Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

The Killers: Uusin biisimme sai alkunsa Kool & the Gangin samplesta

YleX Illan Jani Kareinen haastatteli Provinssissa esiintyneen The Killersin Brandon Flowersia ja Ronnie Vannuccia. Yhtye on tehnyt muutaman vuoden tauon jälkeen uutta musiikkia, ja toistaiseksi on julkaistu ainoastaan yksi kappale The Man. Se löytyy yhtyeen viidenneltä Wonderful Wonderful -albumilta jonka julkaisupäivää ei ole vielä julkistettu.

Kollaasi Iltatähden 1980-luvun esiintyjistä.

Iltatähden lopunajat – heviä, syntikoita ja kasariglamouria

Tv-klassikko palasi 1980-luvulla kotvaksi aikaa ruutuun.

Mikko Alatalo kertoo diskokulttuurista Iltatähdessä.

24.11. Teeman Elävä arkisto: Disko

Diskon historiaa ja disco queen Gloria Gaynor Suomessa.

yleisöä Pori Jazzeilla

Pori Jazzeilla lähes 60 000 kävijää

Pori Jazzin maksullisissa pääkonserteissa vieraili kolmen päivän aikana 59 000 kuulijaa. Eniten yleisöä Kirjurinluodon konserteissa oli lauantaina, jolloin pääesiintyjinä olivat muun muassa Robert Plant ja Kool & the Gang.

Lisää ulkomaisia tähtiä Pori Jazzeille

Pori Jazz on kiinnittänyt seitsemän uutta esiintyjää kesän festivaaleille. Heinäkuussa festivaalilla nähdään muun muassa poptähti Emeli Sandé sekä legendaarinen yhdysvaltalaisyhtye Kool & The Gang.

´Laulajatar Emeli Sande´

Emeli Sandé ja Kool & The Gang Pori Jazzeille

Pori Jazz on kiinnittänyt seitsemän uutta esiintyjää kesän festivaaleille. Heinäkuussa Kirjurinluodossa nähdään muun muassa soul- ja pop-tähti Emeli Sandé sekä legendaarinen yhdysvaltalaisyhtye Kool & The Gang.