TV1 sunnuntaina 7.4.2019 klo 21.05 - 22.40, sunnuntaina 21.4. klo 13.25, Areenassa
Hymyilevä mies (7) on tositapahtumien innoittama draamaelokuva nyrkkeilijä Olli Mäestä (Jarkko Lahti), jolla on edessään elämänsä tilaisuus. Olli valmistautuu ottelemaan maailmanmestaruudesta Olympiastadionilla.
Ottelu on ensimmäinen ammattilaisnyrkkeilyn suurtapahtuma Suomessa ja Ollin ystävä Elis Ask (Eero Milonoff), itsekin aikoinaan menestyksekäs nyrkkeilijä ja nyttemmin valmentaja, on tehnyt kaikkensa saadakseen MM-ottelun Suomeen.
Olli joutuu ottelemaan normaalia alemmassa painoluokassa, ja stadionin katsomo pitää saada täyteen kulujen kattamiseksi. Kaikki on kiinni Ollista, mutta miehellä on ongelma.
Kesken intensiivisimmän harjoittelukauden hän oivaltaa rakastuneensa palavasti Raija Jänkään (Oona Airola). Keskiyön auringon maaseutumaisemista Helsingin vilinään joutuva Olli olisi mieluummin Raijan kanssa kuin harjoituksissa sekä esiintymässä sponsoreille ja kisavalmisteluja taltioivalle kuvausryhmälle.

Cannesista palkinto, kahdeksan Jussia
Tv-ensi-illassa nähtävä Hymyilevä mies on sydämellinen ja leikkisä tarina epäonnistumisen taidosta ja onnen tavoittelemisesta. Elokuva kertoo miehestä, joka on pakotettu esittämään roolia joka ei hänelle sovi, ja on sen myötä valmis oivaltamaan, mistä onni syntyy.
1960-luvun henkeä hehkuva, 16 millimetrin filmille kuvattu mustavalkoinen elokuva sai maailmanensi-iltansa 2016 Cannesin elokuvajuhlilla ja voitti siellä arvostetun Un Certain Regard -sarjan pääpalkinnon. Elokuva on saanut myös kahdeksan Jussi palkintoa (paras elokuva, paras ohjaus, paras miespääosa, paras naispääosa, paras kuvaus, paras leikkaus, paras pukusuunnittelu ja paras maskeeraussuunnittelu).
Hymyilevän miehen muissa rooleissa näyttelevät Joanna Haarti, John Bosco Jr, Olli Rahkonen, Joonas Saartamo ja Henrik Palosaari. Itse Olli Mäki näkyy vilaukselta elokuvan loppupuolella rantakohtauksessa.
Käsikirjoitus: Mikko Myllylahti. Ohjaus: Juho Kuosmanen. Kuvaaja: J-P Passi, Leikkaaja: Jussi Rautaniemi. Lavastaja: Kari Kankaanpää. Pukusuunnittelija: Sari Suominen. Maskeeraussuunnittelija: Salla Yli-Huopa. Tuotanto: Elokuvayhtiö Aamu, Suomi-Saksa-Ruotsi, 2016. Elokuva on esitetty Ykkösellä edellisen kerran vuonna 2018.
Nyrkkeilijä Olli Mäen onnellisin päivä: Tyrmäys täydellä olympiastadionilla

Olli Mäki (s.1936) otteli ensimmäisenä suomalaisena nyrkkeilyn maailmanmestaruudesta Helsingin Olympiastadionilla vuonna 1962. Hän hävisi Davey Moorea vastaan käydyn ottelun tyrmäyksellä toisessa erässä täyden olympiastadionin edessä. Mäen mukaan se oli hänen elämänsä onnellisin päivä. Olli Mäki kihlautui Raija Jänkän kanssa MM-ottelupäivänä 17.8.1962.
Mäkeä on luonnehdittu kaikkien aikojen lahjakkaammaksi suomalaiseksi nyrkkeilijäksi. Kokkolasta lähtöisin oleva, "Kokkolan leipuriksi" kutsuttu Mäki aloitti uransa amatöörinä. Ura huipentui vuonna 1959 Euroopan mestaruuteen. Menestyksestä huolimatta Mäkeä ei kuitenkaan valittu Rooman olympiajoukkueeseen 1960. Pettymys vaikutti Mäen päätökseen siirtyä ammattilaiseksi Askin talliin.
Elis Ask (1926-2003) on yksi Suomen nyrkkeilyn tunnetuimmista hahmoista. Hän oli vankkumaton ammattilaisnyrkkeilyn puolestapuhuja ja värikäs persoona. Hän nousi hyvin vaatimattomista oloista ammattinyrkkeilijäksi ja voitti sarjassaan Euroopan mestaruuden 1951. Myöhemmin hän jatkoi managerina ja perusti nimeään kantavan nyrkkeilytallin.