Uusimmat artikkelit

Israel iskee nyt Palestiinan islamilaista jihadia vastaan – tällaisesta järjestöstä on kyse
Muun muassa Israel, EU sekä Yhdysvallat ovat nimenneet Palestiinan islamilaisen jihadin terroristijärjestöksi. Kyseessä on Gazassa Hamasin ohella Israelia vastaan taisteleva järjestö.
Lauantai 6.8.2022
Valtiovarainministeri Annika Saarikko puolustaa ylimääräistä lapsilisää. Israel iskee Gazaan. Kroatiassa oli paha bussionnettomuus. Assembly täyttää 30 vuotta. Myrsky on aiheuttanut tuhoja Itä-Suomessa ja Kainuussa.

Israel teki Gazaan ennaltaehkäisevän iskun, ja alue luisui pahimpiin väkivaltaisuuksiin yli vuoteen – tästä yhteenotoissa on kyse
Israel on tehnyt perjantaista lähtien ilmaiskuja Gazassa toimivaa terrorijärjestö Islamilaista jihadia vastaan. Iskuissa on kuollut muun muassa 5-vuotias lapsi. Islamilainen jihad on vastannut laukaisemalla Israelin puolelle arviolta yli 200 rakettia.

Tilanne Gazan kaistalla kärjistyy – Israel iski uusiin kohteisiin lauantaina
Perjantain aikana kumpikin osapuoli ampui raketteja. Israelin iskussa kuoli ainakin 10 ihmistä.

Gazassa pikku-uimarit riemuitsivat rantapäivästä: vedet uimiskelpoisen puhtaita ensi kertaa vuosiin
Aiemmin viemärit syöksivät jätevedet suoraan mereen saastuttaen rannikkovedet. Nyt puhdistustoimet ovat tepsineet ja valtaosa rannoista on uintikelpoisia.
Israel teki jälleen ilmaiskuja vuosia saarrossa olleelle Gazan kaistalle, josta tehtiin ilmapalloiskuja Israeliin
Israelin armeijan mukaan iskut olivat vastaus ilmapalloiskuihin, jotka olivat sytyttäneet tulipaloja Israelissa.
Gazan kaistalla jälleen väkivaltaisuuksia mielenosoituksen yhteydessä – kaksi palestiinalaista ja israelilainen poliisi loukkaantuivat vakavasti
Lauantaina joukko palestiinalaisia mielenosoittajia heitti palopommeja ja yritti kiivetä Gazan kaistan raja-aidan yli, johon Israelilaiset turvallisuusjoukot vastasivat tuliaseilla sekä kyynelkaasulla. Levottomuuksien takia Israel teki ilmaiskuja Gazan kaistalle.
Norjan suurin eläkerahasto veti sijoituksensa Länsirannan siirtokunnissa toimivilta yhtiöiltä
Eläkerahasto KLP sanoo, että se on luopunut sijoituksista 16 yhtiöön, jotka toimivat Israelin siirtokunnissa miehitetyllä Länsirannan palestiinalaisalueella. KLP myi osakkeita ja velkakirjoja 275 mljoonan kruunun eli noin 27 miljoonan euron arvosta. Joukossa ovat yhdysvaltalainen Motorola Solutions ja ranskalainen Alstom.
Israel on jatkanut ilmaiskujaan Gazan kaistalle reilu kuukausi sitten sovitun tulitauon jälkimainingeissa
Gazasta kerrotaan lähetetyn maastopaloja sytyttäviä ilmapalloja, joihin Israel vastaa ilmaiskuin.

Israel vastasi Hamasin polttoilmapalloihin ilmaiskuin jo toistamiseen – sytyttävätkö puskapalot kipinän väkivaltaisuuksille uudelleen?
Israel teki torstaina Gazan kaistalle jo toistamiseen ilmaiskuja toukokuun tulitauon jälkeen. Iskut olivat vastausta Hamasin Israelin puolelle lähettämistä tuhopolttoilmapalloista.
Israel on tehnyt ilmaiskuja Gazan alueelle – kyseessä ensimmäinen suurempi välikohtaus tulitauon alkamisen jälkeen
Tilanteen kärjistymistä oli jo ehditty pelätä Jerusalemissa järjestetyn kansallismielisen marssin vuoksi. Gazaa hallitseva äärijärjestö Hamas oli varoittanut marssin voivan johtaa väkivaltaisuuksiin.
YK:n ihmisoikeuskomissaari: Israel saattoi syyllistyä Gazassa sotarikoksiin
Ihmisoikeuskomissaarin mukaan myös ääriryhmä Hamasin Gazasta Israeliin ampumat raketit osuivat siviilikohteisiin, ja olivat selvästi kansainvälisen oikeuden vastaisia.

