YleX Nosteessa -musiikkireality alkaa 14. syyskuuta.
YleX Nosteessa -musiikkireality alkaa Youtubessa ja Yle Areenassa 14. syyskuuta. Sarjan toisella tuotantokaudella kilpailee kuusi monipuolista ja erilaista artistia.
Jälleen trendikkään Paramoren tahtiin aikuistunut Haloo Helsinki! keskittyy oman soundinsa ylläpitoon, ja pudotti ainoan puhtaan rokkibiisin uudelta levyltään.
Ett par tiotals spelare har tränat tillsammans i Tölö.
Coronakrisen och de riktlinjer och bestämmelser den medför orsakar problem för alla i samhället, inte minst för fotbollsspelare som har svårt att hålla sig i schack. Bland annat HIFK:s, HJK:s och Gnistans spelare har setts träna tillsammans i Tölö i Helsingfors – detta trots regeringens gränsdragning vid högst tio personers sammankomster.
Om du ska från Tölö till Böle är den snabbaste vägen via Fartvägen som går bredvid järnvägsspåret. Då Yle Huvudstadsregionen testade rutten via Fartvägen och rutten via Mannerheimvägen och Nordenskiöldsgatan var den senare långsammare både under och utanför rusningstid. Tipsa oss om andra genvägar vi borde testa!
Helsingfors stad planerar att piffa upp Tölö torg. Staden ordnar en idétävling, och målet är att det ska finnas en ordentlig torgverksamhet på torget och att det ska bli en träffplats för invånarna.
Målet är att göra området mer aktivt och lockande.
Mer liv och glädje till området kring Tölöviken. Det är målet då Helsingforsborna får vara med och utveckla oasen mitt i centrum. Fram till slutet av december kan man bidra med idéer genom en webbgallup.