Skip to main content
Subject page header image for Concerts, season 2019-2020
Schumannin Faustin roolihahmoja tanssimassa
Thu 22.8. 19:00
Merikaapelihalli, Cable Factory

Direction: Jussi Nikkilä
Choreography: Ingrid André
Cinematography: Raimo Uunila
Actors: Hannu Kivioja, Sanna-Kaisa Palo, Alise Polacenko, Miro Lopperi, Tom Rejström, Saara Pakkasvirta, Sonja Salminen & Santra Juoperi
Set design: Tapio Keskitalo
Lighting design: Pietu Pietiäinen
Costume design: Niina Pasanen
Makeup: Päivi Kela
Production: Helsinki Festival, Yle Draama, Yle Design, Finnish Radio Symphony Orchestra

Schumannin Faustin roolihahmoja tanssimassa
Fri 23.8. 19:00
Merikaapelihalli, Cable Factory

Direction: Jussi Nikkilä
Choreography: Ingrid André
Cinematography: Raimo Uunila
Actors: Hannu Kivioja, Sanna-Kaisa Palo, Alise Polacenko, Miro Lopperi, Tom Rejström, Saara Pakkasvirta, Sonja Salminen & Santra Juoperi
Set design: Tapio Keskitalo
Lighting design: Pietu Pietiäinen
Costume design: Niina Pasanen
Makeup: Päivi Kela
Production: Helsinki Festival, Yle Draama, Yle Design, Finnish Radio Symphony Orchestra

Lyömäsoittaja Martin Grubinger
Wed 4.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Louise Farrenc: Overture No. 2 E Flat Major Op. 24
Fazil Say: Concerto for percussion, fp in Finland
Hector Berlioz: Symphonie Fantastique Op. 14

Lyömäsoittaja Martin Grubinger
Thu 5.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Louise Farrenc: Overture No. 2 E Flat Major Op. 24
Fazil Say: Concerto for percussion, fp in Finland
Hector Berlioz: Symphonie Fantastique Op. 14

Fri 13.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Dmitri Shostakovich: Cello Concerto No. 1 E Flat Major
Anton Bruckner: Symphony No. 6

Late-Night Chamber Music:
Jouko Laivuori, piano
Reeta Maalismaa, violin
Jonathan Roozeman, cello
Dmitri Shostakovich: Piano Trio No. 1 Op. 8

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 15.9. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Franz Liszt: Piano Trio Tristia (La valleé d’Obermann)
Erich Korngold: Piano Quintet Op.15

kapellimestari Herbert Blomstedt
Wed 18.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Joseph Haydn: Symphony No. 104 D Major ”London”
Johannes Brahms: Symphony No. 2 D Major Op. 73

kapellimestari Herbert Blomstedt
Thu 19.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Joseph Haydn: Symphony No. 104 D Major ”London”
Johannes Brahms: Symphony No. 2 D Major Op. 73

Radion sinfoniaorkesterin lastenkonsertin hahmot siili ja pupu keskustelevat
Thu 26.9. 10:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Carl Nielsen: Symphony No. 5

pianisti Jevgeni Sudbin
Fri 27.9. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Ilkka Hammo: On the Horizon, fp (Yle commission)
Edvard Grieg: Piano Concerto
Carl Nielsen: Symphony No. 5

Lyömäsoittaja Martin Grubinger
Sun 29.9. 19:30
Vienna, Konzerthaus

Hannu Lintu, conductor
Martin Grubinger, percussion

Sebastian Fagerlund: Drifts
Fazil Say: Concerto for percussion
Hector Berlioz: Symphonie Fantastique Op. 14

Lyömäsoittaja Martin Grubinger
Mon 30.9. 19:00
Bratislava Festival

Hannu Lintu, conductor
Martin Grubinger, percussion

Sebastian Fagerlund: Drifts
Fazil Say: Concerto for percussion
Hector Berlioz: Symphonie Fantastique Op. 14

viulisti Elina Vähälä
Wed 2.10. 19:00
Settimane Musicali Ascona, Locarno

Hannu Lintu, conductor
Elina Vähälä, violin

Sebastian Fagerlund: Drifts
Jean Sibelius: Violin Concerto D Minor Op. 47
Johannes Brahms: Symphony No. 2 D Major Op. 73

viulisti Elina Vähälä
Fri 4.10. 19:00
Teatro Filarmonico di Verona

Hannu Lintu, conductor
Elina Vähälä, violin

Sebastian Fagerlund: Drifts
Jean Sibelius: Violin Concerto D Minor Op. 47
Johannes Brahms: Symphony No. 2 D Major Op. 73

