Ensi kesänä Joensuussa esiintyvät muun muassa Töölön Ketterä, Ida Paul & Kalle Lindroth ja Ruusut.
Ilosaarirock on julkaissut uusia esiintyjiä ensi kesän festareille. Päivän kovin kiinnitys on Grammy-palkittu tuottaja Zedd. Hänen tunnetuimpia kappaleitaan ovat Alessia Caran kanssa tehty Stay sekä Clarity, jolla fiittaa Foxes. Clarity-albumi voitti vuonna 2014 parhaan tanssilevyn Grammy-palkinnon.
Zeddin lisäksi Ilosaarirock tiedotti joukosta kotimaisia esiintyjiä. Festareilla nähdään nousevia nimiä, kuten hiljattain levyt julkaisseet Töölön Ketterä ja Ida Paul & Kalle Lindroth. Lisäksi esiintyjiksi on kiinnitetty indie-yhtye Ruusut ja PastoriPike.
Myös toisen albuminsa Kaikki on hyvin kesäkuussa julkaiseva Paperi T esiintyy Ilosaarirockissa. Mielenkiintoinen yhteiskeikka nähdään, kun räppäri Paleface esiintyy yhdessä nykykansanmusiikkia soittavan Värttinän kanssa.
Joensuun Laulurinteellä esiintyy uuden Miksi en lähtisi kaupunkiin? -singlen julkaissut Litku Klemetti.
Ilosaarirock järjestetään Joensuussa 13.–15. heinäkuuta.
Lue myös:
Zara Larsson Ilosaarirockiin – mukana julkistuksissa Sanni, Evelina ja Reino Nordin