Hyppää pääsisältöön

Rakkaus jalkapalloon yhdisti Göstan ja Kaiden

Kai Järvinen ehti nähdä Gösta Sundqvistin kolme eri puolta: radio- ja levytysstudiossa, sekä pallokentällä. Järvisen esittämä ja Gösta Sundqvistin luoma raitiovaunukuljettaja Aarne Tenkanen seikkaili 90-luvulla Göstan radiohupailujen äänenä ja levytti useamman levyllisen Sundqvistin salanimellä tehtailemaa musiikkia. Järvinen ja Sundqvist tapasivat ensi kertaa vuonna 1985 Johanneksen kentällä yhteisen rakkauden kohteen, jalkapallon, kautta.

Jos Göstalle antoi suunvuoron, niin puoleen tuntiin et saanut puhua.

Kai Järvisen ja Gösta Sundqvistin tiet kohtasivat, kun Järvisen työkaveri pyysi tätä mukaan Sundqvistin luotsaaman joukkueen harjoituksiin. Treenipaikan, helsinkiläisen Johanneksen kentän, mukaan nimetty Johanneksen Dynamo koostui lähinnä huvikseen potkivista pelaajista ja nelosdivarissa pelaavan Järvisen otteet pallokentällä vakuuttivat joukkueen perustajan ja valmentajana toimivan Göstan. Parin vuoden sitkeän yrittämisen jälkeen hän saikin Kai Järvisen liittymään joukkueensa riveihin.

Jos me haluttiin joku pelaaja, niin me puhuttiin niin pitkään, että se tuli meille.

Leevi and the Leavingsin levymyynnistä saaduilla rahoilla pyöritettiin seuran toimintaa. Huhut pelaajille maksetuista huipputienesteistä Järvinen kuitenkin kiistää. Isommat rahat menivät hänen mukaansa kenttämaksuihin: "Oltiin sen verran ylpeitä, ettei viitsitty anoa ilmaisia kenttävuoroja, vaan maksettiin ne ihan vaan vittuillakseen. Niihin meni varmaan isommat rahat, kuin johonkin pelaajaan." Järvinen kertoo, että on itsekin ollut ruokkimassa huhupuheita Johanneksen Dynamon pelaajille maksettavista kovista korvauksista. "[Dynamo-pelaaja] Lehtisen Raikan kanssa väitettiin, että jokainen pelaaja sai 25 000 markkaa vuosikorvauksia." Tämä olisi tarkoittanut sitä, että silloinen 250 000 markan vuosibudjetti olisi nelinkertaistunut.

Gösta yritti sanella kaiken, mutta ehkä sillä oli isommat natsat musapuolelle.

Järvinen muistelee Göstan jakaneen vielä oman Dynamo-uransa alussa pelaajille pikku lappusia, joissa oli ranskalaisin viivoin listattuja ohjeita siitä, mitä kentällä pitää tehdä. Aika pian Gösta kuitenkin antoi pelaajien tehdä juttunsa. "Hommattiin niin hyviä pelaajia, ettei Göstalla riittäneet eväät neuvoa."

Järviseltä löytyy vieläkin Göstan tekemä opas Dynamo-jalkapalloon. Göstalla oli utopistinen haave joukkueesta, jossa on maalivahdin lisäksi kahdeksan hyökkääjää ja kaksi puolustajaa, jotka ovat niin ylivertaisia, että pallo pysyy koko ajan Dynamolla.

Yle Radio Suomen Instagramissa julkaistulla videolla Kai Järvinen kertoo lisää Göstan valmennusmetodeista ja Göstasta jalkapalloilija:

Avaa Instagram postaus

Ehkä Gösta luuli, että Dynamo-peli vie meidät Eurooppaan ja maailmalle.

Jälkikäteen Järvinen näkee Göstan futishaaveet "nuoren pojan haihatteluna", ja jatkaa, että "kyllä me nyt oikeasti juteltiin, ettei siitä mitään tule." Göstan rahkeet valmentajana riittivät nostamaan Johanneksen Dynamon aina kasidivarista kolmoseen saakka. Kymmenen vuoden toiminnan jälkeen joukkue yhdistyi vuonna 1995 toinen helsinkiläisseuran FC Norssin kanssa muodostaen Atlantis FC - nimisen seuran, joka muutaman vuoden kuluttua nousi Veikkausliigaan. Uuden joukkueen nimen keksi Gösta Sundqvist, joka vähitellen siiirtyi syrjään seuran taustavaikuttajan roolista.

Jos joku futaaja ei tiedä Johanneksen Dynamoa tai Atlantista, niin voi vaihtaa pesäpalloon ja salibandyyn mun mielestä

Artikkelin alusta löytyvällä videolla Järvinen kertoo lisää Göstalle tärkeistä asioista, sekä siitä, milloin hänellä on viimeksi ollut ikävä 15 vuotta sitten menehtynyttä ystäväänsä. Toimittaja Olga Ketonen haastatteli Kai Järvistä Yle Radio Suomen Gösta-iltaa varten. Gösta Sundqvistin elämää valottava Itkisitkö onnesta -draama on Areenassa kuunneltavissa 26.8.2018 saakka.

Lue myös - yle.fi:stä poimittua