Tanskalainen Emmelie de Forest esiintyi UMK:ssa vuoden 2013 voittokappaleellaan Only Teardrops. Katso Emmelien esitys tästä!
Emmelie de Forest oli 20-vuotias, kun hän voitti euroviisufinaalin Ruotsin Malmössä huhtikuussa 2013. Voittoillasta hän ei omien sanojensa mukaan muista juuri mitään.
– Muistikuvissani kaikki on sumeaa, melkein kuin unta. Ja seuraavat kuukaudet olivat aivan yhtä hulluja, meininki ei todellakaan rauhoittunut yhtään voiton jälkeen.
Seuraavat pari vuotta Emmelien elämä pyöri vahvasti viisuvoiton ympärillä.
– Uusi albumini ilmestyi samoihin aikoihin viisujen kanssa, joten elämäni oli yhtä kiertämistä, keikkailua ja haastatteluja. Mutta oli se tietysti hauskaa!
Daruden kilpailubiisit de Forest kertoo kuulleensa ensimmäistä kertaa vasta finaalipäivänä lauantaina.
– Halusin kuunnella niitä tuorein korvin.
Ensimmäisellä kuuntelulla yksi tarjokas nousi ylitse muiden.
– Voi ei, tämä on noloa! Nyt en saa päähäni biisin nimeä!
Vieressä seisova kollega, UMK-juontaja Krista Siegfrids auttaa. Release Me? Superman? Look Away?
– Look Away! Siinä oli jotain spesiaalia, jota muissa biiseissä ei ollut. Erityisesti kertosäe ja melodia erottuivat edukseen. Myös esillepano oli hieno.