Uusimmat artikkelit
Neova myy kunnostettuja kosteikkoja
Alueista monet ovat käytettyjä turvetuotantoalueita. Kiinnostuneita ovat olleet etenkin luonto- ja metsästysharrastajat.

Parkano ja Pihlajalinna aloittelevat sote-kustannuskiistan sovittelua
Neuvottelut kulujen korvauksesta eivät ole johtaneet tulokseen, nyt yritetään saada selvyys perustettavan neuvotteluryhmän avulla.

Ulkorakennus ja sauna paloivat Kihniössä, palokunta pelasti kesämökin
Kukaan ei loukkaantunut tiistai-illan tulipalossa, mutta aineelliset vahingot ovat suuret.
Virroilla liikkeelle kaupungin ensimmäinen tuulivoimakaava
Tuulivoimayhtiöt etsivät kilvan paikkoja, joihin turbiineja voisi rakentaa.
Kiista Pihlajalinnan ja Parkanon kaupungin välillä jatkuu kirjepostilla – kaupunginjohtaja: “Aikanaan sovittiin, että yhtiö kantaa riskinsä bisneksessä”
Pitkään kestänyt kiista koskee sote-palveluiden kohonneita kustannuksia. Parkanon kaupunki ei hyväksy vaatimusta siitä, että sen pitäisi maksaa Pihlajalinnalle enemmän kuin mitä palvelusopimuksessa on sovittu.

Kolmostien Terveyden yhteistoimintaneuvottelut alkavat Parkanossa
Yt:t koskevat yli sataa sosiaali- ja terveysalan työntekijää.
Tampereen vastaanottokeskus täyttyi, näin muut kunnat valmistautuvat pakolaisiin – Hämeenkyrössä valmiusharjoitus, Parkano selvittää leirikeskusta käyttöön
Yle kysyi kunnilta, miten eri puolilla Pirkanmaata on valmistauduttu ukrainalaisten pakolaisten auttamiseen. Valtaosa on jo selvittänyt, millaisia tiloja on vapaana.
Parkanon ja Kihniön sote-palveluista on tullut liian kalliita: Kolmostien Terveys aloittaa yt-neuvottelut
Maanantaina alkavat yt-neuvottelut koskevat yli sataa työntekijää. Kolmostien Terveys on Pihlajalinnan pääosin omistama yritys, joka tuottaa Parkanon ja Kihniön sote-palvelut.
Turvekoneiden romutuspalkkioita haettu Pirkanmaalla parikymmentä
Tukea voi saada muun muassa toimintakuntoisten jyrsimien, nostokoneiden ja kuljettimien romutukseen.
Polttoturpeen kaivaminen soilta ei lopu vielä: Neova käynnistää tuotannon ainakin Itä-Suomessa
Turpeen energiakäyttö on näyttänyt hiipuvan nopeasti, mutta kauppapakotteet vaikeuttavat puuhakkeen saantia.
Kasvuturpeen korvaaminen ei ole helppoa – esimerkiksi rahkasammal ja kivivilla tuovat omat ongelmansa
Energiaturpeesta on määrä päästä eroon, mutta muutoksen on arvioitu vievän kannattavuuden myös kasvu- ja kuiviketurpeen tuotannolta.
Parkanon ja Pihlajalinnan kiista sosiaali- ja terveyspalvelujen kustannuksista pitkittyy: osa päättäjistä haluaa lisää harkinta-aikaa
Parkanon kaupunginhallitus ei hyväksynyt kaupunginjohtajan sovintoesitystä maanantaina.
Turvetuottajien ahdinkoa helpotetaan tuotantokoneiden romutuspalkkiolla – lisätukea tulossa vielä kevään aikana
Romutuspalkkioilla autetaan tuotannon alasajosta kärsiviä tuottajia. Myös tuotannosta luopumisen tuki on tulossa.
Parkano saattaa suostua osittain terveysyhtiö Pihlajalinnan vaatimuksiin kohonneiden sote-kustannusten korvaamisesta
Kaupunginhallitukselle esitetään, että kaupunki suostuisi korvaamaan osan vaadituista kustannuksista, jotta pitkä kiista saadaan sovittua.
Vaalichatit huipentuvat perimmäiseen kysymykseen lauantaina 22.1. kello 10: Miten Pirkanmaan rahat riittävät?
Sote-uudistuksen tavoitteena on ollut saada rahat riittämään koko maassa, mutta eri alueilla tilanteet vaihtelevat. Pirkanmaa on terveimpiä maakuntia ja saa siksi vähemmän rahaa per asukas.
29 prosenttia äänesti ennakkoon Pirkanmaalla, viimeinen päivä oli vilkas
Tiistain aikana osuus kasvoi noin 21 prosentista 29:än, eli ääniä annettiin päivän aikana reilut 27 000. Varsinainen vaalipäivä on ensi sunnuntaina, 23. tätä kuuta.
Aluevaalien ennakkoäänestys etenee: Tampereella äänestysprosentti on nyt tasan 9
Uurnilla kävi ennakkoäänestyksen toisena päivänä melkein tasan sama määrä pirkanmaalaisia kuin ensimmäisenäkin.
Aluevaalien ensimmäisenä päivänä äänesti 4,2 prosenttia Pirkanmaan äänioikeutetuista – vilkkainta oli Kihniössä ja Kuhmoisissa
Aamun ensimmäisinä hetkinä oli monin paikoin hiljaista, mutta päivän mittaan alkoi äänestäjiä tulla.
Eläinsuoja tuhoutui tulipalossa Kihniössä – vuohia ehdittiin pelastaa, mutta osa eläimistä jäi palon vangiksi
Palon syttymissyy ei ole vielä tiedossa.
Viimeistä kertaa sisäleikkipuistoon ennen kuin kaikki menee taas kiinni – Lynchin perhettä harmittaa, että koronan kanssa tuli jälleen takapakkia
Kysyimme kauppakeskus Triplan kävijöiltä Helsingissä mietteitä tiukentuneista koronarajoituksista. Kihniöläistä Juho Westerholmia harmittaa uuden vuoden juhlien peruuntuminen, mutta rajoituksille löytyy myös ymmärrystä.

