Uusimmat artikkelit
Heinäkuu oli kuumin kuukausi, joka maapallolla on koskaan mitattu
Kuuma heinäkuu tuotti äärisäitä eri puolilla maapalloa. Ennätyksen varmisti EU:n Copernicus-palvelu.
Heinäkuusta tulossa mittaushistorian lämpimin kuukausi – YK:n Guterres: ”Nyt on ilmaston kiehumisen aika”
Kansainvälisen ilmastopaneelin johtoon valittu professori Jim Skea sanoo, että valtioiden riittämättömät ilmastotoimet estävät Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteiden saavuttamisen.
YK: varoitusjärjestelmät vähentäneet sään ääri-ilmiöistä johtuvia kuolemia
Huolimatta siitä, että sään ääri-ilmiöt ovat 50 vuodessa lisääntyneet merkittävästi ilmastonmuutoksen myötä, aiheuttavat ne aiempaa vähemmän kuolemia.
Ilmasto lämpenee nyt rajusti – ilmastotutkijat: Pariisin sopimuksen tavoitteet alkavat murentua parissa vuodessa
Kyseessä on ensimmäinen kerta ihmisen historiassa, kun maapallon lämpötila on nousemassa näin korkeaksi, sanoo Britannian Met Officen huippututkija.
Maapallon lämpötilat nousevat lähes varmasti lähivuosina ennätyslukemiin, arvioi Maailman ilmatieteen järjestö
Globaalien lämpötilojen odotetaan käyvän ensimmäistä kertaa 1,5 astetta korkeammalla kuin esiteollisella ajalla. Vuoden 2016 lämpötilaennätys rikkoutuu lähes varmasti.
Maailman ilmatieteen järjestön raportti vaatii kunnianhimoisempia toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi
Ilmastotavoitteiden ja todellisuuden välillä on tällä hetkellä valtava kuilu, korostaa YK:n alaisen Maailman ilmatieteen järjestön tuore ilmastoraportti.
Ilmatieteilijä Petteri Taalas on tyytyväinen Suomen linjaan ilmastonmuutoskysymyksissä
Kuopiossa vietetään perjantaina Itä-Suomen yliopiston tohtoriproomotiota. Koronan takia kaksi vuotta viivästyneessä juhlassa promovoitiin lähes 140 tieteilijää.
WMO:n tuore raportti kertoo ilmaston tilan heikentyneen jälleen: Pariisin ilmastosopimuksen raja voi tulla vastaan jo seuraavien viiden vuoden aikana
Maailman ilmatieteen järjestön mukaan viimeksi kuluneet seitsemän vuotta ovat olleet mittaushistorian lämpimimmät.
WMO: Mittaushistorian lämpimin vuosi erittäin todennäköisesti seuraavan viiden vuoden sisällä
Mittaushistorian lämpimin vuosi tullee 5 vuoden sisällä.

Miljoonat joutuvat sietämään jo nyt helteitä, joissa ihminen ei vain pärjää
YK:n ilmastoraportti maalaa tulevaisuudesta synkkää kuvaa samalla kun ilmastokriisiä lähdetään ratkomaan Skotlannin Glasgow'ssa.

YK-raportin mukaan päästöjä pitää leikata seitsenkertainen määrä, jotta 1,5 asteen tavoitteeseen päästään – "Heikkoja lupauksia, joita ei ole lunastettu"
YK:n ympäristöohjelman UNEP:n mukaan nykyiset päästötavoitteet eivät riitä pysäyttämään maapallon lämpötilan nousua 1,5 asteeseen. Järjestö vaatii huomattavasti tiukempia toimia.

Ilmaston lämpeneminen pahenee edelleen – Ilmatieteen järjestö: Amazonin sademetsä muuttumassa päästölähteeksi laajojen hakkuiden takia
Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus oli tällä tasolla viimeksi 3–5 miljoonaa vuotta sitten, jolloin merenpinta oli ainakin kymmenen metriä korkeammalla.
Ilmatieteen laitos päivittää uudet normaalit vastaamaan ilmastonmuutosta – äärisäät eivät ole enää niin poikkeuksellisia, kun mittareita rukataan nykyoloihin
Ilmatieteen laitos ottaa käyttöön uuden ilmastollisen vertailukauden. Tilastot, joihin verrataan tämänhetkistä säätä, ovat lähempänä nykyistä kuin aiempien vuosikymmenten säädata.
Yhdysvaltalainen tutkimuslaitos: Heinäkuu mittaushistorian kuumin kuukausi maapallolla
Yhdysvaltain liittovaltion sää- ja valtamerentutkimusorganisaatio NOAA:n mukaan Euroopassa koettiin mittaushistorian toiseksi kuumin heinäkuu vuoden 2018 jälkeen.
Ohisalo: Government must agree on climate goals during budget negotiations
Finland has set a goal of being carbon neutral by 2035.
Finnish WMO Secretary-General: IPCC report shows world heading towards 2-3 degrees of warming
The Finnish expert says Monday's climate change report 'underlines the urgency' of climate action.
Ilmaston lämpeneminen tuskin pysähtyy tavoiteltuun 1,5 asteeseen – kansainvälinen ilmastopaneeli luo hälyttävän kuvan uudella raportillaan
Juuri julkaistu ilmastoraportti esittää uusia arvioita siitä, mitä 1,5 asteen lämpenemisestä seuraa maailmanlaajuisesti. Lisäksi se toteaa, että ilman välittömiä päästövähennyksiä maapallon keskilämpötilan nousun pysäyttäminen 1,5:een tai edes kahteen asteeseen ei ole mahdollista.

