Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Perjantai 19.8.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.8. Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikkojen avajaiskonsertti

Dalia Stasevska, kapellimestari
Lauri Porra, omniwerk
Paperi-T
Danceteam International
Radion sinfoniaorkesteri
Helsingin kaupunginorkesteri

Lauri Porra: Kohta, kantaesitys
Magnus Lindberg: Two Episodes, Suomen ensiesitys
Felix Mendelssohn: Kesäyön unelma, alkusoitto
John Luther Adams: Become Ocean

Osta lippu
Torstai 1.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.9. Vierailukonsertti: Helsingin juhlaviikot

Hannu Lintu, kapellimestari
Lang Lang, piano

Ludwig van Beethoven: Coriolan-alkusoitto
Ludwig van Beethoven: Pianokonsertto nro 4
Einojuhani Rautavaara: Lintukoto
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 3

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 7.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.9. Keskiviikkosarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Karita Mattila, sopraano
Simon O’Neill, tenori
Mika Kares, basso

W. A. Mozart: Sinfonia nro 36, K 425 “Linziläinen”
Richard Wagner: Valkyyria, 1. näytös

LOPPUUNMYYTY
Torstai 8.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.9. Torstaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Karita Mattila, sopraano
Simon O’Neill, tenori
Mika Kares, basso

W. A. Mozart: Sinfonia nro 36, K 425 “Linziläinen”
Richard Wagner: Valkyyria, 1. näytös

LOPPUUNMYYTY
Perjantai 16.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.9. Perjantaisarja 1

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Igor Stravinsky: Fanfaari kolmelle trumpetille
Igor Stravinsky: Sinfonioita puhaltimille
Igor Stravinsky: Agon
Igor Stravinsky: Kevätuhri

LOPPUUNMYYTY
Lauantai 17.9.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 17.9. RSO:n lauantaiuusinta: Salonen & Stravinsky

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari

Igor Stravinsky: Fanfaari kolmelle trumpetille
Igor Stravinsky: Sinfonioita puhaltimille
Igor Stravinsky: Agon
Igor Stravinsky: Kevätuhri

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 21.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 21.9. Keskiviikkosarja 2

Pablo Heras-Casado, kapellimestari
Javier Perianes, piano

Joseph Haydn: Sinfonia nro 50
Bela Bartók: Pianokonsertto nro 3
Bela Bartók: Konsertto orkesterille

OSTA LIPPU
Torstai 22.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 22.9. Torstaisarja 2

Pablo Heras-Casado, kapellimestari
Javier Perianes, piano

Joseph Haydn: Sinfonia nro 50
Bela Bartók: Pianokonsertto nro 3
Bela Bartók: Konsertto orkesterille

OSTA LIPPU
Sunnuntai 25.9.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali 25.9. Kamarimusiikkikonsertti 1 / 50 vuotta viulunsoittoa

Jari Valo, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Naoko Ichihashi, piano

Kalevi Aho: Solo 1
Toivo Kuula: Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja
George Enescu: Sonaatti viululle ja pianolle nro 3

OSTA LIPPU
Perjantai 30.9.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 30.9. Perjantaisarja 2

Hannu Lintu, kapellimestari
Helena Juntunen, sopraano
Topi Lehtipuu, tenori
Neal Davies, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Joseph Haydn: Vuodenajat

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 5.10.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 5.10. Keskiviikkosarja 3

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Perttu Haapanen: Compulsion Island
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 ”Pastoraali”

LOPPUUNMYYTY
Torstai 6.10.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.10. Torstaisarja 3

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Perttu Haapanen: Compulsion Island
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 ”Pastoraali”

LOPPUUNMYYTY
Torstai 13.10.2016 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.10. Piilometsän soitinsatu

Markus Stenz, kapellimestari
Rooleissa: Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Anton Bruckner: Sinfonia nro 5

LOPPUUNVARATTU
Perjantai 14.10.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.10. Perjantaisarja 3

Markus Stenz, kapellimestari
Marko Ylönen, sello

Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 2
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 19.10.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.10. Keskiviikkosarja 4

