Uusimmat artikkelit
Netflix on todellakin kääntämässä kelkkansa: jo tänä vuonna tulossa halvempi hintaluokka, joka sisältää mainoksia
Halvempi, mainoksellinen hintaluokka tulee alkuun käyttöön Yhdysvalloissa. Myös salasanojen jakamiseen aletaan silloin puuttua tiukemmin.
Roderick Kabanga hautasi näyttelijähaaveet insinööriopintoihin, armeijaan ja hanttihommiin – mutta “kipinää takaraivossa” ei voinut sammuttaa
Kulttuurivieras, näyttelijä Roderick Kabangan, 28, matka kohti unelma-ammattia alkoi viisivuotiaana Oulussa. Kipinä oli sammua äidin kuolemaan, vääriin opintoihin ja hanttihommiin. Sitten tapahtui käänne.
Transfobiasta syytetyn Dave Chappellen kimppuun hyökättiin kesken esityksen – koomikko vitsaili heti, että hyökkääjä oli transmies
"Oliko tuo Will Smith?", vinoili koomikkoa tukemaan tullut Chris Rock.
Netflix menetti tilaajia ensimmäisen kerran vuosikymmeneen, taustalla koveneva kilpailu ja Venäjä-sulku
Hidastuvan kasvun vuoksi Netflix suunnittelee tarjoavansa halvempia mainosversioita palveluistaan.
Netflixin ostotarjous suomalaisesta mobiilipeliyhtiö Next Gamesista läpi
Netflix saa Next Gamesin osakekannasta yli 90 prosentin osuuden, ja se voi nyt lunastaa loput osakkeet. Next Games poistuu kaupan myötä Helsingin pörssin First North -markkinalta.
Jos ahmit Soturikissat-kirjat, kannattaa kokeilla myös Tulisiivet-sarjaa – sarjojen takana on sama kirjailija, joka kirjoittaa mieluiten öisin
Yhdysvaltalaisen lastenkirjailijan Tui T. Sutherlandin Tulisiivet-sarja on niin suosittu, että jopa Netflix on tekemässä lohikäärmeistä sarjaa.
Netflix aikoo puuttua vapaamatkustukseen: tunnusten jakamisesta jatkossa ehkä lisämaksu
Netflix aloittaa kolmessa maassa kokeilun, jolla yritetään suitsia tunnusten jakamista ulkopuolisille. Sen mahdollinen laajeneminen esimerkiksi Suomeen ratkeaa vasta myöhemmin.
Netflix ei suostu lähettämään venäläistä propagandaa Venäjän vaateista huolimatta
Suoratoistojättiä oli vaadittu lisäämään tästä päivästä lähtien palveluunsa useita venäläiskanavia, joista ainakin yhdellä on läheiset yhteydet maan hallintoon.
Oletko koukussa, kysyy Viikon Tuukka – osallistu keskusteluun!
Koukuttavampia koukkuja. Nopeampia leikkauksia. Jännitettä.
Netflix-sensaatio "Tiger King" Joe Exotic sai 21 vuoden vankeustuomion eläinoikeusaktivistin murhan tilaamisesta ja tiikerien tappamisesta
Joe Exotic, oikealta nimeltään Joseph Maldonado-Passage, oli jo aiemmin saanut vuotta pidemmän tuomion samasta syystä, mutta tapaus päätyi uuteen oikeudenkäyntiin.
Netflixin alkuvuoden hitti tulee Koreasta ja Kuusta: The Silent Sea -scifisarjassa vesi uhkaa loppua Maasta, ja mystinen avaruusasema on ainoa toivo
Etelä-Koreassa tehdään nyt useita tieteissarjoja, jotka käsittelevät myös yhteiskunnallisia teemoja. Scifi-elementit ovat olleet jo pitkään oleellinen osa eteläkorealaisia musiikkivideoita.
Netflix dubbasi Don't Look Up -elokuvan suomeksi, ja se herätti somessa "kauhuntäyteisiä" tunteita – oikeasti käännös on palvelua sadoilletuhansille
Kun Meryl Streep puhuukin elokuvassa suomea, katsoja nauraa, raivostuu tai ilahtuu. Leffafanit kehitysvammaisten elokuvakerhossa toivovat lisää suomeksi dubattuja elokuvia.
Yleisö rakastui, kriitikot nuivempina – tällainen on huippunäyttelijöiden täyttämä Don't Look Up -elokuva, joka singahti Netflixin suosituimmaksi
Don't Look Upin roolisuoritukset keräävät kehuja, muuten kriitikoiden vastaanotto on ollut nihkeämpää. Elokuvassa komeetta uhkaa maata, mutta suuri yleisö ei jaksa siitä innostua.

