Uusimmat artikkelit
Cha cha cha on soitetuin suomenkielinen kappale Spotifyssa – ohitti JVG:n hitin
Käärijän Cha cha cha rikkoo ennätyksiä lähes päivittäin. Nyt euroviisuhitti ohitti Ikuisen vapun Spotifyssa.
Linnanpuisto on Wanaja Festivalin aikana jättikokoinen anniskelualue
Wanaja Festival on kesällä aikuisten festivaali, sillä koko alueelle on 18 vuoden ikäraja.
JVG ja Bess soivat YleX:llä eniten – tällainen oli musiikkivuosi 2022
Vuonna 2022 hitit yllättivät ja yleisö vietti festivaalikesää normaalisti alan vaikeuksista huolimatta. Usea kotimainen ykkösartisti ilmoitti lopettavansa tai jäävänsä tauolle.
Räppärit kiinnostivat suomalaisia eniten Spotifyssa – kuunnelluimman biisin esitti BESS
Ram pam pam oli Suomen kuunnelluin kappale Spotifyssa vuonna 2022. Musiikin suoratoistopalvelu keräsi tänä vuonna yli 450 miljoonaa kuuntelijaa maailmanlaajuisesti.
Analyysi: Stadionluokasta tuli artistien uusi normaali, ja JVG:n julkistus on vasta alkua
Suomen suosituimpiin esiintyjiin kuuluva JVG ilmoitti esiintyvänsä Olympiatadionilla ensi kesänä. Stadionkeikat yleistyvät ja arkipäiväistyvät, kirjoittaa musiikkitoimittaja Ville Vedenpää.
JVG paahtoi täysillä 10 vuotta putkeen, kunnes tuli uupumus – nyt he ammentavat intoa nuorista räppäreistä
Jättihiteistään tunnettu kaksikko myös luotsaa tulokkaita artistiuralle.
Nuoret miesmuusikot lesoilevat nyt autoilla, rahalla ja samppanjalla — Suomen suosituimmat biisit uhkuvat uhoa ja menestystä
Menestyksellä lesoilu on toiminut tänä kesänä musiikissa.
Voimakas tuuli keskeytti Satama Open Air -festivaalin lauantai-iltana
Festarit loppuivat kesken JVG:n keikan, ja illan viimeinen bändi Apulanta ei päässyt esiintymään.
Leijonien kultajuhlissa esiintynyt Ramses II ampaisi tuntemattomuudesta koko kansan tietoisuuteen: "Tämä on muuttanut elämäni täydellisesti"
Artistin Villieläin-kappale on kulkenut erikoisen tien vaasalaisista opiskelijabileistä Leijonien koppiin. Kultajuhlien jälkeen biisi nousi Suomen Spotify-listan kärkeen.
Antti Tuisku, JVG ja Sanni ensi kesän Satama Open Airiin
Kemin Ruutinrannalla järjestettävässä tapahtumassa esiintyvät myös Happoradio, Suvi Teräsniska ja Ressu Redford.
Kuluttaja-asiamies moitti: JVG-yhtye ja rahapeliyhtiö Unibet rikkoivat somemarkkinoinnin sääntöjä
JVG:n ja Unibetin markkinointi oli kuluttajansuojalain tarkoittamalla tavalla hyvän tavan vastaista, koska arpajaislain mukaan rahapelien markkinointi on Suomessa sallittua vain Veikkaukselle. Markkinointi ei myöskään täyttänyt vaatimusta mainonnan tunnistettavuudesta.