Vuoden tärkein ilmastoraportti julki tänään
Maailmanlaajuinen ilmastoraportti julkaistaan tänään. Raportti kokoaa yhteen tähän saakka tehtyjen tutkimusten tuloksia ja tarkentaa kuvaa ilmastonmuutoksen vaikutuksista tulevaisuudessa.

Tulipalot jatkavat riehumistaan Välimerellä – IPCC:n tuleva raportti ennustaa alueesta ilmastonmuutoksen kriisipesäkettä
Yle listasi kolme kysymystä ja vastausta Välimeren tämänhetkisestä maastopalotilanteesta ja ilmastokriisin etenemisestä alueella.

Valitut Palat valitsi Vuoden eurooppalaiseksi suomalaisen ilmastoasiantuntijan
WMO:n pääsihteeri Petteri Taalas on tukenut konkreettisia toimia ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
WMO:n pääsihteeri Petteri Taalas rauhoittelee ihmisten ilmastotuskaa: "Vain pieniä muutoksia arkielämäämme"
Ilmastokriisin torjunta näyttää ilmatieteilijän silmin lupaavalta ja toiveikkaalta.
YK: Vuosi 2020 nousee historian kolmen kuumimman joukkoon – "Tämä on itsetuhoista", pääsihteeri sanoo
YK:n pääsihteeri Antonio Guterresin mukaan ihmiskunta käy sotaa luontoa vastaan.

Ilmakehän hiilidioksidipitoisuus jatkaa nousuaan – WMO: koronasulkujen vaikutus kasvihuoneilmiöön on mitätön
Ilmakehässä oli viimeksi yhtä paljon hiilidioksidia kolme – viisi miljoonaa vuotta sitten, jolloin merenpinnat olivat 10 – 20 metriä korkeammalla.
WMO Secretary-General: Covid-related dip in emissions now over
Petteri Taalas told Yle that China's moves on climate are significant.

Mitä haluat kysyä Petteri Taalakselta TV1:n Ykkösaamussa?
Maailma asettaa ilmastotavoitteita, mutta onko jo liian myöhäistä? TV1:n Ykkösaamun vieraaksi tulee lauantaina kello 10.05 Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri Petteri Taalas.
Atlantilla on myrskynnyt niin paljon, että meteorologeilta ovat loppuneet aakkoset kesken
Kyseessä on vasta toinen kerta, kun meteorologit ovat joutuneet turvautumaan kreikkalaisiin aakkosiin Atlantin hirmumyrskyjä nimetessään.

Suomalaisasiantuntija: Ilmastonmuutos voitaisiin pysäyttää murto-osalla siitä rahasummasta, mitä koronan nujertaminen vaatii
Ilmanlaatu on maailmassa koronapandemian myötä parantunut, mutta ilmaston kannalta tällä ei ainakaan vielä ole merkitystä, arvioi Petteri Taalas.

Etelämantereella tehtiin lämpöennätys: yli 18 asteen lämpö sulattaa jäätiköitä vauhdilla
Viisi vuotta sitten mitattu edellinen lämpöennätys oli lähes asteen matalampi.
Finland experiencing mildest winter in 100 years
With the warmer conditions set to continue, lakes in the south may remain unfrozen for the first time in centuries.

YK: Päättynyt vuosi oli mittaushistorian toiseksi lämpimin
Kaikki mittaushistorian viisi lämpimintä vuotta ovat osuneet viidelle viime vuodelle.

Raportti: 2010-luku on mittaushistorian kuumin vuosikymmen
Ilmastotutkijoiden mukaan maapallo lämpenee tällä vuosisadalla rajusti, vaikka ilmastopäästöjä vähennettäisiinkin.

