sugaria Tampereen Teatterissa ja olen mukana Tampere-talon pikkujoulurevyyssä nimeltä Valelääkärikirja. Jos vapaa-aikaa esitysten ja kuvausten lomassa vielä jää aion treenata irkkutanssia, säveltää uusia biisejä ja soittaa irlantilaista huilua.

3. Suosikkihahmosi sarjassa?
Saaks sanoo omansa? Marika on mun suosikki, koska se on todellinen tulisielu ja silti herkkis. Jos omaa ei saa sanoo ni sit sanon Otso Karhu, koska hän on sydämellinen ja hauska heittäytyjä.

4. Mitä muistat UP:sta vielä vuosien päästä?
Sen, kuinka Lari Halme esitti Marikaa jouluspesiaalissa. Hän esitti hahmoa antaumuksella (ja mielestäni aika paljon isommin kuin minä, mistä hän on ehkä toista mieltä) ja myös silloin kun kamera ei käynyt saaden koko kuvausryhmän nauramaan hysteerisesti.

Helenaa voi seurata Facebookissa käyttäjänimellä Helena Rängman Official, Instagrammissa käyttäjänimellä @helenarngman
sekä kotisivuilla helenarangman.fi.

Lisää ohjelmasta