Hyppää pääsisältöön
Aika Paikka Konsertti kapellimestari / solistit Ohjelma Liput
Torstai 22.8.2019 klo 19.00 Merikaapelihalli, Kaapelitehdas 22.8. Vierailukonsertti Helsingin juhlaviikoilla - Kohtauksia Goethen Faustista

Robert Schumann: Kohtauksia Goethen Faustista
Hannu Lintu, kapellimestari
Solistit: Soile Isokoski, Arttu Kataja, Helena Juntunen, Markus Suihkonen & Maximilian Schmitt,
Virva Puumala, Irina Nuutinen, Anna-Stiina Tahkola, Simo Mäkinen, Aarne Pelkonen
Kuorot: Tapiolan Kamarikuoro, Emo Ensemble & Cantores Minores

Ohjaus: Jussi Nikkilä
Koregorafi: Ingrid André
Kuvaus: Raimo Uunila
Rooleissa: Hannu Kivioja, Sanna-Kaisa Palo, Alise Polacenko, Miro Lopperi, Tom Rejström, Saara Pakkasvirta, Sonja Salminen & Santra Juoperi
Lavastus: Tapio Keskitalo
Valosuunnittelu: Pietu Pietiäinen
Pukusuunnittelu: Niina Pasanen
Naamiointi: Päivi Kela
Tuotanto: Helsingin juhlaviikot, Yle Draama, Yle Design, Radion sinfoniaorkesteri

OSTA LIPPU
Perjantai 23.8.2019 klo 19.00 Merikaapelihalli, Kaapelitehdas 23.8. Vierailukonsertti Helsingin juhlaviikoilla - Kohtauksia Goethen Faustista

Robert Schumann: Kohtauksia Goethen Faustista
Hannu Lintu, kapellimestari
Solistit: Soile Isokoski, Arttu Kataja, Helena Juntunen, Markus Suihkonen & Maximilian Schmitt,
Virva Puumala, Irina Nuutinen, Anna-Stiina Tahkola, Simo Mäkinen, Aarne Pelkonen
Kuorot: Tapiolan Kamarikuoro, Emo Ensemble & Cantores Minores

Ohjaus: Jussi Nikkilä
Koregorafi: Ingrid André
Kuvaus: Raimo Uunila
Rooleissa: Hannu Kivioja, Sanna-Kaisa Palo, Alise Polacenko, Miro Lopperi, Tom Rejström, Saara Pakkasvirta, Sonja Salminen & Santra Juoperi
Lavastus: Tapio Keskitalo
Valosuunnittelu: Pietu Pietiäinen
Pukusuunnittelu: Niina Pasanen
Naamiointi: Päivi Kela
Tuotanto: Helsingin juhlaviikot, Yle Draama, Yle Design, Radion sinfoniaorkesteri

OSTA LIPPU
Keskiviikko 4.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 4.9. Keskiviikkosarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Louise Farrenc: Alkusoitto nro 2 Es-duuri op. 24
Fazil Say: Konsertto lyömäsoittimille, ensiesitys Suomessa
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia op. 14

Torstai 5.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 5.9.Torstaisarja 1

Hannu Lintu, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Louise Farrenc: Alkusoitto nro 2 Es-duuri op. 24
Fazil Say: Konsertto lyömäsoittimille, ensiesitys Suomessa
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia op. 14

Perjantai 13.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttitalo 13.9. Perjantaisarja 1

Esa-Pekka Salonen, kapellimestari
Jonathan Roozeman, sello

Dmitri Šostakovitš: Sellokonsertto nro 1 Es-duuri
Anton Bruckner: Sinfonia nro 6

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Jouko Laivuori, piano
Reeta Maalismaa, viulu
Jonathan Roozeman, sello
Dmitri Šostakovitš: Pianotrio nro 1 op. 8

Sunnuntai 15.9.2019 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.9. Kamarimusiikillisia runoelmia

Leena Jaakkola, taiteellinen suunnittelu ja viulu; Taija Angervo, viulu; Jakob Dingstad, alttoviulu; Tomas Nuñez, sello; Juho Pohjonen, piano