Tomas Djupsjöbacka kapellimestari
Juho Pohjonen piano

W. A. Mozart Sinfonia nro 29 K 201
W. A. Mozart Pianokonsertto nro 23 A-duuri K 488
W. A. Mozart Gran Partita K 361

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 23.10.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 23.10. Kamarimusiikkikonsertti 2 / Lauluja vedestä

Reeta Maalismaa, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Mari Palo, sopraano
Jukka Harju, käyrätorvi
Sonja Fräki, piano

Claude Debussy: Reflets dans l‘eau
Claude Debussy: L’isle joyeuse
Franz Schubert: Auf dem Strom, D.943
Franz Schubert: Auf dem Wasser zu singen D.774
Franz Schubert: Liebhaber in allen Gestalten
Jukka Harju: Pohjoiset vedet

OSTA LIPPU
Perjantai 28.10.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 28.10. Perjantaisarja 4

Sir Mark Elder, kapellimestari

Benjamin Britten: Sinfonia da Requiem
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 7 ”Leningrad”
Ennen konserttia klo 18, Konserttisali:
Musiikkia piiritetyssä Leningradissa.
Puhujana säveltäjä Kalevi Aho.

LOPPUUNMYYTY
Torstai 3.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 3.11. Kaikkien aikojen Euroviisut - RSO Nenäpäivän hyväksi

Jaakko Kuusisto, kapellimestari
Jaana Pelkonen ja Mikko Leppilampi, juontajat

Sata salamaa - Diandra
Varjoon – suojaan - Hannu Lepola
Fantasiaa - Maria Ylipää
La dolce vita - Rajaton
Valoa ikkunassa - Paula Koivuniemi
Sibelius: Valse triste - RSO
Katson sineen taivaan - Katri Helena
Päivä kahden ihmisen - Marzi Nyman
Laiskotellen - Emma Salokoski
Tipitii - Rajaton
Hengaillaan - Diandra
Sing It Away - Maria Ylipää
Hard Rock Hallelujah - Hannu Lepola

OSTA LIPPU
Perjantai 11.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 11.11. Perjantaisarja 5

Hannu Lintu, kapellimestari
Michelle DeYoung, mezzosopraano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö
Cantores Minores, valm. Hannu Norjanen

Gustav Mahler: Sinfonia nro 3

Myöhäisillan kamarimusiikki 10 vuotta:
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emma Vähälä, viulu
Reeta Maalismaa, viulu
Olli Kilpiö, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Johannes Brahms: Klarinettikvintetto

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 16.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.11. Keskiviikkosarja 5

Gustavo Gimeno, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Charles Ives: Central Park in the dark
Kalevi Aho: Sieidi, lyömäsoittimille ja orkesterille
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 “Uudesta maailmasta”

OSTA LIPPU
Torstai 17.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 17.11. Torstaisarja 4

Gustavo Gimeno, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Charles Ives: Central Park in the dark
Kalevi Aho: Sieidi, lyömäsoittimille ja orkesterille
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 “Uudesta maailmasta”

OSTA LIPPU
Sunnuntai 20.11.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 20.11. Kamarimusiikkikonsertti 3 / 2 + 1 = ?

Petri Aarnio, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Naoko Shibayama-Aarnio, piano

Dmitri Šostakovitš: Kolme duoa kahdelle viululle ja pianolle
Sergei Prokofjev: Sonaatti kahdelle viululle
Moritz Moszkowski: Sarja kahdelle viululle ja pianolle

OSTA LIPPU
Perjantai 25.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 25.11. Perjantaisarja 6 / Uusi Babylon

Frank Strobel, kapellimestari
Dmitri Šostakovitš, musiikki
Grigori Kozinsev & Leonid Traunberg, ohjaus

The New Babylon
Ennen konserttia klo 18, päälämpiö: The New Babylon
Producer Kati Sinisalo interviews conductor Frank Strobel. Tilaisuus on englanninkielinen.

