Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Suomen pankki- teksti seinässä.

Miljardien rahasampo on hyytymässä – valtion kirstuun jää iso aukko, kun korkojen nousu painaa Suomen Pankin tulosta

Suomen Pankki teki nollatuloksen, eikä jaa valtiolle euroakaan osinkoja. Korkojen nousu painaa Euroopan keskuspankkien tuloksia tappiolle myös tulevina vuosina. Veronmaksajat saattavat joutua pelastajiksi.

UBS-pankin toimistorakennuksen sisäänkäynti.

Yle seurasi markkinoiden heiluntaa: Euroopan pankkien rytinä laantui – EKP:n Lagarde: Euroalueen pankit ylittävät pääomavaatimukset

Maailmanlaajuisesti merkittävien pankkien osakekurssit syöksyivät alas, mutta ponnistivat sitten lähelle lähtötasojaan. Helsingin pörssi päätyi lievästi plussalle päivän päätteeksi.

Valko-vihreä juna rautatieasemalla, nainen on nousemassa junaan.

Torstai 16.3.2023 (radio)

Veturinkuljettajien lakonuhka. Siivoojien lakko. Korot. Niinistö Turkissa. Sää.

EKP puheenjohtaja Christine Lagarde ja Suomen pankin pääjohtaja ja Olli Rehn Sajoksen pihalla Inarissa ja katselevat aurinkoon päin. Taustalla näkyy Sajos.

Euroopan keskuspankki teki käännöksen: raha on halvempaa jatkossa vihreän siirtymän firmoille – suomalaisfirmat tilanteen voittajia

Kun kriisiaikojen lainapaperit erääntyvät, varojen uudelleensijoituksissa huomioidaan yritysten ympäristövaikutukset. Valtioita EKP ei sentään uskalla laittaa järjestykseen.

Antti Kaikkonen ja Mikko Savola tiedotustilaisuudessa.

Torstai 15.12.2022 (radio)

Ukrainalaisten tilanne. Puolustusministerin sijainen. EKP:n korot. Eläkeläisten työnteko. Suomalainen hanavesi. Sää.

Henkilö kävelee jalkapallokentällä Helsingin kantakaupungin kerrostalojen keskellä.

Vuoden euriborissa nähtiin suurin lasku yli 20 vuoteen: tällaisia näkymiä se merkitsee asuntovelallisille, arvioi analyytikko

Euroopan keskuspankki (EKP) nosti ohjauskorkojaan viime torstaina. Maanantain pudotus kertoo markkinoiden epävarmuudesta tällä hetkellä, Nordean Jan von Gerich sanoo.

Vauva makaa kehdossa ja näyttää uniselta.

Torstai 21.7.2022

EKP nostaa korkoja. UPM teki hyvän tuloksen. Britannian pääministeriksi on 2 ehdokasta. Suomessa syntyi vähemmän lapsia kuin koskaan ennen. Sää on lämmin.

Kerrostaloasuntoja ilmakuvassa Vuosaaren Aurinkolahdessa Helsingissä.

Selvitimme, miksi nyt nostetaan tarkoituksella asuntolainojen korkoja, kun hinnat ovat muutenkin korkealla

Euroopan keskuspankki sanoo nostavansa korkoja, jotta raju hintojen nousu taittuisi. Tässä jutussa kerrotaan, miten nämä asiat liittyvät toisiinsa.

Christine Lagarde puhumassa.

Koronnostot olivat liikaa pahasti velkaantuneille euromaille – nyt Euroopan keskuspankki joutuu luomaan uuden apuvälineen

Euroopan keskuspankin neuvosto piti tänään ylimääräisen kokouksen, jossa puitiin markkinatilannetta.

Euroopan keskuspankin pääjohtaja kertoo ohjauskoron nostosta

Euroopan keskuspankilta historiallinen päätös: heinäkuussa alkaa sarja koronnostoja – syyskuussa voi tulla isokin korkoloikka

Heinäkuussa ohjauskorko nousee 0,25 prosenttiyksikköä ja syyskuussa ehkä enemmänkin. Keskuspankki valmistautuu myös tukemaan velkaisia valtioita, jos niiden rahoitus vaikeutuu korkojen noustessa.

Henkilö lisää polttoainetta lähettiautoon Yhdysvalloissa.

Fedin poikkeuksellinen koronnosto osoittaa, että Yhdysvallat on jo myöhässä hintojen suitsimisessa – Euroopassa tuskin nähdään yhtä rajuja liikkeitä

Yhdysvalloissa keskuspankki yrittää hillitä kovaa inflaatiota nostamalla korkoja nopeasti ja paljon. Euroalueen inflaatio laukkaa jo lähes samassa tahdissa.

Suuri toimistorakennus.