Franz Liszt: Pianotrio Tristia (La valleé d’Obermann)
Erich Korngold: Pianokvintetto op.15

Keskiviikko 18.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.9. Keskiviikkosarja 2

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Joseph Haydn: Sinfonia nro 104 D-duuri ”Lontoo”
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73

Torstai 19.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 19.9. Torstaisarja 2

Herbert Blomstedt, kapellimestari

Joseph Haydn: Sinfonia nro 104 D-duuri ”Lontoo”
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73

Torstai 26.9.2019 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 26.9. Piilometsän soitinsatu

Hannu Lintu, kapellimestari
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Carl Nielsen: Sinfonia nro 5

Perjantai 27.9.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.9. Perjantaisarja 2

Hannu Lintu, kapellimestari
Jevgeni Sudbin, piano

Ilkka Hammo: On the Horizon, kantaesitys (Ylen tilaus)
Edvard Grieg: Pianokonsertto
Carl Nielsen: Sinfonia nro 5

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö:
Katsaus kauteen 2019–20 – esittelijänä ylikapellimestari Hannu Lintu

Sunnuntai 29.9.2019 klo 19.30 Konzerthaus, Wien 29.9. Keski-Euroopan kiertue / Wien

Hannu Lintu, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Sebastian Fagerlund: Drifts
Fazil Say: Lyömäsoitinkonsertto
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia op. 14

Maanantai 30.9.2019 klo 19.00 Bratislava 30.9. Keski-Euroopan kiertue / Bratislava Festival

Hannu Lintu, kapellimestari
Martin Grubinger, lyömäsoittimet

Sebastian Fagerlund: Drifts
Fazil Say: Lyömäsoitinkonsertto
Hector Berlioz: Fantastinen sinfonia op. 14

Keskiviikko 2.10.2019 klo 19.00 Ascona 2.10. Keski-Euroopan kiertue / Ascona Festival

Hannu Lintu, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu

Sebastian Fagerlund: Drifts
Jean Sibelius: Viulukonsertto d-molli op. 47
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73

Perjantai 4.10.2019 klo 19.00 Verona 4.10. Keski-Euroopan kiertue / Verona

Hannu Lintu, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu

Sebastian Fagerlund: Drifts
Jean Sibelius: Viulukonsertto d-molli op. 47
Johannes Brahms: Sinfonia nro 2 D-duuri op. 73

Perjantai 11.10.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 11.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Mustavalkoinen rakkauteni

Seong-Jin Cho, piano

W. A. Mozart: Fantasia d-molli K 397
W. A. Mozart: Sonaatti B-duuri K 281
Franz Schubert: Wanderer-fantasia
Alban Berg: Sonaatti op. 1
Franz Liszt: Sonaatti h-molli

Keskiviikko 16.10.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Ääni ja vimma

Hannu Lintu, kapellimestari; Joonas Ahonen, piano ; Emil Holmström, piano; Jouko Laivuori, piano; Magnus Lindberg, piano; Piia Komsi, sopraano ; Anna Danik, mezzosopraano; Simo Mäkinen, tenori; Aarne Pelkonen, baritoni; Musiikkitalon Kuoro, valm. Niels Schweckendiek

Magnus Lindberg: Related Rocks
Igor Stravinsky: Les Noces
Magnus Lindberg: Kinetics
Magnus Lindberg: Triumf att finnas till, ensiesitys Suomessa

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Festivaali alkakoon! Säveltäjä Magnus Lindberg ja ylikapellimestari Hannu Lintu esittelevät ohjelmaa

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Joonas Ahonen, piano
J. S. Bach: Toccata G-duuri BWV 916
Igor Stravinsky (sov. Agosti): Kolme tanssia baletista Tulilintu

Perjantai 18.10.2019 klo 19.00 Temppeliaukion kirkko 18.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Dialogit

Tapiola Sinfonietta
Magnus Lindberg, kapellimestari
Laura Mikkola, piano
Pekka Kuusisto, viulu

Magnus Lindberg: Pianokonsertto nro 1
Magnus Lindberg: Viulukonsertto nro 1
Magnus Lindberg: Uusi teos, ensiesitys Suomessa (Ensemble intercontemporain -orkesterin tilaus)
J.S. Bach - Harrison Birtwistle: Bach Measures

