Hyppää pääsisältöön
La 17.8. 19:00
Turun konserttitalo

Fauré: Masques et bergamasques suite op. 112, Ouverture
Fauré: Lauluja: Après un rêve / Clair de lune / Mandoline
Debussy: Feux d'artifice
Debussy: La damoiselle élue
Ravel: Daphnis et Chloé

Pe 30.8. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1
Stravinsky: Kevätuhri

RSO esittää: Ylikapellimestari Hannu Linnun avajaiskonsertti 4.9.2013
Ke 4.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Tüür: Klarinettikonsertto Peregrinus Ecstaticus,
kantaesitys (Ylen tilaus)
Ravel: Daphnis et Chloé

To 5.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Tüür: Klarinettikonsertto Peregrinus Ecstaticus, kantaesitys (Ylen tilaus)
Ravel: Daphnis et Chloé

Pe 13.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Verdi: Requiem

La 14.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

I Requiem aeternam – Kyrie eleison
II Dies irae
III Offertorio
IV Sanctus
V Agnus Dei
VI Lux aeterna
VII Libera me

Ke 18.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Mendelssohn: Die schöne Melusine, alkusoitto
Mendelssohn: Sinfonia nro 4 "Italialainen”
Mendelssohn: Sinfonia nro 3 "Skottilainen”

Su 22.9. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Eccles: Sonaatti kontrabassolle ja cembalolle
Bottesini: Gran duo nro 1 kahdelle kontrabassolle
J. S. Bach: Gambasonaatti D-duuri, sovitus kontrabassolle ja cembalolle
Bottesini: Kaksi aariaa sopraanolle, kontrabassolle ja pianolle

Pe 27.9. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Firsova: Beyond the Seven Seals (ensi kertaa Suomessa)
Sibelius: Viulukonsertto
Prokofjev: Sinfonia nro 5
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Arenski: Pianotrio nro 1

Ke 2.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Lindberg: Chorale
Berg: Viulukonsertto
Beethoven: Sinfonia nro 4

To 3.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Lindberg: Chorale
Berg: Viulukonsertto
Beethoven: Sinfonia nro 4

Pe 11.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Kimmo Hakola, musiikki, kantaesitys (Ylen tilaus)

Ke 16.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Chopin: Pianokonsertto nro 2
Adams: Harmonielehre

Su 20.10. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Ravel: Sonaatti viululle ja sellolle
Brahms: Pianotrio nro 1 H-duuri op. 8

To 24.10. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Elgar: Enigma-muunnelmat

Pe 25.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

C.Ph.E. Bach: Sinfonia jousille ja continuolle h-molli
Fagerlund: Kitarakonsertto Transit, kantaesitys (Ylen tilaus)
Elgar: Enigma-muunnelmat
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Boccherini: Fandango-kvintetto

Ke 30.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Telemann: "La changeante", sarja
J.S. Bach: Konsertto viululle ja oboelle
Corelli: Konsertto nro 4
J.S. Bach: Konsertto kahdelle viululle
Telemann: "Burlesque de Quixotte" TWV55

To 31.10. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Telemann: "La changeante", alkusoitto
J. S. Bach: Konsertto viululle ja oboelle
Corelli: Konsertto nro 4
J. S. Bach: Konsertto kahdelle viululle
Telemann: "Burlesque de Quixotte" TWV55

Ke 6.11. 10:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Holst: Planeetat

Pe 8.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Brahms: Pianokonsertto nro 1
Holst: Planeetat

Ke 13.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Melartin: Traumgesicht
Hindemith: Pianokonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 1

To 14.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Melartin: Traumgesicht
Hindemith: Pianokonsertto
Sibelius: Sinfonia nro 1

