TV1 maanantaista perjantaihin 30.7. - 10.8.2018 klo 18.30 - 19.00, uusinta seuraavana arkipäivänä klo 9.30
Katsottavissa Areenassa
Tamperelaisen Juha-Pekka Ristmeren vanhemmat rakensivat 1960-luvulla Poriin omin voimin omakotitalon, joka kesti hädin tuskin 50 vuotta. Rakennusvirheiden vuoksi kosteus pääsi rakenteisiin ja home turmeli talon. Talo oli lopulta purettava. Samalla kun Ristmeren vanhempien elämäntyö revittiin maan tasalle, alkoi uuden suunnittelu.
Vanhempiensa puolesta sisuuntunut Ristmeri päätti rakentaa puretun paikalle talon, jonka tuli kestää tuplasti eli vähintään sata vuotta. Sellaista taloa Ristmeri ei saanut yhdestäkään talotehtaasta. Se piti suunnitella ja rakentaa varta vasten tyhjälle tontille.
Ykkönen uusii kymmenosaisen sarjan Sadan vuoden talo, joka seuraa kestävän omakotitalon rakentamista.
Ammattilaiset ja ummikko
Kun rakennetaan omakotitalo, jonka on määrä kestää seuraavat sata vuotta, on tehtävä haasteellinen. Kun talon tulisi lisäksi olla terveellinen, muunneltava, moderni ja tulevaisuuden normit täyttävä, on työ entistä vaikeampaa. Ja kun talon rakennuttaja ei ymmärrä rakentamisesta juuri mitään, on hanke jo lähes mahdoton.
Tehtävään tarvittiin puurakentamiseen erikoistunut arkkitehti, yli 40 vuotta alalla työtä tehnyt timpuri, valtavan riskin ottanut rakennuttaja ja liuta eri alojen ammattilaisia. Tällä kokoonpanolla alkoi puolitoista vuotta kestänyt uurastus, joka on tallennettu iloineen, suruineen, onnistumisineen, vastoinkäymisineen ja vahinkoineen.

Arkkitehdin Ristmeri pestasi Raumalta. Päätimpuri piti hakea paljon kauempaa. Tehtävään pestattiin 70-luvulla Porista Ruotsiin rakennustöihin lähtenyt Esa ”Dale” Dahl. Dale pyysi avukseen sisarenpoikansa Erik Dahlin ja lähes 50 vuotta tuntemansa Mäkisen Jampan.
Kun tähän porukkaan istutettiin muut eri alojen ammattilaiset ja ummikkona rakennuttajan työhön alkanut Ristmeri, oli keitos valmis. Varsinkin kun hämmentäjänä toimi kaikesta kaiken tietävä Dale.
Luovaa hulluutta ja arkkitehtuuria
Lopputuloksena on Sadan vuoden talo, joka seisoo Porissa maamerkkinä innostuksesta, haaveista ja luovasta hulluudesta. Ja nykyaikaisesta arkkitehtuurista.
Poikkeuksellisen muotoinen talo kätkee sisäänsä työporukan valtavan työn lisäksi väkevät tarinoinnit, tunaroinnit, taidonnäytteet ja väittelyt. Ja tapaturmat. Sarja on rehellinen kuvaus työyhteisön uurastuksesta ja tulossa kaiken kansan katsottavaksi riitoineen päivineen.
Tuotanto: Filmaattiset Oy, 2017. Dokumenttisarja on esitetty edellisen kerran Ykkösellä 2017.