Sunnuntai 20.10.2019 klo 15.00 Harjoitussali PAAVO, Musiikkitalo 20.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg: Sieluni veljet

Yuki Koyama, huilu; Christoffer Sundqvist, klarinetti; Fàtima Boix Cantó, klarinetti; Otto Virtanen, fagotti; Jussi Särkkä, fagotti; Tomas Gricius, trumpetti; Ricardo Pedrares Patiño, pasuuna; Matthew Winter, pasuuna; Emma Vähälä, viulu; Jukka Pohjola, viulu; Jakob Dingstad, alttoviulu; Anton Kukkonen, sello; Ossi Tanner, piano

Igor Stravinsky: Oktetto
Magnus Lindberg: Jousitrio ”Maguey de tlalcoyote”
Robert Schumann: Pianokvintetto

Perjantai 25.10.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 25.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Voima

Hannu Lintu, kapellimestari; Magnus Lindberg, piano; Tuomas Lehto, sello; Giuseppe Gentile, klarinetti; Kazutaka Morita, patarummut; Naoki Yasuda, patarummut; Juhani Liimatainen, elektroniikka

Magnus Lindberg: Kraft
Magnus Lindberg: Aura

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Laura Vikman, viulu
Jouko Laivuori, piano
J.S. Bach (sov. Schumann): Partita nro 2 d-molli BWV 1004

Keskiviikko 30.10.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 30.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Juuret

Fabio Biondi, kapellimestari; Caitlin Hulcup, mezzosopraano (Orfeo); Helena Juntunen, sopraano (Eurydike); Tuuli Lindeberg, sopraano (Amor); Helsingin kamarikuoro, valm. Nils Schweckendiek

Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice

Torstai 31.10.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 31.10. RSO-festivaali Magnus Lindberg - Juuret

Fabio Biondi, kapellimestari; Caitlin Hulcup, mezzosopraano (Orfeo); Helena Juntunen, sopraano (Eurydike); Tuuli Lindeberg, sopraano (Amor); Helsingin kamarikuoro, valm. Nils Schweckendiek

Christoph Gluck: Orfeo ed Euridice

Torstai 7.11.2019 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.11. Piilometsän soitinsatu

Joshua Weilerstein, kapellimestari
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4

Perjantai 8.11.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.11. Perjantaisarja 5

Joshua Weilerstein, kapellimestari
Ossi Tanner, piano
Jonas Silinskas, trumpetti

Joseph Haydn: Sinfonia nro 94 G-duuri ”Rummunisku” Hob.I:94
Dmitri Šostakovitš: Pianokonsertto nro 1
Caroline Shaw: Entr’acte jousiorkesterille
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 4 B-duuri op. 60

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Kyeong Ham, oboe
Fàtima Boix Cantó, klarinetti
Arvid Larsson, fagotti
Jukka Harju, käyrätorvi
Jouko Laivuori, piano
W. A. Mozart: Kvintetto pianolle ja puhaltimille Es-duuri K 452

Keskiviikko 13.11.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.11. Keskiviikkosarja 5

Matthew Halls, kapellimestari
Steven Osborne, piano

W. A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 27 K 595
Joseph Haydn: Alkusoitto oopperasta Asumaton saari
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 “Kello”

Torstai 14.11.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.11. Torstaisarja 4

Matthew Halls, kapellimestari
Steven Osborne, piano

W. A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Taikahuilu
W. A. Mozart: Pianokonsertto nro 27 K 595
Joseph Haydn: Alkusoitto oopperasta Asumaton saari
Joseph Haydn: Sinfonia nro 101 “Kello”

Perjantai 22.11.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 22.11. Perjantaisarja 6

Olari Elts, kapellimestari
Andrea Mastroni, basso

Sergei Rahmaninov: Kuolleiden saari
Modest Mussorgski: Kuoleman lauluja ja tansseja
Modest Mussorgski: Muistoja Krimiltä
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 6 h-molli op. 54

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Tomas Nuñez, sello
Kirill Kozlovski, piano
Sergei Rahmaninov: Sonaatti sellolle ja pianolle g-molli op. 19

