Uusimmat artikkelit
Leirikoulut tekivät paluun koronan jälkeen – Kimpisen koulun kuudesluokkalaisille leirikoulu on palkinto yhteisestä varainkeruutyöstä
Leirikoulujen kysyntä näyttää palautuneen koronaa edeltäneeseen aikaan. Esimerkiksi Savonlinnassa Tanhuvaaran urheiluopistolla järjestetään toukokuun aikana 6–9 leirikoulua viikossa.
Kuortaneen urheiluopistolla rakennetaan jälleen – nyt alkaa nousta uusi monitoimiareena
Uudesta monitoimihallista tulee kotipaikka koripallolle ja salibandylle, sekä crossfitille ja akrobatialle. Hallin on määrä valmistua vuoden 2023 alussa.
Vuokatin hiihtoputken rakenne on samankaltainen kuin romahtaneen tunnelin, mutta pienempi jänneväli turvaa putkea
Hiihtoputken romahtamisesta ei nähdä akuuttia vaaraa. Sotkamon rakennusvalvonta tarkastaa hiihtoputken.
Eerikkilän urheiluopisto rakentaa uuden täysimittaisen tekonurmikentän – jalkapallon lisäksi myös tennikseen investoidaan
Eerikkilän investointi edelleen vahvasti jalkapalloon, mutta rakentaa myös muun muassa uusia tenniskenttiä.
Kouvolan urheiluakatemia sai 50 000 euroa valtiolta – rahoilla on tarkoitus edistää Kouvolaan suunniteltua urheilulukiota
Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämä avustus on tarkoitettu huippu-urheilun toimintaympäristöjen kehittämiseen.
Suomi lähti mukaan rakentamaan Kiinasta talviurheilun mahtimaata – Rovaniemellä hössötyksestä jäi lopulta käteen vain vähän
Kiinan ministereitä lensi Rovaniemelle virittämään yhteistyötä, joka nostaisi Kiinan talviurheilun huipulle. Lopulta Rovaniemelle tuli vain kourallinen opiskelijoita ennen kuin yhteistyö hiljeni täysin.
Urheiluakatemia kasvattaa huippu-urheilijoita, mutta kehottaa opiskelemaan myös siviilielämää varten – se on hyvä, sanovat urheilijat itse
Suomessa toimii parikymmentä urheiluakatemiaa. Niissä on yhteensä 18 000 urheilijaa yläasteikäisistä yli kolmekymppisiin huippuammattilaisiin.