OSTA LIPPU
Keskiviikko 30.11.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 30.11. Keskiviikkosarja 6 / Nuorten solistien konsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Alicia Ibañez-Resjan, piano
Amanda Ernesaks, viulu
Pauli Pappinen, kontrabasso
Ilkka Marttila, tuuba
Danna Collette Nelson, bassopasuuna
Artturi Aalto, sello
Hanna Hujanen, klarinetti
Iidamari Ahonen, viulu
Tarmo Peltokoski, piano

Camille Saint-Saëns: Pianokonsertto nro 2, 2. osa
Max Bruch: Viulukonsertto nro 1, 1. osa
Bottesini: Fantasia Bellinin teemasta La sonnambula
Arild Plau: Konsertto tuuballe ja jousiorkesterille, osat 1 ja 2
Daniel Schnyder: Subzero concerto bassopasuunalle ja orkesterille, osat Sama'i Thaqil ja Zoom out
Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante, 1. osa
Carl Maria Weber: Kvintetto klarinetille ja jousille, osat Fantasia ja Rondo
Max Bruch: Viulukonsertto nro 1, 3. osa
Sergei Rahmaninov: Pianokonsertto nro 2, 3. osa

LOPPUUNMYYTY
Tiistai 6.12.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.12. Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Hannu Lintu, kapellimestari
Anu Komsi, sopraano

Jean Sibelius: Satu
Magnus Lindberg: Accused, laulusarja, ensiesitys Suomessa
Helvi Leiviskä: Sinfonia nro 3
Jean Sibelius: Finlandia

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 11.12.2016 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 11.12. Kamarimusiikkikonsertti 4 / The Art of Woodwind

Yuki Koyama, taiteellinen suunnittelu ja huilu
Jorma Valjakka, oboe
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Giuseppe Gentile, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi

Otto Virtanen: Mouvements dansants de Saint Stéphane
Jean Françaix: Puupuhallinkvintetto nro 1
Jacques Ibert: Trois piéces bréves
Leoš Janáček: Mládí

OSTA LIPPU
Keskiviikko 14.12.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.12. Keskiviikkosarja 7

Osmo Vänskä, kapellimestari
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Jussi Nikkilä, kertoja

Eero Hämeenniemi: Winter calm and Summer storms mezzosopraanolle ja orkesterille, kantaesitys (Ylen tilaus)
Jean Sibelius: Myrsky, koonnut Osmo Vänskä

OSTA LIPPU
Torstai 15.12.2016 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 15.12. Torstaisarja 5

Osmo Vänskä, kapellimestari
Lilli Paasikivi, mezzosopraano
Jussi Nikkilä, kertoja

Eero Hämeenniemi: Winter calm and Summer storms mezzosopraanolle ja orkesterille, (Ylen tilaus)
Jean Sibelius: Myrsky

OSTA LIPPU
Lauantai 17.12.2016 klo 16.00 Liikuntahalli, Suomussalmi 17.12. Kotimaan kiertue / Suomussalmi

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Jean Sibelius: Satu
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"

Sunnuntai 18.12.2016 klo 18.00 Kaukametsä, Kajaani 18.12. Kotimaan kiertue / Kajaani

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Jean Sibelius: Satu
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"

Maanantai 19.12.2016 klo 19.00 Musiikkikeskus, Kuopio 19.12. Kotimaan kiertue / Kuopio

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Jean Sibelius: Satu
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"

Tiistai 20.12.2016 klo 19.00 Mikaeli, Mikkeli 20.12. Kotimaan kiertue / Mikkeli

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Jean Sibelius: Satu
Anders Hillborg: Viulukonsertto nro 1
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 "Uudesta maailmasta"

OSTA LIPPU
Perjantai 13.1.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.1. Perjantaisarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari
Helena Juntunen, sopraano
Tommi Hakala, baritoni
Musiikkitalon Kuoro, valm. Tapani Länsiö

Richard Wagner: Parsifal-alkusoitto
Felix Mendelssohn: Sinfonia nro 5 “Uskonpuhdistus”
Uuno Klami: Psalmus
Ennen konserttia klo 18, Konserttisali: Juhana Cajanuksen “Yxi hengellinen weisu” ja suomen kielen käyttö 1600-luvulla. Puhujana uskonnollisen kielen tutkija, dosentti Maria Ahlholm.

