Uusimmat artikkelit

Kirjallisuustutkija Mats Malm Ruotsin akatemian johtoon
Ruotsin akatemiaa on viime vuosina ravistellut seksuaalinen hyväksikäyttöskandaali.

Kiistelty Ruotsin akatemian setähahmo Horace Engdahl joutuu sivuun Nobel-komiteasta
Kirjallisuuden Nobel-palkinnon saajan nimeävään komiteaan ei haluta Ruotsin akatemian skandaalissa mukana olleita.

Tua Forsström Ruotsin akatemiaan historian ensimmäisenä suomalaisena – Korvaa kohun vuoksi lähteneen Frostensonin
Forsström on akatemian ensimmäinen suomalaisjäsen kautta aikojen.

Nobel-palkittujen nimien vuotamisesta epäilty jättää Ruotsin akatemian vapaaehtoisesti – saa silti 1 200 euroa kuussa ja asunnon
Akatemian mukaan Katarina Frostenson oli vuotanut nimiä puolisolleen Jean-Claude Arnault'lle, joka on tuomittu kahdesta raiskauksesta.

Ruotsin akatemia toipumassa toimintansa halvaantumisesta – kaksi avainhenkilöä palaa toimintaan takaisin
Toinen paluun tekevistä on yksi Ruotsin akatemian entisistä sihteereistä Peter Englund, joka tuli tutuksi kirjallisuuden Nobel-palkinnon julkistajana.