Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Sunnuntai 24.9.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 24.9. Kamarimusiikkikonsertti 1 / KETJUREAKTIO - KONTRABASSO KAMARIMUSIIKISSA

Teemu Kauppinen, taiteellinen suunnittelu ja kontrabasso
Kati Salovaara, kontrabasso
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Laura Vikman, viulu
Giuseppe Gentile, klarinetti
Satu Elijärvi, piano

Tauno Marttinen: Trio viululle, kontrabassolle ja pianolle
Antti Auvinen: Double Excelsis kahdelle kontrabassolle, kantaesitys
Aulis Sallinen: Metamorfora
Jean Sibelius: Rondino op. 81
Jean Sibelius: Romance op. 78
Jean Sibelius: Tanz-Idylle op. 79
Kirmo Lintinen: Trio Concertante klarinetille, kontrabassolle ja pianolle

OSTA LIPPU
Sunnuntai 29.10.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 29.10. Kamarimusiikkikonsertti 2

Ackord-kvartetti :
Annemarie Åström, viulu
Tarja-Leena Kircher, viulu
Atso Lehto, alttoviulu
Eeva Rysä, sello

Maija Parko piano

W. A. Mozart: Jousikvartetto G-duuri K 156 (134b)
Aulis Sallinen: Aspekteja Peltoniemen Hintriikin surumarssista
Clara Schumann: Pianotrio

OSTA LIPPU
Sunnuntai 19.11.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 19.11. Kamarimusiikkikonsertti 3 / KAHDEN TYYLIN MARRASKUU

Salla Savolainen ja Leena Jaakkola, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Atso Lehto, alttoviulu
Tuomas Lehto, sello
Samuli Peltonen, sello
Roope Gröndahl, piano

Dmitri Šostakovitš: Viisi kappaletta kahdelle viululle ja pianolle
Franz Schubert: Jousikvintetto C-duuri

OSTA LIPPU
Sunnuntai 17.12.2017 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 17.12. Kamarimusiikkikonsertti 4 / BOLOGNA GRASSA

Miika Uuksulainen, taiteellinen suunnittelu ja sello
Hannu Vasara, viulu
Kaisa Kallinen, viulu
Petteri Pitko, cembalo
Eero Palviainen, luuttu ja kitara

Giuseppe Torelli: Triosonaatti op.1
Giovanni Maria Bononcini: Triosonaatti A-duuri op. 6 nro 5
Domenico Gabrielli: Sellosonaatti G-duuri
Marco Uccellini: Viulusonaatti op. 5 nro 5
Maurizio Cazzati: Capricci a uno e due Violini e Basso continuo op. 50
Giovanni Battista Vitali: Partite e Capricci op. 7
Giovanni Battista Bassani: Triosonaatti a-molli
Arcangelo Corelli: Triosonaatti D-duuri op. 4 nro 4

OSTA LIPPU
Sunnuntai 21.1.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 21.1. Beethoven-festivaali: WIEN

Uusi Helsinki -kvartetti

Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 10 op. 74 ”Harppu”
Anton Webern: Fünf Sätze op. 5
Alban Berg: Jousikvartetto op. 3
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto nro 16 op. 135
Ennen konserttia klo 14 Harjoitussali PAAVO: Potilas Beethoven. Säveltäjä Osmo Tapio Räihälä ja lastenpsykiatrian dosentti Jari Sinkkonen keskustelevat.

LOPPUUNMYYTY
Sunnuntai 18.2.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 18.2. Kamarimusiikkikonsertti 5 / ”BB”

Tarja-Leena Kircher, taiteellinen suunnittelu
Ackord-kvartetti:
Annemari Åström, Tarja-Leena Kircher, viulu
Atso Lehto, alttoviulu, Eeva Rysä, sello

Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 18 nro 4
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op. 131

OSTA LIPUT
Sunnuntai 25.3.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 25.3. Kamarimusiikkikonsertti 6 / YSTÄVÄT RANSKASTA

Laura Vikman, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Jukka Pohjola, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tuija Rantamäki, sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Heini Kärkkäinen, piano

Gabriel Fauré: Pianokvintetto nro 2
Camille Saint-Saëns: Septetto

OSTA LIPPU
Lauantai 14.4.2018 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / KLEZMERIÄ AURINGON NOUSTESSA

I-Han Fu, kapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Giuseppe Gentile, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
József Hárs, käyrätorvi
Leena Jaakkola, viulu
Salla Savolainen, viulu
Paula Sundqvist, viulu
Pauline Fleming-Unelius, viulu
Mirka Malmi, viulu
Ezra Woo, alttoviulu
Tommi Aalto, alttoviulu
Timo Alanen, sello
Aapo Juutilainen, kontrabasso
Emil Holmström, piano

