Uusimmat artikkelit
Oulun heinäpään jalkapallostadionin kaavamuutos edennyt jo loppusuoralle asti – yhdyskuntalautakunta käsittelee asiaa tänään
Kaavamuutosehdostus oli uudelleen nähtävillä vuodenvaihteessa. Siihen tulleet lausunnot ja muistutuksen eivät ole päätösehdotuksen mukaan muutamassa kaavaa.
Heinäpään jalkapallostadion -hankkeen odotetaan nytkähtävän eteenpäin lähiviikkoina
Kaavamuutosta käsitellään kaupunginvaltuustossa helmikuussa. Mikäli viivästyksiä ei tule, areena voisi valmistua Heinäpäähän vuoden 2024 kesällä.
Lahden Kisapuiston pääkatsomon purku käynnistynee ensi kesänä
Purkutyöt muuttavat stadionin työmaa-alueeksi ja tekonurmi otetaan pois. Neuvottelut uuden katsomon rakentajasta on tarkoitus saada maaliin kevään aikana.
Tampere antaa Tammelan uuden stadionin toiminnan pyörittämisen ulkopuoliselle – katso kuvat poikkeuksellisesta rakennustyömaasta
Kilpailutuksen voittaja saa hoidettavakseen kaiken stadionin toiminnan mukaan lukien kiinteistöhuollon ja tapahtumat.
Heinäpään jalkapallostadionin suunnitelmat etenevät – lintu- ja lepakkolajiselvityksen mukaan rakentaminen on mahdollista
Meluselvityksessäkään ei tullut esiin esteitä rakentamiselle. Esimerkiksi konserttien aiheuttaman melupiikin vähentämiseksi rakennussuunnitteluun esitetään joitakin pieniä muutoksia.
Turussa Kupittaan jalkapallostadionin nurmen vaihto on alkanut – tekonurmi mahdollistaa pelit ympäri vuoden
Uusi tekonurmi on käyttökunnossa Kupittaan stadionilla toukokuun puolivälissä.
Hietalahden jalkapallostadionin arvokkaan puukatsomon kuntokartoitus valmistunee loppuvuodesta – rahoja kunnostamiseen saadaan vielä odottaa
Käyttökieltoon asetettu puukatsomo on suojeltu rakennus, joten päätös sen kunnostamisesta tai jopa purkamisesta vaatii tarkkaa harkintaa.
OTC-sijoitus Oy:n Tomi Kaismo toivoo ripeyttä Heinäpään jalkapallostadionin päätöksentekoon
Oulun jalkapallostadionin eteneminen edellyttää kaupungin päätöksenteolta tiivistä aikataulua.
HJK:n Aki Riihilahti piikittelee Uefaa sakkopäätöksestä – HJK:lle tullut kuukauden aikana 21 000 euron lasku fanien käytöksen takia
Osa Helsingin Jalkapalloklubin kannattajista on pannut häiriökäyttäytymisen merkille. Toimitusjohtaja Aki Riihilahden mukaan seurassa panostetaan turvalliseen ottelutapahtumaan, mutta jokaista sakkorangaistusta hän ei ymmärrä.
Eerikkilässä odotetaan ennätysvuotta – majoitusvuorokaudet lähtivät nousuun jo vuoden 2021 kesällä
Tänä vuonna Eerikkilä arvioi pääsevänsä majoitusvuorokausissa entistä parempiin lukuihin.
Heinäpään jalkapallostadionille ei olla lähdössä etsimään uusia paikkavaihtoehtoja Oulussa – yhdyskuntajohtajalta vahva tuki hankkeelle
Yhdyskuntalautakunnan piti tiistaina käsitellä Heinäpään jalkapallostadionin sijaintivaihtoehtojen selvittämistä, vaikka sitä on jo pitkään suunniteltu Heinäpäähän. Asia poistettiin esityslistalta.
Heinäpään jalkapallostadionin paikka puhuttaa taas – valtuustoaloitteessa halutaan vielä uusi selvitys paikasta
Heinäpäähän on suunniteltu uutta stadionia yli kahden vuoden ajan. Hankkeen taustayhtiössä suunniteltiin nopeampaa toteutusta, johon saattaa vielä tulla uusi mutka sijaintiselvityksistä.
