Helsinkiin Paulon sellokilpailuun viikonloppuna saapuvan kanadalaisen sellotaiturin Bryan Chengin instrumentin arvo on liki 10 miljoonaa euroa. Cheng sai soittimen käyttöönsä syyskuun lopussa Canada Council for the Artsin soitinpankista. #paulocello
Bryan Chengin työväline kantaa nimeä Bonjour Stradivarius. Sen juuret ovat 1600-luvun lopun Cremonassa, kuten niin monen muunkin arvosoittimen.
Nimen jälkimmäinen osa viittaa tietysti soitinrakentaja Antonio Stradivariin, joka nikkaroi sellon arviolta vuoden 1696 tienoilla.
Bonjour-nimi sen sijaan on huomattavasti myöhäisempää perua, 1880-luvulta. Tuolloin soitin oli pariisilaisen amatöörisellistin Abel Bonjourin omaisuutta.
Viime vuosisadalla sello oli paitsi yksityishenkilöiden, jonkin aikaa myös sveitsiläisen Habisreutinger-säätiön hallussa. Sellotaiteilija Martin Lovettin omistuksessa sitä kuultiin osana maineikasta Amadeus-kvartettia.
Nimetön lahjoittaja sai innoituksen nimettömältä lahjoittajalta
Bonjour Stradivariuksen siirtyminen vuonna 2000 osaksi kanadalaisen soitinpankin kokoelmia on seurausta elokuvallisesta juonenkäänteestä.
Canada Council for the Arts sai instrumentin hallinnoitavakseen tuntemattomana pysyttelevältä lahjoittajalta, joka oli hankkinut sen Hilary ja Jackie -elokuvan innoittamana.
Sellisti Jacqueline du Prén elämästä kertovassa elokuvassa du Pré saa soittimensa tuntemattomalta lahjoittajalta. Vastaavasti monet nuoret kanadalaiset soittajat saavat nyt laadukkaan sellon käyttöönsä soitinpankin kautta.
Canada Council for the Artsin kokoelma koostuu viuluista, selloista ja jousista, joita annetaan nuorten lupausten käyttöön kolmeksi vuodeksi kerrallaan. Bryan Chengin kolmivuotiskausi alkoi syyskuun lopulla.
Paulon sellokilpailu käydään 15.-25. lokakuuta Helsingissä, Lahdessa ja Espoossa.
Kansainvälinen Paulon sellokilpailu 2018 Ylen kanavilla
Voit seurata kilpailun alusta loppuun suorina lähetyksinä ja tallenteina Yle Areenassa sekä koostein ja suorin lähetyksin Yle Radio 1:ssä.
Näin seuraat kilpailua // Katso Areenassa
Ensimmäinen erä 15.-17. lokakuuta Helsingin konservatoriossa.
Suorat lähetykset Yle Areenassa klo 9:00 & 17:00
Koostelähetykset Yle Radio 1:ssä klo 22:05
Toinen erä 19.-20. lokakuuta Lahden Sibeliustalossa.
Suorat lähetykset Yle Areenassa klo 18
Viivästetyt lähetykset Yle Radio 1:ssä klo 19:02
I Finaali 22.-23. lokakuuta Espoon Kulttuurikeskuksessa.
Suorat lähetykset Yle Areenassa ja Yle Radio 1:ssä klo 19:02
II Finaali 24.-25. lokakuuta Helsingin Musiikkitalossa.
Suorat lähetykset Yle Areenassa ja Yle Radio 1:ssä klo 19:02
Lähde: Canada Council for the Arts // Musical Instrument Bank