Hyppää pääsisältöön

Festariheinäkuu näkyy ja kuuluu Ylen kanavilla heinäkuun ajan – tässä ohjelmaopas

Kollaasi Ylen Festariheinäkuun 2020 artisteista.
Kollaasi Ylen Festariheinäkuun 2020 artisteista. Kuva: Yle/Ili Marttinen festivaalit,festariheinäkuu

Nauti kesäfestareista omalta kotisohvaltasi käsin! Yleisradion kanavilla näkyvä ja kuuluva Festariheinäkuu tarjoaa musiikkielämyksiä jokaiseen makuun!

Voit viihtyä popin ja rockin parissa, fiilistellä jazzia tai nauttia klassisesta musiikista. Kaikkea on! Nyt vaan silmät auki, korvat hörölle ja festarit voivat alkaa!

Teema ke 1.7. klo 21
Teema pe 3.7. klo 21 alkaen Ruisrock

Klo 21.02 Ultra Bra 2017
klo 22.32 Alma 2019
klo 23.32 Haloo Helsinki! 2014
Teema la 4.7. klo 00.30 alkaen Ruisrock
klo 00.30 Gasellit 2018
klo 01.27 Michael Monroe 2012

TV2 la 4.7. klo 19 alkaen Ruisrock
TV2 la 4.7. klo 23 alkaen Ankkarock

klo 23.04 Zen Cafe 2004
klo 23.49 Tehosekoitin 2004

Teema su 5.7. klo 12 Savonlinnan Oopperajuhlat
Teema pe 10.7. klo 21 alkaen Glastonbury 2019 -kooste

klo 21.02 Esiintyjät: Stormzy, Lewis Capaldi, The Comet is Coming, Tom Walker, Neneh Cherry, Liam Gallagher, Idles, Jorja Smith, Dave ja Fredo, Michael Kiwanuka ja The Chemical Brothers

Teema pe 10.7. klo 21.59 alkaen Glastonbury 2019 -kooste

klo 21.59 Esiintyjät: The Cure, Sheryl Crow, Johnny Marr, The Good The Bad & The Queen, Sharon Van Etten, The Courteeners, Cat Power, Tame Impala ja Interpol.

Teema pe 10.7. klo 22.58 alkaen Glastonbury 2019 -kooste

klo 21.58 Esiintyjät: Kylie & Chris Martin, Miley Cyrus, Freya Ridings, Years and Years, Fatoumata Diawara, Tom Odell, Stefflon Don & Idris Elba, Bastille & Lewis Capaldi, Friendly Fires, Hozier ja The Charlatans.

Teema pe 10.7. klo 23.57 alkaen Glastonbury 2019 -kooste

klo 23.57 Esiintyjät: George Ezra, Janelle Monae, Christine and the Queens, The Lumineers, Carrie Underwood, Georgia, Sigrid, Jungle, The Streets sekä Jeff Goldblum & The Mildred Snitzer Orchestra.

TV2 la 11.7. klo 21.35 alkaen BBC Radio 1:n Big Weekend 2019

klo 21.37 Esiintyjät: Miley Cyrus/Mark Ronson, Billie Eilish, Mumford and Sons, Anne-Marie, Lewis Capaldi, Foals ja Charli XCX.

TV2 la 11.7. klo 22.33 alkaen BBC Radio 1:n Big Weekend 2019

klo 22.33 Esiintyjät: The 1975, Zara Larsson, Pale Waves, Rita Ora, Mabel, Little Mix, Ellie Goulding ja Sigrid.

TV2 la 11.7. klo 23.33 alkaen Glastonbury 2019 -kooste

klo 23.33 Esiintyjät: The Killers (mukana myös Pet Shop Boys ja Johnny Marr), Billie Eilish, Anne-Marie, Fontaines D.C, Vampire Weekend, Two Door Cinema Club, John Hopkins, Pale Waves ja Hot Chip.

Teema su 12.7. klo 12 Savonlinnan Oopperajuhlat 2014

klo 12 Kerimäen kirkossa Soile Isokoski, Lilli Paasikivi, Jorma Silvasti & Nicholas Söderlund Helsingin barokkiorkesteri sekä Savonlinnan Oopperajuhlakuoro esittivät Mozartin Requiemin.

Teema pe 17.7. klo 21 alkaen Pori Jazz 2019

klo 21.02 Ron Carter
klo 22.14 Superposition!
klo 23.13 Herd
Teema la 18.7. klo 00.10 alkaen Pori Jazz 2019
klo 00.10 Alexi Tuomarila trio

TV2 la 18.7. klo 19 alkaen Iskelmä-Provinssi 2010

klo 19 Kari Tapio

TV2 la 18.7. klo 21.38 alkaen Provinssi-keikkoja eri vuosilta

klo 21.40 Jenni Vartiainen 2010
klo 22.20 Provinssirock 2011 -kooste. Esiintyjät: Michael Monroe, Paleface, Rubik, Magenta Skycode sekä Jare & VilleGalle
klo 23.35 Sielun Veljet 1986
TV2 su 19.7. klo 00.04 alkaen Provinssi-keikkoja eri vuosilta
00.04 22-Pistepirkko 2005
00.49 Chisu 2010

Teema su 19.7. klo 12 alkaen Kuhmon Kamarimusiikki -kooste 2019

klo 12 Koostelähetyksessä vieraillaan Vanhan pappilan, Tuupalan alakoulun ja Kuhmo-talon Lentua-salin konserteissa.

Teema pe 24.7. klo 21 Flow Festival 2019

klo 21.02 The Cure
klo 23.09 Jesse Markin
Teema la 25.7. klo 00.01 alkaen Flow Festival 2019
klo 00.01 Mirel Wagner & DJ Kridlokk
klo 00.58 Maustetytöt

TV2 la 25.7. klo 22 alkaen Blockfest 2015

klo 22.02 Cheek
klo 23.18 Elastinen
TV2 su 26.7. klo 00.17 alkaen alkaen Blockfest 2015
klo 00.17 Paperi T
klo 01.04 Pyhimys

Teema su 26.7. klo 12 alkaen Bregenzin festivaali 2019
Teema pe 31.7. klo 23.10 WOMEX-festivaalin kooste 2019

klo 23.10 Esiintyjät: Mames Babegenush, Itamar Borochov, El Cachivache Quinteto ja Lemma.

Kaikki keikat löytyvät kootusti Areenasta.