Lakeuden Etapin jätemaksutaksat muuttuvat ensi vuoden alusta – jatkossa kuorma hinnoitellaan jätelajin sijaan määrän mukaan
Vastaanottomaksu määräytyy jatkossa jätemäärän mukaan riippumatta jätelajista. Muutos koskee Alavuden, Ilmajoen, Kihniön, Kuortaneen, Kurikan, Lapuan, Seinäjoen ja Ähtärin alueita.
Karhu jäi kiinni pienpetorautoihin Kihniössä – poliisi antoi luvan lopettaa
Eläinsuojelulain mukaan sairasta, vahingoittunutta tai muutoin avuttomassa tilassa olevaa luonnonvaraista eläintä on pyrittävä auttamaan.
Parkanossa korona leviää koululaisten keskuudessa – myös lapsia ja nuoria patistetaan testiin, jos oireita ilmenee
Parkanon yhtenäiskoulun ja lukion eri luokilla viikon aikana ilmennyt koronatartuntoja. Kaupunki tiedottaa, että myös kahdesti rokotettujen tulee käyttää maskia ja noudattaa kaikkia annettuja turvaohjeita huolimatta valtakunnallisesta koronarajoitusten keventämisestä.
Sinilevä ei hätkähdä syksyn tuloa
Pirkanmaalla todettiin sinilevää 13:ssa valtakunnallisen seurannan paikassa 6. syyskuuta alkaneella viikolla.
Suomenselälle Pirkanmaan ja Etelä-Pohjanmaan rajalle on tulossa väljä tuulivoiman keskittymä
Jos kaikki hankkeet muuttuvat kaavailuista todellisuudeksi, noin 50 kilometrin säteelle tulee 13 eri kokoista tuulipuistoa.

