Uusimmat artikkelit
Emma Oinonen tilasi suositusta verkkokaupasta juhlakengät – sai käytetyt nilkkurit, jotka oli tuhrittu sinisellä kynsilakalla
Verkkokaupan paketeista on paljastunut hikitahraisia paitoja, käytettyjä alushousuja ja takki, jonka taskussa oli meikkejä. Voit kertoa meille oman kokemuksesi verkko-ostoksista.
Vesisateet ja liukkaat kelit työllistävät katujen kunnossapitoa – Raahessa liukkautta torjuttu yötä myöten
Lauha ja sateinen sää on jäätänyt teitä, katuja ja kotipihoja. Kunnossapitotöiden lisäksi Oulun seudulla ja etelämpänä kunnissa on järjestetty asukkaille hiekkaa ja kenkien nastoituksia.
Kun työt kengänvalmistajilla vähenivät olemattomiin, piti Ari Haapaniemen perustaa oma yritys – Parkanon pieni kenkätehdas on jo harvinaisuus
Suomessa alusta loppuun asti valmistetut kengät alkavat olla harvinaista herkkua. Parkanon Jalkine satsaa laatuun, sillä hintakilpaan verkkokauppojen kanssa sillä ei olisi varaa.
Liukkaat jalankulkukelit eivät ole täyttäneet TYKSin päivystystä
Ilmatieteen laitos on varoittanut jo muutaman päivän liukkaista jalankulkuväylistä. Lauhtuneen sään kastelemilla kaduilla pysyttiin keskiviikkoaamuna pystyssä.
Parikkalassa halutaan jakaa ilmaisia liukuesteitä kenkiin ikäihmisille ja liikuntarajoitteisille
Liukuesteillä on tarkoitus vähentää liukastumisten ja niistä johtuvien vammojen todennäköisyyksiä.
Suutarille on edelleen tarvetta, kun halutaan korjauttaa vanhat ja hyväksi havaitut kengät
Suutarinliikkeiden ovet käyvät nyt tiuhaan, kun ihmiset haluavat saada kenkänsä talvikuntoon.
Mikkelissä jaetaan kenkien liukuesteitä ikäihmisille jo kolmatta kertaa – Rahaa riittää noin 650 liukuestepariin
Kenkien liukuesteet on kustannettu perintörahoista. Niitä jaettiin ensimmäisen kerran syksyllä 2020.
Kenkien liukuesteitä jaetaan jälleen maksutta yli 65-vuotiaille Suonenjoella
Liukuesteitä on jaossa marraskuun ajan Kenkäkauppa Suonenjoessa. Liukuesteen hakijan tulee olla paikkakuntalainen ja 65 vuotta täyttänyt.
Kenkien korjauttaminen kiehtoo taas, mutta mersun avaimen teettämistä lykätään – talvi ja hintojen nousu saattavat sataa suutareiden laariin
Suutaripalveluiden kysyntä on palaamassa koronapandemiaa edeltäneelle tasolle. Koronan aikana kenkien korjauttaminen väheni, minkä vuoksi esimerkiksi osa suutareista aikaisti eläkkeelle siirtymistään.
Suomesta tuli marketkenkien maa – "Me haluamme käytännöllistä ja mukavaa", sanoo muotitoimittaja Sami Sykkö
Suomalaiset ovat vaatimattomia kengänkuluttajia. Ostamme Euroopan maista toiseksi vähiten kenkiä.
Nikkaroi kätevä teline saappaille – kuivatus ja säilytys yhdestä laudasta
Eteisen pitäminen järjestyksessä vaatii säilytyspaikkoja.
Avustusta tarvitsevien perheiden määrä kasvussa – Hope Vaasaan toimitettujen lahjoitusten määrä puolittunut
Osasyy on keväällä ukrainalaispakolaisille toteutetut keräykset. Lisäksi moni myy pieneksi jääneet vaatteet, perheen taloudellisen tilanteen kiristyessä.
Tobi Amusan lähestyy jo uskomatonta haamurajaa – "En osannut kuvitella, että siitä edes puhuttaisiin"
Onko jopa 12 sekunnin haamurajan alitus mahdollista naisten 100 metrin aidoissa? Nigerialaisen Tobi Amusanin hirmuajat hämmensivät kokeneen aitajuoksuvalmentajan Jussi Ihamäen.
Maisa Kakriaisella oli tasapaino-ongelmia, sitten hän löysi paljasjalkakengät – "Aluksi kivet ja kävyt sattuivat, mutta siihen tottui"
Paljasjalkakenkiä käyttää jo niin moni, että marketitkin myyvät niitä. Jalkaterveyden kannalta se voi olla hyvä juttu.
Pomppupiikkareista saarnannut norjalaistähti teki täyskäännöksen – tästä on kyse Karsten Warholmin superkengissä, joiden kärjessä on kynsi
Vielä viime vuonna aituritähti Karsten Warholm kritisoi kenkäkikkailua. Nyt hänellä on omat erikoiskenkänsä, joilla hän yrittää päihittää muut MM-kisoissa.
88-vuotias torikauppias David Isaksson nauttii ihmisten kohtaamisesta – kenkiä myydään torilla jo kolmannessa polvessa
David Isaksson on ikäisekseen hyvässä kunnossa, eikä aio lopettaa työtään torimyyjänä. Kenkien myynnissä hänelle on tärkeää ihmisten kohtaaminen. Näin hänelle on kertynyt myös paljon ystäviä
Kesällä kannattaa juosta alennusmyynneissä, sillä ensi syksynä inflaatio iskee vaatteisiin ja kenkiin toden teolla
Juhannuksen alla alkaneet alennusmyynnit ovat tuoneet piikin kysyntään. Moni katselee jo kylmään sopivia vaatteita, sillä muotiala ennustaa inflaation näkyvän tuotteiden hinnoissa syksyllä.
Suomalaiset nuoret ostavat väärennettyjä vaatteita ja lenkkareita enemmän kuin aiemmin – väärennösbisneksessä liikkuu miljardeja euroja
Tutkimuksen mukaan eurooppalaisista nuorista yhä useampi ostaa tarkoituksellisesti tuoteväärennöksiä. Halvempi hinta ja sosiaaliset vaikutteet ovat merkittävämpiä tekijöitä. Väärennösbisnes linkittyy ammattirikollisuuteen.