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 18.1.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.1. Keskiviikkosarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Frank Peter Zimmermann, viulu

Pjotr Tšaikovski: Sarja baletista Joutsenlampi op. 20a
Magnus Lindberg: Viulukonsertto nro 2, ensiesitys Suomessa
Igor Stravinsky: Keijukaisen suudelma

LOPPUUNMYYTY
Torstai 19.1.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.1. Torstaisarja 6

Hannu Lintu, kapellimestari
Frank Peter Zimmermann, viulu

Pjotr Tšaikovski: Sarja baletista Joutsenlampi op. 20a
Magnus Lindberg: Viulukonsertto nro 2, ensiesitys Suomessa
Igor Stravinsky: Keijukaisen suudelma

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 22.1.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 22.1. Kamarimusiikkikonsertti 5 / Unohdettuja ääniä

Aapo Juutilainen, taiteellinen suunnittelu ja kontrabasso
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Taija Angervo, viulu
Ilari Angervo, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Juhani Lagerspetz, piano

Erwin Schulhoff: Trio huilulle, alttoviululle ja kontrabassolle
Marc André: E2
Ralph Vaughan-Williams: Pianokvintetto

OSTA LIPPU
Perjantai 27.1.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.1. Perjantaisarja 8

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Patricia Kopatchinskaja, viulu
Ennakkotiedoista poiketen konsertin johtaa Teodor Currentzisin sijaan Jukka-Pekka Saraste.

Ludwig van Beethoven: Leonore I, alkusoitto
György Ligeti: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 1.2.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.2. Keskiviikkosarja 9 / MUSICA NOVA HELSINKI

André de Ridder, kapellimestari
Nora Fischer, sopraano

Sauli Zinovjev: Batteria, kantaesitys (Ylen tilaus)
Michel van der Aa: Spaces of Blank
Sebastian Hilli: Reachings
Andrew Norman: Play, ensi esitys Suomessa

OSTA LIPPU
Lauantai 4.2.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 4.2. Sinfoniaorkesteri tutuksi

Janne Nisonen, kapellimestari
Jukka Nykänen, juonto ja piano

Antonin Dvořák: Sinfonia nro 9 ”Uudesta maailmasta”

OSTA LIPPU
Perjantai 10.2.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 10.2. Perjantaisarja 9

Hannu Lintu, kapellimestari
Xavier de Maistre, harppu

Igor Stravinsky: Orfeus
Kaija Saariaho: Trans harpulle ja orkesterille, Suomen ensiesitys (Ylen tilaus)
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3 ”Eroica”

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 12.2.2017 klo 19.00 Moskovan Konservatorion suuri sali 12.2. Venäjän kiertue / Moskova

Hannu Lintu, kapellimestari
Nikita Boriso-Glebsky, viulu

Pjotr Tšaikovski: Joutsenlampi, sarja
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3

Tiistai 14.2.2017 klo 17.00 Viipurin kirjasto 14.2. Venäjän kiertue / Kamarimusiikkikonsertti Viipurissa

Jouko Laivuori, piano
Jari Valo, viulu

Einojuhani Rautavaara: Ikonit Op. 6
Toivo Kuula: Eteläpohjalaisia kansanlauluja ja tansseja
Jean Sibelius: Kuusi

Tiistai 14.2.2017 klo 19.00 Viipurin Kultuuritalo 14.2. Venäjän kiertue / Viipuri

Hannu Lintu, kapellimestari
Petri Aarnio, viulu
Tuomas Lehto, sello

Ernest Pingoud: Viisi sonettia kamariorkesterille
Väinö Raitio: Konsertto viululle, sellolle ja orkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3

Keskiviikko 15.2.2017 klo 19.00 Pietarin Filharmonia 15.2. Venäjän kiertue / Pietari

Hannu Lintu, kapellimestari
Nikita Boriso-Glebsky, viulu

Pjotr Tšaikovski: Joutsenlampi, sarja
Jean Sibelius: Viulukonsertto
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 3

Sunnuntai 26.2.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 26.2. Kamarimusiikkikonsertti 6 / Romanialainen melodia

Reijo Koskinen, taiteellinen suunnittelu ja klarinetti
Atso Lehto, alttoviulu
Teppo Koivisto, piano

W.A. Mozart: Kegelstatt-trio
Max Bruch: Kahdeksan kappaletta klarinetille, alttoviululle ja pianolle

