Uusimmat artikkelit
Nainen tähtien takana – Minna Sorvoja on nähnyt Suomen muuttuvan televisiossa ja elokuvissa
Kulttuurivieras Minna Sorvoja näkee aitiopaikalta, miten suomalainen yhteiskunta muuttuu. Pitkän uran tehnyt roolittaja iloitsee siitä, että elokuvissa ja tv-sarjoissa kerrotaan nyt entistä moninaisempia tarinoita.
Salkkareiden pahiksena tunnettu Nora Rinne on taiteellinen tutkija, joka puskee lasten ääntä kuuluviin: ”Lapset eivät ole vain tulevia aikuisia”
Kulttuurivieras, näyttelijä Nora Rinne on suurelle yleisölle tuttu Salatut elämät -saippuasarjan Camillana. Rinne on myös esitystaiteilija ja tutkija, jonka missio on saada nykylapsuus esiin näyttämöillä.
IL: Näyttelijä Jasmin Voutilainen on kuollut
Voutilainen näytteli Salatut elämät -sarjassa.
Tältä näyttää Mulderin ja Scullyn flirtti – myös esimerkiksi Salkkarit ja Wednesday ovat nyt kuumaa shippaus-videomateriaalia
Fani- ja shippausvideoita tehdään suosituista sarjoista ja shippaaminen saattaa vaikuttaa myös sarjojen sisältöihin. Ilmiö alkoi jo yli sata vuotta sitten Sherlock Holmesista.
Pitkän teatteriuran jälkeen Inkeri Mertanen vaihtoi suuntaa: nyt hän on Salattujen elämien kulttihahmo Dahlia Mustavaara, jota fanittavat myös teinit
Kulttuurivieras, näyttelijä Inkeri Mertanen empi, kun häntä pyydettiin mukaan Salattuihin elämiin. Nyt hän kertoo, mitä samaa on joukkueurheilussa, teatterissa ja Salkkareissa.
Jasper Pääkkönen täyttää 40 ja bodaa itseään toimintasankariksi: "Katsooko ne parikymppiset, että on toi aika vanha ukko?"
Kulttuurivieras Pääkköseltä meni yksi huippurooli sivu suun. Se olisi voinut tehdä hänestä kansainvälisen supertähden.
Ronja Alatalo laulattaa kansaa Mikko-pappansa jalanjäljissä, mutta omissa saappaissaan: “Olisi ihanaa, jos yhteislaulaminen pysyisi suomalaisten sydämissä”
Monilahjakas Ronja Alatalo rakastaa esiintymistä.

Yle siirsi tv-sarjojen kuvauksia koronan takia – Salkkareiden kuvaukset jatkuvat täyttä häkää
Elokuvia ja tv-sarjoja tehdään nyt yhä pienemmillä tiimeillä ja näyttelijöiden lähikontakteja kirjoitetaan uusiksi. Kuvauksia ei ole kielletty.

Valtakunnan virallinen tuohtuja puski kiukulla sisään käsikirjoittajakouluun – stand up -koomikolle kiukku on myönteinen voima
All Female Panelin Kaisa Pylkkänen teki pitkään käsikirjoituksia muille ennen kuin rohkeni itse lavalle.
Maailmalla huikeaa uraa tekevä Jasper Pääkkönen on perhokalastaja, saunamies ja näyttelijä – ja juuri tässä tärkeysjärjestyksessä!
Jasper Pääkkönen purkaisi vähintään puolet padoistamme

Nuorena äidiksi tullut bloggaaja Sara Parikka ei halua valittaa lapsiperhearjesta: ”Se on yleinen läppä, mikä on jäänyt päälle”
Parikka kokee, että lapset ovat auttaneet häntä myös uralla.

Pekka Juntin kolumni: Tee niin kuin Veijo ja kaikki muuttuu hyväksi
Meistä on tullut maailman kantajia, kirjoittaa Pekka Juntti.
Metsolat – Tie joka vei meidät kotiin
Metsolat palasi Areenaan maaliskuussa 2020.

