Julkaisemme Ylestä lehdille lähetettyjä kirjoituksia, vastineita ja oikaisuja. Tämä vastaus on julkaistu Kalevassa 1.11.2017.
Lyly Rajala (Kaleva 28.10.) kirjoittaa aivan oikein, että Yle kuuluu kaikille suomalaisille. Ylen radioperheeseen kuuluukin neljä suomenkielistä ja kaksi ruotsinkielistä radiokanavaa ja runsaasti kuunneltavaa myös Yle Areenassa. Kanavat kattavat yhdessä erilaisia käyttötarkoituksia ja mieltymyksiä.
Radio Suomi haluaa olla kaikkien suomalaisten kanava, ikään ja asuinpaikkaan katsomatta. Kanavalla on myös satoja tuhansia alle 50-vuotiaita kuuntelijoita. Käsitys siitä, että yksinomaan iäkkäät kuuntelisivat Radio Suomea on virheellinen.
Radio Suomessa musiikkilinjan pohjana on kaupallisiin radiokanaviin verrattuna poikkeuksellisen laaja musiikkikirjasto. Iskelmämusiikkia soitamme noin 20 prosenttia koko tarjonnastamme.
Vanhan tanssimusiikin ja monen muun perinteisemmän genren lisäksi soitamme myös sitä musiikkia, jota Suomessa tehdään juuri nyt. Haluamme, Ylen tehtävänkin mukaisesti, antaa tilaisuuden tulla kuulluksi myös sellaisille musiikintekijöille, joilla ei ole vielä kovin paljoa keikkakilometrejä.
Radio Suomen alueellisten lähetysten aika perustuu lähetysvirtaan. Lähetysvirta sisältää paljon alueellisia asioita, vaikka ilmaisu onkin erilaista kuin vaikkapa uutislähetyksissä.
Asioista voidaan puhua perinteisen toimituksellisen sisällön ja uutislähetysten rinnalla hyvinkin keskustelevaan sävyyn ja käydä samalla kiinnostavaa vuoropuhelua.
Makuja on varmasti monia, kuten on vaikka kulttuurin, ruuan tai urheilun suhteen. Muutos tutulla kanavalla voi tuntua erikoiselta, kun ilmaisu on aiemmin ollut erilaista.
Monia toimitettuja sisältöjä voidaan taustoittaa huomattavasti ihmisläheisemmin, kun aiheesta keskustelevat asiantuntijoiden lisäksi elävästi ilmiöihin perehtyneet toimittajat. Vaikka olemme vahvasti uutis- ja ajankohtaiskanava, niin lähetysvirran parissa on oltava mahdollisuus myös viihtyä. Vaikka juontajien puhe kuulostaa rennolta, se on suunniteltua lähetysvirtaa.
Mainitsemasi Radio Suomen Oulusta lähetettävän aamulähetyksen osalta viimeisin Kansallinen radiotutkimus kertoo kuuntelijalukujen nousseen edellisestä tutkimusjaksosta uuden juontajan aikana. Alan ammattilaisena varmasti tiedät, että usein kiinnostavimmat radio- ja TV-persoonat jakavat mielipiteitä.
Arvostamme palautettasi, kuten kaikkea palautetta, jonka saamme. Toivottavasti löydät kuitenkin ohjelmistostamme myös Sinulle sopivaa sisältöä.
Jyri Kataja-Rahko, Ylen aluetoiminnan päällikkö
Aki Karjalainen, Yle Pohjois-Suomen päällikkö