Kihniön-Parkanon alueella toistakymmentä sairastunutta
Pirkanmaan leviämisvaihe näkyy myös alueen luoteisosissa. Parkanossa on lauantaina 14.8. massarokotuspäivä.

Ylöjärvellä ja Parkanossa annetaan ensi viikolla rokotuksia 12 vuotta täyttäneille ilman ajanvarausta
Koronarokotukset laajenevat ensi viikolla kaikkiin yläkouluikäisiin Ylöjärvellä, Parkanossa ja Kihniössä. Rokotuksen voi saada myös ilman ajanvarausta.

Tammerfest sujui ensitietojen mukaan melko leppoisasti - muutoin viikonloppuna liikenneongelmia ja vahingontorjuntaa
Kaupunkifestivaali juhlittiin hyvässä hengessä, muutoin viikonloppuun mahtui monenlaisia vahinkoja.
Kihniössä sammutetaan paloa Äijännevalla
Palo on käytöstä poistetulla turpeennostoalueella.
Mitkä rikkakasvit nykyään jylläävät - lajien runsaussuhteet muuttuvat, ja se vaikuttaa myös torjuntaan pelloilla
Luonnonvarakeskus selvittää mm. Pirkanmaalla, miten rönsyleinikki, jauhosavikka, pelto-orvokki ja monet muut kasvit ovat yleistyneet tai harvinaistuneet.
Mies paloi kuoliaaksi Kihniössä
Mies menehtyi pelastusyrityksistä huolimatta tapahtumapaikalla. Poliisi ei epäile asiaan liittyvän rikosta.
Perussuomalaiset nousi suurimmaksi puolueeksi kuudessa kunnassa – yksi niistä on Hamina, jonka ääniharava arvioi syyksi puoluekurin puutteen
Haminassa suurimman äänisaaliin sai perussuomalaisten Ari Rinne. Haminan kaupunginvaltuuston suurimmaksi puolueeksi nousu tuo valtaa, mutta myös vastuuta. Osastonylilääkäri Rinne uskoo, että puolue voi puolustaa kaupungin sotepalveluja entistä paremmin.
Pirkanmaan äänestysprosentti jäi 56,8 prosenttiin – aktiivisimmat äänestäjät Kihniössä, passiivisimmat Hämeenkyrössä ja Valkeakoskella
Maakunnan pääkaupungissa Tampereella äänestysprosentti oli täsmälleen sama kuin koko maakunnassa keskimäärin eli 56,8 prosenttia.
Kuntajytky jäi näkemättä, vaikka perussuomalaiset oli suurin voittaja ja otti ykköspaikan kuudessa kunnassa
Perussuomalaisten kannatus kasvoi 5,7 prosenttiyksikköä, ja puolue on siten vaalien suurin voittaja. Puolue saavutti suurimman puolueen aseman kuudessa kunnassa. Suosio jäi kuitenkin paljon ennusteista.

Perussuomalaiset, keskusta ja kristillisdemokraatit Kihniön suurimmat puolueet - perussuomalaisten Hannu Koivistoinen sai eniten ääniä
Kihniöllä perussuomalaiset nosti eniten kannatustaan. Puolue voitti lisäpaikan valtuustossa viime vaaleihin verrattuna.
Parkano aikoo hakea valituslupaa Kihniön kanssa käymässään sotekiistassa
Kiista liittyy Kihniön sosiaali- ja terveyspalvelujen ulkoistamiseen. Hovioikeus palautti äskettäin kiistan käsittelyn käräjäoikeuteen, nyt Parkano pohtii hakeeko se valituslupaa korkeimmasta oikeudesta.
Pirkanmaalla yli 35 prosenttia kuntavaalien äänistä annettiin ennakkoon – viimeinen ennakkoäänestyspäivä oli erityisen vilkas
Eilen uurnilla kävi yli 25 000 pirkanmaalaista. Viimeinen äänestyspäivä oli selvästi vilkkain. Näissä vaaleissa ennakkoäänestysaika oli poikkeuksellisen pitkä, kaksi viikkoa.