Hämeen luontokeskuksen luonne on muuttunut
Luontokeskuksen omistaa nyt Eerikkilän urheiluopisto. Vastikään Eerikkilä osti itselleen myös kymmenisen hehtaaria lisämaata.
Vierumäki sulkee tiloja kuntoilijoilta – työntekijöitä joudutaan lomauttamaan
Ammattiurheilu, alle 18-vuotiaiden harrastustoiminta ja opetus jatkuvat urheiluopistolla Avin määräämän koronasulun aikana. Muille vierailijoille on tarjolla pallopelejä ja ulkoliikuntaa.
Kuortaneen uintivalmennuskeskus pääsi valtion liikuntapaikkojen rakennussuunnitelmaan
Kuortaneen urheiluopisto suunnittelee valtakunnallisen uintivalmennuskeskuksen perustamista, koska sellainen Suomesta vielä puuttuu. Jos kaikki menee suunnitelmien mukaan, uintivalmennuskeskus voisi toimia vuonna 2024.
Yksi suomalaisen urheilun suurimmista, Jukka Uunila, kuoli 98-vuotiaana – Tapio Korjus kertoo, kuinka "yhdistävä voima" soitteli Kuortaneelle viimeiseen asti
Maanantai-iltana 98-vuotiaana Helsingissä kuolleen Jukka Uunilan merkitys suomalaisen urheilun kehitykselle on ollut mittaamaton.
Yksittäisistä hiihtovälineistä voi tulla pulaa tänäkin talvena – hiihtokausi on käynnistynyt jo monin paikoin
Viime talvena hiihtovälinevalikoima myytiin loppuun monesta kaupasta. Suurin merkitys myynnin kannalta tulee olemaan eteläisen ja keskisen Suomen lumitilanteella.
Tuettujen lomien rahoitus säilynee ennallaan ensi vuonna Itä-Suomessa – Veikkauksen pienentynyt tulos herättää huolta jatkosta
Ensi vuoden lomien haku on parhaillaan käynnissä. Tuetut lomat ovat merkittävä tulonlähde Itä-Suomen matkailulle.
Rovaniemellä lykätään Ruokasenkadun siltaa ja uutta uimahallia – budjettivaltuusto keskusteli vilkkaasti ja teki päätökset ripeästi
Rovaniemen budjettivaltuusto siirsi eteenpäin kahta kiistanalaista rakennushanketta. Kaupunginhallituksen esitykset voittivat äänestyksessä. Kaupungin veroprosentti säilyy ennallaan.
Syyslomakausi täynnä vilinää Etelä-Savossa – tulevaisuuden suhteen ollaan toiveikkaita ja luottavaisia
Etelä-Savo on ollut matkailijoiden suosiossa syyslomien aikaan. Matkailualalla on korona-aikana ollut vaikeuksia niin matkailurajoitusten, viranomaisten ohjeistusten kuin työvoiman saatavuudenkin kanssa, mutta nyt alkaa helpottaa.
Jalkapallolegenda Jari Litmanen sai oman nimikkostadionin Eerikkilän Urheiluopistolle
Eerikkilän Urheiluopisto Tammelassa on viime vuosina vahvistanut rooliaan jalkapallon valtakunnallisena valmennuskeskuksena. Eerikkilässä muun muassa leiritetään joukkueita junioreista aina maajoukkueisiin saakka.
Luksusiglu houkuttelee matkailijoita, joille telttamajoitus on kauhistus – Yrittäjä: "Toivotaan että kotimaan matkailu on tullut jäädäkseen"
Lapissa lasi-igluja on käytetty majoitukseen ja revontulien ihailuun jo useamman vuoden. Myös pirkanmaalaisista järvimaisemista voi nykyään nauttia luksusigluissa. Sastamalaisella leirintäalueella luksusiglu on osoittautunut hyvin suosituksi.

Tunnetun keihäsvalmentajan potkut menossa oikeuden setvittäväksi
Jarmo Hirvosen erottaminen Savonlinnan Tanhuvaaran urheilupuistosta sai julkisuudessa huomiota viime vuonna laajalti. Hän ehti työskennellä opistolla 28 vuotta.
Rovaniemen skeittareilta vietiin harjoittelupaikka – kaupunki on luvannut uuden paikan Antinpuiston tilalle
Rovaniemeläiset skeittarit ovat vedonneet kaupunkiin, että he saisivat pitää 'epävirallisen' skeittipaikkansa Antinpuistossa, sillä Rovaniemen 'virallinen' skeittipuisto Ounasvaaralla on ruuhkainen.
Yhteisellä treenillä kohti unelmaa – parayleisurheilijat Iida Lounela ja Vilma Berg osallistuvat uransa ensimmäisiin aikuisten arvokisoihin
Parayleisurheilun EM-kisat alkavat tiistaina Puolan Bydgoszczissa. Iida Lounelalle ja Vilma Bergille EM-kilpailut ovat uran ensimmäiset arvokilpailut aikuisissa. EM-kisoja voi jännittää Ylen kanavilta.
Ennätyskunnossa olevalla Aleksi Ojalalla viimeinen mahdollisuus suoraan olympiapaikkaan: "Se on kiinni siitä, paljonko kipua kestää viimeisellä kympillä"
Kilpakävelijä Aleksi Ojala hakee sunnuntaina Tshekissä 50 kilometrillä suoraa olympiapaikkaa Tokioon. Se vaatisi kolmen tunnin ja 50 minuutin alittamista.
Pohjalaiskohteet saamassa valtiolta suurta pottia liikuntapaikkojen rakentamiseen – mukana tuen saajissa muun muassa KB Areena, Kunto-Lutra ja Kuortaneen sekä Norrvallan urheiluopistot
Kansanedustaja Pasi Kivisaari (kesk.) uskoo, että liikuntaneuvoston puoltamat hankkeet etenevät loppuun saakka.