Yhdysvallat aikoo avata uudelleen konsulaatin palestiinalaisille Jerusalemiiin – Blinken: Hamas ei saa hyötyä Gazan jälleenrakentamisesta
Israelissa vierailulla olevan ulkoministeri Antony Blinkenin mukaan Yhdysvallat kampanjoi avun saamiseksi yhdentoista päivän sodan raunioittamaan Gazaan. Blinken antoi myös tukensa Israelin ilmoitukselle vastata voimalla, jos Hamas rikkoo tulitaukoa.
”Pidin pikkusiskoani sylissäni tuntikausia, kunnes hän menehtyi” – gazalaiset kertovat Ylelle 11 päivää kestäneistä pommituksista
Tulitauko toi lauantaina ihmiset Gazan kaduille tutkimaan tuhoja ja hautaamaan rakkaitaan. Haavoittuneiden hoito ja jälleenrakennus ovat nyt suurimpia haasteita: saarretulla alueella on pulaa lääkkeistä, eikä monella ole varaa korjata kotiaan.
Analyysi: Kuka voitti ja kuka hävisi Lähi-idän tuoreimmalla kierroksella?
Sota kiihdyttää tunteita ja väkivalta ruokkii kostoa. Sodan nostama adrenaliini tasaantuu tulitauon jälkeen hitaasti, ja haukat hallitsevat jatkossa poliittista ilmatilaa, arvioi Ylen ulkomaantoimittaja Mika Mäkeläinen.
Israelin ja Hamasin aseet vaikenivat, mutta kaikki ainekset uuteen selkkaukseen ovat olemassa – Lue asiantuntijoiden arviot tulitauosta
Kolme suomalaista Lähi-idän asiantuntijaa uskoo, että Israelin ja palestiinalaisten välillä nähdään ennen pitkää uusi yhteenotto. Palestiinalaisosapuoli näyttää Israelin pommituksesta huolimatta voimistuvan.

Hamas iskee rakettisateella ja Israel tuhoaa tunneleita – selvitimme, miten osapuolten aseistus on toiminut sodassa
Hamas on kehittänyt Iranin tuella omaa rakettituotantoaan, mutta Israelin teknologinen ylivoima on yhä murskaava. Ohjuspuolustusjärjestelmä Rautakupoli on toiminut hyvin, vaikka Hamas on pyrkinyt ylikuormittamaan sitä rakettien yhteislaukauksilla.

Ylen toimittaja seurasi, miten Israelin poliisi nujersi palestiinalaisten mielenosoituksia kovin ottein
Israelissa uskotaan, ettei maan armeijalla ollut suunnitelmaa aloittaa sotaa Hamas-järjestöä vastaan, mutta ääriryhmän provosointiin oli pakko vastata.
Suositun mallin some-tilit lakkasivat yhtäkkiä toimimasta Gaza-päivityksen jälkeen – teknologiajättejä syytetään keskustelun sensuroimisesta
Tutkijan mukaan Israelilla ja yhdysvaltalaisilla teknologiajäteillä on tiiviit suhteet, ja Facebook hyväksyy noin 90 prosenttia Israelin esittämistä sensurointipyynnöistä. Facebook syyttää viimeaikaisista päivitysten katoamisista teknisiä ongelmia.

Miksi Gazassa soditaan jälleen – katso tästä vastaukset kuuteen kysymykseen siitä, mikä saa Israelin ja palestiinalaiset aina vastakkain
Gazassa leimahtaneella väkivallalla on pitkä tausta Israelin ja palestiinalaisten historiassa. Toistuvia kriisejä selittää kovan linjan voimistuminen kummallakin puolen rintamalinjaa. Silti kerran sovinto näytti jo mahdolliselta.
Yle seuraa Israelin ja Gazan konfliktia: Apukuljetukset Gazaan alkaneet, Reutersin mukaan Blinken vierailulle keskiviikkona ja torstaina
Tulitauko Israelin ja Hamasin välillä astui voimaan toissa yönä. Hamas varoittaa olevansa valmis jatkamaan taistelua tarvittaessa.

Pommitukset jatkuvat kiivaina Gazassa, Ylen toimittaja: Tilanne Jerusalemissa hyvin kireä – Biden: Palestiinalaisilla ja israelilaisilla on yhtäläiset oikeudet elää turvallista elämää
YK:n turvallisuuskokouksessa Israelin ja Palestiinan edustajat syyttivät toisiaan tilanteen eskaloitumisesta. Kansainvälinen yhteisö on vedonnut molempiin osapuoliin tulitauon aikaansaamiseksi.

Tuhannet osoittavat mieltä palestiinalaisten puolesta suurkaupungeissa: Katso kuvat eri puolilta läntistä maailmaa
Israelin ja palestiinalaisten väliset väkivaltaisuudet ovat puhuttaneet ympäri maailman. Tuhannet ihmiset osoittivat palestiinalaisille lauantaina tukeaan Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa.