Kesän juhlakausi lähestyy, mutta miten löytäisi mukavat juhlakengät? Tanssinopettaja Helena Ahti-Hallberg paljastaa vinkkinsä
Puristavasta korkkarista voi tulla varsin mukava suutarin käsittelyn jälkeen, sanoo Ahti-Hallberg.
Moni käyttää vääränlaisia kenkiä – seurauksena voi olla hankalia terveysongelmia, jotka tuntuvat niskassa asti
Nanna Nikunen ei meinannut löytää sopivia kenkiä. Lopulta käsiin osuivat paljasjalkakengät, jotka tekevät kävelystä luonnollista. Muodikkaat, kapeakärkiset kengät voivat olla jaloille hyvin turmiolliset.
Savonlinna jakaa ikäihmisille liukuesteitä
Maksuttomien liukuesteiden toivotaan vähentävän liukastumisia ja kannustamaan aktiiviseen liikuntaan.
Kevytkenkäistä tennarimenoa liukkaista huolimatta – lukiolainen Tytti Laine: "Varmaan olisi talvikengät mukavammat, mutta kaikki käyttää tennareita"
Tennarit ovat tämän talven suosituimpia nuorisojalkineita, vaikka keli on mitä petollisin. Kysyimme porilaisilta nuorilta syitä moiseen jalkinevalintaan.

Olympialaisten kulttihahmo kasvattaa tukkaa lahjoittaakseen rahaa syöpätutkimukseen – yhdistettiin yllättävällä tavalla Suomeen
Yhdysvaltalainen Matt Hamilton, 32, lienee tällä hetkellä maailman tunnetuin curlingpelaaja. Tähtipelaajan rento ja tyylikäs olemus on herättänyt huomiota Pekingin olympialaisissa.
Enonkoskella jaetaan ikäihmisille liukuesteitä – rahoittajana edesmennyt kotitalousopettaja Kyllikki Östring
Entisen kuntalaisen testamentti rahoittaa liukuesteet kunnan jokaiselle yli 65-vuotiaalle asukkaalle. Rahaa jää paljon myös muuhun.