Katsoitko jo nämä? Poimimme 11 vuoden puhutuinta sarjaa, jotka voi ahmia joulunpyhinä
Vuoden suosituimissa tv-sarjoissa on käsitelty muun muassa rikkaiden valtataistelua, köyhyyttä ja lääkeriippuvuutta.
Supersuosittu Squid Game -sarja saa jatkoa
Netflixin kaikkien aikojen katsotuimmaksi sarjaksi noussut eteläkorealaisen sarja on saamassa toisen tuotantokauden, kertoo sarjan luoja.
Kunnianloukkauskanteet Netflixiä vastaan ovat lisääntyneet selvästi – se saattaa vaikuttaa siihen, mitä voit katsoa jatkossa
Suoratoistomarkkinoiden markkinajohtajaa Netflixiä vastaan on nostettu useita oikeusjuttuja. Nyt pohditaan, kenellä on vastuu sarjojen ja elokuvien sisällöistä.

Tamperelaisyritys solmi suuren luokan Netflix-sopimuksen – tekee digitehosteita Tom Hardyn tähdittämään jättibudjetin toimintajännäriin
Erikoistehostetalo Troll VFX:n sopimus on Suomessa harvinainen. Amerikkalaisen tuotantoyhtiön mukaan Suomi on nyt Hollywoodin näkökulmasta hyvin kiinnostava, mutta osaavaa työvoimaa ei ole täällä riittävästi.

Laita kausikoristelu tästä paremmaksi: Katso, miten huimaa halloweenia valmistellaan Ohiossa
Koronarajoitukset hiljentävät halloween-karnevaalia toisena syksynä peräkkäin. Kotien rahallinen panostus on silti ennätysmäistä. Yhdysvalloissa käytetään valmisteluihin jopa kymmenen miljardia dollaria.
Osa vanhemmista ihmettelee Ryhmä Hau -elokuvan "liian korkeaa" ikärajaa, mutta se on ja pysyy – näin ikärajoista Suomessa päätetään
Ryhmä Hau -elokuva on Kavin päätöksen mukaan niin paljon jännittävämpi kuin suosittu televisiosarja, että se sai ikärajakseen K7. Suomalaiset pitävät tutkimusten mukaan ikärajoja tärkeinä ja noudattavat niitä melko tunnollisesti.
Squid Game on synnyttänyt lyhyessä ajassa laajaa fanikulttuuria – sarjan dystopialla on kuitenkin vakava tausta
Roolipelejä, muotia, korean kielen opiskelua – Netflix-sarja Squid Gamesta on tullut maailmanlaajuinen ilmiö
Kotimaiset tuotantoyhtiöt iloitsevat mahdollisista miljoonista – Netflix voi pian kustantaa suomalaisia sarjoja
Uusi malli voisi tuoda kotimaisiin tuotantoihin jopa 20 miljoonan piristysruiskeen vuosittain. Tästä toivotaan paikkausta mahdollisesti hupeneviin rahapelituottoihin.
Netflixin Squid Game -sarja niittää hurjaa suosiota – se tarjoaa myös yllättäviä näkymiä eteläkorealaiseen yhteiskuntaan, jolla on pimeä puolensa
Korealaiset kulttuuri-ilmiöt saavuttavat säännöllisin väliajoin kansainvälistä suosiota. K-pop on jo käsite, ja nyt maailmanvalloitusta tekevät elokuvat ja televisiosarjat.
Ministeriöt selvittävät, voiko Netflixin pakottaa investoimaan suomalaisiin tuotantoihin
Opetus- ja kulttuuriministeriö ja liikenne- ja viestintäministeriö ovat asettaneet työryhmän selvittämään mallia, joka laajentaisi audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa. EU-direktiivin suoma mahdollisuus on käytössä jo ympäri Eurooppaa.
Maailmanlaajuista Netflix-näkyvyyttä luvassa pienelle Ounasjokivarren matkailuyritykselle Rovaniemellä
Erikoisia loma-asuntoja esittelevän matkailuaiheisen sarjan kuvaustiimi matkusti Rovaniemelle puolitoista vuotta sitten, juuri ennen koronaa. Ollero Eco Lodgen toimitusjohtaja Arttu Pöyryä kuvaustiimin tupsahtaminen pihaan alkuun jännitti.
Suoratoistopalveluiden kilpailu kiristyy – Netflix yrittää uuteen nousuun tarjoamalla mobiilipelejä
Videoiden ja elokuvien suoratoistopalvelut jatkavat kasvuaan, mutta hyytymistä on jo ilmassa. Netflix menetti toisella vuosineljänneksellä tilaajia Pohjois-Amerikassa. Uutta nousua haetaan peleistä.
Etsitkö uutta katsottavaa? Nämä tv-sarjat kilpailevat Emmy-palkinnoista
Yhdysvalloissa tuotettavien tv-sarjojen määrä putosi viime vuonna ensimmäistä kertaa yli kymmeneen vuoteen. Parhaan komedian ja draamasarjan tittelistä ilmoitettiin kisaamaan noin kolmannes vähemmän tuotantoja kuin aikaisempina vuosina.
Amazon osti ikonisen elokuvastudion – siirtyykö elokuva-ala lopullisesti suoratoistoaikaan?
Teknologia- ja mediajätit ovat viime aikoina pyrkineet aggressiivisesti vahvistamaan asemiaan suoratoistomarkkinoilla. Verkkokauppajätti Amazon yrittää vallata markkinat James Bondin ja Rockyn voimin. Elokuvateatterit seuraavat kisaa sivusta.