Rupla syöksyy – EKP ennustaa Sberbankin Euroopan-tytäryhtiön kaatuvan

EKP:n mukaan pankin huono likviditeettitilanne tarkoittaa, ettei pankki suoriudu maksuvelvoitteistaan.

Christine Lagarde

Tuleeko koronnosto ensi vuonna? Euroopan keskuspankki päätti jatkaa elvytystä toistaiseksi entiseen malliin inflaatiosta huolimatta

EKP jatkaa rahapoliittista elvytystään ja pitää korot ennallaan. Markkinoilla voimistuvat käsitykset sitkeämmästä inflaatiosta, mutta pääjohtaja Christine Lagarde ei arvioinut koronnoston aikataulua.

Asiakkaita kaupassa.

Statistics Finland: Inflation at 2.5 percent

Behind the increase are higher repair costs for houses and a spike in petrol prices.

Grafiikka näyttää, kuinka roskalainojen tuotto on laskenut negatiiviseksi.

Historiallinen ennätys rikottiin lainamarkkinoilla – jopa suuren riskin roskalainojen tuotot putosivat miinukselle

Suuri riski, suuri tuotto -nyrkkisääntö näyttää olevan uhattuna, kun roskalainoiksi luokiteltujen yrityslainojen reaalituotto painui Euroopassa miinukselle. Vaarana on, että riskin oikea hinnoittelu hämärtyy, sanoo pääekonomisti Pasi Kuoppamäki.

Johtajat näyttämöllä

Euroopan keskuspankki supistaa hieman velkapapereiden ostojaan – pääjohtaja Christine Lagarde: Talousnäkymät loppuvuonna ovat odotettua paremmat

Pankki hidastaa "maltillisesti" arvopaperiostojaan, mutta ei kerro milloin ne lopetetaan kokonaan. EKP:n neuvosto arvioi osto-ohjelmaa uudestaan vasta joulukuussa. Keskuspankki myös parantaa hieman arviotaan talouskehityksestä.

Monte dei Paschin pääkonttoripalatsi iltavalaistuksessa.

Pahin ei toteutunutkaan koronapandemiassa, pankkikriisiltä vältyttiin – Etelä-Euroopan isot pankit takovat nyt ennätystulosta

Ranskan, Italian ja Espanjan suuret pankit tekivät selvästi ennakoitua parempia tuloksia toisella neljänneksellä. Eurojärjestelmän kannalta riskinä ovat yhä Italian ongelmaluotot, mutta toistaiseksi pelot maan pankkien kohtalosta ovat hälvenneet.

Kuvakollaasissa keskellä Emmanuel Macron ja Mario Draghi, taaempana sivuilla Annalena Baerbock ja Armin Laschet.

Analyysi: Siirtyykö valta EU:ssa pohjoisesta etelään Saksan Merkelin väistyessä? Italian Draghilla on nyt sauma lisätä maansa valtaa Ranskan rinnalla

Ranskan presidentin Emmanuel Macronin ja Italian pääministerin Mario Draghin välit ovat lämpimät. Kaveruuden seuraukset voivat näkyä etenkin EU:n talouspolitiikassa. Italiasta on tulossa aiempaa merkittävämpi tekijä, kirjoittaa EU:ta seuraava taloustoimittaja Anna Karismo.

Veli-Matti Partasen, Aleksi Ojalan ja Jarkko Kinnusen kuvat löytyvät paikallisen koulun luokkahuoneen seinältä.

Torstai 22.7.2021

Ravintolarajoitukset. Lainojen korot. Palvelualat. Olympialaiset.

tilastografiikka valokuvan päällä

Euroopan keskuspankki kiihdyttää pandemiaan liittyviä velkaostojaan – EKP:n uusi strategia tarkoittaa, että korot pysyvät matalina arvioitua pidempään

EKP on tukenut euroalueen talouksia pitämällä korot matalina ja ostamalla velkapapereita jo vuosikausia. Nyt keskuspankin tase vastaa jo lähes 75 prosenttia euromaiden bruttokansantuotteesta. Pankki lisää elvytystä entisestään.

Tuomas Välimäki

BoF: Digital euro at least five years away

The European Central Bank says a digital euro would give people free access to a simple and safe means of payment.

Euroopan keskuspankki Frankfurtissa.

Eurooppa otti harppauksen digieurohankkeessaan – rahan tallettamista "digikukkaroon" saa kuitenkin vielä odottaa

Keskuspankit ovat kiinnostuneita digirahasta, koska yksityisten yritysten kryptovaluuat ja niiden hallitseva asema markkinoilla voi olla keskuspankeille uhka.

Frankfurt

EKP julkisti uuden strategiansa – asuntojen hintakehitykselle uutta huomiota, matalien korkojen aika saattaa jatkua entistä kauemmin

Keskuspankin uusi strategia voi mahdollistaa hieman kevyemmän rahapolitiikan. Se voi tarkoittaa matalien korkojen aikakauden jatkumista yhä pidemmälle. EKP aikoo huomioida ilmastoriskejä aiempaa kattavammin.

