Villen keittiössä juodaan kahvia, tanssitaan salsaa ja paketoidaan tamales-kääryleitä. Vieraina ovat costaricalaiset ystävykset Daniel, Kimberly, Isaura ja Esteban.
Menu:
- Patacones
- Mustapapusose
- Tamales
- Gallo Pinto
- Tres leches
Patacones (4:lle)
- vihreitä keittobanaaneja
- öljyä friteeraukseen
- suolaa
Lämmitä friteerausöljy kattilassa tai friteerauskoneessa. Kuori keittobanaanit ja leikkaa ne noin 1,5 cm paksuiksi viipaleiksi. Friteeraa kuumassa öljyssä muutamia sekunteja niin että banaaniviipaleet kypsyvät, mutta eivät ruskistu. Nosta reikäkauhalla talouspaperille hetkeksi kuivumaan.
Friteerauksen toinen vaihe:
Litistä keittobanaanipalaset esimerkiksi lautasella tai puisella perunasurvimella leveiksi kiekoiksi ja laita takaisin öljyyn, paahda kullanruskeiksi ja valuta friteerauksen jälkeen uudelleen talouspaperilla. Mausta suolalla ja tarjoa esimerkiksi guacamolen tai salsan kera.
Mustapapusose (4:lle)
- 1 prk mustia papuja
- 1 rkl voita
- 1 dl vettä
- 1-2 tl lizanokastiketta
- 1-2 rkl kahvia
- suolaa
- pippuria
Laita pavut, voi, vesi, lizanokastike ja kahvi kasariin. Kiehauta ja alenna lämpöä niin että seos porisee rauhallisesti. Keitä 10 minuuttia tai kunnes pavut ovat pehmeitä. Mausta suolalla ja pippurilla. Valuta tarvittaessa keitinvettä pois, jos haluat kiinteämmän paputahnan.
Soseuta ainekset tehosekoittimessa sileäksi.
Tamales (4-6:lle)
- 2 kg maissijauhoa
- 1 kg porsaanlihaa
- 1 kg pitkäjyväistä riisiä
- ½ kg porkkanoita
- ½ kg herneitä
- 2 punttia korianteria
- 3 punaista paprikaa
- 1 valkosipuli
- 1 varsiselleri
- 2 kanaliemikuutiota
- 1 tl mustapippuria
- suolaa myllystä maun mukaan
- ruokaöljyä tai laardia
- 1 laatikko “achiotea” eli annattoa
- banaanin lehtiä
- paistinarua
Keitä liha valkosipulin, kanaliemikuution ja pippurin kanssa.
Pilko porkkanat ja varsiselleri siivuiksi. Keitä porkkanat , varsisellerit ja herneet. Keitä riisi ja lisää annatto.
Kastele maissijauhot vedellä, jossa olet keittänyt lihan. Lisää suola, kanaliemikuutio, murskattu valkosipuli ja öljyä. Keitä ja sekoita vesi ja maissijauhot keskenään tahnaksi.
Laita banaaninlehden päälle kaksi ruokalusikallista maissijauhotahnaa ja ruokalusikallinen riisiä . Sen jälkeen lisää porkkana- ja sellerisiivut, tuoretta korianteria sekä vähän kanaa ja herneitä. Taittele se kiinni reunoista ja sido nauhalla kiinni. Lopuksi keitä Tamales-nyytit kaksi päällekkäin kuumassa vedessä .
Gallo pinto (6-8:lle)
- 2 prk mustapapuja
- 4 dl keitettyä pitkäjyväistä riisiä
- 2 sipulia
- 2 punaista paprikaa
- 1 valkosipulin kynsi
- 2 rkl rypsiöljyä tai voita, paistamiseen
- 1 puntti korianteria
- 2-3 rkl Lizanokastiketta
- suolaa & mustapippuria
- 1 kypsä keittobanaani
- lenkkimakkaraa
- chorizomakkaraa
- kotijuustoa
tarjoiluun:
Creme Fraichea
Hienonna sipuli ja valkosipuli, kuutioi paprika pieneksi. Kuumenna öljy tai voi pannussa ja kuullosta kasvikset siinä. Lisää riisi ja sekoita.