Maailman ilmatieteen järjestö WMO: Jälleen uusi ennätys kasvihuonekaasujen määrässä ilmakehässä
Pitoisuuksien kasvun vähenemisestä tai edes hidastumisesta ei näy merkkejä, sanoo pääsihteeri Petteri Taalas.
"Jokainen voi tehdä jotain, mutta kukaan ei voi tehdä kaikkea" – Ekoteologin mukaan tarvitsemme lisää taitoja ilmastotunteiden kohtaamiseen
Teologian tohtori Panu Pihkalan mukaan on tärkeää, että asia osataan pitää oikeassa mittakaavassa.

Viisi kiinnostavaa juttua sunnuntai-iltaan: Greta Thunbergin herättämä setäraivo, äiti vei Sumeyan Suomesta Isisin alueelle ja surun hoito ontuu
Luitko jo nämä? Kokosimme sinulle viikon kiinnostavimpia juttuja, jotka saatoit arjen kiireessä ohittaa.

Kajaanilaislukiolaiset ovat huolissaan tuoreen ilmastoraportin ennusteista – "Kyllähän se ahdistaa, kun on kyse meidän tulevaisuudesta"
Tänään julkaistun raportin mukaan Euroopan vuoristojäätiköistä saattaa sulaa jopa 80 prosenttia.

Itämeri lämpenee, talvitulvat yleistyvät, lumiset talvet harvinaisuus Etelä-Suomessa 2070-luvulla – Näin IPCC-raporttia kommentoitiin
Suomalaiset tutkijat kävivät läpi IPCC:n raportin keskeisiä havaintoja. Tiedotustilaisuuden voi katsoa tästä jutusta.

Viimeiset viisi vuotta olleet maapallolla mittaushistorian kuumimmat
Maailman ilmatieteen järjestö toteaa, että ilmastonmuutos näkyy kaikkialla maapallolla.

Most Finns support a ban on peat burning, poll suggests
Close to two thirds of those polled want to stop using peat as an energy source.

Finns create up to 160 million kilos of food waste annually
Food waste has a big impact on combating climate change, according to the IPCC Climate Change report released on Thursday.

Nyt se on varmaa: Heinäkuu oli mittaushistorian kuumin kuukausi
Ero kolmen vuoden takaiseen ennätykseen on hiuksenhieno.

Ilmastoasiantuntija korostaa kansan kuuntelemista – "Valtaan voi nousta päättäjiä, jotka eivät ole kiinnostuneita ilmastonmuutoksesta"
Vuoden aikana ilmastoa koskevan keskustelun polttopisteessä ovat olleet niin lentohäpeä kuin yksilön valinnatkin.

Heinäkuu oli yhtä lämmin tai jopa lämpimämpi kuin maapallon kaikkien aikojen kuumin kuukausi
Tänä vuonna jokainen kuukausi on päässyt neljän kuumimman joukkoon, jos niitä vertaillaan aiempiin samoihin kuukausiin.

TV1:n Ykkösaamun vieraana Petteri Taalas: Mitä haluat kysyä?
Tiede etsii keinoja ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Toistaiseksi toimivin teknologia on istuttaa puita hiiltä sitomaan. Missä mennään ilmastonmuutoksen torjunnassa? TV1:n Ykkösaamun vieraana on Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri Petteri Taalas.

Lämpöaalto matkaa pian kohti Grönlantia – kuumuus uhkaa sulattaa mannerjäätikköä ennätysvauhtia
Grönlantiin luvataan jopa 10-15 astetta tavallista lämpimämpää säätä.

Ranskassa rikkoutui ensin kaikkien aikojen helle-ennätys – lämpötila hipoo jo 46 astetta
Kuumuus on vaatinut kuolonuhreja Ranskassa ja Espanjassa.
Suomalaisen ilmastogurun väitteet ihmetyttävät tutkijoita – onko niille tieteellisiä perusteita?
Petteri Taalaksen ilmastolausunnot herättävät kummastusta.

Viime vuosi oli historian neljänneksi lämpimin, kertoo Maailman ilmatieteen järjestö
Kautta aikojen 20 lämpimintä vuotta ovat olleet viimeisen 22 vuoden aikana.

Maailman ilmatieteen järjestön raportti: Vuodesta 2018 on tulossa yksi mittaushistorian lämpimimmistä
WMO:n alustavien tilastojen mukaan kuluva vuosi on ollut mittaushistorian neljänneksi lämpimin.

Yle näytti suorana Maailman ilmatieteen järjestön tiedotustilaisuuden – Kuluvasta vuodesta tulossa yksi mittaushistorian lämpimimmistä
Alustavien tilastojen mukaan kuluva vuosi on ollut mittaushistorian neljänneksi lämpimin.

YK: Kasvihuonekaasujen määrä ilmakehässä nousi taas uuteen ennätykseen
Jos kasvihuonekaasupäästöjä ei leikata nopeasti, ilmastonmuutokset vaikutukset elämään maapallolla tulevat olemaan yhä tuhoisampia, varoittaa Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri Petteri Taalas.