RSO-festivaalin konsertin visu Mustavalkoinen rakkauteni
Fri 11.10. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Seong-Jin Cho, piano

W. A. Mozart: Fantasy D Minor K 397
W. A. Mozart: Sonata B Flat Major K 281
Franz Schubert: Wanderer Fantasy
Alban Berg: Sonata Op. 1
Franz Liszt: Sonata B Minor

RSO-festivaalin konsertin visu Ääni ja vimma
Wed 16.10. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Hannu Lintu, conductor; Joonas Ahonen, piano ; Emil Holmström, piano; Jouko Laivuori, piano; Magnus Lindberg, piano; Piia Komsi, soprano ; Anna Danik, mezzo-soprano; Simo Mäkinen, tenor; Aarne Pelkonen, baritone; Music Centre Choir, coach Nils Schweckendiek

Magnus Lindberg: Related Rocks
Igor Stravinsky: Les Noces
Magnus Lindberg: Kinetics
Magnus Lindberg: Triumf att finnas till, fp in Finland

Late-Night Chamber Music
Joonas Ahonen, piano
J. S. Bach: Toccata G Major BWV 916
Igor Stravinsky (arr. Agosti): Three dances from the ballet The Firebird

RSO-festivaalin konsertin visu Dialogit
Fri 18.10. 19:00
Temppeliaukio Church

Tapiola Sinfonietta
Magnus Lindberg, conductor
Laura Mikkola, piano
Pekka Kuusisto, violin

J.S. Bach - Harrison Birtwistle: Bach Measures, movements 1 & 2
Magnus Lindberg: Shadow of the Future, fp in Finland (Ensemble intercontemporain commission)
J.S. Bach - Harrison Birtwistle: Bach Measures, movements 3 & 4
Magnus Lindberg: Piano Concerto No. 1
J.S. Bach - Harrison Birtwistle: Bach Measures, movements 5, 6, 7 & 8
Magnus Lindberg: Violin Concerto No. 1

RSO-festivaalin konsertin visu Sieluni veljet
Sun 20.10. 15:00
Harjoitussali PAAVO, Musiikkitalo

FRSO musicians

Igor Stravinsky: Octet
Magnus Lindberg: String Trio ”Maguey de tlalcoyote”, fp in Finland
Robert Schumann: Piano Quintet

RSO-festivaalin konsertin visu Voima
Fri 25.10. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Hannu Lintu, conductor
Magnus Lindberg, piano
Tuomas Lehto, cello
Giuseppe Gentile, clarinet
Kazutaka Morita, timpani
Naoki Yasuda, percussion
Juhani Liimatainen, electronics

Magnus Lindberg: Kraft
Magnus Lindberg: Aura

Late-Night Chamber Music:
Laura Vikman
, violin
Jouko Laivuori, piano
J.S. Bach (arr. Schumann): Partita No. 2 D Minor BWV 1004

RSO-festivaalin konsertin visu Juuret
Wed 30.10. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Fabio Biondi, conductor
Caitlin Hulcup, mezzo-soprano (Orfeo)
Helena Juntunen, soprano (Euridice)
Tuuli Lindeberg, soprano (Amor)
Helsinki Chamber Choir, coach Tatu Erkkilä

Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice

RSO-festivaalin konsertin visu Juuret
Thu 31.10. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Fabio Biondi, conductor
Caitlin Hulcup, mezzo-soprano (Orfeo)
Helena Juntunen, soprano (Euridice)
Tuuli Lindeberg, soprano (Amor)
Helsinki Chamber Choir, coach Nils Schweckendiek

Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice

Radion sinfoniaorkesterin lastenkonsertin hahmot siili ja pupu keskustelevat
Thu 7.11. 10:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Joshua Weilerstein, conductor
Cast: Sari Kallioranta and Siina Hirvonen

Ludwig van Beethoven: Symphony No. 4

pianisti Ossi Tanner
Fri 8.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Joseph Haydn: Symphony No. 94 G Major ”Drum Roll” Hob.I:94
Dmitri Shostakovich: Piano Concerto No. 1
Caroline Shaw: Entr’acte
Ludwig van Beethoven: Symphony No. 4 B Major Op. 60