OSTA LIPPU
Keskiviikko 1.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.3. Keskiviikkosarja 10

John Storgårds kapellimestari
Golda Schultz sopraano

Ernest Pingoud: Suurkaupungin kasvot
W. A. Mozart: Misera, dove son K369
W. A. Mozart: Vado, ma dove K 583
W. A. Mozart: Non più di fiori, aaria oopperasta La Clemenza di Tito
John Adams: City Noir

OSTA LIPPU
Torstai 2.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 2.3. Torstaisarja 7

John Storgårds, kapellimestari
Golda Schultz, sopraano

Ernest Pingoud: Suurkaupungin kasvot
W. A. Mozart: Misera, dove son K369
W. A. Mozart: Vado, ma dove K 583
W. A. Mozart: Non più di fiori, aaria oopperasta La Clemenza di Tito
John Adams: City Noir

OSTA LIPPU
Perjantai 10.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 10.3. Perjantaisarja 10

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Johannes Piirto, piano
Musiikkitalon Kuoro, valm. Jani Sivén

Maurice Ravel: Alborada del gracioso
Uuno Klami: Pianokonsertto nro 1 ”Une nuit à Montmartre”
Väinö Raitio: Kuutamo Jupiterissa
Aleksandr Skrjabin: Prometheus

LOPPUUNMYYTY
Keskiviikko 15.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 15.3. Keskiviikkosarja 11

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Joonas Kokkonen: Sinfonia nro 4
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Bohuslav Martinů: Sinfonia nro 4

LOPPUUNMYYTY
Torstai 16.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.3.Torstaisarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Joonas Kokkonen: Sinfonia nro 4
Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Bohuslav Martinů: Sinfonia nro 4

OSTA LIPPU
Perjantai 24.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 24.3. Perjantaisarja 11

Nicholas Collon, kapellimestari
Laura Mikkola, piano

Thomas Adès: Dances from Powder her Face
Thomas Adès: In Seven Days – pianolle ja orkesterille, ensiesitys Suomessa
Sergei Prokofjev: Sinfonia nro 5

OSTA LIPPU
Sunnuntai 26.3.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 26.3. Kamarimusiikkikonsertti 7 / Pohjoismaiset naiset

Mirka Malmi, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Paula Sundqvist, viulu
Martta Wahlberg, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Tiina Karakorpi, piano

Elfrida Andrée: Pianotrio g-molli
Alice Tegnér: Sonaatti viululle ja pianolle
Helvi Leiviskä: Pianokvartetto

OSTA LIPPU
Keskiviikko 29.3.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 29.3. Keskiviikkosarja 12

Hannu Lintu, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Ludwig van Beethoven: Viulukonsertto
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 7

LOPPUUNMYYTY
Torstai 6.4.2017 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.4. Piilometsän soitinsatu

Heinz Holliger, kapellimestari

Rooleissa: Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Robert Schumann Sinfonia nro 2

LOPPUUNVARATTU
Perjantai 7.4.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.4. Perjantaisarja 12

Heinz Holliger, kapellimestari
Isabelle Faust, viulu

Heinz Holliger: Tonscherben
Alban Berg: Viulukonsertto
Robert Schumann: Sinfonia nro 2

OSTA LIPPU
Keskiviikko 12.4.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 12.4. Keskiviikkosarja 13

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Jean Sibelius: Sinfonia nro 4
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5

LOPPUUNMYYTY
Torstai 13.4.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.4. Torstaisarja 9

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Jean Sibelius: Sinfonia nro 4
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 5

LOPPUUNMYYTY
Perjantai 21.4.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 21.4. Perjantaisarja 13

Anna-Maria Helsing, kapellimestari
Otto Virtanen, fagotti

Jean Sibelius: Rakastava
Jaakko Kuusisto: Konsertto fagotille ja orkesterille op. 35, kantaesitys (Ylen tilaus)
Edward Elgar: Enigma-muunnelmat

Ennen konserttia klo 18, alalämpiö: Minkälainen on uusi konsertto – ja minkälainen soitin on fagotti? Toimittaja Outi Paanasen haastateltavana säveltäjä Jaakko Kuusisto ja RSO:n fagotistit.