Sunnuntai 24.11.2019 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 24.11. Kamarimusiikkikonsertti 3 - Se taivaallinen tarina

Jussi Särkkä, taiteellinen suunnittelu ja fagotti
Kaisa Kortelainen, huilu
Sivan Magen, harppu
Jouko Laivuori, piano

Joseph Haydn: Trio G-duuri
Friedrich Kuhlau: Trio op.119
Matthew Whittall: Night, sleep, death and the stars
André Jolivet: Joulupastoraaleja

Keskiviikko 27.11.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.11. Keskiviikkosarja 6

Gustavo Gimeno, kapellimestari
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Otto Virtanen, fagotti

Matti Heininen: towards the extraordinary adventures of Baron Munchausen, kantaesitys (Ylen tilaus)
Richard Strauss: Duett concertino TrV 293
Sofia Gubaidulina: Reflections on the theme B-A-C-H
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 1 f-molli op. 10

Perjantai 6.12.2019 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 6.12. Itsenäisyyspäivän juhlakonsertti

Klaus Mäkelä, kapellimestari
Kari Kriikku, klarinetti
Leevi Madetoja: Kullervo op. 15

Leevi Madetoja: Kullervo op. 15
Jouni Kaipainen: Carpe diem! op. 38
Jean Sibelius: Lemminkäinen, neljä legendaa op. 22

Sunnuntai 8.12.2019 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 8.12. Kamarimusiikkikonsertti 4 / Trion aikamatka

Ezra Woo, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu
Kyeong Ham, oboe
Giuseppe Gentile, klarinetti
Mikko Ivars, sello
Jouko Laivuori, piano

J.S. Bach: Trio Sonata nro 2 c-molli BWV 526
W.A. Mozart: Kegelstatt-trio
Ludwig van Beethoven: Trio op. 11 B-duuri
Robert Kahn: Serenade op. 73

Keskiviikko 11.12.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 11.12. Keskiviikkosarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari
Gerald Finley, baritoni

Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9 d-molli

Torstai 12.12.2019 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 12.12. Torstaisarja 5

Hannu Lintu, kapellimestari
Gerald Finley, baritoni

Peter Lieberson: Songs of love and sorrow
Anton Bruckner: Sinfonia nro 9 d-molli

Keskiviikko 8.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.1. Keskiviikkosarja 8

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92

Torstai 9.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 9.1. Torstaisarja 6

Hannu Lintu, kapellimestari
Olli Mustonen, piano

Jovanka Trbojevic: Vertigo
Béla Bartók: Pianokonsertto nro 1
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 7 A-duuri op. 92

Perjantai 17.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 17.1. Perjantaisarja 7

Hannu Lintu, kapellimestari; John Irvin, tenori (Faust); Florian Boesch, baritoni (Mefisto); Markus Suihkonen, basso (Brander): Karen Cargill, mezzosopraano (Marguerite); Musiikkitalon kuoro, valm. Jani Sivén; Ylioppilaskunnan Laulajat, valm. Pasi Hyökki

Hector Berlioz: Faustin tuomio op. 24

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Faust à la Berlioz – ylikapellimestari Hannu Lintu esittelee

Sunnuntai 19.1.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 19.1. Kamarimusiikkikonsertti 5 - Sankt-Peterburg – Moskva Muzyka Ekspress

Reeta Maalismaa, taiteellinen suunnittelu ja viulu
Jukka Harju, käyrätorvi
Laura Vikman, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Tomas Nuñez, sello
Kirill Kozlovski, piano

Reinhold Glière: Neljä kappaletta käyrätorvelle ja pianolle op.35
Alfred Schnittke: Jousitrio
Alexander Glazunov: Rêverie op.24
Nikolai Medtner: Pianokvintetto

Keskiviikko 22.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 22.1. Keskiviikkosarja 9

Sakari Oramo, kapellimestari
Anu Komsi, sopraano

Aarre Merikanto: Fantasia
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Sinfonia nro 6
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder Trv 296

Torstai 23.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 23.1. Torstaisarja 7