Late-Night Chamber Music:
Kyeong Ham, oboe
Han Kim, clarinet
Arvid Larsson, bassoon
Jukka Harju, French horn
Jouko Laivuori, piano
W. A. Mozart: Quintet for piano and wind instruments E Flat Minor K 452

kapellimestari Matthew Halls johtaa
Wed 13.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

W. A. Mozart: Overture from The Magic Flute
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 27 K 595
Joseph Haydn: Overture from L'isola disabitata
Joseph Haydn: Symphony No. 101 “Clock”

kapellimestari Matthew Halls johtaa
Thu 14.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

W. A. Mozart: Overture from The Magic Flute
W. A. Mozart: Piano Concerto No. 27 K 595
Joseph Haydn: Overture from L'isola disabitata
Joseph Haydn: Symphony No. 101 “Clock”

laulaja Andrea Mastroni
Fri 22.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Sergey Rachmaninov: The Isle of the Dead
Modest Mussorgsky: Songs and Dances of Death
Modest Mussorgsky: Pictures from Crimea
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 6 B Minor Op. 54

Late-Night Chamber Music:
Tomas Nuñez, cello
Kirill Kozlovski, piano
Sergei Rachmaninov: Sonata for Cello and Piano G Minor Op. 19

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 24.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Joseph Haydn: Trio G Major
Friedrich Kuhlau: Trio Op. 119
Matthew Whittall: Night, sleep, death and the stars
André Jolivet: Pastorales de Noël

kapellimestari Gustavo Gimeno johtaa
Wed 27.11. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Matti Heininen: towards the extraordinary adventures of Baron Munchausen, fp (Yle commission)
Richard Strauss: Duett concertino TrV 293
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 1 F Minor Op. 10

RSO:n itsenäisyyspäiväkonsertin kuvitus
Fri 6.12. 15:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Klaus Mäkelä, conductor
Kari Kriikku, clarinet

Leevi Madetoja: Kullervo Op. 15
Jouni Kaipainen: Carpe diem Op. 38
Jean Sibelius: Lemminkäinen, Four Legends Op. 22

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 8.12. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

J.S. Bach: Trio Sonata No. 2 C Minor BWV 526
W.A. Mozart: Kegelstatt Trio
Ludwig van Beethoven: Trio Op. 11 B Flat Major
Robert Kahn: Serenade Op. 73

baritoni Gerald Finley
Wed 11.12. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Symphony No. 9 D Minor

baritoni Gerald Finley
Thu 12.12. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Symphony No. 9 D Minor

pianisti Olli Mustonen
Wed 8.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Piano Concerto No. 1
Ludwig van Beethoven: Symphony No. 7 A Major Op. 92

pianisti Olli Mustonen
Thu 9.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Piano Concerto No. 1
Ludwig van Beethoven: Symphony No. 7 A Major Op. 92

mezzosopraano Karen Cargill
Fri 17.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Hannu Lintu, conductor
John Irvin, tenor (Faust)
Florian Boesch, baritone (Mefisto)
Markus Suihkonen, bass (Brander)
Karen Cargill, mezzo-soprano (Marguerite)
Music Centre Choir, coach Jani Sivén
YL Male Choir, coach Pasi Hyökki

Hector Berlioz: La Damnation de Faust Op. 24

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 19.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Reinhold Glière: Four Pieces for Horn and Piano Op. 35
Alfred Schnittke: String Trio
Alexander Glazunov: Rêverie Op. 24
Nikolai Medtner: Piano Quintet

sopraano Anu Komsi
Wed 22.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Aarre Merikanto: Fantasy
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Symphony No. 6
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder Trv 296

sopraano Anu Komsi
Thu 23.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Aarre Merikanto: Fantasy
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Symphony No. 6
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder Trv 296

kapellimestari Alain Altinoglu istuu ja katsoo kameraan
Fri 31.1. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Henri Dutilleux: Métaboles
Pyotr Tchaikovsky: Violin Concerto D Major Op. 35
Igor Stravinsky: Suite from The Firebird

Late-Night Chamber Music:
Paula Sundqvist, violin
Christoffer Sundqvist, clarinet
Emil Holmström, piano
Igor Stravinsky: The Soldier’s Tale, suite for violin, clarinet and piano