Sorjosen toisen kauden kuvaukset alkoivat Lappeenrannassa – avustajatarjokkaita riittää
Kuvauksissa on mukana suuri joukko tavallisia ihmisiä. Ilman heitä ei sarjaa syntyisi.

Muistatko Salatut elämät -sarjan kummallisen Persikka-Peten, joka söi puutarhurin veristä kättä? Nyt kulttihahmo tekee comebackin
“Persikka-Petessä on toinenkin, salainen puoli. Persikka-Pete on hyvin, hyvin vihainen puutarhurille.”

Mies häpeää turhaan parisuhdeväkivallan uhriksi joutumista – "Salkkarisukupolvi" uskaltaa jo puhua vaikeistakin asioista
Vaasan ensi- ja turvakodissa on tänä vuonna ollut asiakkaina tavallista enemmän miehiä. Nuoret miehet uskaltavat keskustella kaikista asioista, sanoo miestyöntekijä Petri Uitto.
Salkkarinäyttelijä Sara Parikka tunnustaa: Sanon joskus lapselle, että "saat tehdä mitä vain, kunhan olet rauhassa ja hiljaa"
Enimmäkseen nuori äiti nauttii vanhemmuudestaan.
Uudistunut Kioski ja kuskinne Gogi
Kioskin ohjaimiin tarttuu uusi juontaja!

16 Jamie Oliverin kokkiohjelmaa ja muut superit kesäuusinnat – katso tv-vinkit lomalöhöilyyn tästä
Kesällä pääsee fiilistelemään muun muassa Viinapäivä-sketsiä, Salkkareiden hurjia juonenkäänteitä ja urheilun Supertähtien bondailua.

Salkkareista nähdään 3000. jakso – mutta nämä överit saippua-juonenkäänteet sarja voisi vielä tehdä
Salatuissa elämissä on tapahtunut murhia, räjähdyksiä ja pettämistä. Odotamme vielä sääkonetta ja murhanhimoisia klooneja.

Miia Laitela palasi Salkkareihin – se on hurja juttu, aivan kuten hänen elämänsäkin
Venla Saartamon Salatuissa elämissä esittämä Miia Laitela kuoli syöpään 2000-luvun alussa. Vuonna 2016 hahmo on herännyt kuolleista ja palannut sarjaan.

Salatut elämät täyttää 17 vuotta – teini-ikäinen Julia on seurannut Salkkareita koko elämänsä ajan
Vuoden 2016 aikana Salkkareista tulee pitkäkestoisin suomalainen draamasarja. Hittisarjan mukana on kasvanut myös 16-vuotias Julia Vuorinen, joka on nähnyt Salkkareiden jokaisen jakson.
5.12. Toiveuusinta: Salkkarit vs. Uusi päivä
Salkkarit vs. Uusi päivä!
Etsitkö elämällesi tarkoitusta?
Mitä ajatuksia Annin jakso herätti?

Suomalaisten historia on tulemisia ja lähtemisiä – yhtä poikkeusta lukuun ottamatta
Suomen historian tarkastelu osoittaa, että maasta ja maahan on aina muutettu ja liikuttu. Poikkeuksena on kylmän sodan aika, jolloin Suomi sulkeutui. Siirtolaisuusinstituutin aluepäällikkö Markku Mattila pohtii nykykeskustelua siirtolaisuushistorian valossa.

Salatut elämät taakseen jättänyt näyttelijä viettää kesää vauvan kanssa: "Parasta ikinä"
Näyttelijä-laulaja Kirsi Ståhlberg nauttii äitiydestään. Kesän hän on viettänyt suurimmaksi osaksi kotimaisemissa Etelä-Karjalassa.

Sarjatuli: Salatut Elämät vs Uusi Päivä
YleX Jatkot laittavat joka viikko kaksi sarjaa vastakkain ja käsittelee kyseisiä sarjoja monesta eri kulmasta joka ilta maanantaista torstaihin. Torstaina selviää kumpi nousee Sarjatulesta voittajaksi ja kumpi jää tuleen makaamaan.

