
Roosa, 17, menee riskialttiiseen selkäleikkaukseen. Helenan, 90, sydämeen asennetaan keinoläppä. Pääseekö Reijo, 65, elinsiirrejonoon. Viljo, 10, kuulee onko lymfooma selätetty. Hämeenlinnan ambulanssin matkassa.
Roosa, 17, Varkaudesta on menossa isoon selkäleikkaukseen Turkuun. Lasten ortopedian professori Ilkka Helenius operoi pahasti vinoon kasvaneen selkärangan. Roosaa pelottaa skolioosileikkauksesta toipuminen, hänen äitiään taas tyttären toiveammatin romuttuminen. Pystyykö Roosa enää nousemaan hevosen selkään ja jatkamaan hevoshoitajan koulutustaan.

Helena, 90, on ikäihminen, joka pitää reipasta tahtia elämässään yllä. Hiljattain alkaneen väsymyksen syyksi selvisi kalkkeutunut aorttaläppä. Helenan korkea ikä ei ole este sen hoidolle. Taysin kardiologian erikoislääkäri Markku Eskola tekee aorttaläppäleikkauksen paikallispuudutuksessa suonen kautta.
Hämeenlinnan ambulanssikaksikko on töissä vuorokauden ympäri. Ensihoitajien työ on hyvin liikkuvaa, siksi Susanna Virolainen on hakeutunut alalle. Hänellä ja työparilla Toni Lehtosella on tiedossa 24 tunnin työvuoro.

Meilahden sairaalassa Helsingissä pidetään lääkäriasiantuntijoiden elinsiirrekokousta. Ensimmäisenä käsittelyssä on potilas Reijo, 65, jonka maksasta on löytynyt kolmen kasvaimen pesäkkeet. Hänen ainoa toiveensa on maksasiirre. Kokouksessa lääkärit päättävät, otetaanko Reijo elinsiirrejonoon vai ei.
Viljo, 10, sairastui Non-Hodgkinin lymfooman. Hänen sytostaattihoitonsa ovat päättyneet muutama viikko sitten. Hoitoennusteet ovat hyvät, mutta vielä on matkaa terveen elämään. Tänä keskiviikkona hän saa kuulla hoitotuloksia. Eniten Viljo odottaa tulevaisuudelta, että pääsisi normaaleihin tekemisiin muiden lasten kanssa.

Bioanalyytikko Niina Vaitomaa seuloo Turussa aineenvaihduntasairauksia, joihin voidaan vaikuttaa parantavasti, kun hoito aloitetaan aivan vastasyntyneiltä.
Elossa 24h ensimmäinen jakso sunnuntaina 7.1.2018 kello 20.00 Yle TV1:llä ja Yle Areenassa.