Hovioikeus palautti Kihniön ja Parkanon sote-kiistan takaisin käräjäoikeuteen
Kihniön kanteet koskevat sopimusrikkomuksista johtuvia vahingonkorvaus- ja hinnanalennusvaatimuksia. Parkanon kaupunki on vaatinut, että Kihniön valitus hovioikeuteen hylätään.
Yli neljännes pirkanmaalaisista äänioikeutetuista äänestänyt ennakkoon
Kaikkein vilkkainta ennakkoäänestys on ollut Kihniössä. Kihniöläisistä tasan 32 prosenttia on käynyt uurnilla tähän mennessä. Myös Juupajoella äänestysprosentti on yli 30. Seuraavaksi vilkkaimmin on äänestetty Kuhmoisissa, Parkanossa ja Ruovedellä. Ennakkoäänestys jatkuu vielä tänään ja huomenna.

Pirkanmaalla on äänestetty kuntavaaleissa vilkkaasti ennakkoon
Innokkaimmat äänestäjät ovat Ruovedellä, jossa lähes 17 prosenttia on jo äänestänyt. Seuraavaksi tulevat Nokia, Kihniö, Tampere ja Kuhmoinen.
Kihniö ennakkoäänestää nyt – tuleeko Pyhäniemestä matkailuvaltti?
Tämän luettuasi tiedät, mikä Kihniöllä on kiinnostavaa kuntavaaleissa ja miksi yhdelläkin äänellä on merkitystä.
Pirkanmaan koneyrittäjät: turvealalle tarvitaan sopeutumisraha ja romutuspalkkiot
Pirkanmaan koneyrittäjät vaatii, että turvealan tukitoimia aletaan valmistella mahdollisimman pikaisesti. Keinoja olisivat sopeutumisraha, tuotantokaluston romutuspalkkiot ja turveaumojen lunastukset. Hallituksen puoliväliriihessä turvetuotannon tulevaisuus on yksi isoista kiistakysymyksistä.
Koronarokotuskerran hinta on pari kymppiä nokkaa kohti, mutta vaihtelurajat ovat laajat
Luoteis-Pirkanmaalla on laskettu työn ja muiden voimavarojen hinta annosta kohti. Itse rokotteen hinnasta on kerrottu jo aiemmin. Kaikille Suomessa asuville kuitenkin kustannetaan maksuton rokotus yhteisistä varoista.
Yhdysvaltalaisen ilmatankkauskoneen letku putosi maastoon Kihniön kaakkoispuolella tiistaina
Kone osallistui Suomen ja Yhdysvaltain ilmavoimien yhteistoimintaharjoitukseen.
Parkano-Kihniö-alueelle tulossa koronarokotteita – myös ensimmäiseen riskiryhmään kuuluvien 65–69- vuotiaiden rokotukset päästään aloittamaan
Parkanossa on yhdellä henkilöllä todettu tartunta ja tällä hetkellä kuusi henkilöä on määrätty karanteeniin.
Tuulivoiman hurjimmat kasvuluvut ovat teoriaa, mutta noususuunta näyttää jatkuvan
Pirkanmaasta ei tällä tietämällä tule suurta tuulivoiman tuottajaa. Joitakin hankkeita on silti vireillä.

Parkano ryhtyy kaavoittamaan tuulivoimaa Kihniön ja Kurikan rajalle
16 turbiinista tulisi Parkanon puolelle neljä. Tuulivoimayhtiö on esittänyt kunnille kaavoituksen aloittamista.

Rahkasammalen kestävälle korjuulle laaditaan kriteerit – myös lakimuutostarpeet selvitetään
Luonnonsuojelijat ovat kiinnittäneet huomiota rahkasammalen korjuun aiheuttamiin vahinkoihin muun muassa Kihniössä.

Sauna paloi Kihniössä, muut rakennukset saatiin säästymään
Pelastuslaitos esti tulen leviämisen viereiseen rakennukseen.