Sakari Oramo, kapellimestari
Anu Komsi, sopraano

Aarre Merikanto: Fantasia
Aarre Merikanto: Ekho
Rued Langgaard: Sinfonia nro 6
Richard Strauss: Vier Letzte Lieder Trv 296

Perjantai 31.1.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 31.1. Perjantaisarja 8

Alain Altinoglu, kapellimestari
Augustin Hadelich, viulu

Henri Dutilleux: Métaboles
Pjotr Tšaikovski: Viulukonsertto D-duuri op. 35
Igor Stravinsky: Sarja baletista Tulilintu

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Paula Sundqvist, viulu
Christoffer Sundqvist, klarinetti
Emil Holmström, piano
Igor Stravinsky: Sotilaan tarina, sarja viululle, klarinetille ja pianolle

Lauantai 8.2.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.2. Sinfoniaorkesteri tutuksi - Nuorta rakkautta

Tabita Berglund, kapellimestari
Jukka Nykänen, piano ja juonto

Leonard Bernstein: Sinfoniset tanssit musikaalista West Side Story
Sergei Prokofjev: Osia baletista Romeo ja Julia

Perjantai 14.2.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.2. Perjantaisarja 9

Nicholas Collon, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

Kalevi Aho: Sinfonisia tansseja
Thomas Adès: Viulukonsertto ”Concentric Paths” op. 23
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit op. 45

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Adès’ Violin Concerto, presented by violinist Pekka Kuusisto and conductor Nicholas Collon

Lauantai 15.2.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali (LA) 15.2. Keskiviikkosarja 10

Nicholas Collon, kapellimestari
Pekka Kuusisto, viulu

W. A. Mozart: Balettimusiikkia oopperasta Idomeneo KV 367
Thomas Adès: Viulukonsertto ”Concentric Paths” op. 23
Sergei Rahmaninov: Sinfoniset tanssit op. 45

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Adès’ Violin Concerto, presented by violinist Pekka Kuusisto and conductor Nicholas Collon

Sunnuntai 16.2.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 16.2. Kamarimusiikkikonsertti 6 / Though Lovers Be Lost

Kyeong Ham, taiteellinen suunnittelu ja oboe
Pauline Fleming-Unelius, viulu
Pasi Eerikäinen, viulu
Ezra Woo, alttoviulu
Tomas Nuñez, sello

Benjamin Britten: Phantasy Quartet op. 2
Gerald Finzi: Interlude op. 21
Arthur Bliss: Kvintetto oboelle ja jousikvartetille

Perjantai 28.2.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 28.2. Perjantaisarja 10

Johannes Gustavsson, kapellimestari
Javier Perianes, piano

Richard Strauss: Don Juan
Lauri Kilpiö: Uusi teos, kantaesitys (Ylen tilaus)
Johannes Brahms: Pianokonsertto nro 2 B-duuri op. 83

Ennen konserttia klo 18 Alalämpiö: Uusi teos! Esittelijänä teoksen säveltäjä Lauri Kilpiö

Keskiviikko 4.3.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 4.3. Keskiviikkosarja 11

Han-Na Chang, kapellimestari
Yuki Koyama, huilu

Carl Nielsen: Huilukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93

Torstai 5.3.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 5.3. Torstaisarja 8

Han-Na Chang, kapellimestari
Yuki Koyama, huilu

Carl Nielsen: Huilukonsertto
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 10 e-molli op. 93

Torstai 12.3.2020 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 12.3. Piilometsän soitinsatu

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6

Perjantai 13.3.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.3. Perjantaisarja 11

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso

Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74

Myöhäisillan kamarimusiikki:
J.S. Bach: Partita nro 2 d-molli BWV 1004
Hannu Vasara, viulu

Lauantai 14.3.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.3. Lauantaiuusinta

Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Elena Pankratova, sopraano
Mikhail Petrenko, basso

Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 14 op. 135
Pjotr Tšaikovski: Sinfonia nro 6 h-molli “Pateettinen” op. 74

Myöhäisillan kamarimusiikki:
J.S. Bach: Partita nro 2 d-molli BWV 1004
Hannu Vasara, viulu

Sunnuntai 15.3.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 15.3. Kamarimusiikkikonsertti 7 / Sanaton satu