Suomalaisartistit keräävät varoja nuorten mielenterveystyöhön – Pidä huolta -kampanjassa mukana oleva JVG: “Kun Pave on poissa, yritämme kantaa soihtua”
Kampanjan lahjoitukset ohjataan lyhentämättöminä Sekasin-chattiin, jonka kautta autetaan vaikeissa elämäntilanteissa olevia nuoria. Pidä huolta -kampanja toteutetaan Band Aid -tyyliin Pave Maijasen klassikkobiisin voimin.
Savonlinnassa käynnistyy viikonloppuna uusi festivaali – viime vuodelta siirtyneeseen tapahtumaan odotetaan yhteensä 10 000 kävijää
Saimaa Hehkuu -festivaali järjestetään nyt ensimmäistä kertaa. Viime vuonna tapahtuma jouduttiin perumaan koronapandemian vuoksi.
Sakke Aalto tuotti Behmin menestysalbumia, ja silti harva tuntee häntä – sooloartistina hän on Keko Salata, joka ei uskalla yleisön eteen
Aalto on tehnyt musiikkia esimerkiksi JVG:lle, Mikael Gabrielille ja Cheekille, mutta kovat meriitit eivät ole poistaneet epävarmuutta. Siksi hän poseerasi Keko Salatan valokuvissa pitkään maski naamallaan.
Gasellit veti korona-ajan hienoimman etäkeikan, jolla liikuttiin merkkirakennusten katoilta jalkapallostadionille – Onko sillä väliä, ettei kyseessä ollut suora lähetys?
Zen-albumin teemat eivät juuri näkyneet levyjulkkarikeikalla
Onko nykyisestä suomiräpistä tulossa jo liian globaalia? – Kahdeksanosainen Mist sä tuut? -sarja tutustuu eri kaupunkien rap-kulttuureihin
Köpin juontama Mist sä tuut? kiertää Suomen rapkaupungit.
Cheekin, JVG:n ja Antti Tuiskun show-mies luuli nähneensä kaiken, kun AC/DC:n levy-yhtiöltä tuli puhelu – äkkiä edessä oli salainen matka pohjoiseen
Vaikka Teppo Hakkarainen on ollut mukana liki kaikkien suomalaisten tähtiartistien matkassa, tuli tämän syksyn keikasta täysin poikkeuksellinen.
Muutamat uskaltautuneet järjestämään musiikkitapahtumia Etelä-Savossa – Savonlinnassa nähdään JVG ja Sanni, Puumalassa Pandora ja Basic Element
Savonlinnan Saimaa Hehkuu -konsertin ja Puumalan Siltakemmakoiden arvioidaan työllistävän kymmeniä paikallisia ja ulkopaikkakuntalaisia.

Sometähdet nuuskaavat avoimesti Instagramissa ja Youtubessa – nyt Seksikäs Suklaa sanoo, että se ei ole hyvää esimerkkiä
Päihdejärjestöt arvostelevat somevaikuttajia siitä, että nuuskaaminen näkyy heidän sisällöissään.
Näytä mulle missä sul on ruskeat raidat – vai miten se meni? Testaa, tunnetko kesähittien sanoitukset!
Testaa tietosi suomalaisista kesähiteistä kautta aikojen.
JVG järjesti Senaatintorilla virtuaalisen vapun sadoille tuhansille, ja tunnelma oli aavemainen
Voi hyvin olla, että vappuna luotiin uusi sukupolvikokemus

JVG tähdittää vappua uuden teknologian avulla – mallia otettu Fortnite-pelistä
JVG:n vappukeikassa pelimoottori yhdistyy striimaus- ja web-teknologiaan.

Äänitetyllä musiikilla menee lujaa, vaikka levyjä myydään yhä vähemmän – syynä musiikin suoratoistopalveluiden maksullisten versioiden suosio
Äänitemusiikin kulutus kasvoi Suomessa viime vuonna liki kymmenen prosenttia, selviää Musiikkituottajat – IFPI Finland ry:n selvityksessä.
Sini Sabotage teki vuoden 2013 isoimman suomenkielisen hitin, ja se meinasi tuhota hänet – nyt räppäri kertoo, miksi hän haluaa yhä jatkaa
Huipulla Sini Sabotage oli yksinäisempi kuin koskaan.

Aikuiseksi kasvanut JVG Ylen aamussa: "Ollaan opittu uran aikana, että se, mikä pelottaa, vahvistaa"
Kymmenessä vuodessa JVG on rikkonut musiikin genrerajoja ja kasvanut areenakiertueen kokoiseksi yhtyeeksi.

Ylen aamu tänään: Ylen kannatusmittaus julki – Keskusta nousee, myös SDP ja kokoomus piristyvät. Katso lähetys tästä
Putinin ja Erdoganin on määrä tavata Moskovassa. Löytyykö Syyrian sotaan ratkaisu? Vieraina myös JVG:n Jare ja Ville Galle.

JVG:lle neljä Emmaa, Lauri Tähkälle kolme, metalli-Emman sai Battle Beast
Viime vuoden menestyneimpiä artisteja ja musiikintekijöitä palkittiin Emma-gaalassa Helsingin areenassa.