Euroopan keskuspankin johtokunnan jäsen Isabel Schnabel

Onko Eurooppa alhaisten korkojen ansassa? EKP:n Isabel Schnabel Ylelle: Korkoja nostetaan, jos todellisia uhkia ilmestyy

EKP pitää yhä ohjauskorkonsa alhaalla ja ostelee miljardeilla valtioiden velkapapereita. Aalto-yliopiston professori Vesa Puttosen mukaan keskuspankki on "ansassa" – se ei pystyisi lopettamaan nollakorkojen aikaa vaikka haluaisi.

Christine Lagarde näytöllä

Euroopan keskuspankki jätti korot ja koronatoimet ennalleen – asuntovelallisen kissanpäivät jatkuvat

EKP pitää ohjauskoron ennallaan, eli nollassa. Myös 1 850 miljardin euron arvopapereiden osto-ohjelma pysyy ennallaan. Uutinen oli odotettu, EKP on joutunut Euroopan velkojen takuumieheksi.

Hiilivoimala kuvattuna ylhäältä, piiput tupruttavat savua pilvien yli.

Euroopan keskuspankki varoittaa rahoitusmarkkinoiden epävakaudesta – listasimme kahdeksan asiaa, jotka ovat nyt EKP:n mielestä talousriskejä

EKP arvioi ensimmäistä kertaa ilmastonmuutoksen vaikutuksia: se voi aiheuttaa epävakautta rahoitusmarkkinoilla. Monet pankit ovat lainoittaneet hiilipohjaista teollisuutta, ja hiilestä riippuvaisten alojen kustannukset nousevat ajan saatossa.

Italian pääministeri Mario Draghi esitteli talouden pelastussuunnitelman.

Italian pääministeri esitteli talouden pelastussuunnitelman: "Kohtalomme näiden suunnitelmien varassa"

Suurin osa rahoitetaan EU:n elpymistuella vuoteen 2026 asti. Suunnitelma sisältää hankkeita, joilla yritetään vähentää byrokratiaa, parantaa internetyhteyksiä ja saada naiset paremmin työelämään.

Philip Lane, EKP:n pääjohtaja Christine Lagarde, Olli Rehn ja Isabel Schnabel

Milloin keskuspankkiirit lopettavat valtavan velkaelvytyksen? EKP:n huolena on nyt euroalueen jääminen kilpailijamaiden toipumisvauhdista

Euroopan keskuspankin neuvosto päätti pitää rahapolitiikan linjaukset tällä erää ennallaan, talletuskorko ei muutu.

Grafiikka näyttää bkt-ennusteiden muutoksen

Korot nousevat, inflaatio kerää höyryä – Euroopan keskuspankki aikoo kiihdyttää valtionlainojen osto-ohjelmaansa

Asuntolainojen korot tuskin nousevat lähivuosina, asiantuntijat arvioivat Ylen haastattelussa.

Den förre chefen för Europeiska centralbanken, Mario Draghi försöker lösa regeringskrisen i Italien.

Italian uusi hallitus kokoontui ensimmäisen kerran – "Super-Mariolla" on edessään valtavat haasteet

Italian uusi pääministeri pyysi sateenkaarihallituksensa ministereitä jättämään erimielisyydet ja toimimaan yhdessä.

Mario Draghi.

Italialaiset taloustieteilijät EU-elvytyksestä Ylelle: "Euroopan maiden pitäisi ymmärtää, että Italia on tienristeyksessä"

Italia on saamassa EU:lta suurimman koronapaketin. Suomen eduskunta käsittelee hallituksen esitystä koronaelvytyksestä iltapäivällä.

Paschal Donohoe ja Christine Lagarde

Euroopan keskuspankin pääjohtaja Christine Lagarde: Koronaviruksen uusiutuminen uhkaa nyt taloutta

Taloustilanne eri puolilla euroaluetta on "epätasapainoinen", Lagarde sanoi. Keskuspankki piti korot ennallaan.

Frankfurt

EKP yllyttää valtioita velkaantumaan entisestään – talouden herättelyyn varataan 500 miljardia euroa entistä enemmän

Koronakriisin hoitamista varaudutaan jatkamaan ainakin vuoden 2022 kevääseen. Korot EKP pitää ennallaan.

Lagarde

Euroopan keskuspankki lupaa lisäelvytystä joulukuussa – "Taloustilanne heikkenee selvästi lähitulevaisuudessa", pääjohtaja Lagarde varoitti

Christine Lagarde: Euroalueen taloustilanne huonontuu marraskuussa jyrkemmin kuin ennakoitiin.

Euroopan keskuspankin rakennus Frankfurtissa.