Jakob Dingstad, taiteellinen suunnittelu ja alttoviulu
Han Kim, klarinetti
Ilari Angervo, alttoviulu
Jouko Laivuori, piano

Robert Schumann: Märchenbilder op.113
György Kurtàg: Hommage à Robert Schumann
Frank Bridge: Lament for Two Violas
Robert Schumann: Märchenerzählungen op.132

Keskiviikko 18.3.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 18.3. Keskiviikkosarja 12

Rafael Payare, kapellimestari
Alisa Weilerstein, sello

Matthias Pintscher: Sellokonsertto nro 2 “Un despertar”
Johannes Brahms: Sinfonia nro 4 e-molli op. 98

Perjantai 27.3.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.3. Perjantaisarja 12

Andrew Manze, kapellimestari
Tami Pohjola, viulu

Jean Sibelius: Osia Myrsky-musiikista
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 1 a-molli op. 77
Ludwig van Beethoven: Sinfonia nro 6 F-duuri ”Pastoraali” op. 68

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Paula Sundqvist, viulu
Ville Koponen, viulu
Jakob Dingstad, alttoviulu
Mikko Ivars, sello
Dmitri Šostakovitš: Jousikvartetto nro 13 b-molli op. 138

Keskiviikko 1.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 1.4. Keskiviikkosarja 13

Klaus Mäkelä, kapellimestari
Vikingur Ólafsson, piano

Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, kantaesitys (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105

Torstai 2.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 2.4. Torstaisarja 9

Klaus Mäkelä, kapellimestari
Vikingur Ólafsson, piano

Sauli Zinovjev: Pianokonsertto, kantaesitys (Ylen ja Ruotsin radion tilaus)
Anton Bruckner: Sinfonia nro 5 B-duuri op. 105

Keskiviikko 15.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 15.4. Keskiviikkosarja 14 - Polyteknikkojen Kuoro 120 vuotta

Hannu Lintu, kapellimestari
Igor Levit, piano
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu

Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39

Torstai 16.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 16.4. Torstaisarja 10 - Polyteknikkojen Kuoro 120 vuotta

Hannu Lintu, kapellimestari
Igor Levit, piano
Polyteknikkojen kuoro, valm. Saara Aittakumpu

Ferruccio Busoni: Berceuse élégiaque op. 42
Lotta Wennäkoski: Uniin asti
Ferruccio Busoni: Pianokonsertto op. 39

Perjantai 24.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 24.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND - Mielikuvia

RSO:n muusikot & lauluyhtye Lumen Valo

Arvo Pärt: Arbos
Robert Pearsall: Lay a garland
Charles Gounod: Petite symphonie
Giovanni Pierluigi da Palestrina: Kyrie messusta Missa brevis
Enrique Guimera: Haikusticos
Leoš Janáček: Idylli, jousiorkesterille

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Kyeong Ham, oboe
Han Kim, klarinetti
Laura Vikman, viulu
Ezra Woo, alttoviulu
Iikka Järvi, kontrabasso
Atte Kilpinen, tanssija
Sergei Prokofjev: Kvintetto g-molli op.39

Lauantai 25.4.2020 klo 11.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 25.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND! - Satukonsertti

RSO:n kamariyhtye
József Hárs, kapellimestari
Jussi Nikkilä, kertoja

Sergei Prokofjev: Pekka ja susi, sinfoninen satu op. 67

Lauantai 25.4.2020 klo 17.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 25.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND! - Avoin mieli

Jari Valo, viulu; Pasi Eerikäinen, viulu; Camilla Vilkman, alttoviulu; Tomas Nunes-Garces, sello; Naoko Ichihashi, piano; Eeva Rysä, sello; Reeta Maalismaa, viulu; Tuija Rantamäki, sello; RSO:n vaskikvintetti; N.N sopraano; Sivan Magen, harppu; Kaisa Kortelainen, huilu; Jussi Särkkä, fagotti

Paul Hindemith: Kaksi osaa sonaatista nro 2 op.31
Steve Reich: Osia teoksesta Drummings
Gustav Mahler: Pianokvartetto a-molli
Lotta Wennäkoski: Vyyhti, sellolle ja yleisölle
Robert Schumann: Pianotrio nro 3 g-molli, op.110 1. osa
Jukka Linkola: Tangoja!
Otto Virtanen: Five Songs of…, kantaesitys

Sunnuntai 26.4.2020 klo 10.30 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 26.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND! - Mindfulness

Tommi Hyytinen, harjoituksen ohjaaja
RSO:n lyömäsoittajat
RSO:n gambayhtye

Henry Purcell: Fantasioita
Matthew Locke: Fantasioita
John Dowland: Fantasioita
Kosaku Yamada: Kono michi (This Road)
Rentaro Taki: Hana (Flower)
Rentaro Taki: Kojo no Tsuki (The Moon over the Ruined Castle)
Teiichi Okano: Furusato (Hometown)

Sunnuntai 26.4.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 26.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND! - Mielimusiikkia! Yleisön toivekonsertti

RSO:n muusikot

Ohjelma ilmoitetaan 1.11. jälkeen.

Sunnuntai 26.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 26.4. Kamarimusiikkifestivaali MIND! - Mind!

Airo-kvartetti
Giuseppe Gentile, klarinetti
N.N, fagotti
Jouko Laivuori, piano
Sivan Magen, harppu
Uusi Helsinki-kvartetti:

György Kurtág: Zwiegespräch, jousikvartetille ja syntetisaattorille
Mihail Glinka: Trio Pathetique
W. A. Mozart: Fantasia harpulle d-molli, K.397
Ludwig van Beethoven: Jousikvartetto op.132, nro 15 a-molli ”Heiliger Dankgesang”

Keskiviikko 29.4.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 29.4. Keskiviikkosarja 15

Sir Mark Elder, kapellimestari
Elina Vähälä, viulu

Jean Sibelius: Bardi op. 64
Dmitri Šostakovitš: Viulukonsertto nro 2 cis-molli op. 129
Jean Sibelius: Dryadi op. 45/1
Ralph Vaughan-Williams: Sinfonia nro 8 d-molli

Torstai 7.5.2020 klo 10.00 Musiikkitalo, Konserttisali 7.5. Piilometsän soitinsatu

Edward Gardner, kapellimestari
Rooleissa Sari Kallioranta ja Siina Hirvonen

Béla Bartók: Tanssisarja

Perjantai 8.5.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 8.5. Perjantaisarja 14

Edward Gardner, kapellimestari
Mahan Esfahani, cembalo

Béla Bartók: Tanssisarja
Francis Poulenc: Concerto Champêtre
Antonin Dvořák: Sinfonia nro 7 d-molli op. 70

Myöhäisillan kamarimusiikki:
Mahan Esfahani, cembalo
Luciano Berio: Rounds
Krystof Maratka: Melopa
Viktor Kalabis: Three Aquarelles

Sunnuntai 10.5.2020 klo 15.00 Musiikkitalo, Harjoitussali PAAVO 10.5. Kamarimusiikkikonsertti 8 / Ljud stort, ljud

Eeva Rysä, taiteellinen suunnittelu ja sello
Maria Puusaari, viulu
Sonja Fräki, piano

Magnus Lindberg: Trio
Ludwig van Beethoven: Trio op. 97 B-duuri ”Arkkiherttua”

Keskiviikko 13.5.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 13.5. Keskiviikkosarja 16

Hannu Lintu, kapellimestari
Seong-Jin Cho, piano

Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 “Vuosi 1905” g-molli op. 103

Torstai 14.5.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 14.5. Torstaisarja 11

Hannu Lintu, kapellimestari
Seong-Jin Cho, piano

Sergei Prokofjev: Pianokonsertto nro 2
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 11 “Vuosi 1905” g-molli op. 103

Keskiviikko 27.5.2020 klo 19.00 Musiikkitalo, Konserttisali 27.5. Sinfonia Lahden vierailukonsertti

Dima Slobodeniouk, kapellimestari
Jan-Erik Gustafsson, sello

Sergei Prokofjev: Sinfonia concertante
Modest Mussorgski (sov. Rimski-Korsakov): Yö autiolla vuorella
Dmitri Šostakovitš: Sinfonia nro 9