Hyppää pääsisältöön
Ke 2.3. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

W. A. Mozart: Sinfonia nro 41 "Jupiter"
Maurice Ravel: Narrin aamulaulu (Alborada del gracioso)

Pe 11.3. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Pjotr Tšaikovski: Romeo ja Julia, alkusoittofantasia
Pjotr Tšaikovski: Aarioita oopperoista Jevgeni Onegin, Patarouva ja Jolanta
Sergei Prokofjev: Romeo ja Julia -sarja (koonnut T. Sohijev)

Ke 16.3. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Gioachino Rossini: Alkusoitto oopp. Semiramis
Camille Saint-Saëns: Havanaise
Charles Tomlinson Griffes: Poem
W.A. Mozart: Fagottikonsertto B-duuri, I osa
Maurice Ravel: Piankonsertto G-duuri, I osa
Joseph Haydn: Pianokonsertto D-duuri, I osa
Heitor Villa-Lobos: Kitarakonsertto, I osa
Henryk Wieniawski: Viulukonsertto nro 2 d-molli, I osa
Edouard Lalo: Sellokonsertto d-molli, III osa
Johannes Brahms: Akateeminen juhla-alkusoitto

Pe 25.3. 19:00
Johanneksenkirkko, Helsinki

Franz Liszt: Kristus-oratorio

Ke 30.3. 19:00
Johanneksenkirkko, Helsinki

Joseph Martin Kraus: Sinfonia da chiesa
Anton Bruckner: Sinfonia nro 4

Pe 8.4. 19:00
Vanha kirkko, Helsinki

J. S. Bach: Orkesterisarja nro 1
P. H. Nordgren: Konsertto klarinetille, kansansoittimille ja pienelle orkesterille
W. A. Mozart: Sinfonia nro 33 B-duuri

Ke 13.4. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Johannes Brahms: Kuusi pianokappaletta op. 118
Arnold Schönberg: Pianokappaleita op. 11
Arnold Schönberg: Genesis, alkusoitto
Johannes Brahms - Arnold Schönberg: Pianokvartetto nro 1 g-molli

Ke 27.4. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Henri Dutilleux: Métaboles
Olli Kortekangas: Pianokonsertto (kantaesitys / YLEn tilaus)
Sergei Rahmaninov: Sinfonia nro 1

Pe 6.5. 19:00
HUOM! ennakkotiedoista poiketen paikka on Finlandia-talo

Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 "Sammumaton"

Su 8.5. 16:00
Konzerthaus, Dortmund

Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 ”Sammumaton”

Ti 10.5. 20:00
Alte Oper, Frankfurt

Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 ”Sammumaton”

To 12.5. 19:30
Tonhalle, Zürich

Beethoven: Viulukonsertto
Nielsen: Sinfonia nro 4 ”Sammumaton”

To 26.5. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Charles Chaplin: Kultakuume

Su 29.5. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki
Pe 26.8. 19:00
Finlandia-talo, Helsinki

Olivier Messiaen: L'Ascension
Gustav Mahler: Sinfonia nro 2

To 1.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Jean Sibelius: Finlandia
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Den första kyssen
Jean Sibelius: Illalle
Jean Sibelius: Var det en dröm
Sibelius-Akatemia: Dramatisoitu kavalkadi
Igor Stravinsky: Kevätuhri

Pe 2.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Jean Sibelius: Finlandia
Jean Sibelius: Tapiola
Jean Sibelius: Den första kyssen
Jean Sibelius: Illalle
Jean Sibelius: Var det en dröm
Sibelius-Akatemia: Dramatisoitu kavalkadi
Igor Stravinsky: Kevätuhri

Ke 7.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Kaija Saariaho: Quatre Instants
Franz Liszt: Faust-sinfonia

To 8.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Kaija Saariaho: Quatre Instants
Franz Liszt: Faust-sinfonia

Pe 16.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

W. A. Mozart: Sinfonia nro 36 KV 425 ”Linziläinen”
Anton Bruckner: Sinfonia nro 7

Ke 21.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Aho: Minea
Matvejeff: Viulukonsertto, kantaesitys (Ylen tilaus)
Beethoven: Sinfonia nro 6 "Pastoraali"

Su 25.9. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Rebecca Clarke: Sonaatti alttoviululle ja pianolle
Frank Bridge: Fantasia pianokvartetille, fis-molli
Herbert Howells: Pianokvartetto Op. 21, a-molli

To 29.9. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Pe 30.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Henri Dutilleux: Timbres, espace, mouvement
Maurice Ravel: Sheherazade
Johannes Brahms: Sinfonia nro 3

Ke 5.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Franz Liszt: Orpheus, sinfoninen runo nro 4
Gustav Mahler: Lauluja kokoelmasta Des Knaben Wunderhorn
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5

To 6.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Franz Liszt: Orpheus, sinfoninen runo nro 4
Gustav Mahler: Lauluja kokoelmasta Des Knaben Wunderhorn
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5