Nuorta rakkautta -konsertin logo, punainen sydän jonka sisällä teksti Sinfoniaorkesteri tutuksi Nuorta rakkautta
Sat 8.2. 15:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Tabita Berglund, conductor
Jukka Nykänen, presenter and piano

Leonard Bernstein: Symphonic Dances from West Side Story
Sergey Prokofiev: Movements from the ballet Romeo and Juliet

viulisti Pekka Kuusisto istuu viulu kädessä portaikossa
Fri 14.2. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Kalevi Aho: Symphonic Dances
Thomas Adès: Violin Concerto ”Concentric Paths” Op. 23
Sergey Rachmaninov: Symphonic Dances Op. 45

viulisti Pekka Kuusisto istuu viulu kädessä portaikossa
Sat 15.2. 15:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

W. A. Mozart: Ballet music to Idomeneo KV 367
Thomas Adès: Violin Concerto ”Concentric Paths” Op. 23
Sergey Rachmaninov: Symphonic Dances Op. 45

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 16.2. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall

Benjamin Britten: Phantasy Quartet Op. 2
Gerald Finzi: Interlude Op. 21
Arthur Bliss: Quintet for Oboe and String Quartet

pianisti Javier Perianes katsoo kameraan
Fri 28.2. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Richard Strauss: Don Juan
Lauri Kilpiö: New work, fp (Yle commission)
Johannes Brahms: Piano Concerto No. 2 B Flat Major Op. 83

kapellimestari Han-Na Chang johtaa
Wed 4.3. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Carl Nielsen: Flute Concerto
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 10 E Minor Op. 93

kapellimestari Han-Na Chang johtaa
Thu 5.3. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Carl Nielsen: Flute Concerto
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 10 E Minor Op. 93

Radion sinfoniaorkesterin lastenkonsertin hahmot siili ja pupu tanssivat
Thu 12.3. 10:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Jukka-Pekka Saraste, conductor
Cast: Sari Kallioranta and Siina Hirvonen

Pyotr Tchaikovsky: Symphony nro 6

kuvassa sopraano Elena Pankratova
Fri 13.3. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Dmitri Shostakovich: Symphony No. 14 Op. 135
Pyotr Tchaikovsky: Symphony No. 6 B Minor ”Pathetique” Op. 74

Late-Night Chamber Music
J.S. Bach: Partita No. 2 D Minor BWV 1004
Hannu Vasara, violin

kuvassa sopraano Elena Pankratova
Sat 14.3. 15:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Dmitri Shostakovich: Symphony No. 14 Op. 135
Pyotr Tchaikovsky: Symphony No. 6 B Minor ”Pathetique” Op. 74

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 15.3. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall

Robert Schumann: Märchenbilder Op.113
György Kurtág: Hommage à Robert Schumann
Frank Bridge: Lament for Two Violas
Robert Schumann: Märchenerzählungen Op.132

sellisti Alisa Weilerstein soittaa selloa
Wed 18.3. 19:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall

Matthias Pintscher: Cello Concerto No. 2 “Un despertar”
Johannes Brahms: Symphony No. 4 E Minor Op. 98

viulisti Tami Pohjola
Fri 27.3. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Jean Sibelius: Movements from The Tempest
Dmitri Shostakovich: Violin Concerto No. 1 A Minor Op. 77
Ludwig van Beethoven: Symphony No. 6 F Major ”Pastorale” Op. 68

Late-Night Chamber Music
Paula Sundqvist, violin
Ville Koponen, violin
Jakob Dingstad, viola
Mikko Ivars, cello
Dmitri Shostakovich: String Quartet No. 13 B Flat Minor Op. 138

islantilainen pianisti Vikingur Olafsson kuvattuna Islannissa
Wed 1.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Sauli Zinovjev: Piano Concerto, fp (Yle and Swedish Radio commission)
Anton Bruckner: Symphony No. 5 B Flat Major Op. 105

islantilainen pianisti Vikingur Olafsson kuvattuna Islannissa
Thu 2.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Sauli Zinovjev: Piano Concerto, fp (Yle and Swedish Radio commission)
Anton Bruckner: Symphony No. 5 B Flat Major Op. 105

kuvassa Polyteknikkojen Kuoro ja kuoronjohtaja Saara Aittakumpu
Wed 15.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Hannu Lintu, conductor
Igor Levit, piano
Polytech Choir, coach Saara Aittakumpu

Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Piano Concerto Op. 39

kuvassa Polyteknikkojen Kuoro ja kuoronjohtaja Saara Aittakumpu
Thu 16.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Hannu Lintu, conductor
Igor Levit, piano
Polytech Choir, coach Saara Aittakumpu

Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Piano Concerto Op. 39

RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Fri 24.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Arvo Pärt: Arbos
Robert Pearsall: Lay a garland
Charles Gounod: Petite symphonie
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Kyrie from the Missa brevis
Enrique Guimera: Haikusticos
Leoš Janáček: Idyll for String Orchestra

Late-Night Chamber Music:
Kyeong Ham, oboe
Han Kim, clarinet
Laura Vikman, violin
Ezra Woo, viola
Iikka Järvi, double-bass
Atte Kilpinen, dancer
Sergey Prokofiev: Quintet G Minor Op.39

RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Sat 25.4. 11:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Sergey Prokofiev: A symphonic fairytale Op. 67

RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Sat 25.4. 17:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Paul Hindemith: Two movements from Sonata no. 2 Op. 31
Steve Reich: Movements from
Gustav Mahler: Piano Quartet A Minor
Lotta Wennäkoski: Vyyhti for cello and audience
Robert Schumann: Piano Trio No. 3 G Minor, Op. 110, 1st movement
Jukka Linkola: Tangos!
Otto Virtanen: Five Songs of…, fp

RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Sun 26.4. 10:30
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Henry Purcell: Fantasies
Matthew Locke: Fantasies
John Dowland: Fantasies
Kosaku Yamada: Kono michi (This Road)
Rentaro Taki: Hana (Flower)
Rentaro Taki: Kojo no Tsuki (The Moon over the Ruined Castle)
Teiichi Okano: Furusato (Hometown)

RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Sun 26.4. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO
RSO:n kamarimusiikkifestivaalin MIND logo
Sun 26.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

György Kurtag: Zwiegespräch, for string quartet and synthesizer
Mihail Glinka: Trio Pathetique
W. A. Mozart: Fantasy for harp D Minor K.397
Ludwig van Beethoven: String Quartet Op.132, No. 15 A Minor ”Heiliger Dankgesang”

viulisti Elina Vähälä istuu viulukädessä tuolissa
Wed 29.4. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Jean Sibelius: The Bard Op. 64
Dmitri Shostakovich: Violin Concerto No. 2 C Sharp Minor Op. 129
Jean Sibelius: The Dryad Op. 45/1
Ralph Vaughan-Williams: Symphony No. 8 D Minor

Radion sinfoniaorkesterin lastenkonsertin hahmot siili ja pupu tanssivat
Thu 7.5. 10:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Edward Gardner, conductor
Cast: Sari Kallioranta and Siina Hirvonen

Béla Bartók: Dance Suite

harpisti Mahan Esfahani seisoo kadulla
Fri 8.5. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Béla Bartók: Dance Suite
Francis Poulenc: Concerto Champêtre
Antonin Dvořák: Symphony No. 7 D Minor Op. 70

Late-Night Chamber Music:
Mahan Esfahani, harpsichord
Luciano Berio: Rounds
Krystof Maratka: Melopa
Viktor Kalabis: Three Aquarelles

RSO:n kamarimusiikkikonserttien mainos
Sun 10.5. 15:00
The Helsinki Music Centre, Rehearsal Hall PAAVO

Magnus Lindberg: Trio
Ludwig van Beethoven: Trio Op. 97 B Flat Major ”Archduke”

Seong-Jin Cho
Wed 13.5. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Sergey Prokofiev: Piano Concerto No. 2
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 11 “The Year 1905” G Minor Op. 103

Seong-Jin Cho
Thu 14.5. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Sergey Prokofiev: Piano Concerto No. 2
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 11 “The Year 1905” G Minor Op. 103

kapellimestari Dima Slobodeniouk johtaa Sinfonia Lahtea
Wed 27.5. 19:00
The Helsinki Music Centre, Concert Hall

Dima Slobodeniouk, conductor
Jan-Erik Gustafsson, cello

Sergey Prokofiev: Sinfonia concertante
Modest Mussorgsky (arr. Rimski-Korsakov): Night on Bald Mountain
Dmitri Shostakovich: Symphony No. 9