Kesäteatterin eväät – Junnu Vainio, Salkkarit ja Jukka Virtanen
Suosittu näytelmä "Albatrossi ja Heiskanen" rantautuu tunnettujen näyttelijöiden kera Lappeenrantaan. Ohjaaja ei silti uskalla povata Jukka Virtasen näytelmästä kassamagneettia, vaikka ennakkoon lippuja on myyty 4000. Junnu Vainion lauluilla ryyditetyn näytelmän lavalla nähdään mm. Eppu Salminen ja Salkkareista tuttu Anneli Ranta.

Kolmelle aamuketulle nimet
Ylen aamuketuille valitaan nimet yleisöaanestyksellä. Äänestys viidestä finalisti-ehdotuksesta on nyt päättynyt. Tulos kerrotaan aamu-tv:ssä tiistaina 23.6. kello 9 uutisten jälkeen.

Arkkitehtiliitto palkitsi Yle Teeman
SAFA-palkinto myönnettiin kaupunkiarkkitehtuuria käsitelleestä ohjelmakokonaisuudesta.

YouTube kymmenen vuotta – nämä ovat kaikkein aikojen suosituimmat videot Suomessa
Maailman suosituin nettivideopalvelu Youtube on saavuttanut kymmenen vuoden iän. Suomen kaikkien aikojen suosituimmat videot sisältävät nörttikulttuuria, jääkiekkoa, standup-komiikkaa ja Salattuja Elämiä.

Ääninäyttelijä monen hahmon takaa: Salkkari-Seposta tuli taakka – video
Jarmo Koski tunnetaan parhaiten Salatut elämät -sarjan Seppo Taalasmaan roolista. Ääninäyttelijän työtä arvostetaan Kosken mielestä Suomessa aiempaa enemmän.

Kokkolan Hermes empii vielä Mestis-paikkaa – ensin selvitetään, riittävätkö rahat
Jääkiekkoliiton ilmoitus nostaa Kokkolan Hermes jääkiekon Mestis-sarjaan villillä kortilla ei herättänyt seurassa pelkästään innostuksen hyrinää. Joukkue on varapuheenjohtajan mukaan viestittänyt liitolle koko ajan, että Hermes haluaa ensin varmistaa rahoituksen riittävyyden.

Suurlähettiläs: Tunisian isku oli iso järkytys
Suomen Tunisian-suurlähettiläs sanoo Tunisian terrori-iskun olleen järkytys, sillä maa on ollut etenemässä vakaasti kohti demokratiaa. Iskusta huolimatta ulkoministeriö pitää yhä Tunisiaa turisteille pääsääntöisesti turvallisena.

Lappeenrannan kaupunginteatterin Iso kiltti jättiläinen on juro mutta lämmin
Isossa kiltissä jättiläisessä käsitellään väkivallan uhkaa ja ystävyyttä. Lavalle marssii valtavien nukkejättiläisten lisäksi myös perskurkkana.

Solar Films 20 vuotta – kosteita juhlia ja kovaa työtä
Tuotantoyhtiö Solar Films juhlii tällä viikolla 20-vuotista taivaltaan. Yhtiö siivitti suomalaisten elokuvien katsojalukuja uuteen nousuun vuosituhannen vaihteessa, mutta on kokenut myös takaiskuja esimerkiksi Mannerheim-projektissa.

A2-illan juontaja Kalle Havumäki: "Kehitysvammais-ilta vaikutti positiivisesti asenteisiin"
Kehitysvammais-illan juontajat Kalle Havumäki ja Sanna Sepponen ovat saaneet lähetyksestä pelkkää myönteistä palautetta. Myös Ajankohtaisen kakkosen toimitus sai illasta valtavan palauteryöpyn. Nyt tarjoamme katsojille myös 28-minuuttisen koosteen lähetyksestä.