Ylen toimittaja Jerusalemissa: Monet ovat huolissaan kuohunnasta monilla rintamilla – Netanjahu syyttää siviiliuhreista Hamasia
Rakettitulitus ja ilmaiskut jatkuvat edelleen. Israelin ja palestiinalaisten konflikti on vaatinut yhteensä noin 200 kuolonuhria.

USA:n lähettiläs sukkuloi sovittelemassa Israelissa ja Länsirannalla
Eri lähteiden mukaan Gazan pommituksissa on kuollut 130–140 ihmistä maanantain jälkeen kärjistyneessä konfliktissa.
Israelin isku mediataloon Gazassa herättää arvostelua – Biden puhelussa Netanjahulle: Israelilla oikeus puolustautua
Gazan pommituksissa on palestiinalaisviranomaisten mukaan kuollut jo 139 ihmistä, joista 39 lapsia. Israelissa ainakin kymmenen ihmistä on kuollut. Useissa maissa on osoitettu mieltä palestiinalaisten puolesta.

Ulkoministeri Haavisto pitää Israelin ja palestiinalaisten konfliktia erittäin huolestuttavana: Tämän laajentuminen on riskinä
Haavisto arvioi Ylen haastattelussa, että useat yhtäaikaiset tekijät ovat vaikuttaneet tilanteen kärjistymiseen. Hän painottaa YK:n merkitystä tilanteen ratkaisemisessa.

"Pikkusisko pelkää ja piirtää verta ja ruumiita", sanoo nuori nainen Gazasta – "Ei ole muuta vaihtoehtoa kuin neutraloida Gaza", sanoo mies Ashdodista
Ilmaiskut Gazaan ja rakettitulitus Gazasta ovat muuttaneet alueen elämän. Gazan arki on pelkkää pelkoa. Israelin puolella osa ottaa muutoksen totutun rennosti ja lähtee rannalle.

Netanjahu uhoaa iskujen Gazaan jatkuvan: He maksavat raskaasti – Länsirannalla hyökätty sotilaita kohti, palestiinalaisia ammuttu
Israel on pommittanut Hamasin Gazan ja Israelin rajalle kaivamia tunneleita ja tuonut joukkojaan rajan lähelle. Viime yönä nähtiin tähän mennessä laajimmat pommitukset

Israel ilmoitti aloittaneensa maavoimien hyökkäyksen Gazaan, mutta perui ilmoituksen hetkeä myöhemmin: "Sekaannus kommunikaatiossa"
Israelin asevoimat kertoo iskeneensä yöllisessä operaatiossaan Gazaan noin 160 ilmavoimien lentokoneen voimin.

Israelin ja palestiinalaisten konflikti kiihtyy edelleen – Hamasin raketti-iskut ja Israelin ilmaiskut jatkuvat, Israelin lentoliikenne häiriytyi
Gazassa on kuollut ainakin 83 ihmistä, kertoo palestiinalaisalueen terveysministeriö. Israelissa iskut Gazasta ovat vaatineet seitsemän kuolonuhria. Israelin kaupungeissa on ollut väkivaltaisia arabien ja juutalaisten yhteenottoja.
Israel vahvistaa poliisivoimiaan – Väkivalta yltyy Gazan kaistalla sekä kaupungeissa, joissa juutalaiset ja arabit asuvat sekaisin
Väkivaltaisuuksissa on kuollut jo lähes sata ihmistä. Gazassa myös aineelliset vahingot ovat suuria.
Aloittaako Israel maahyökkäyksen Gazaan ja mitä sellaisesta seuraisi?
Kahden miljoonan asukkaan piskuinen Gazan alue on yksi maailman tiheimmin asutuista alueista, joten mahdollinen maahyökkäys aiheuttaisi paljon siviiliuhreja. Kokosimme vastauksia keskeisiin kysymyksiin.

Hamas ilmoitti ampuneensa 130 rakettia Israeliin – YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu kärjistyneen tilanteen vuoksi
Israelin asevoimien ja palestiinalaisten välisissä yhteenotoissa on kuollut muutaman päivän aikana jo yli 56 ihmistä. Israelissa kuoli kuusivuotias lapsi raketti-iskussa, Gazassa pommi osui 14-kerroksiseen toimistorakennukseen.

Jerusalemissa eletään synkkiä päiviä: Katso kuvat vuosikausiin pahimmista levottomuuksista
Jerusalemin levottomuuksien taustalla ovat palestiinalaisperheiden häätöuhka Itä-Jerusalemista ja paastokuukausi ramadanin aikana syntyneet kahakat. Perussyynä on kuitenkin ratkaisematon palestiinalaiskysymys.