Su 17.11. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Madetoja: Intermezzo
Järnefelt: Aamulla varhain
Sibelius: Allegro torviseptetille
Kuula: Soitto
Linnala: Prélude
Linkola: Kolme bagatellia torviseitsikolle
Sibelius: Jääkärimarssi
O. Merikanto: Työväen marssi
Trad.: Elämää juoksuhaudoissa
Trad.: Venäläinen surumarssi (Vallakumouslaulu)
Kuula: Nuijamiesten marssi
Geyter: L'Internationale
Trad.: Narvan marssi (Kaarle XII:n marssi Narvassa)
Tshernetski: Elomme päivät
Axel von Kothen: Rukous
Trad.: Siirtolaismarssi
Konno: Jää hyvästi isänmaa (Taistojen tiellä)
Anon.: Suomalaisen ratsuväen marssi 30-vuotisessa sodassa

Pe 22.11. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Britten: Passacaglia (oopperasta Peter Grimes)
Britten: Viulukonsertto
Roussel: Sinfonia nro 3
Ravel: Bolero

Pe 6.12. 15:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Magnus Lindberg: Klarinettikonsertto
Jean Sibelius: Aallottaret
Leevi Madetoja: Sinfonia nro 3

Ke 11.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Webern: Passacaglia
Mahler: Kindertotenlieder
Berg: Sieben frühe Lieder
Hartmann: Sinfonia nro 6

To 12.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Webern: Passacaglia
Mahler: Kindertotenlieder
Berg: Sieben frühe Lieder
Hartmann: Sinfonia nro 6

Su 15.12. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Fantini: Prima sonata a due Trombe detta del Corsi
Stradella:Avanti il Barcheggio
Torelli: Concerto Primo in stile francese
Anonymous (Torelli school): Sinfonia a 2 trombe
Marini: Sonata sopra "la Monica"
Playford : Paul's Steeple
Frömel: Sonata Suavis
H. I. F Biber: Sonata VII/ Sonatae tam aris quam aulis servientes
Telemann: Sonaatti "Corellisante" nro 3 b-molli
Telemann: Konsertto D-duuri kahdelle trumpetille, jousille ja continuolle

Pe 20.12. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Rahmaninov: Pianokonsertto nro 3
Auerbach: Ikaros
Skrjabin: Le Poème de l'extase
MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Stravinsky: Kolme tanssia Tulilinnusta

Pe 10.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Lindberg: Era (ensi kertaa Suomessa)
Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1
Sibelius: Sinfoniat nro 6 ja 7
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Lindberg: Jubilees

Ke 15.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Mozart: Pianokonsertto nro 23
Messiaen: Turangalîla

Ke 22.1 (All day)

Beethoven: Leonore-alkusoitto
Mendelssohn: Pianokonsertto nro 1
Liszt: Pianokonsertto nro 2
Sibelius: Sinfoniat nro 6 ja 7

To 30.1. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Olli Mustonen, piano

Pe 7.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

J. S. Bach: Jauchzet Gott in allen Landen
Mahler: Sinfonia nro 4

Ke 12.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Honegger: Symphonie liturgique
W.A. Mozart: Pianokonsertto nro 25
Ravel: La Valse

To 13.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Honegger: Symphonie liturgique
Mozart: Pianokonsertto nro 25
Ravel: La Valse

Su 16.2. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Nordgren: Ritornello viululle ja pianolle op. 13
Nordgren: Kwaidan-balladeja
Nordgren: Sonaatti sooloviululle op. 104
Nordgren: Jousikvartetto nro 4 op. 60

Ke 26.2. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Nordgren: Sinfonia nro 8
Nordgren: Sellokonsertto nro 2
Shostakovitsh: Sinfonia nro 9

Emma Vähälä, Taija Angervo, Laura Vikman
Pe 7.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Länsiö: Sinfonia, kantaesitys (Ylen tilaus)
Beethoven: Coriolanus, alkusoitto
Beethoven: Kolmoiskonsertto C-duuri

Ke 12.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

A. Merikanto: Genesis
Beethoven: Sinfonia nro 9

Kapellimestari Hannu Lintu
To 13.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Merikanto: Genesis
Beethoven: Sinfonia nro 9

Su 16.3. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Lintinen: Kimppu
Ferchen: Auburn
Ortiz: Recercadas
Piazzolla (sov. Kari Vehmanen): Histoire du Tango