Kehitysvammainen Päivi leipoo korvapuustit ja voisilmäpullat kahvilan asiakkaille: "Ilman työtä elämä olisi tylsää"
Kehitysvammaliiton mukaan vain murto-osa työtä tekevistä kehitysvammaisista on tavallisissa palkkatöissä. Päivi Helenius on kehitysvammainen. Hän kokkaa, leipoo ja siivoaa avotyössään kahvilassa.

Yhdeksänkymppiset sisarukset: Parasta on saada asua kotona!
Vappu Koukun ja Hilja Lensun luona Lemillä käy kotihoidon työntekijä kahdesti päivässä.

Mikä on kaikkien aikojen paras tv-sarja?
Dallas vai Salatut elämät? Game of Thrones vai kenties Breaking Bad? Haluamme tietää, mikä on sinun mielestäsi ehdottomasti paras tv-sarja.

Kehitysvammaiset Sanna ja Kalle juontamaan A2-iltaa – Tule tekemään käsikirjoitusta heidän kanssaan!
Euroviisuihin pyrkivä Pertti Kurikan Nimipäivät, Toisenlaisista Frendeistä tuttu Sanna Sepponen ja räppäri Kalle Havumäki ovat lupautuneet mukaan A2 Kehitysvammais-iltaan. Sanna ja Kalle saavat vastuulleen myös osan studiokeskustelun juontohommista. Nyt sinulla on mahdollisuus osallistua heidän kanssaan A2 Kehitysvammais-illan käsikirjoituksen tekemiseen.
12.12. Salkkarit vs. Uusi päivä
Uudet jaksot jatkuvat! Nyt meitä viihdyttävät todelliset televisioammattilaiset, kun Salatut elämät- ja Uusi päivä -sarjojen näyttelijät tarttuvat mikkiin. Biisikanavaa kaukosäätimellä vaihtelee Sami Hintsanen.

Mitalitykitystä freestylekajakilla - Vilma ja vauhdikkaat valinnat
Liperiläinen Vilma Karttunen palkittiin freestylemelonnan vuoden 2014 parhaana urheilijana viikko sitten. Suomen Melonta- ja Soutuliiton valintaperusteissa kiitetään Vilmaa EM-kisojen naisten juniorisarjan viidennestä sijasta. SM-kultaa Vilma vei naisten juniorisarjassa Taivalkoskella kesän alussa jo toisena vuonna peräkkäin.

Entiset Salkkari-tähdet SuomiLOVEn takana: Hieno kokemus
Tunteita herättävän SuomiLOVE-uutuusohjelman ovat ohjanneet Salatut elämät -ohjelmastakin tutut tähdet Aleksi Sariola ja Mika Kurvinen.

Hätä-Miikka: Salkkari-Ismon kanssa työskentely jännitti
Hätä-Miikka kertoo YleX:lle, että Salatuista elämistä tutun Esko Koveron kanssa työskentely jännitti.

Salkkari-Ismo ihan hefnerinä Hätä-Miikan uutuusvideossa – katso
Salkkari-Ismo näyttelee häiriköivää naapuria Meidän rappu -videossa.

Salatut elämät -hahmoista viraalihitti – tarina tukee homoja ympäri maailmaa
Salattujen elämien homohahmojen kohtauksia on käännetty usealle kielelle ja katsottu YouTubesta miljoonia kertoja. Nyt näyttelijöille sataa kiitosta maista, joissa homoseksuaalisuus on rikos.

Ulos kaapista saippuaoopperan avulla - Larin ja Eliaksen tarina tukee homoja ympäri maailmaa
Salattujen elämien homohahmojen kohtauksia on käännetty usealle kielelle ja katsottu Youtubesta miljoonia kertoja. Nyt näyttelijöille sataa kiitosta maista, joissa homoseksuaalisuus on rikos.

Uuden Salkkarit-leffan trillerimäinen kuvauspaikka löytyi Puuhamaan vierestä
Janakkalan Tervakoskella sijaitseva Tervaniemen lomakylä muuttui viime viikolla suositun Salatut elämät -elokuvan lavasteiksi. Tervakosken patruunan rouvan kesämökiksi aikoinaan rakennettu kartano loi kauhuelokuvalle hienot puitteet.