Joseph Haydn: Jousikvartetto nro 78 B-duuri, Hob.III:78 ”Auringonnousu”
Isang Yun: Oktetto
Paul Schoenfield: Trio

OSTA LIPPU
Lauantai 14.4.2018 klo 17.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / ORIENT – OCCIDENT

Giuseppe Gentile, bassoklarinetti
Tommi Hyytinen, käyrätorvi
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Miikka Saarinen, trumpetti
Jouko Laivuori, piano ja cembalo
Kazutaka Morita, lyömäsoittimet ja patarummut
Kaisa Kallinen, viulu
Hannu Vasara, viulu
Vuokko Juutilainen, alttoviulu
Eeva Rysä, sello
Jukka Rautasalo, gamba ja sello
Miika Uuksulainen, gamba ja sello
Teemu Kauppinen, kontrabasso

Marin Marais: Marche tartaire ja La tartarine & double sarjasta Suite d'un Gout Etranger
Dai Fujikura: Poyopoyo
Andreas Anton Schmelzer: Viulusonaatti “Victori der Christen
Mark Andre: …als… I
François Couperin:La Sultanne
Henry Purcell: Sinfonia “Sonata while the Sun Rises” oopperasta The Fairy Queen
Yleisötilaisuus alalämpiössä klo 18.15: Taijin taito. Taiji-mestari Zhang Fang esittelee lajiaan ja kertoo mm. hengitystekniikasta ja näyttää liikkeitä, joita yleisö voi kokeilla mukana.

OSTA LIPPU
Lauantai 14.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 14.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / IMPRESSIOITA JA ILMESTYKSIÄ

József Hárs, kapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Jouko Harjanne, trumpetti
Jorma Rautakoski, trumpetti
Annika Palas-Peltokallio, viulu
Salla Savolainen, viulu
Tommi Aalto, alttoviulu
Miika Uuksulainen, sello
Darren Acosta, pasuuna
Matthew Winter, pasuuna
Jani Niinimäki, lyömäsoittimet
Jerry Piipponen, lyömäsoittimet
Ville Koponen, viulu
Helmi Horttana, viulu
Hannu Vasara, viulu
Tommi Aalto, alttoviulu
Timo Alanen, sello
Eeva Rysä, sello
Emil Holmström, piano

Claude Debussy: Jousikvartetto g-molli
Amr Okba: Isis and Maria
Olivier Messiaen: Aikojen lopun kvartetto

OSTA LIPPU
Sunnuntai 15.4.2018 klo 17.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / KAIKUJA TIIBETISTÄ

Kaisa Kortelainen, huilu
Giuseppe Gentile, klarinetti
Satu Huuskonen, käyrätorvi
Atsuko Sakuragi, trumpetti
Line Johannesen, pasuuna
Jerry Piipponen, lyömäsoittimet
Xavi Castello, lyömäsoittimet
Leena Jaakkola, viulu
Maria Puusaari, viulu
Olga Reskalenko, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Pinja Laine, sello

Sergei Prokofjev: Jousikvartetto nro 2 F-duuri op. 92 ”Kabardinian”
Francis Poulenc: Sonaatti käyrätorvelle, trumpetille ja pasuunalle
Chinary Ung: Oracle

OSTA LIPPU
Sunnuntai 15.4.2018 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.4. Kamarimusiikkifestivaali Aurinko nousee idästä / HENKIEN KÄTKEMÄ

Reeta Maalismaa, viulu
Mikko Ivars, sello
Emil Holmström, piano
Pauline Fleming-Unelius, viulu
Ville Koponen, viulu
Ezra Woo, alttoviulu
Lassi Viljanen, sello
Kazutaka Morita, lyömäsoittimet
Naoki Yasuda, lyömäsoittimet
Jani Niinimäki, lyömäsoittimet
Xavi Castello, lyömäsoittimet

Ludwig van Beethoven: Pianotrio nro 1 Es-duuri op. 70 ”Geister”
Alexander Borodin: Jousikvartetto nro 2 D-duuri
Minoru Miki: Marimba spiritual

OSTA LIPPU
Sunnuntai 20.5.2018 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO 20.5. Kamarimusiikkikonsertti 7 / ”THIRD STREAM”

Tommi Hyytinen, taiteellinen suunnittelu ja käyrätorvi
Péter Jánosi, käyrätorvi
Pasi Eerikäinen, viulu
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, piano

Gunther Schuller: Duets for Unaccompanied Horns
Gunther Schuller: Chanson
Gunther Schuller: Nocturne
Gunther Schuller: Pianotrio
David Amram: Three Songs for Marlboro

OSTA LIPPU