Paahdettuna paprikasta tulee makeaa, pehmeää ja taipuisaa. Yhdessä suolaisen parmankinkun ja raikkaan salvian kanssa siitä syntyy värikäs saltimbocca, jonka voi nauttia riisin ja kirpeän paprikavinegretin kanssa.
Paprikakääryleet
Ainekset:
- 3 punaista paprikaa
- ½ ruukkua salviaa
- 6 viipaletta parmankinkkua
- 1 valkosipulinkynsi
- suolaa
- mustapippuria
- oliiviöljyä paistamiseen
Tee näin:
- Halkaise paprikat.
- Sivele puolikkaisiin oliiviöljyä ja paahda niitä 250-asteisessa uunissa grillitoiminnolla 12–15 minuuttia.
- Ota puolikkaat uunista ja anna jäähtyä.
- Kuori puolikkaat ja poista siemenet ja valkoiset osat.
- Levitä jokaiselle paprikanpuolikkaalle kolme salvianlehteä ja nosta päälle parmankinkkuviipale.
- Kääri rullaksi ja kiinnitä hammastikuilla.
- Paista kääryleitä pannulla tai grillaa niitä noin 2 minuuttia.
Tarjoa paprikavinegretin kanssa.
Paprikavinegretti
Kirpeä ja täyteläinen paprikavinegretti toimii hyvin makeiden paprikakääryleiden parina. Se valmistuu nopeasti ja sopii raikkaaksi kastikkeeksi myös muille ruoille, vaikkapa grillatulle punaiselle lihalle tai broilerille.
Ainekset:
- 2 keltaista tai oranssia paprikaa
- ½ dl oliiviöljyä
- 2 rkl viinietikkaa, mieluiten sherry- tai samppanjaviinietikkaa
- suolaa
- mustapippuria
- 1 rkl kapriksia
- 1 salottisipuli silputtuna
Tee näin:
- Raasta paprikat ja paista raaste pehmeäksi tilkassa oliiviöljyä.
- Sekoita raaste, loppu oliiviöljy, viinietikka sekä ripaus suolaa ja mustapippuria tehosekoittimessa.
- Sekoita joukkoon kaprikset ja salottisipulisilppu.
Vinkki
Voit tarjota paprikakääryleiden lisukkeeksi sahramiriisiä. Kuullota arborioriisiä, sipulisilppua ja hyppysellistä sahramia tilkassa oliiviöljyä. Lisää vettä vähän kerrallaan lisäten uusi annos vasta, kun edellinen on lähes imeytynyt riisiin. Jatka näin, kunnes riisi on pehmeää.
Lisää ohjelmasta
- Näin ompelet käsilaukun vanhasta nahkatakista
- Strömsön nahkaopas – näin kierrätät kaikkea vanhoista sohvista nahkaliiveihin
- Tee miniatyyrikokoisia ruukkukasveja maalarinteipistä
- Rakenna pääskyille pesä betonista niin saat naapureiksi kesän ahkerimmat hyttysenpyytäjät
- Vangitse kukkien taianomainen sisin läpikuultavaan akvarelliin
- ”On huomattavasti helpompaa olla diabeetikko, jos pitää ruoanlaitosta” – vaasalainen Ebba Håkans valmistaa makunystyrät räjäyttävää grilliruokaa kasviksista