Radion sinfoniaorkesterin konsertti 21.3.2014
Pe 21.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Henze: Barcarola
Berg: Kamarikonsertto

Ke 26.3. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Adams: Lollapallooza
Zimmermann: Nobody knows the trouble I see
Prokofjev: Romeo ja Julia, sarja

Juna tulee asemalle
Pe 4.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Beethoven: Rondino
J. C. Bach: Sinfonia
Händel: Concerto grosso A-duuri
Beethoven: Oktetto

Juna tulee asemalle
Pe 4.4. 21:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Salonen: Nachtlieder
Stravinski: Oktetto
Whittall: Points of attraction
Ferchen: The Bridge, kantaesitys (Ylen tilaus)

Juna tulee asemalle
La 5.4. 13:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Muffat: Armonico tributo Sonata 2 g-molli
Händel: Sarja D-duuri trumpetille
Geminiani: Sonaatti sellolle ja continuolle C-duuri
Lully: Trios de la Chambre du Roi LWV 35
Rosenmüller: Sonata 7 a4
Biber: Battalia

Juna tulee asemalle
La 5.4. 16:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Hindemith: Oktetto
Brahms: Sekstetto G-duuri

Juna tulee asemalle
La 5.4. 19:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Martinů: Duo nro 1
Turner: Ricochet
Martinů: Nonetto
Dohnányi: Pianokvintetto op. 26

Juna tulee asemalle
Su 6.4. 13:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Veress: Sonaatti
Ligeti: 6 bagatellia
Bartók: Kontrasteja
Korngold: Sekstetto

Juna tulee asemalle
Su 6.4. 16:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Saariaho: Cloud
Milhaud: La cheminée du roi René
Prokofjev: Jousikvartetto nro 2

Juna tulee asemalle
Su 6.4. 19:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Stravinsky: Sotilaan tarina
Beethoven: Septetto

Ke 9.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Nono: Como una ola de fuerza y luz
Mahler: Sinfonia nro 1

La 12.4 (All day)
Musiikkitalo, Konserttisali

Mauri Sumén, musiikki

Kapellimestari Dima Slobodeniouk
Ke 23.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

J. S. Bach-Webern: Ricercar
Stravinsky: Konsertto D-duuri jousiorkesterille
Stravinsky: Konsertto pianolle ja puhaltimille
J. S. Bach-Berio: Contrapunctus XIX
Stravinsky: Psalmisinfonia

Kapellimestari Dima Slobodeniouk
To 24.4. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

J. S. Bach-Webern: Ricercar
Stravinsky: Konsertto D-duuri jousiorkesterille
Stravinsky: Konsertto pianolle ja puhaltimille
J. S. Bach-Berio: Contrapunctus XIX
Stravinsky: Psalmisinfonia

Su 27.4. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Bonis: Soir-Matin pianotriolle op. 76
Räihälä: Les Oréades, kantaesitys
Ravel: Pianotrio

Pe 2.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Kabeláč: Mystery of Time
Martinů: Sellokonsertto nro 1
Janáček: Sinfonietta

Ke 7.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Dutilleux: Mystère de l’instant
R. Strauss: Vier letzte Lieder
Brahms: Sinfonia nro 4

Vilde Frang
Pe 16.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Nuorvala: Septimalia, kantaesitys (Ylen tilaus)
Korngold: Viulukonsertto
Tšaikovski: Sinfonia nro 4

MYÖHÄISILLAN KAMARIMUSIIKKI
Jukka Harju, käyrätorvi
Reeta Maalismaa, viulu
Jouko Laivuori, piano
Kujala: Lairë, kantaesitys

Su 18.5. 15:00
Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO

Niinimäki: Four Short Stories, trumpetille ja nauhalle
Harbison: Twilight Music
Berkeley: Trio for Violin, Horn and Piano, Op. 44

Ke 21.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Birtwistle: Earth Dances
Mahler: Das Lied von der Erde

To 22.5. 19:00
Musiikkitalo, Konserttisali

Birtwistle: Earth Dances
Mahler: Das Lied von der Erde