Warner Media ja Discovery yhdistyvät, tavoitteena on muodostaa uusi suoratoistojätti
AT&T:n omistama Warner Media yhdistyy mediakonserni Discoveryn kanssa. Warner Mediaan kuuluvat HBO- ja CNN-kanavat sekä elokuviin ja musiikkiin keskittynyt Warner Bros. Discoveryn ja Warner Median on tarkoitus muodostaa uusi suoratoistojätti, joka kilpailee Netflixin ja Disneyn kanssa.
Huonosti osuvat musiikki- ja elokuvasuositukset aiheuttavat algoritmiuupumusta
Tuoreen tutkimuksen mukaan viihdepalveluiden suosittelualgoritmit eivät onnistu tehtävässään, koska niillä on liian yksiulotteinen kuva käyttäjistä. Moni haluaisi auttaa algoritmeja oppimaan, mutta palvelut pitävät mustat laatikot visusti kiinni.
Pohjoismaisten sarjojen jättisuosio tuo Netflixille toimiston Tukholmaan - saadaanko kohta ensimmäinen Netflix-sarja Suomesta?
Kaksi kolmasosaa Netflixin tilaajista katsoo pohjoismaisia tuotantoja, uuden toimiston johtaja kertoo suoratoistopalvelun blogissa.
Lähes kaikki Oscar-ehdokkaat ovat jo nähtävissä eri suoratoistopalveluissa – katso täältä lista elokuvista
Kolmen viikon päästä jaettavaan gaalaan voi valmistautua kotisohvalla, kiitos entistä nopeammin suoratoistopalveluihin tulevien elokuvien.

Ihmiset eivät opi pandemiasta ehkä mitään, epäilee elämäntapatutkija: "Täytämme vapautuneen ajan online-kokouksilla ja Netflixillä"
Korona paljasti, että hitaampi elämä tekee hyvää meille ja maapallolle, sanoo norjalainen sosiaaliantropologi Thomas Hylland Eriksen.
"Elämästä puuttuisi yksi iso pala" – moni katsoo lempisarjaansa päivittäin, koska se lohduttaa, lievittää stressiä ja pitää seuraa
Ylen uutisten kyselystä selvisi, että tuttu tv-sarja tai elokuva voi tuoda elämään rutiineja, turvaa ja rakennuspuita omalle identiteetille.

