Hyppää pääsisältöön

Perttu Häkkinen tarkkaili suomalaisuuden marginaaleja

Kuvassa Perttu Häkkinen ja Panu Hietaneva.
Kuvassa Perttu Häkkinen ja Panu Hietaneva. Yle Puhe,Perttu Häkkinen,Panu Hietaneva

Toimittaja, kirjailija ja muusikko Perttu Häkkinen (1979–2018) tunnetaan rajatietoa ja esoteriaa käsittelevistä radio-ohjelmistaan, mutta hänen journalisminsa oli paljon muutakin. Yle Puheen kesässä uusitaan Häkkisen radio-ohjelmasarjan jaksoja, jotka käsittelevät taidetta ja yhteiskuntaa. Perttu Häkkisen kuratoidut uusinnat Yle Puheessa tiistaisin klo 13.02.

Luvassa on ohjelmia, joissa pureudutaan muun muassa taiteen tabuihin, suomalaiseen anarkismiin ja ITE-kirjallisuuteen. Kesän valinnat peilaavat osuvasti Perttu Häkkisen radio-ohjelman olemusta: niissä tutkaillaan kaikille tuttuja teemoja kulttuurista politiikkaan, mutta omaperäisestä ja hieman vinksahtaneesta näkökulmasta.

Minulta on kysytty usein, kuinka keksimme aiheet ohjelmaamme. Lyhyt vastaus kuuluu, että helposti. Me jaoimme Häkkisen kanssa samanlaisen mielenkiinnon suomalaisen yhteiskunnan marginaaleihin ja erikoisuuksiin.

Tämä kiinnostus yhdisti meitä jo kauan ennen kuin aloimme tehdä journalismia yhdessä. Muistan, kuinka 15 vuotta sitten istuimme oluttuoppien ääressä helsinkiläisessä kuppilassa ja keskustelimme Vesa Keskisestä ja Tuurin kyläkaupasta. Olimme kuulleet huhun, jonka mukaan Tuurin kyläkaupan yhteydessä toimivan majoitusliikkeen huoneiden vakiovarusteisiin kuuluvat Aku Ankan taskukirja ja Raamattu.

Aku Ankan ja Raamatun yhdistelmä kuulosti korvissamme niin perin suomalaiselta, että suunnittelimme matkaa Tuuriin, josta tulkintamme mukaan pystyi löytämään 2000-luvun alun suomalaisuuden ytimen. Vuonna 2006 suosituin kotimaan matkailukohde, ja siellä kävi kuusi miljoonaa suomalaista viihtymässä, juomassa ja tekemässä ostoksia.

Emme koskaan toteuttaneet kesäretkeä Tuuriin, mutta reissasimme Pertun kanssa Suomea ristiin rastiin ja teimme matkoilta myös radio-ohjelmia.

Yle Puhe jatkaa syksyllä Perttu Häkkisen ohjelmien uusintoja. Kesän jälkeen keskitytään aiheisiin, joista Häkkinen tunnetaan parhaiten: rajatietoon, esoteriaan ja henkisyyteen. Ääneen pääsee esimerkiksi Miehikkälässä asuva meedio Aulikki Plaami, joka omien sanojensa mukaan kanavoi enkelityttö Carmenin ääntä tähän maailmaan.

Yle Puheen radio-ohjelma tarjosi minulle ja Perttu Häkkiselle unohtumattomia hetkiä ja mahdollisuuden tavata eksentrisiä ihmisiä, joiden pakeille emme muutoin olisi koskaan päässeet. Meedio Aulikki Plaamin haastattelu päättyi siihen, että muut läsnäolijat pyysivät meitä osallistumaan heidän seremoniaansa.

Toimimme saamiemme ohjeiden mukaisesti: otin Häkkistä kädestä, suljimme silmämme ja aloimme rukoilla ääneen.

Kirjoittaja: Toimittaja Panu Hietaneva. Hän teki yhdessä Perttu Häkkisen kanssa radio-ohjelmia Yle Puheelle.

Kesällä ja syksyllä 2021 uusittavat ohjelmat:

Lähetysaika tiistaisin klo 13

29.6. Perttu Häkkinen: Lapsipornoa, rasismia, ulosteita

6.7. Perttu Häkkinen: Eksopolitiikka - onko ihmiskunta valmis kohtaamaan vieraan sivilisaation?

13.7. Perttu Häkkinen: Soutajat

20.7. Perttu Häkkinen: ITE-kirjallisuuden taikaa

27.7. Perttu Häkkinen: Eläinrakkautta vai eläinrääkkäystä?
HUOM! Poikkeuksellinen lähetysaika klo 18.35 Tokion olympialaisten takia.