OSTA LIPPU
Sunnuntai 23.4.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 23.4. Kamarimusiikkikonsertti 8 / Ensimmäiset kiusaukset, suomalaisia pianotrioja 1917–2017

Maria Puusaari, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Eeva Rysä, sello
Sonja Fräki, piano

Joonas Kokkonen: Pianotrio (1948)
Jukka Koskinen: Pianotrio (1985)
Osmo Tapio Räihälä: Temptations (2017), kantaesitys
Aarre Merikanto: Pianotrio (1917)

OSTA LIPPU
Keskiviikko 26.4.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 26.4. Keskiviikkosarja 14

Richard Egarr, kapellimestari

J.S.Bach: Sarja orkesterille nro 4
J.S.Bach: Sarja orkesterille nro 1
J.S.Bach: Sarja orkesterille nro 2
J.S.Bach: Sarja orkesterille nro 3

OSTA LIPPU
Perjantai 5.5.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 5.5. Perjantaisarja 14

Hannu Lintu, kapellimestari
Daniil Trifonov, piano

Sebastian Fagerlund: Drifts, kantaesitys (Ylen tilaus)
Maurice Ravel: Pianokonsertto G-duuri
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 ”Sammumaton”
Myöhäisillan kamarimusiikki:
Daniil Trifonov, piano
Dmitri Šostakovitš: 24 preludia ja fuugaa op. 87, osat:
nro 7, A-duuri
nro 2, a-molli
nro 5, D-duuri
nro 24, d-molli

LOPPUUNMYYTY
Lauantai 6.5.2017 klo 16.15 Musiikkitalo, Konserttisali 6.5. RSO:n lauantaiuusinta: RSO, Hannu Lintu & Daniil Trifonov

Hannu Lintu, kapellimestari
Daniil Trifonov, piano

Sebastian Fagerlund: Drifts (Ylen tilaus)
Maurice Ravel: Pianokonsertto G-duuri
Carl Nielsen: Sinfonia nro 4 ”Sammumaton”

OSTA LIPPU
Keskiviikko 10.5.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 10.5. Keskiviikkosarja 15

Kent Nagano, kapellimestari

Anton Bruckner: Sinfonia nro 8

OSTA LIPPU
Torstai 11.5.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 11.5. Torstaisarja 10

Kent Nagano, kapellimestari

Anton Bruckner: Sinfonia nro 8

OSTA LIPPU
Torstai 18.5.2017 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.5. Piilometsän soitinsatu

Sakari Oramo, kapellimestari

Rooleissa: Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Edward Elgar Sinfonia nro 2

LOPPUUNVARATTU
Perjantai 19.5.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.5. Perjantaisarja 15

Sakari Oramo, kapellimestari
Darren Acosta, pasuuna

Anders Hillborg: Beast sampler
Gunther Schuller: Eine kleine Posaunen Musik
Edward Elgar: Sinfonia nro 2

Myöhäisillan kamarimusiikki
Tsuneya Tanabe: Concertino soolomarimballe ja kahdelle lyömäsoittimelle
Jani Niinimäki: Ivalo

OSTA LIPPU
Sunnuntai 21.5.2017 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 21.5. Kamarimusiikkikonsertti 9 / Tiensuu & ystävät

Darren Acosta, taiteellinen suunnittelu ja pasuuna
Hanna-Kaarina Heikinheimo, huilu
Mikko Raasakka, bassoklarinetti
Juho Laitinen, sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Antti Ohenoja, soolo marimba
Jouko Laivuori, piano

Jukka Tiensuu: Asteletsa
Jukka Tiensuu: Tanzikone
Joseph Schwantner: Velocities
Jukka Tiensuu: Aspro
Jukka Tiensuu: Kalaasi
Eero Hämeeniemi: Tiin Chaar

OSTA LIPPU
Keskiviikko 24.5.2017 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 24.5. Keskiviikkosarja 16

Hannu Lintu kapellimestari
Jan Lisiecki piano

Aarre Merikanto Pan
W. A. Mozart Pianokonsertto nro 9 K 271 “Jeunehomme”
Richard Strauss Alppisinfonia

LOPPUUNMYYTY