Moni ahmii tuttua tv-sarjaa tai elokuvaa yhä uudelleen – kuulutko tuohon joukkoon? Kerro meille kokemuksistasi
Moni kokee vetoa vanhaan tuttuun tv-sarjaan tai elokuvaan vuodesta toiseen. Selvitämme, mitä ilmiön taustalta löytyy.
Kaikki kehottavat nyt viettämään koronaturvallista talvilomaa, mutta miltä se lopulta näyttää? Lähetä kuva ja paras lomavinkkisi!
Julkaisemme lukijoiden talvilomakuvia tässä jutussa pitkin päivää.
Simpsonit ja Lost ovat osa sisältötulvaa, jolla Disney pyrkii Netflixin ohi – “Suomessa olemme vasta alkutaipaleella”, sanoo yhtiön aluejohtaja
Disney+ haastaa Netflixin vyöryttämällä palvelunsa uuteen Star-osioon aikuiselle yleisölle suunnattuja hittisarjoja ja elokuvia.

Pahimpien rikollisten tarinat päätyvät nyt suoratoistopalveluihin: uusi sarja kertoo suomalaisista sarjamurhaajista, joista yhdellä on 12 uhria
10 suomalaista sarjamurhaajaa -sarja kertoo true crime -tyylilajin kasvavasta suosiosta.

Keskiviikko 20.1.2021 (radio)
Joe Biden on aloittanut USA:n presidenttinä. Suomessa on 444 uutta koronatartuntaa. Noin 62 000 ihmistä on saanut Suomessa koronarokotteen. Netflixillä on ennätysmäärä uusia tilaajia.

Netflixin tilaajamäärä paisui ennätyksiin koronavuonna
Koronavuonna 2020 Netflix sai yhteensä 37 miljoonaa uutta tilaajaa, mikä on ennätysmäärä.
Matti Mörttisen kolumni: Ei mitään tekemistä todellisuuden kanssa
Nauraminenkin on muuttunut vaikeaksi, kun fakta ja fiktio sotketaan, kirjoittaa Matti Mörttinen
Ilmastonmuutoksen superjulkkis David Attenborough johtaa katsojia osin harhaan Netflix-dokumentissaan – tarkistimme faktat
Attenborough antaa esimerkiksi Hollannin ja Marokon ympäristösaavutuksista liian ruusuisen kuvan.

Monet löysivät shakin Netflixistä, mutta buumi on kytenyt koronapandemian alusta saakka – Suomen Shakkiliitossa villitys ei vielä näy
Shakista tuli yksi vuoden yllättävistä ilmiöistä. Siihen tarvittiin Netflix-sarja ja internetin meemikulttuuria.

Disney teki vastaiskun striimauspalveluiden sodassa: Miljardeja maksava satsaus tuo ruutuun hurjan määrän Marvel- ja Tähtien sota -tuotantoja
Disney aikoo yhä tuoda isoimmat elokuvansa ensin valkokankaille vaikka koronatilanne ei olisi palannut täysin normaaliksi.

Onko kaikki tv-sarjat jo nähty? Katso tästä lista suosikkeja pitkiin ja pimeisiin koti-iltoihin
Listasimme tärpit tämän hetken parhaista ja odotetuimmista tv-draamoista ja elokuvista.
Prinsessa Dianan tarinaan edennyttä The Crown -sarjaa arvostellaan historian muuttamisesta – nämä kymmenen asiaa eivät pidä paikkaansa
Mutkien oikomista arvostelevien mielestä vääristelty kuvaus voi jopa vaikuttaa kuninkaallisiin suhtautumiseen.
Tuukka Tervosen kolumni: Yhdysvallat Civilization-kulttuuripommitti meidät ja siksi elämme ja hengitämme presidentinvaaleja
Mediamme, uutisemme ja ajatuksemme ovat täynnä Yhdysvaltoja koska USA valtasi meidät henkisesti, pohtii Tuukka Tervonen.

Netflixin tilaajien määrä jäi alle ennustetun ja osake kääntyi laskuun
Netflix on saanut tänä vuonna 28,1 miljoonaa uutta tilaajaa.
Disney+ streaming service enters Finland amid tight competition
The media powerhouse has an uphill battle as it enters a very crowded market, experts say.
Disneyn suoratoistopalvelu käynnistyy Suomessa ensi viikolla – tutkija: ollaan lähellä kipukynnystä, jonka jälkeen kaikille ei riitä katsojia
Finnpanelin mukaan jo lähes miljoona taloutta tilaa Suomessa suoratoistopalveluita. Mitä palveluita teillä katsotaan ja miksi? Aiheesta voi keskustella jutun lopussa.