Rajut mellakat syntyivät Indonesiassa jalkapallo-ottelun päätteeksi – kuolonuhreja ainakin 125, sanovat paikallisviranomaiset
Malangissa paikallisen joukkueen kannattajat tunkeutuivat kentälle. Poliisi yritti hallita tilannetta ampumalla kyynelkaasua, mikä aiheutti paniikkia katsomossa.
Jere Virtasella on 35 000 Manchester United -aiheista esinettä yksityismuseossaan – kokoelman helmi on piirros kultaisissa kehyksissä
Helsinki Red Room -museo on toistaiseksi avoinna vain yksityistilaisuuksissa, mutta sen kokoelmaa pääsee ihailemaan TAHTO -museon näyttelyssä 25.9. saakka.
Vaasan jalkapallostadion on jatkossa Lemonsoft Stadion
Vaasan Palloseura vuokrasi stadionin nimioikeuden Lemonsoftille viiden vuoden sopimuksella. Vaasalaisyritys toimii ohjelmistoalalla, ja päätoimipaikka on Vaasassa.
Töölön jalkapallostadionin tapahtumat minuutissa: tästä riehumisessa oli kyse
Helsingin paikallisottelu HJK–HIFK nousi maanantaina otsikoihin. Ottelu jouduttiin jopa keskeyttämään hetkeksi.

Poliisi otti kiinni 35 henkilöä Stadin derby -ottelussa ja sen jälkeen
Jalkapallo-ottelu keskeytyi hetkeksi, kun HJK:n kannattajat tunkeutuivat kentälle. HIFK:n fanit sytyttivät tuleen HJK:n banderollin.
Poliisi varautuu yhteenottoihin Stadin derbyssä
Kesän viimeinen Stadin derby pelataan tulevana maanantaina Töölön jalkapallostadionilla. Ottelun ennakoidaan aiheuttavan myös liikenneruuhkaa.
Kuopion keskuskentän stadionhankkeessa tarve löytää miljoonaluokan säästöt
Rakennuskustannusten nousu aiheuttaa paineita keventää rakennushanketta säästöjen löytämiseksi.
Kommentti: Suomalaisfanien juhlakuvat ovat vain osa totuutta kaikkien aikojen EM-kisoissa
Jalkapallon EM-kisat rikkovat ennätyksiä, mutta katukuvassa ne eivät juurikaan näy pelipäivien ulkopuolella edes pelipaikkakunnilla, kirjoittaa Yle Urheilun Hinni Hirvonen.
Pohjois-Irlanti juhli EM-kisoissa pelaamista mestarin elkein – "Toivomme, että nuoret tytöt ja pojat saavat uskoa pelkästä osallistumisesta"
Vaikka Englanti murkasi Pohjois-Irlannin perjantai-iltana, joukkue ja kannattajat juhlivat antoisasti Etelä-Englannissa.
Jaosto hyväksyi Kisapuiston pääkatsomosuunnitelman Lahdessa
Uuteen pääkatsomoon on suunniteltu 2 100 paikkaa.
Esitys: Kotkassa rakennetaan uusi uimahalli ja maauimala korjataan, rakentaminen käyntiin vuonna 2026
Kotkan kaupungin hyvinvointilautakunta käsittelee ensi tiistaina Katariinan uimahallin ja Arto Tolsa -areenan tulevaisuutta. Remonttityöt ajoittuisivat vuosille 2023–2028.
Neuvottelut Lahden kisapuiston jalkapallostadionin uudistamisesta jatkuvat
Tällä hetkellä näyttää siltä, että urakka pilkotaan osiin. Ensimmäiseksi voisi käynnistyä uuden pääkatsomon rakentaminen.
Pikkuhuuhkajat on lähellä temppua, jossa alle 21-vuotiaat ovat onnistuneet vain kerran – tiistaina Töölössä jaossa elintärkeät pisteet
Suomen alle 21-vuotiaiden poikien jalkapallomaajoukkue kohtaa tiistaina 7. kesäkuuta Azerbaidzhanin. Ottelu Töölön jalkapallostadionilla alkaa kello 16.00 ja sitä voi seurata suorana Yle Areenasta.