Su 9.10 (All day)
Bonn

Franz Liszt: Orpheus, sinfoninen runo nro 4
Gustav Mahler: Lauluja kokoelmasta Des Knaben Wunderhorn
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7

Ma 10.10 (All day)
Amsterdam, Concertgebouw

Franz Liszt: Orpheus sinfoninen runo nro 4
Gustav Mahler: Lauluja kokoelmasta Des Knaben Wunderhorn
Jean Sibelius: Sinfonia nro 5

Ke 19.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

György Ligeti: Atmosphères
Franz Liszt: Pianokonsertto nro 1
Franz Liszt: Pianokonsertto nro 2
György Ligeti: Lontano

Su 23.10. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Miklós Rózsa: Duo kahdelle viululle
Thomas Rajna: Duo viululle ja harpulle
Antonin Dvorak: Terzetto kahdelle viululle ja alttoviululle op.74

Ma 24.10. 17:00
Musiikkitalo, Konserttisali
Pe 28.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Elämän maantiellä (Suomi 1927)
Yrjö Hjelt, musiikki, kantaesitys (Ylen tilaus)

Ke 2.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Mozart: Pianokonsertto nro 23 KV 488
Šostakovitš: Sinfonia nro 4

Ti 8.11. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Rooleissa:
Sari Kallioranta
Siina Hirvonen
Hanna-Leena Tammiruusu

Pe 11.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Johannes Brahms: Muunnelmia Haydnin teemasta orkesterille
Brahms–Glanert: Neljä vakavaa laulua
Kimmo Hakola: Kivi-laulut
Jean Sibelius: Tapiola

Ke 16.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Magnus Lindberg: Feria
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 17 KV 453
Anders Hillborg: Dreaming River
Claude Debussy: Iberia

To 17.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Magnus Lindberg: Feria
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 17 KV 453
Anders Hillborg: Dreaming River
Claude Debussy: Iberia

Su 20.11. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Franz Schubert: Forellikvintetto

Pe 25.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Erik Bergman: Sub luna
Erik Bergman: Rubaiyat Op. 41
Erik Bergman: Bardo Thödol Op. 74

Ke 30.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

J.S. Bach:
Brandenburgilainen konsertto nro 4 G-duuri
Brandenburgilainen konsertto nro 5 D-duuri
Brandenburgilainen konsertto nro 3 G-duuri
Brandenburgilainen konsertto nro 2 F-duuri
Brandenburgilainen konsertto nro 6 B-duuri
Brandenburgilainen konsertto nro 1 F-duuri

Ti 6.12. 15:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Jean Sibelius: Kullervo-sinfonia

Pe 9.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Jean Sibelius: Karelia-sarja
Jean Sibelius: Viisi joululaulua op. 1
Gustaf Nordqvist: Jul, jul strålande jul
Max Reger: Marian kehtolaulu
Cesar Franck: Panis Angelicus
Adolphe Adam: Oi jouluyö
Jean Sibelius: Satu

Ke 14.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Johannes Brahms: Viulukonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 22 ”Filosofi”
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra

To 15.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Johannes Brahms: Viulukonsertto
Joseph Haydn: Sinfonia nro 22 ”Filosofi”
Richard Strauss: Also sprach Zarathustra

Su 18.12. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Ernö Dohnanyi: Sekstetto
Antonin Dvorák: Pianokvartetto D-duuri

Ke 11.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Magnus Lindberg: Al largo
Robert Schumann: Konserttikappale neljälle käyrätorvelle
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 ”Italialainen”

To 12.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Magnus Lindberg: Al largo
Robert Schumann: Konserttikappale neljälle käyrätorvelle
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 4 ”Italialainen”

Su 15.1. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Bernhard Crusell: Klarinettikvartetto Es-duuri, op.2
Johannes Brahms: K larinettikvintetto h-molli, op. 115

Pe 20.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2
Igor Stravinsky: Tulilintu

Ke 25.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Frederic Chopin: Pianokonsertto nro 2
Max Savikangas: Whisked whistle for symphony orchestra, kantaesitys (Ylen tilaus)
Leos Janáček: Taras Bulba

Pe 3.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Sofia Gubaidulina: Offertorium
Wagner–Maazel: Der Ring ohne Worte

Ke 8.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

George Benjamin: Ringed by the Flat Horizon
Benjamin Britten: Serenadi
Robert Schumann: Sinfonia nro 3

To 9.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

George Benjamin: Ringed by the Flat Horizon
Benjamin Britten: Serenadi
Robert Schumann: Sinfonia nro 3

Su 12.2. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Arnold Schönberg: Phantasie viululle ja pianolle
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto Es-duuri, op.127

Pe 17.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5

To 1.3. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Dvořák: Sinfonia nro 8

Pe 2.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Anders Hillborg: Four Transitory Worlds
Maurice Ravel: Pianokonsertto vasemmalle kädelle
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 8