Liukuesteiden jakelu käynnistyi vilkkaasti Mikkelissä
Liukuesteitä jakamalla pyritään välttämään liukastumisesta johtuvia loukkaantumisia, jotka voivat käydä veronmaksajille kalliiksi.
Kengät on kielletty Forssan uudessa monitoimikeskuksessa
Kaikkien Akvarelliin menijöiden täytyy käyttää sisäkenkiä tai olla sukkasillaan. Jos sisään menijä ei suostu jättämään kenkiä säilytykseen, hän voi sujauttaa kenkien päälle suojat.
Talvi yllättää aina myös kävelijät – liukkailla kaatumista voi ehkäistä harjoittamalla tasapainotaitoa
Jalankulkijoiden yleisin tapaturma talviliikenteessä on liukastuminen. Kaatumista voi ennaltaehkäistä kehittämällä tasapainotaitoa, mutta kunnon varusteita ei voita mikään.
Ortopedinen suutari: "Jalat ovat meille kuin peruskivi talossa" – kestävän kulutuksen trendi tuo kenkiä suutarien korjattavaksi ja muokattavaksi
Jalkineiden käyttömukavuutta varmistetaan esimerkiksi yksilöllisillä pohjallisilla, mittatilausjalkineilla ja paljasjalkakengillä.
Vaatteita ja kenkiä ostetaan jatkossa vähemmän kuin ennen – toimisto- ja juhlavaatteet jäävät urheilumuodin varjoon, ennustaa Kaupan liitto
Viime vuonna kotitalouksien vaate- ja kenkäostokset kutistuivat 24 prosenttia, ja joka kymmenes alan erikoiskauppa lopetti toimintansa. Kaupan liiton ennusteen mukaan vaatetuksen kuluttajamarkkinat eivät lähivuosina palaa pandemiaa edeltävälle tasolle.
Vähävaraisissa perheissä on nyt pulaa lämpimistä talvijalkineista – Hope Kokkolan lahjoitushylly on tyhjä
Hope Kokkola on tänä vuonna tukenut vähävaraisten lasten ja nuorten harrastamista sekä kerännyt lapsille koulureppuja ennen syyslukukauden alkua. Nyt lahjoituksia toivottaisiin lasten ja nuorten talvivaatteista ja varsinkin kengistä.

How do you weather proof children in Finland?
Clothing a kid in Finland costs 550 euros a year on average.
Olet voinut tottua väärän kokoisiin kenkiin, ja sillä on iso vaikutus jalkojen hyvinvointiin – asiantuntija kertoo, mihin pitäisi kiinnittää huomiota
Monen jalkavaivan alkusyy on jo lapsuudessa ja huonosti sopivissa kengissä. Vaikka asia tunnetaan laajalti, edelleen moni kulkee liian pienissä jalkineissa. Tämä hetken suosituimmat kengät ovat jaloille paremmat kuin monet aiemmat muotivirtaukset.
Reetta Hurske on ensimmäistä kertaa ennakkosuosikki, kun SM-kisat järjestetään Tampereella: "Läheisilleni on iso hetki tulla katsomaan juoksua"
Kalevan kisat käydään Tampereen Ratinan stadionilla. Pika-aitajuoksija Reetta Hurske kertoo odottavansa juoksemista kotiyleisön edessä.
Huiman ennätyksen juossut Purola otti suorasukaisesti kantaa yleisurheilun kuumaan puheenaiheeseen – kuinka paljon "pomppupiikkareista" on hyötyä?
Samuel Purola pani lähes sekunnin ennätysparannuksen 400 metrillä uusien "pomppupiikkareiden" ansioksi. Valmentaja Mikael Ylöstalon mukaan uusista piikkareista voi hyötyä 400 metrillä muutaman kymmenyksen verran.
Huoli ilmastosta saa korjauttamaan vanhaa – Kainuun ainoa suutari: "On paljon semmosia ihmisiä, jotka ajattelevat kestävämmin"
Ihmiset tuovat aiempaa herkemmin korjattavaksi kenkiä ja asusteita. Erityisesti nuoret ostavat nahkatuotteita, joita voi korjata, arvioi suutari. Hän kohtaa kuitenkin edelleen materiaaleja, joita ei voi korjata, vaikka kuinka yrittäisi.
Alajärvellä etsittiin yöllä lasta kirkkorannasta – löytyi kotoa nukkumasta
Uimarannalta löytyi lähellä puoltayötä lapsen vaatteet ja kengät, mutta lasta ei näkynyt rannalla eikä uimassa.
Puritaanien mielestä kenkien kehitys tekee yleisurheilun ennätystehtailusta välinedopingia – näin pomppupiikkarit auttavat juoksijoita
Tokion olympialaisissa on juostu hurjia aikoja, kuten kaksi maailmanennätystä. Syitä ennätysmurskajaisiin on tietysti monia, mutta yksi niistä on varmasti uudella teknologialla varustetut piikkarit.
Keho tärisi ja kampaus meni sekaisin – kokeilimme, miten sähköpotkulauta kulkee Lappeenrannan mukulakivitiellä
Lappeenrannassa sähköpotkulautailijalle on tarjolla kaikenlaisia ja -laatuisia teitä. Näin niistä selvisi ensikertalainen.

