Hyppää pääsisältöön

Solistien kuvat 2022-2023

pianisti Yeol Eum Son
pianisti Yeol Eum Son Kuva: www.marcoborggreve.com Yeol Eum Son,piano,Radion sinfoniaorkesteri

Pekka Kuusisto, viulu
Christian Tetzlaff, viulu
Yesong Sophie Lee, viulu
Jukka Nykänen, piano
Andrè Schuen, baritoni
Olli Mustonen, piano
Lawrence Power, alttoviulu
Han Kim, klarinetti
Hilary Hahn, viulu
Louise Alder, sopraano
Carolin Widmann, viulu
Peter Jablonski, piano
Elisabeth Brauss, piano
Kirill Gerstein, piano
Orli Shaham, piano
Patricia Kopatchinskaja, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuuli Lindeberg, sopraano
Nicholas Daniel, English horn
Lise de la Salle, piano
Anu Komsi, sopraano
Nicholas Mulroy, tenori
Christina Landshamer, sopraano
Arttu Kataja
Thomas Bauer, baritoni
Hugh Cutting, kontratenori
Jukka Harju, käyrätorvi
Boris Giltburg, piano
Piotr Anderszewski, piano
Yeol Eum Son, piano
Anna Denisova, sopraano
Giorgi Sturua, tenori
Stefan Astakhov, baritoni
Jonas Silinskas, trumpetti

  • Nicholas Collon 40 vuotta: "Olen löytänyt RSO:sta orkesterin, jonka kanssa olen hyvin onnellinen"

    RSO:n ylikapellimestari Nicholas Collon täyttää 40 vuotta.

    RSO:n ylikapellimestari Nicholas Collon juhlii 40-vuotissyntymäpäiväänsä 7.2.2023. "RSO:sta olen löytänyt orkesterin, jonka kanssa olen hyvin onnellinen, ja minusta on aina ihanaa tulla tänne. Se on yksi isoimmista asioista, joita urallani on tapahtunut kolmekymppisenä. Oman orkesterin löytäminen ei ole itsestäänselvää, ja siihen tarvittiin paljon onnea, oikeassa paikassa olemista oikeaan aikaan. Tässä orkesterissa kaikki tuntuu minusta oikealta."

  • Nicholas Collon jatkaa RSO:n ylikapellimestarina 2028 asti

    Uuden sopimuksen myötä turvataan pitkäjänteinen yhteistyö.

    Radion sinfoniaorkesterin (RSO) ylikapellimestarina syksyllä 2021 aloittanut Nicholas Collon jatkaa tehtävässään kesään 2028 asti. Syksyllä 2024 alkavan uuden sopimuksen myötä halutaan turvata pitkäjänteinen yhteistyö.

  • Nicholas Collon: ”Mahlerin kymmenennessä sinfoniassa ei ole kyse kuolemasta, vaan rakkaudesta”

    Teos esitetään 13.1. Musiikkitalossa

    "Esittäjälle on toki tärkeää tuntea taustatekijöitä, ja Mahlerin viimeisen sinfonian tausta on todellakin epätavallinen. Mahlerin sinfoniat koskettelevat yleensä valtavia asioita: universumia, luontoa, ihmiskuntaa, Nietzscheä, Jumalaa. Yhtäkkiä kymmenes sinfonia liittyykin hänen kotielämäänsä", toteaa ylikapellimestari Nicholas Collon Mahlerin 10. sinfoniasta, jonka RSO esittää Musiikkitalossa 13.1.

Lue myös - yle.fi:stä poimittua

Medialle

  • Nicholas Collon

    Nicholas Collon on RSO:n 9. ylikapellimestari.

    Nuoremman polven kysytyimpiin kapellimestareihin kuuluva brittiläinen Nicholas Collon aloitti syksyllä 2021 kautensa Radion sinfoniaorkesterin 9. ylikapellimestarina ensimmäisenä ei-suomalaisena orkesterinjohtajana.

  • Radion sinfoniaorkesteri

    Radion sinfoniaorkesteri

    ”RSO oli suurenmoisessa vireessä. Soitto oli sitä laatua, että jos kyseessä olisi ollut vieraileva orkesteri, olisi kadehtien äimistelty suuren maailman menoa.” - Helsingin Sanomat