Tanhuvaaran urheiluopiston johtoon valittiin Toni Roponen
Roponen aloittaa tehtävässään toukokuun alussa.

Tampere tiivistää yhteistyötä Suomen olympiakomitean kanssa
Tampere on yksi kuudesta Suomen Olympiakomitean nimeämästä valtakunnallisesta huippu-urheilun keskuksesta.

Salolainen LP Viesti rökitti WoVo Rovaniemen viikonloppuna
WoVon seuraava ottelu on Rovaniemellä tulevana tiistaina 2. maaliskuuta Pölkky Kuusamoa vastaan.

Rauman opetustarjonta täydentyy liikunnanohjauksen perustutkinnolla
Koulutus alkaa Raumalla syksyllä. Jatkossa se tulee tarjolle myös Porin Winnovaan.

Kuortaneen lukion urheilulajien valikoima kasvaa – telinevoimistelu uusi laji, amerikkalainen jalkapallo tulossa syksyllä
Telinevoimistelun ottamista Kuortaneen lukion lajiksi on suunniteltu yhteistyössä kunnan, Kuortaneen urheiluopiston ja Suomen voimisteluliiton kesken.

Perungan Pojat taipui VaLePalle sunnuntain kotipelissä
Valepa siirtyi voiton myötä sarjakärkeen.

Woman Volley Rovaniemi katkaisi tappioputkensa
Kulunut vuosi oli ennen keskiviikon peliä lähtenyt WoVon osalta käyntiin viidellä tappiolla.

WoVo Rovaniemi taipui viikonloppuna tuplapelissä Puijo Volleylle
WoVo kohtaa seuraavaksi Kuortaneen keskiviikkona kello 18 Lapin urheiluopistolla.

Perungan Poikien pelit Hurrikaania vastaan päättyivät tappioon
Lauantain ottelu oli PerPon ensimmäinen ottelu sitten marraskuun.
Savonlinnan Mertalan koulussa 35 karanteeniin korona-altistumisen takia – Tartunnan lähde ei vielä selvillä
Koronatestiin kehotetaan nyt hakeutumaan Savonlinnassa erityisen matalalla kynnyksellä.

WoVo Rovaniemi palasi liigakentille – kotipeli päättyi 0-3-häviöön
WoVon seuraava ottelu on lauantaina 9. tammikuuta Huittisissa, kun se matkaa LP-Vampulan vieraaksi.
Kiinalaiset kasvattajat vierailevat suomalaisessa päiväkodissa nyt Zoomin kautta – voiko virtuaalimatkailu korvata fyysisen matkustamisen?
Kiinassa on kova kysyntä koulutusmatkailulle. Korona pakotti järjestämään matkat virtuaalisesti.
Mika Lumijärvi palaa valmentamaan Rovaniemen Palloseuraan
RoPS:n Naisten edustusjoukkueen lisäksi Lumijärvi vastaa Lapin urheiluopistolla urheiluakatemian ja yläkouluakatemian tyttöjalkapalloilijoista.
Vuokatissa kokeiltiin urheilijakuplaa, kokemukset ovat hyviä
Osa pandemiakäytännöistä on ollut osa urheilijoiden arkea jo pitkään.