Uutistoimisto: Mestarien liigan loppuotteluun pääsi lähes 3 000 katsojaa väärennetyllä lipulla
Jalkapallon Mestarien liigan loppuottelua edelsi kaaos stadionin ulkopuolella. Asiasta on avattu rikostutkinta, lisäksi Uefa tekee tapahtumista itsenäisen selvityksen.
"Lapset itkivät ja ihmiset jäivät loukkuun" – Mestarien liigan finaalin järjestelyt pettivät pahasti, Liverpoolin puolustaja raivoissaan pelin jälkeen
Real Madridin historian 14:s Mestarien liigan tai sitä edeltäneen Euroopan cupin voitto jäi loppuottelun jälkeen epäonnistuneiden järjestelyjen varjoon.
Jalkapallostadionhanke etenemässä suunnitellusti Kuopiossa: rakentaminen voisi alkaa jo syksyllä
Palveluntuottajaehdokas YIT Suomi Oy laatii tarjousta, joka sisältää alustavan tavoitehinnan ja suunnitteluratkaisut.
Tampereen Tammelan stadionin tavoitekustannus ylittyy: kaupungille lisälasku, mutta ei niin suuri kuin voisi olla
Tampereen Tammelan stadion -hanke tulee maksamaan runsaat 30 miljoonaa euroa. Stadionin rakentaminen on edennyt katsomoiden tekoon.
Turun Kupittaan jalkapallostadionin nurmi elvytettiin viimeistä kertaa
Talvi tuhosi ruohon Turun Kupittaan jalkapallostadionilla melko totaalisesti. Ensi kaudeksi on tulossa tekonurmi.
Stadin derbyn joukkueiden kannattajien marssi jalkapallostadionille ruuhkauttaa liikenteen iltapäivällä Töölössä
Töölön jalkapallostadionilla pelataan tänään torstaina kauden ensimmäinen paikallisottelu HIFK–HJK.
Hietalahden jalkapallostadionin puukatsomo asetetaan käyttökieltoon
Kuntokartoituksessa selvisi, että katsomon kattorakenteiden toisen tukilinjan perustuksissa on ongelmia.
Hietalahden jalkapallostadionin puukatsomon kunto huolestuttaa Vaasassa – museoviraston suojelemalle katsomolle toteutetaan kuntokartoitus
Kuntokartoituksesta on luvassa tuloksia kevään aikana. Hietalahden stadionin omistaa Vaasan kaupunki, mutta kiinteistöä hallinnoi ja huolehtii Vaasanseudun Areenat.
Kokkolan Urheilupuistolle valittiin tekijät – 50 miljoonan euron hanke etenee odotettua nopeammin
Urheilupuiston toteuttaa yritysten yhteenliittymä, jossa mukana on rakennusyhtiö YIT.
Tim Sparv vaatii jalkapallon Mestarien liigan finaalin siirtoa pois Venäjältä – venäläispomo ihmettelee brittimedian spekulaatioita
Brittimedia kaavailee loppuottelun siirtoa Lontoon Wembleylle. Venäläiset sivuuttavat ottelun siirtokeskustelut ja jatkavat finaalin valmistelua. Järjestävä taho odottaa otteluun 50 000 ulkomaista fania.
Vaasan jalkapallostadionin tekonurmen lämmitystä talvella pohditaan – kustannusarvio 56 000 euroa
Luminen ja kylmä talvi aiheuttaa sen, että stadionilla ei voi harjoitella ellei tekonurmea lämmitetä. Lopputalven lämmitys aiheuttaisi 25 000 euron lisäkustannuksen. Myös ensi talvesta keskustellaan.
Saviniemen jalkapallostadion jatkaa tutulla nimellä – Kymenlaakson sähkö on tukenut Mypaa jo lähes 10 vuotta
Saviniemen stadionia koskeva uusi sopimus nimisponsoroinnista ulottuu nyt vuoteen 2025.