Emma-palkinnot jaetaan tänään – näistä asioista gaalassa kohistaan
Emma-gaala on tällä kertaa ollut etukäteen useamman kohun keskellä.
JVG Porisperen sunnuntain pääesiintyjäksi
JVG on Spotifyn striimatuin suomalainen artisti.
Googlatuin nimi 2010-luvulla oli Harry Potter – testaa, muistatko 2010-luvun suurimmat käänteet
Millaista musiikkia suomalaiset kuuntelivat 2010-luvun alussa, mitä vuosien varrella googlattiin eniten? Koostimme yhteen vuosikymmenen tärkeimmät puheenaiheet Suomessa.
Pyhimys on YleX:n vuoden soitetuin artisti – JVG:n Ikuinen vappu dominoi soitetuimpana kappaleena
YleX:n soittolistalle nousi 66 uutta artistia.
JVG kahmi eniten Emma-ehdokkuuksia – "Ollaan sporttijäbiä ja halutaan aina saada kauden päätteeksi mitalit kaulaan"
Rasismi-kohun keskelle joutunut Maustetytöt sai ehdokkuuden ainoastaan Kriitikoiden valinta -kategoriassa.
Mitä tapahtui musiikissa vuonna 2019? Testaa tietosi!
Musiikkivuoden isoimmat ilmiöt yhdessä testissä.
Testosteronia ja tunteita ei voi erottaa, sanoo Eetu, joka purkaa debyyttilevyllään tunteettoman miehen myyttiä
Eetu julkaisi debyyttilevynsä marraskuussa.
YleX Nosteessa: Elektronisilla mausteilla poprockia tekevä Kolme Sanaa yhdistelee tyylissään Lauri Tähkää Bring Me The Horizoniin
Nosteessa-osiossa esitellään viikottain tuore artisti.
22-vuotias Lassi Kotamäki on isompi muusikko kuin Darude, Alma tai JVG, ja et ole koskaan kuullut hänestä – “En tiedä, onko tämä ansaittua”
Idealism on Suomen kansainvälisesti striimatuin muusikko.

Suomalaiset kuuntelevat JVG:tä ja Sannia Spotifylla kännykästä – livenä Popeda on edelleen ykkönen
Suomalaisten musiikinkulutus on mullistunut kymmenessä vuodessa. Rap ja pop jylläävät, rock sinnittelee keikkalavoilla.
Kuka muistaa aikaa ennen kiintiöräppäreitä? Vain elämää mullisti suomalaisen musiikkibisneksen
Vain elämää on nyt tehty kymmenen kautta.
Ellinoora ja aitouden vaatimus: miksi suhtaudumme artistien aitouteen niin pakkomielteisesti?
Popmuusikoilta odotetaan usein aitoutta.
Festarikeikat ovat näyttävämpiä kuin ennen, koska ihan ok ei enää riitä: “Yleisö on ymmärtänyt alkaa vaatia enemmän”
Keikat ovat olennainen osa artistin imagoa.
JVG rikkoo ennätyksiä Spotifyssa – "Aikamoista vappua viimeiset yhdeksän vuotta on ollut"
Rap-duo valmistautuu esiintymään ensimmäistä kertaa kesäfestivaalien pääesiintyjänä.
Kommentti: JVG:n biisi soi Leijonien pukuhuoneessa ja näin alkoi täydellinen tarina kesähitille
Tänään julkaistu Frisbee on takuuvarma hitti.

Muistatko miten kävi, kun räppäri-Ville Galle haastoi vuosi sitten Mörkö-Markon jääkiekkokisaan?
Rap-muusikko testasi Leijona-kapteeni Marko Anttilan jääkiekkotaidot kolmessa eri lajissa viime talvena.

Helsinki throws party in honour of Finland's hockey championship
The star-studded, festive concert at Helsinki's Kaisaniemi Park is scheduled to start at 6:00 pm on Monday.
Ibe vastaa kysymykseen niin pitkään, ettei tiedä, onko se pohdiskelua vai kettuilua, ja hän on suomirapin seuraava iso nimi
Ibe on osa suomalaisen hip hopin uutta aaltoa.

Puhelu JVG:ltä ja kohta kajaanilaisessa kuppilassa oli tunnelma katossa – musiikkivideolla vilahtava mököttäjänurkka herättää hilpeyttä
Kajaanilaisessa baarissa on oma nurkkansa mököttäjille. Erottautuminen on tänä päivänä tärkeää ravintola-alalla.

Talent-tuomarit olivat kylmiä – nyt Etta esiintyy nimekkäiden tähtien kappaleissa ja aikoo olla Suomen paras räppäri
Kulttuurivieras on parikymppinen laulaja-räppäri, joka on kääntänyt koulukiusaamiskokemukset voimavaraksi.
EMMA-GAALA 2018: Vain 20 prosenttia voittajista oli naisia, Pyhimys ja hip hop elävät kultakauttaan
Mistä vuoden 2018 Emma-palkinnot kertovat?
YleX:n soitetuimman biisin vuonna 2018 teki Vesta – artisteista JVG:tä kuultiin eniten
Vuonna 2018 YleX lisäsi soitettavaa musiikkia merkittävästi!

LappeeFest julkisti ensi kesän artisteja – lavalle nousevat muun muassa Sanni, JVG ja Juha Tapio
Lappeenrannan keskustassa pidettävä festivaali muuttaa ensi kesänä Marian aukiolta kaupungintalon edustatorille.