Uusimmat artikkelit
Amos Rexin uusi näyttely tarjoaa katsojalle maanalaisia maailmoja: maan alla ovat viihtyneet niin Dante, Ihmemaan Liisa kuin Minotauruskin
Helsingin Amos Rex -taidemuseon tämän kevään suurnäyttelyn teemana ovat maanalaiset maailmat. Maanala-näyttelyssä pääosaan nousevat onkalot ja luolat sekä erilaiset tuntemattomat elinpiirit ja mytologiat. Näyttely kertoo, kuinka taiteilijat ovat läpi vuosisatojen kuvanneet maailmoja jalkojemme alla.
Jari Ehrnroothin kolumni: Miksi hyvyyden julistajat kylvävät riitaa?
Moraalilain jälkeinen aika on tuottanut riitaa kylväviä hyvyyden julistajia, jotka Danten järjestelmässä joutuisivat Helvettiin, päättelee Ehrnrooth kolumnissaan.
Danten helvetilliset visiot kiehtovat edelleen ihmisiä – Jumalainen näytelmä inspiroi muun muassa pelintekijöitä ja metallibändejä
Kuuluisan italialaisen kirjailijan, runoilijan Danten kuolemasta on tänä vuonna kulunut 700 vuotta. Dante Alighieria pidetään italian kielen luojana. Hänen päätyönsä, Jumalainen näytelmä, kuvaa tuonpuoleista ja on edelleen ajankohtainen.
“Kukaan ei ole halunnut fasistin viittaa itselleen” - Kari Aronpuro tarttui kiistellyn Ezra Poundin runoihin ja sai Ylen Kääntäjäkarhu-palkinnon
Ylen Kääntäjäkarhu -palkinto Kari Aronpurolle

Teinityttö Joy seikkailee kahtiajakautuneessa tulevaisuuden maailmassa: Suomen ensimmäinen sarjakuva-animaatio kertoo dystopiasta ja viittaa myös nykyhetkeen
Animaatiota ja sarjakuvaa sekoittavan Divine Consultantsin maailma on jakautunut kahteen toisiaan vieroksuvaan luokkaan.
Hiiri Seppo Nummen kirjallisessa piirissä – pianisti Meri Louhos muistelee
Taiteilijaelämää Helsingissä 1940-luvun lopulla.
Italiaa, koomaa ja mafiaa Teemalauantaissa 16.4.
Mafiakomedia ja taloustoimittajan epätoivoinen rakkauskirje.
Kuorotoiminta kuuluu elämään
Levyarvio

Valokuvaaja saa kulkukoirat näyttämään kuuluisilta kirjailijoilta – katso kuvat
Paatunut kulkukoira voi pienen ehostuksen jälkeen näyttää aivan Leo Tolstoilta.

Helsingin kirjamessut alkoivat – tänä vuonna esillä Italian kirjallisuus
Helsingin kirjamessut alkoivat torstaina. Suomen suurimpaan kirja-alan tapahtumaan odotetaan noin 80 000 kävijää. Tämän vuoden teemamaa on Italia.

Tämä pelaaja astuu Neymarin saappaisiin – Brasilian ja Saksan avauskokoonpanot
Brasilia ja Saksa taistelevat MM-kisojen loppuottelupaikasta Belo Horizontessa.

Nuoren Dortmund-pelaajan debyytti kuin suoraan satukirjasta
Milos Jojic, 21, onnistui maalinteossa ensimmäisellä pallokosketuksellaan debyyttiottelussaan - oltuaan alle 20 sekunnin ajan kentällä.

Barcelona-tähteä rapattiin huolella – vertasi maaottelua UFC-kehään
Brasilia voitti Hondurasin 5-0, mutta Neymarille ottelu ei ollut kovin miellyttävä.

"Helvetti on viihde- ja toimintatarinoiden aarrearkku"
Langennut Saatana putosi taivaasta maapallolle ja porautui maan ytimeen muodostaen sinne kartionmuotoisen helvetinkuilun, kuvaa Dante helvetin syntymää. Tietokirjailija Kari Kuula arvelee, että tuskin kukaan tuohon uskoi, kyse oli enemmänkin viihteestä.

Brasilia lohkovoittajana Confederations Cupin välieriin
Isäntäjoukkue Brasilia nujersi Italian 4-2 ja välttänee maailmanmestari Espanjan kohtaamisen jalkapallon Confederations Cupin välierävaiheessa.

Kadonneiden poikien mahtitukka tekee paluun - Rufio saa oman elokuvansa
Muistatko vuonna 1991 tehdyn Hook -elokuvan? No nyt se saa jatkoa. Tavallaan.

Danielson-Gambogi sai muistomerkin Noormarkkuun
Taidemaalari Elin Danielson-Gambogi on saanut muistomerkin synnyinpaikkakunnalleen Porin Noormarkkuun. Taiteilija Anja Karkku-Hohdin tekemä veistos paljastetaan Noormarkun Klubin puutarhassa lauantaina. Veistos kuvaa Danielson-Gambogin uraa Suomessa ja Italiassa. Tänä vuonna tuli kuluneeksi 150 vuotta taiteilijan syntymästä.
Poriin uusi muistomerkki
Taiteilija Elin Danielson-Gambogille pystytetään muistomerkki Porin Noormarkkuun. Teoksen suunnittelee noormarkkulainen taiteilija Anja Karkku-Hohti ja se paljastetaan Noormarkun Klubin puutarhassa lokakuussa.
RSO:n syyskausi päättyy Kaipaisen tilausteoksen versioon
Radion sinfoniaorkesteri kantaesittää syyskauden päätöskonsertissaan Jouni Kaipaisen sävelteoksen Commedia, jonka on tilannut Yle. Määräpäivään mennessä teoksesta on tosin valmistunut vasta lyhyt versio.

Laatuelokuvat löysivät Kemiin
Laatuelokuvien viikonloppuna Kemin Kinopirtissä esitetään Cannesin Kultaisen palmun voittaneita elokuvia sekä uusia laatuelokuvia Italiasta.