Sami Tallberg sai haasteen: hänen oli kerättävä raaka-aineet lokakuisesta metsästä Evolla ja valmistaa niistä ruokaa Mennään metsään -juhlalähetyksessä. Poimi tästä talteen Samin resepti.
Mesijuuri eli kallioimarre on villin luonnon arominvahvenne, joka nostaa sieniruokien maun korkealle uuteen sfääriin. Sieninä reseptissä ovat mustatorvisieni, suppilovahvero, kehnäsieni, limanuljaska, kantarelli ja herkkutatti. Voit toki käyttää vain yhtä tai kahta suosikkisientäsi – ruoanlaitto kun ei ole vakavaa, vaan ennemminkin ilon asia.
Willisieniä ja mesijuurta
4 rkl voita
8 kynttä valkosipulia, kuorittuna ja viipaloituna
1 purjosipuli, uloin kuori poistettu ja ohuiksi renkaiksi leikattuna
15cm pätkä kallioimarteen juurakkoa, pestynä ja veitsellä hienonnettuna
4 kourallista syötäviä willisieniä, putsattuna
2 rkl etikkaa
4 rkl kasvis- tai lihalientä
1 ruukku persiljaa hienonnettuna TAI kourallinen syötäviä villiyrttejä (siankärsämö, nokkonen)
Merisuolaa ja chilihiutaleita
- Paista sipulit ja kallioimarre voissa pehmoisiksi. Lisää joukkoon sienet ja anna hiukan ruskistua.
- Lisää joukkoon etikka ja yrtit, anna kiehahtaa pikaisesti.
- Lisää joukkoon liemi ja anna taas kiehahtaa parisen minuuttia.
- Mausta rohkeasti suolalla ja chilihiutaleilla.
- Tarjoa taivaallinen sienimuhennos suoraan rieskan päältä – käsin syötynä tämä herkku vie kielen mennessään!
Huom. Kallioimarteen kerääminen ei kuulu jokamiehenoikeuksiin, vaan siihen tarvitaan maanomistajan lupa.
Mennään metsään -juhlalähetys sunnuntaina 7.10. TV1:llä klo 18.15–20.30.
Lisää ohjelmasta
- Mennään metsään -kampanja huipentuu suoraan lähetykseen Evolta sunnuntaina Yle TV1:ssä klo 18.15 – metsäkäyntilaskuri sulkeutuu klo 20!
- Jo yli 400 000 metsäkäyntiä - Meneekö puoli miljoonaa rikki? Mennään metsään -laskuri auki vielä 7.10. klo 20 asti!
- Mennään metsään -viikko alkoi, Ylen kanavilla hurja määrä metsäaiheisia ohjelmia!