Israelin ja Gazan kaistaleen konflikti kärjistyy – Hamasin ja israelin iskuissa on kuollut yhteensä jo yli 30 ihmistä
Hamas on ampunut satoja raketteja Gazasta, ja Israel kertoo iskeneensä ainakin 150 kohteeseen Gazassa. Kolme israelilaista naista kuoli raketti-iskuissa, ja Israelin ilmaiskuissa on kuollut ainakin 28 palestiinalaista, Gazan terveysministeriö kertoo.

Levottomuudet Israelissa ja palestiinalaisalueilla jatkuvat – Gazasta ammuttiin taas kymmeniä raketteja, Israel vastasi ilmaiskuilla
Väkivaltaisuuksia oli maanantai-iltana muun muassa Jerusalemissa lähellä al-Aqsan moskeijaa. Jerusalemin ja Länsirannan levottomuuksissa loukkaantui maanantaina satoja palestiinalaisia.
Palestiinalaisten vaalit siirtyvät – Abbas vaatii, että äänestäminen tulee taata Itä-Jerusalemissa
Palestiinalaisalueilla on järjestetty vaalit viimeksi vuonna 2006. Länsirannalla on protestoitu vaalien siirtämistä vastaan. Myös Gazan kaistaa hallitseva palestiinalaisjärjestö Hamas tuomitsi vaalien siirtämisen.
Human Rights Watch: Israel syyllistyy rotuerottelupolitiikkaan palestiinalaisia vastaan
HRW luonnehtii Israelin valtion suhdetta miehitettyjen alueiden palestiinalaisiin ja Israelin arabikansalaisiin termillä apartheid, jota käytettiin Etelä-Afrikan rotusortopolitiikasta 1948–1991. Israelin hallitus kiistää syytökset kovasanaisesti.

Yhdysvallat perui Trumpin hallinnon linjauksen ja antaa jälleen taloudellista tukea YK:n palestiinalaispakolaisten järjestölle
Yhdysvallat kertoo kannattavansa edelleen kahden valtion ratkaisua Israelin ja palestiinalaisten välillä.
Naisten oikeudet ottivat takapakkia Gazassa: Matkustamiseen tarvitaan jatkossa miehen lupa
Islamilainen tuomioistuin tyrmää määräyksen nostattaman arvostelun "epäoikeudenmukaisena hälynä".

Palestiinalaisalueilla ei ole ollut vaaleja 15 vuoteen – Tänä vuonna on tarkoitus pitää kahdet
Parlamenttivaalit on määrä pitää toukokuun ja presidentinvaalit heinäkuun lopussa.
Israel solmi historialliset sopimukset kahden arabimaan kanssa – Näin Trump juhli ja palestiinalaiset surivat
Kun Israel ja arabimaat allekirjoittivat Washingtonissa sopimukset suhteista, palestiinalaiset polttivat sopimukset symbolisesti Gazassa.

Israelin hävittäjät tulittivat Gazaa – kaistaleelta ammuttiin aiemmin kaksi rakettia
Palestiinalaisalueiden eristys kasvaa samaan aikaan kun Israel solmii diplomaattisuhteita Persianlahden pieniin arabivaltioihin.

Ilmapallosota Lähi-idän tapaan – kuulostaa viattomalta, mutta ei ole sitä
Palestiinalaiset lähettävät Gazan alueelta ilmapalloilla polttopulloja ja räjähteitä, Israel kostaa saarrolla ja ilmaiskuilla.

Palestiinalaiset sytyttivät maastopaloja tuhopolttoilmapalloilla, Israel sulki tärkeän rajanylityspaikan Gazaan
Suurin osa Gazan tavaraliikenteestä kulkee suljetun Kerem Shalomin rajanylityspaikan kautta.
Gazassa monella nuorella on tutkinto, mutta ei toivoa töistä – Siksi Erada vesiviljelee, Abdallah tanssii ja Ismail maalaa tuskansa kankaalle
Gazan saarto on jatkunut kohta 13 vuotta. Kolme nuorta kertoo, mistä he saavat merkitystä päiviinsä, kun tulevaisuus näyttää toivottomalta.

Gazalaiset Ylelle: Koko maailma kokee nyt samaa eristäytymistä, johon olemme tottuneet – koronavirus pelottaa kuitenkin enemmän kuin sota
Kahden miljoonan asukkaan alueella on vain 40 tehohoitopaikkaa.

Israel teki ilmaiskuja Syyrian Damaskokseen ja Gazan kaistalle – islamistiryhmä vastasi uusilla raketeilla
Iskuissa kuoli ainakin kaksi ihmistä.

Gazan kaistalta ammuttu ensimmäinen raketti-isku Israeliin Trumpin rauhansuunnitelman julkistamisen jälkeen
Isku tapahtui pian sen jälkeen, kun Israelin armeija oli ilmoittanut lisäävänsä joukkojensa läsnäoloa Länsirannalla ja Gazan kaistan läheisyydessä.