Vuomakasjoki pitää ylittää kahlaten Enontekiöllä
Ylityskohdassa on vettä sääreen asti, mutta Metsähallituksen mukaan joen pinta voi nousta nopeastikin sateella.

Marimekko teams up with Adidas to create new sports line
Marimekko said the new collection will use recycled yarns in order to reduce environmental impact.
Jopa yli puolet juoksijoista on sairaspedillä vuosittain – juoksuvammojen juurisyy on silti hämärän peitossa
Kevät on juoksuharrastuksen aloittamisen aikaa. Monella homma tökkää kuitenkin pian polvi- tai nilkkakipuun. Juoksuvammojen syitä etsitään suomalais-kanadalaisessa tutkimuksessa.
Kevään trendi juoksukengissä on välipohjan trampoliiniefekti, mutta onko se paras vaihtoehto? Kolme lenkkariasiantuntijaa vastaa
Fysioterapeutin mukaan kenkiä ei välttämättä edes tarvitse, jos jalkaterän lihakset ovat riittävän hyvässä kunnossa.
Minna Parikan verkkokaupassa myytiin satoja olemattomia kenkiä: "Tällaisten asioiden takia lopetan", sanoo Parikka
Liiketoimintansa lopettaneen kenkäsuunnittelija Minna Parikan viimeisestä verkkokauppaerästä koitui sotkua teknisten ongelmien takia.
Mikkeli jakaa jälleen liukuesteitä iäkkäille asukkailleen – vielä kolmannes jakamatta
Koronarajoituksia ja viranomaismääräyksiä seurataan hyvin tarkkaan.

Keskon suunnitelma kenkäkauppojen kohtalosta tarkentui: Kookenkä, Athlete's Foot ja Kenkäexpertti sulkevat ovensa tänä vuonna
Sulkemisten myötä 130 työsuhdetta päättyy tänä vuonna.

Tanssija Jukka Haapalainen oli suorastaan ilmiömäinen kenkämyyjä: "Rouva lähti kuuden kenkäparin kanssa liikkeestä"
Jukka Haapalainen ja Sirpa Suutari-Jääskö ovat Suomen menestynein kilpatanssipari.
"En voi antaa vihaisten yhteydenottojen vaikuttaa" – koronanyrkki Sally Järvelä valvoo öisin, kun hän joutuu rajoittamaan 170 000 ihmisen elämää
Koronatoimia johtava ylilääkäri on valmis astumaan lääkäriensä rinnalle tilanteen niin vaatiessa.

Kesko group plans to close footwear chain
The retail giant has also begun lay-off talks which will affect nearly 200 employees.