Siivilöi mustapavut, mutta säästä liemi. Lisää pavut riisiin ja sekoita. Lisää papujen lientä oman maun mukaan, liemi värjää ja antaa riisille kosteutta. Lisää hienonnettua korianteria ja mausta Lizanokastikkeella, suolalla ja pippurilla. Pidä riisi lämpimänä samalla kun valmistelet muut ainekset.
Paista lenkkimakkaraa ja chirizomakkaraa ja kasaa riisin päälle. Lisää kotijuusto annokseen ja tarjoa.
Tres leches (6:lle)
Taikina:
- 5 kananmunaa
- ¼ tl suolaa
- 2,5 dl sokeria
- ripaus valkoviinietikkaa
- ½ tl vaniljasokeria
- 1¼ dl kiehuvaa vettä
- 3 ¾ dl vehnäjauhoja
- 2 tl leivinjauhetta
- voita vuoan voiteluun
Maitokastike:
- 1 prk (350 ml) evaporated milk (makeuttamaton kondensoitu maito)
- 1 prk (400 g) kondensoitua maitoa
- 2,5 dl vispikermaa
- 1 ¼ dl maitoa
- 5 tl vaniljasokeria ja 1 tl nestemäinen vanilja-aromi
- 2 rkl rommia
- 2 kananmunan keltuaista
Kakun kuorrutukseen:
- 2 kananmunan valkuaista
- 2,5 dl sokeria
- 1 ¼ dl vettä
- ¼ tl sitruunamehua
- ⅛ tl suolaa
Tee ensin kakkupohja. Lämmitä uuni 180-asteeseen. Erottele kananmunan keltuaiset ja valkuaiset. Laita valkuaiset ja suola kulhoon ja vatkaa kovaksi vaahdoksi. Lisää sokeri vähitellen kunnes saat kuohkean valkuaisvaahdon.
Vatkaa toisessa kulhossa keltuaiset, etikka ja vaniljasokeri kuohkeaksi ja lisää lopuksi kiehuva vesi ohuena norona seokseen vatkaten koko ajan voimakkaasti.
Siivilöi vehnäjauhot ja leivinjauhe kolmanteen kulhoon ja sekoita hyvin. Lisää keltuaisseokseen vuorotellen jauhoseosta ja valkuaisvaahtoa, kunnes kaikki ainekset on sekoitettu. Kaada voideltuun, n. 20 x 30 cm kokoiseen neliskulmaiseen uunivuokaan ja paista uunin keskiosassa noin 25 min.
Tee kakun paistuessa maitokastike sekoittamalla kaikki ainekset sileäksi. Laita sivuun odottamaan.
Kun kakku on kypsä, jätä se vuokaan. Lisää maitokastike voin päälle. Kumoa kakku tarjottimelle ja pistele siihen kauttaaltaan reikiä kostutetulla hedelmäveitsellä. Lusikoi maitokastike kakun pintaan, tee tämä vaihe rauhallisesti niin kaikki kastike ehtii imeytymään pohjaan. Anna vetäytyä kylmässä.
Tee kuorrute: Riko valkuaiset yleiskoneen kulhoon, mutta älä vielä käynnistä konetta. Laita muut ainekset kasariin, sekoita ja ala lämmittämään miedolla lämmöllä koko ajan sekoittaen, kunnes sokeri on liuennut nesteeseen ja pintaan nousee pieniä kuplia. Anna kuplia tasan minuutin ajan, nosta sitten liedeltä ja kaada kerralla valkuaisten päälle, käynnistäen yleiskoneen. Vatkaa seosta koko ajan nopeutta lisäten, kunnes saat kuohkean kuorrutteen. Vatkaa seosta enintään 5 minuuttia ja sammuta. Levitä kuorrute jäähtyneen kakun päälle.