Ke 7.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Maurice Ravel: Narrin aamulaulu / Alborada del gracioso
Matthew Whittall: The heaven that dwells so deep, kantaesitys (Ylen tilaus)
Igor Stravinsky: Satakielen laulu
Manuel De Falla: Sarja nro 2 baletista Kolmikolkkahattu

Pe 16.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Metropolis (Saksa 1927)

Ke 21.3 (All day)
Musiikkitalo, Konserttisali
Ke 21.3. 18:00
Helsinki Music Centre, Concert Hall
To 22.3. 18:00
Musiikkitalo, Konserttisali
Pe 30.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Joseph Haydn: Sinfonia nro 53 “L’Imperiale”
Franz Schubert: Oktetto F-duuri op. posth. 166

Pe 30.3. 21:30
Musiikkitalo, Harjoitussali

W. A. Mozart: Pianokvartetto g-molli KV 478
Johannes Brahms: Pianokvartetto c-molli op. 60

La 31.3. 13:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Joseph Lanner: Adagio jousikvartetille
Franz Krommer: Pianokvartetto
J. Strauss–Schönberg: Lagunen-valssi jousikvartetille, pianolle ja harmonille

La 31.3. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Joseph Haydn: Jousikvartetto nro 3 C-duuri Op 76 "Keisarikvartetto"
I-osa Allegro
Wolfgang Amadeus Mozart: Klarinettikvintetto A-duuri KV 581
III-osa Menuetto
Anton Webern: Kolme pientä kappaletta Op. 11 sellolle ja pianolle
Johann Strauss jr: Neue Pizzicato-polka Op. 449
Johann Strauss jr: An der schönen blauen Donau Op 314
Johannes Brahms: Pianokvartetto g-molli Op. 25
IV-osa Rondo alla zingarese

La 31.3. 19:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Gustav Mahler: Pianokvartetto a-molli
Arnold Schönberg: Verklärte Nacht
Alexander Zemlinsky: Jousikvartetto nro 2 op. 15

La 31.3. 21:30
Musiikkitalo, Harjoitussali

Louis Spohr: Kuusi saksalaista laulua op. 103
Franz Lachner: Nonetto F-duuri

Su 1.4. 13:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Heinrich Ignaz Biber: Passacaglia Anton Webern: Neljä kappaletta viululle ja pianolle op. 7
Franz Schmidt: Kleine Fantasiestücke sellolle ja pianolle
Ernst Krenek: Neljä kappaletta oboelle ja pianolle
Johann Nepomuk Hummel: Trio huilulle, sellolle, pianolle op. 78 "Schöne Minka"
Johann Heinrich Schmelzer: Balletto a 4 "Die Fechtschule"

Su 1.4. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Ludwig van Beethoven: Pianotrio op. 1 nro 1
Erich Korngold: Jousisekstetto op. 10 D-duuri

Su 1.4. 19:00
Musiikkitalo, Harjoitussali

Johannes Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle op. 40 Es-duuri
Franz Schubert: Jousikvintetto C-duuri op. posth. 163

Ke 4.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Franz Schubert: Sinfonia nro 8 "Keskeneräinen"
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9

To 5.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Franz Schubert: Sinfonia nro 8 ”Keskeneräinen”
Gustav Mahler: Sinfonia nro 9

Pe 13.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Anders Hillborg: Cold Heat, ensi kertaa Suomessa (Ylen tilaus)
Gustav Mahler: Sinfonia nro 6

Ke 18.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Antonin Dvořák: Tšekkiläinen sarja
Jaakko Kuusisto: Viulukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1

Su 22.4. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Ferguson: Oktetto op. 4
Thieriot: Oktetto op. 62

To 26.4. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Melartin: Sinfonia nro 3

Pe 27.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Claude Debussy: Faunin iltapäivä
Karol Szymanowski: Satuprinsessan lauluja, op. 31
Erkki Melartin: Sinfonia nro 3

Pe 11.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

W. A. Mozart: Sinfonia nro 35 KV 385 ”Haffner”
Sergei Rahmaninov: Rapsodia Paganinin teemasta
Béla Bartók: Ihmeellinen mandariini

Ke 16.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 ”Kello”
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 ”Eroica”

Pe 18.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 ”Kello”
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 ”Eroica”

Su 20.5. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Valjakka: Aulofonia
Niinimäki: Chamber Music 1
Ferchen: Obelence
Virtanen: Bastet

Pe 25.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Seppo Pohjola: Sinfonia nro 3, kantaesitys
Sergei Prokofjev: Viulukonsertto nro 2
Claude Debussy: La Mer

Ke 30.5 (All day)
Barbican keskus, Lontoo

Lindberg – Salonen – Saariaho

Ke 13.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Beethoven: Egmont-alkusoitto
Sallinen: Viisi naismuotokuvaa op. 100, kantaesitys (Ylen tilaus)
Brahms: Sinfonia nro 1