Tunnetun keihäsvalmentajan potkut hämmästyttävät urheilupiirejä – edes SUL:n johdon vetoomukset eivät auttaneet
Tanhuvaaran urheiluopisto on irtisanonut Jarmo Hirvosen. Hirvonen on valmentanut muun muassa Antti Ruuskasta ja Aki Parviaista.
Urheiluopiston toimitusjohtaja: Vuokatin urheilijakupla pitää ja toimii
Ukrainasta on useita joukkeita Vuokatissa. Kahden kokonaisen joukkueen testitulokset ovat olleet negatiiviset.
Sotkamo jakaa nuorille harrasterahaa, tavoitteena juurruttaa nuoret käyttämään palveluita
Harrasterahan ehtona on, että on kirjoilla Sotkamossa.

Vuokatissa harjoittelevilta urheilijoilta löytyi tartuntarypäs – ukrainalaisryhmiä ei enää oteta vastaan
Lauantaina Suomeen saapunut ukrainalaisurheilijoiden ryhmä antoi seitsemän positiivista koronatulosta maahantulotesteissä.
Sotkamossa on tällä hetkellä 300 maajoukkuetason urheilijaa – Urheiluopiston toimitusjohtaja: "Vuokatissa treenataan kuplassa tai ei ollenkaan"
Urheilijakuplalla varmistetaan urheilijoiden turvallinen treenaaminen, sanoo Vuokatin Urheiluopiston toimitusjohtaja Veikko Halonen.

Naisleijonien leirillä Kuortaneen Urheiluopistolla koronatartunta – "Ennätimme pelaamaan harjoitusottelut, toivottavasti tartunnat eivät leviä"
Altistumisia on tapahtunut 2.– 6.11. välisenä aikana.

Vuokatissa neljällä urheilijalla koronatartunta – urheilijat ovat omassa kuplassaan, joten altistuneita ei ole
Urheiluopiston johtaja on tyytyväinen siihen, että suunniteltu kupla-ajatus toimii.
Sulkapallon EM-kisoissa Lahdessa halutaan onnistua koronan keskellä – "Uskon joukkueiden olevan eräs Suomen parhaiten testatuista ryhmistä"
Isojen kisojen järjestäminen pandemian aikana vaatii runsaasti ennakkotyötä, jotta puitteet ovat kaikille turvalliset.
Sulkapallon nuorten EM-kilpailuissa yksi maa suljettu pois kisoista positiivisen koronanäytteen vuoksi
Tänään Lahden Pajulahdessa käynnistyvissä EM-kilpailuissa on yhden maan joukkueen jäseneltä saatu positiivinen koronanäyte.

Pajulahden urheiluopisto ja Paralympiakomitea yhteistyöhön
Vammaisurheilu tarvitsee uusia menestyjiä, kun nykyiset huiput lopettavat uransa.
Vierumäen urheiluopistolla rakennetaan jälleen – Opistonkankaalle nousee uusi ravintola
Urheiluopistolle saneerataan myös yli 100-paikkaista hotellia sekä kongressi- ja kokoustiloja.

Huippu-urheilijoiden surulliset kohtalot ovat herättäneet maailmalla – kansainväliset huippuasiantuntijat kertovat nyt, miksi Suomen pitäisi ryhtyä toimiin
Kansainvälisten huippututkijoiden mukaan urheilijoiden mielenterveyttä ja siihen liittyviä häiriöitä on ryhdytty hoitamaan ulkomailla viime vuosien aikana. Muutoksen taustalla on kuitenkin surullisia ihmiskohtaloita.

Urheilusta potkua matkailuun ja kirkastusta Suomi-brändiin – Lahti veturina suurten kaupunkien yhteistyöhankkeessa
Suomen urheilutapahtumakaupungit vahvistavat yhteistyötään uudella verkostolla, jonka kotipesä on Lahdessa.
Tanhuvaaran jalkapallohalli valmistumassa Savonlinnaan – hallia pystyttämässä viime viikonloppuna reilut sata talkoolaista
Tanhuvaaran urheiluopiston rehtori arvioi, että nykyinen halli tuli maksamaan reilut 1,5 miljoonaa euroa.