Säveltäjä Eero Hämeenniemen (s. 1951) itsenäisen ajattelun tulokset ovat viime vuosikymmenten aikana löytäneet muotonsa niin soivassa ja kuin kirjallisessakin muodossa. Tällä kertaa puhuu muusikko Hämeenniemi, jonka pianoimprovisaatiot heijastelevat muun muassa jazz-, gospel-, barokki- ja karnaattista musiikkia.
Kahdeksaan lohkoon jaettu vajaan tunnin kestoinen kokonaisuus soi mietiskelevään tapaan. Avausraita, afrikkalais-amerikkalainen spirituaali Sometimes I feel Like a Motherless Child, kertoo heti olennaisen. Musiikki virtailee pakottomasti ja luonnolliseen tapaan, välillä voimallisempiin jaksoihin tiivistyen ja huipentuen. Sitten pysähtymätön äänivaellus hakee muotoaan vaimentuen ja suvannosta taas eteenpäin matkaten. Välillä tasaisesti eteenpäin ajalehtiva äänivirta kiihtyy kohti virtuoosisempia olomuotoja. Tehokkaina kokonaisuudesta nousevat myös Francesco Cavallin ja Arcangelo Corellin teemojen pohjalta alkavat äänimatkat.
Hämeenniemen improvisaatiot ovat pakotonta uloshengitystä, hiljentymistä, ajattelua, olemista ja kokemista. Kappaleista syntyy tunnellinen kaarros, jonka omakohtaisuus välittyy.
Kuuntele Uudet levyt 13.1.2022, toimittajana Aki Yli-Salomäki.