3.8. Perttu Häkkinen: Spurgut, densot, denat
HUOM! Poikkeuksellinen lähetysaika klo 19.05 Tokion olympialaisten takia.

10.8. Perttu Häkkinen: Sigurd Wettenhovi-Aspan ihmeellinen elämä

17.8. Perttu Häkkinen: Vaihtoehtoliike Itun outo saaga, osa 1

24.8. Perttu Häkkinen: Itun outo saaga, osa 2

31.8. Perttu Häkkinen: Miten voi elää ilman rahaa?

7.9. Perttu Häkkinen: Sivari on sankari, totaali on tosimies?

14.9. Perttu Häkkinen: Viimeinen boheemi

21.9. Perttu Häkkinen: Anarkismia ja kuokkavieraita

28.9. Perttu Häkkinen: Hipit - keitä he olivat?

5.10. Perttu Häkkinen: Salaseurat

12.10. Perttu Häkkinen: Ayahuasca - tajunnan laajentamista vai shamanistista terapiaa?

19.10. Perttu Häkkinen: Esoterian vaikutus suomalaiseen kulttuuriin

26.10. Perttu Häkkinen: Ior Bockin perintö suomalaisessa kulttuuri- ja hengenhistoriassa

2.11. Perttu Häkkinen: Jumalan hullut puhuvat enkelten kieltä

9.11. Perttu Häkkinen: Katse taivaalle!

16.11. Perttu Häkkinen: Magia on hallittua hulluutta

23.11. Perttu Häkkinen: Millaista on suomalainen spiritualismi?

30.11. Perttu Häkkinen: Helvetti ja muita uskonnollisia näkyjä

7.12. Perttu Häkkinen: Miehikkälän laulava meedio ja Kaariporttiystävät

14.12. Perttu Häkkinen: Jeesuksen ja Luciferin ystävät

21.12. Perttu Häkkinen: Pyhä geometria

28.12. Perttu Häkkinen: Mystinen kuolemanrajakokemus

  • “On erikoista, ettei rikas Suomi pysty turvaamaan kaikille riittävää toimeentuloa”

    Taloudelliset ja sosiaaliset oikeudet ovat ihmisoikeuksia.

    Ihmisoikeusliiton pääsihteerin Kaari Mattilan mukaan meillä ei ymmärretä, että toimeentulo tai terveyspalvelut ovat ihmisoikeuksia. Jos suomalaista pyytäisi luettelemaan keskeisiä ihmisoikeuksia, moni mainitsisi luultavasti äänioikeuden, sananvapauden ja syrjinnän kiellon – eli tutut kansalaisoikeudet ja poliittiset oikeudet. – Niiden lisäksi pitäisi ymmärtää, että myös taloudelliset ja

  • Filosofi Elisa Aaltola: “Ihmisen kannattaa luopua eläintuotannosta oman etunsa takia”

    Aaltolan mukaan eläintuotanto voi synnyttää pandemioita.

    Filosofi Elisa Aaltolan mielestä pandemian myötä olisi syytä puhua siitä, kuinka pitkälle ihminen voi riistää eläinlajeja ja luontoa. Hänen mukaansa oma elämämme voi keventyä, jos kohtelemme eläimiä myötätuntoisesti. Koronapandemian myötä on keskusteltu, millaisia seurauksia on sillä, että ihminen vie koko ajan enemmän elintilaa eläimiltä.

  • Puheen Aamu päihittää marraskuun ystävillä ja tiistainisuilla

    Puheen Aamu on marraskuussa yllätyksiä täynnä!

    Puheen Aamu on marraskuussakin yllätyksiä ja kivoja juttuja täynnä! Marraskuun ensimmäisellä viikolla Anna Cadia, Alina Kulo ja Juhani Kenttämaa kutsuivat kylään ystäviä, henkilöitä, jotka kuuntelevat Puheen Aamua, mutta jotka ovat monelle tuttuja muutenkin: kirjailijoita, muusikoita, luennoitsijoita, juontajia. Marraskuussa nautitaan myös nisuja ja kuunnellaan toivebiisejä.