Keskuskentän stadionhanke etenee Kuopiossa
Kuopion keskuskentän jalkapallostadionin laajennushankkeelle etsitään suunnittelijaa, rakentajaa ja ylläpitäjää. Stadionin on määrä valmistua viimeistään syksyllä 2024.
Kupittaan jalkapallostadion saa neljännen katsomon ja lämmitettävän kentän
Turun kaupunginhallitus hyväksyi stadionin hankesuunnitelman ja kustannusarviot. Stadionin uudet puitteet on määrä saada käyttökuntoon keväällä 2023.
VPS haluaa Hietalahden stadionin nimenmyyntioikeuden viisivuotisella sopimuksella
VPS Oy sitoutuu maksamaan vuosittain Vaasan kaupungille korvauksena 6000€ per vuosi.
Saako Kupittaan jalkapallostadion tekonurmen ja uuden katsomon? Turun kaupunginhallitus päättää investoinneista
Kaupunginhallitukselle ehdotetaan uuden katsomon rakentamista, nurmikentän vaihtamista urheiluhallin hukkalämmöllä lämmitettävään tekonurmeen ja kentän yleisinfran peruskorjaamista.
Oulun Heinäpäähän suunniteltu jalkapallostadion viivästyy – vaikutusta muuttolintujen laskeutumiseen ja pesimiseen alueella halutaan selvittää
Kaavan etenemisen ehtona on nyt luonto- ja linnustoselvitys. Vuosikymmeniä alueella olleiden jalkapallokenttien paikalle kaavaillun stadionin vaikutusta muuttolintuihin selvitetään toukokuun aikana.
Huuhkajien salassa pitämä tempaus huipensi suurten tunteiden illan – seurasimme aitiopaikalta, kuinka pettymys vaihtui ylpeydeksi
Yle Urheilu seurasi jalkapalloiltaa aina kannattajamarssilta stadionilta poistumiseen saakka. Tunteet heittelivät laidasta laitaan.
Näin järjestäjät yrittävät ratkaista Olympiastadionin ongelmia – tässä on tärkein viesti Suomen ja Ranskan otteluun saapuville katsojille
Palloliitto ja Olympiastadion ovat työskennelleet lokakuun Ukraina-ottelussa esiin nousseiden ongelmakohtien ratkaisemiseksi, kuten stadionille sisäänpääsyn nopeuttamiseksi. Tiistai-iltana Suomi isännöi Ranskaa ja Olympiastadion täyttyy äärimmilleen.
Pietarsaari takaa Jeppis Stadionin lainan – päätös syntyi äänestyksen jälkeen
Kaupunki lähtee takaamaan stadionprojektin 4,9 miljoonan euron pankkilainaa.
Jeppis stadion tänään uusintakäsittelyssä Pietarsaaren valtuustossa
Kaupunginvaltuusto päätti äänestyksen jälkeen jättää asian pöydälle lokakuun kokouksessaan. Osa valtuutetuista halusi lisää tietoja esimerkiksi projektin kassavirroista.
Kommentti: Pieneltä joukolta Huuhkajien faneja hämmästyttävä suoritus Zenican illassa
Bosnia-Hertsegovinan poliittinen kriisi ei näkynyt lauantai-illan jalkapallon MM-karsintaottelussa. Suomen fanijoukko sai stadionilla äänensä hyvin kuuluviin, kirjoittaa paikalla ollut toimittaja Teemu Juhola.
Huuhkajien kannattajat pääsevät sittenkin stadionille Zenicassa – Bosnian liitto kieltää alle 7-vuotiaiden pääsyn otteluun
Huuhkajien MM-karsinnat jatkuvat lauantaina Zenicassa Bosnia-Hertsegovinan vieraana. Molemmat joukkueet tarvitsevat kipeästi pisteitä.
Huomasitko tätä upeaa elettä? Yksi herkkä hetki nousee ylitse muiden Veikkausliigan huimasta mestaruustaistosta
KuPSin valmentaja Simo Valakari kävi antamassa suukon vanhalle pelaajalleen Roope Riskille sen jälkeen, kun KuPS oli taipunut HJK:lle Veikkausliigan mestaruustaistossa.