Euroalueen keskuspankki kylvänyt sijoittajille satoja miljardeja – silti talous on kuin koomassa

Euroalueen keskuspankki ei ole saavuttanut tavoitettaan noin kahden prosentin inflaatiosta.

Teksti, jossa lukee Käsikirjoitus.

Näin europaja taikoo miljardeja tyhjästä: käsikirjoitus

Lue tästä ohjelman käsikirjoitus

Kuvassa poseeraa EKP:n ylin johto.

On eräs olennainen vallan kamari, jossa naisia ei juuri näy – ja EU-valtiovarainministerit esittävät keskuspankin johtoon taas miestä

Euroryhmä ehdottaa EKP:n johtokuntaan Hollannin Frank Eldersonia Luxemburgin Yves Merschin tilalle. Huippukokous päättää joulukuussa.

Christine Lagarde, EKP

Euro vahvistuu vahvistumistaan ja aiheuttaa harmaita hiuksia vientiteollisuudelle – Euroopan keskuspankki: Ei pidä ylireagoida

Euron arvo syöksähti heti uuteen nousuun, kun markkinat odottivat Christine Lagarden reagoivan valuutan kallistumiseen.

Christine Lagarde, EKP

EKP piti korot ennallaan – Pääjohtaja Christine Lagarde: Talous on virkistynyt, kun koronarajoituksia on purettu

Euroopan keskuspankki ei ilmoittanut uusista rahapoliittisista toimista. Keskuspankkiirit odottavat nyt EU-johtajien poliittisia päätöksiä viikonlopun huippukokouksesta

Olaf Scholz istuu.

Saksan hallitus torjuu perustuslakituomioistuimen epäilyt ja pitää EKP:n osto-ohjelmaa perusteltuna

EKP:n arvopapereiden osto-ohjelma on kasvanut 2 600 miljardiin euroon.

Suomen pankin diileri painaa GO-näppäintä

Tällä napilla luodaan uutta rahaa – joka minuutti keskuspankki tekee tyhjästä kymmenen miljoonaa euroa vastaiskuna koronakriisille

Työttömyys ja konkurssit uhkaavat koronan pysäyttämää Suomea ja Eurooppaa. Voiko talouden pelastaa nappia painamalla?

Kuvassa Niko Herrala Suomen Pankista.

Miljardien eurojen pankkiiri luo rahaa nappia painamalla – Suomen Pankissa on käynnissä valtava vastaisku koronakriisille

Rahamaailma muuttui viisi vuotta sitten, eikä entiseen ole paluuta. Keskuspankit syytävät markkinoille valtavia summia joka sekunti. Miten se tapahtuu?

Lagarde

EKP vyöryy markkinoille entistä suuremmalla voimalla – Keskuspankki kasvattaa arvopaperien osto-ohjelmaa 600 miljardilla eurolla

EKP:n hätätoimet paisuvat 1 350 miljardiin euroon. Pääosin keskuspankki ostaa valtioiden velkakirjoja, ja tukee näin taloutta.

Susanna Turunen

Eurooppa-kirje: Laajeneeko EU enää ikinä ja mikä onkaan unionin olemassaolon tarkoitus?

Saat Euroopan unionin sisäpiirijutut kerran viikossa suoraan sähköpostiisi, kun tilaat Ylen Eurooppa-uutiskirjeen.

Suomen Pankin maksufoorumi Finlandia talossa. Kuvassa johtokunnan varapuheenjohtaja Olli Rehn

Sodanjulistus EU-oikeusjärjestykselle Saksasta – "Keskuspankki pysyy itsenäisenä tulevaisuudessakin", Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn vakuuttaa

Saksan perustuslakituomioistuimen puuttumisella rahapolitiikkaan ja EU-tuomioistuimen nokittamisella voi olla pitkät jäljet.

Saksan perustuslakituomioistuin toimii Karlsruhessa.

Saksan tuomioistuimelta uhkavaatimus Euroopan keskuspankille: Perustelkaa tukipaketit paremmin, muuten Bundesbank ei osallistu elvytykseen

Vaakalaudalla voi olla koko euroalueen tulevaisuus. Italian valtionlainojen korot lähtivät nousuun, euron kurssi heikkeni päätöksen jälkeen.

Mies työntää ostoskärryjä autiolla turistialueella Roomassa.

Italian talousennusteet synkkenevät: Onko edessä uusi eurokriisi?

EU:n kolmanneksi suurimman talousmaan BKT:n ennustetaan romahtavan jopa 14 prosenttia.

Christine Lagarde

EKP maksaa pankeille siitä, että ne ottaisivat lainaa keskuspankista: nyt koroksi alimmillaan –1 prosenttia

Pankkien halutaan vetävän jälleenrakennusta koronakriisistä toivuttaessa. Talletuskorko pysyy –0,5 prosentissa.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle