Uusimmat artikkelit
Ely-keskus varautuu sähköpulan tuomiin muutoksiin joissa ja järvissä – energiapulaa voitaisiin paikata vesivoimallakin
Keskipohjalaisella Perhonjoella on varauduttu jo virtaaman lisäämiseen mahdollisen sähköpulan uhatessa.
Nahkiaiskanta on romahtanut, eikä edes kuljettaminen kutupaikoille riitä pelastamaan lähes uhanalaista lajia: "Tämä on lähinnä tekohengitystä"
Nahkiaisen säilyminen on ihmisen toiminnan varassa. Niiden siirtäminen voimalaitosten yli ei riitä, vaan kantaa yritetään elvyttää myös istuttamalla. Kalastajien saaliista vain murto-osa syödään.
Heinäkuun vesitilannekatsauksessa näkyy sateiden vaikutus – myös sinilevää sekä meressä että järvissä
Etelä-Pohjanmaan ELY-keskuksen heinäkuun vesitilannekkatsauksessa näkyy sateiden vaikutus. Vedenpinnat ovat normaalia korkeammalla. Samalla lämpimät säät ovat lisänneet sinilevähavaintoja.

Lisää pientaloasutusta Perhonjoen tuntumaan Kokkolassa – Puntusrannan tontit tulevat jakoon viimeistään ensi vuonna
Kokkola laajenee kantakaupungista kohti Perhonjokea. Kaavaluonnos tuo kymmeniä tontteja Puntuksentien itäpuolelle.
Yöpartiotoiminta laajenee Perhon- ja Lestijokilaaksoon
Molemmilla alueilla käynnistyy kokeilu, jossa kahden hoitajan tiimi auttaa yöaikaan yksin asuvia ikääntyneitä erilaisissa tarpeissa esimerkiksi vessakäynnillä.
"Säät suosivat" – poutasää ja yöpakkaset pelastivat pohjalaiset jopa suurtulvalta, Kuortaneenjärvi kohta huipussaan
Lunta oli talven jäljiltä niin paljon, että sen nopea sulaminen olisi voinut aiheuttaa suuren tulvan. Nyt jäädään keskimääräisen tulvan tasolle. Kuortaneenjärveä seurataan vielä.
Keski-Pohjanmaalle kaksi tulvahuippua?
Joet voivat tulvia jo viikonloppuna.
Tulvaluukut pysyvät todennäköisesti kiinni ja tiet ajokunnossa – "Positiivista, kun ajattelee, miten paljon lunta ja jäätä on ollut"
Tekojärvien käyttö on osunut tänä kevään aikataulullisesti nappiin. Lämpimän viikon jälkeen sää viilenee, mikä jaksottaa tulvaa pidemmälle aikavälillä ja estää vahinkoja.

Jokien virtaamat kasvussa – Ely-keskus odottaa maltillista kevättulvaa pohjalaismaakuntiin
Muutaman asteen lämpötilamuutokset ja sateet voivat kuitenkin muuttaa ennusteita merkittävästi.
Aurinko sulattaa päivällä, mutta yöpakkaset hillitsevät jokivesien tulvaa Keski-Pohjanmaalla
Pohjanmaan rannikolle ennustetaan ensimmäisiä tulvahuippuja jokiin jo ensi viikolle. Keski-Pohjanmaalla tilanne on rauhallisempi.

Pohjalaisjoissa ainekset kunnon kevättulviin – jäät ovat keskimääräistä paksummat ja lunta on tavallista enemmän
Jääpatoriski on tänä keväänä myös tavallista suurempi. Ely-keskus mittaa jäiden paksuuksia uudelleen ensi viikolla ja päättää sen jälkeen mahdollisista sahauksista.
Pohjalaismaakunnissa helmikuu oli tavallista lumisempi – kevättulvia hillitsevät järvien juoksutukset jatkuvat
Myös lumikuorma oli tavanomaista suurempi.
Pirttikosken voimalan tulevaisuus mietityttää rannan asukkaita – Perhonjoen veden korkeus ja veden laatu ykkösasioita
Satavuotiaan Pirttikosken voimalan tulevaisuus saattaa sisältää purkamisen ja toiminnan lopettamisen tai sitten ei. Joenvarren asukkaita mietityttävät vaikutukset.
Kolmekymppiset karttavat tilastojen valossa koronarokotuksia Perhonjokilaaksossa: Halsualla 30–34-vuotiaista vain 50 prosenttia on ottanut ensimmäisen rokotteen
Muualla Keski-Pohjanmaalla noin 75 prosenttia 30–34-vuotiasta on saanut rokotteen.
Riittääkö töitä paikallisille? Kun malmia löytyy lisää, tarvitaanko uusia lupia? Litiumkaivos herätti kiperiä kysymyksiä Keliberin järjestämässä yleisötilaisuudessa
Yleisötilaisuus järjestettiin Kaustisella. Kysymyksiä Keliberin johdolle pääsi esittämään paitsi paikan päällä myös tekstiviesteillä ja chatissa.
Näätinkiojaan pedataan taimenille kutupaikkoja Kaustisella – arvokala nousee jo nyt puroon
Töitä on tehty noin kymmenen hengen talkooporukan voimin, hankkeen kustannusarvio on reilut 6 000 euroa.

Padon purkaminen noussut Kaustisella vaihtoehdoksi kalatielle – vaelluskaloille aukeaisi reitti Perhonjoen laajoille koskialueille
Pirttikosken voimalan ohitse on rakennettava Perhonjoelle kalatie ellei voimalaitosta pureta. Voimalan purkaminen parantaisi lohikalojen lisääntymisalueita ja avaisi reitin yläjuoksun laajoille koskipaikoille.

Työkoneesta valui maahan öljyä Vetelissä lähellä Perhonjokea
Työkoneesta pääsi torstaina puolen päivän aikaan valumaan öljyä maahan Vetelin Laaksotörmäntiellä. Tapahtumapaikka on lähellä Perhonjokea.
Kokkolan Suntin virtausta kasvatetaan kaupunginsalmen omalla vedellä – hanke odottaa budjettirahaa ensi vuodelle
Kokkolan keskustaa halkovan kaupunginsalmi Suntin vesi on kesällä matalalla, eikä vesi juuri liiku. Jatkossa tilanne paranee hiukan, sillä Suntin omaa vettä aiotaan käyttää virtauksen nostoon. Työt on aloitettu talvella.

Voimakas tuuli on kaatanut puita Perhonjokilaaksossa – valtatie 13 oli puolisen tuntia poikki Vetelissä
Vetelissä pelastuslaitos raivasi aamupäivällä suurta koivua pois valtatie kolmeltatoista. Puu oli kaatunut molempien ajokaistojen päälle Lammasojalla ja katkaisi tien kumpaankin suuntaan. Tuuli on muutenkin tuivertanut aamun mittaan Perhonjokilaaksossa.
Lapuanjoen, Ähtävänjoen ja Perhonjoen toukokuiset tulvat jatkuvat, myös Lappajärven pinta noussut poikkeuksellisen paljon
Ensi viikolle ennustetut runsaat sateet uhkaavat nostaa vesiä jälleen pelloille. Tulovirtaumien johdosta Lappajärvenkin pinta on noussut peräti kolme senttiä, joka on tilastojen valossa ainutlaatuista toukokuun lopulle.
Keski-Pohjanmaa valmistautuu lisärokotteiden pistämiseen – maakunta voi saada yli 10 000 annosta, joilla rokotuskattavuus nousee nopeammin
Suomen pahin koronatilanne on tällä hetkellä Keski-Pohjanmaalla, missä taudin ilmaantuvuus huitelee kahdessasadassa ja osa tartunnoista on vahvistunut nopeasti leviäväksi Intian virusmuunnokseksi. Maakunta saa todennäköisesti helpotusta tilanteeseen lisärokotteista ensi viikolla.
Keski-Pohjanmaa saa toisen joukkorokotuskeskuksen – Perhonjokilaakson piste aukeaa tänään
Vetelissa avautuvassa keskuksessa on tilaa 400 neliötä. Syynä uuden, isomman rokotuskeskuksen avaamiseen oli tilanpuute pienemmissä maakunnan rokotuspisteissä.
Ruovikkoon vuosikymmeniksi hukkunut Haapajärvi saa uuden elämän Vetelissä
Ely-keskus valmistelee parhaillaan monta vuotta kestävien kunnostustöiden aloittamista.
Tulvahuippu tuli ja vei mennessään poikkeuksellisen paljon laitureita Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla – riski isoihinkin vahinkoihin oli olemassa
Tulva alkoi aikaisin ja olisi voinut aiheuttaa suurempaakin harmia kuin miltä nyt näyttää. Tilanteesta saa kiittää sään viilenemistä ja tekojärviä.

Lämpö sulattaa nyt lumia vauhdilla – pohjalaisjokien varsilla varaudutaan kevättulviin: "Ainekset isoon tulvaan olemassa"
Kyrönjoelle odotetaan tulvahuippua jo ensi viikolle. Nyt varmistetaan pengerluukkujen toimivuus, myös tekojärvien vesiä juoksutetaan jokiin.
Pohjanmaalla valmistaudutaan tulvakevääseen – Keski-Pohjanmaalla on rauhallisempaa
Lumi on lähtenyt sulamaan varsinkin Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjamaalla vauhdilla. Jokien virtaamat ovat nousseet reippaasti viime päivien aikana.
Vanhojen kiinteistöjen myynti on tuonut Kokkolan kassaan miljoonia euroja – kyläläiset antoivat uuden elämän Rödsön vanhalle kyläkoululle
Kokkola on vuosien varrella luopunut liki sadasta kiinteistöstä tai asunto-osakkeesta. Niitä on myyty tai purettu.
Rannikko Raahesta Uuteenkaarlepyyhyn on saanut oman kirjan – kuvat ja tekstit kertovat laajasti alueen luonnosta, ihmisistä ja historiasta
Kirjan tekijöitä Hannu Tikkasta ja Kari Pihlajamäkeä yhdistää rakkaus mereen.

Neljä keskipohjalaispankkia suunnittelee yhdistymistä
Selvitys käytännön järjestelyistä tehdään talven aikana.

Epäillystä susihavainnosta ei saatu vahvistusta Vetelin Tunkkarilla
Sudennäköinen eläin liikuskeli sunnuntaina leikkikentän tuntumassa Vetelissä.
Vedenpinnat monin paikoin tulvalukemissa – Kokkolassa satoi vuorokaudessa yli 54 milliä
Vesi nousee vielä perjantaina, mutta taittuu sitten.
Onnettomuus hidasti aamuliikennettä kasitiellä Kokkolan pohjoispuolella
Onnettomuus sattui Perhonjoen sillalla puoli seitsemän jälkeen.
Karhujahdin saldona vasta yksi kaato Keski-Pohjanmaalla – osa metsästäjistä siirtynyt jo hirvenpyyntiin
Karhujahti jatkuu lokakuun lopulle.
Rankat sateet nostivat vedenkorkeuksia: Kaustisella saatiin syyskuussa vettä tuplasti keskiarvoon verrattuna
Perhonjoen vesistöalueella satoi eniten koko ely-keskuksen alueella.
Kokkolaan myönnetty lupa 300 merimetson ampumiseen – kanta lisääntynyt alueella
Lupaa perustellaan sillä, että näin suojellaan Perhojoen suistoon vaeltajia siikoja ja taimenia.
Koronavarovaisuus nakertaa vain vähän kansalaisopistojen kurssien suosiota – "Pelkäsin pahempaa"
Peruttujen kurssien joukossa on silti myös yllätyksiä. Toisaalta korona-aika lienee lisännyt tiettyjen kurssien suosiota.

Metsästys on yhä digitaalisempi harrastus
Esimerkiksi iso osa 20.8. alkavan metsästyskauden saaliista ilmoitetaan sähköisesti.
Luonnon monimuotoisuus on nyt luupin alla – yksin Keski-Pohjanmaalla kartoitetaan tänä kesänä 150 kohdetta
Tutkijat kiertävät tänä kesänä rantaniityillä, jokilaaksoissa ja saaristossa.
Kalastuksenvalvonta uusiksi Keski-Pohjanmaalla ensi kesäksi: valvojat yhteen ja toiminnalle yhteiset sävelet
Valvonta hoituu nykyään talkootyönä, mutta jatkossa ainakin matkakulut korvattaisiin.

Vähäiset virtaamat heikentäneet Perhonjoen kalatien toimivuutta: vaikutuksia jo kalojen kutuvaellukseen
Nyt Ely-keskus lisää veden määrää Perhojoen vanhassa uomassa ja muuttaa lupaehtoja.
Kokkolan Rödsössä yli kuukausi sitten kadonnutta naista ei ole löydetty – poliisi pyytää havaintoja
Naista on etsitty poliisin ja vapepan voimin.
Kokkolassa kadonnutta naista etsitään erikoiskoiran avulla Perhonjoen läheisyydestä
Poliisi ei ole saanut havaintoja viikko sitten kadonneesta naisesta.
Valtatie 13 saa uutta päällystettä yli 50 kilometrille – tarvetta onkin, sillä Perhossa on alueen huonoimmat tiet
Perhossa reikien välttely ja nopeuksien lasku on autoilijalle tuttua puuhaa.

Kulttuurirahaston suurtuella rakennetaan Näppäriopisto – tavoitteena saada toiminta valtionavun piiriin
Yli 200 000 euron apuraha antaa aikaa rakentaa opistoa ja valmistautua paremmin uuteen yritykseen saada toiminta valtion säännöllisen tuen piiriin.

KPK Yhtiön yt-neuvottelut saavat yllättäen jatkoa – "Halutaan selvittää, onko lehden 6-päiväiseksi siirtyminen ainoa vaihtoehto"
Työntekijät ovat käänteestä hämmentyneitä ja ratkaisun pitkittyminen jatkaa myös epävarmuutta.
Pohjanmaan joissa vuosikymmenen pahin happamuusongelma – "Jos tähän olisi helppo ratkaisu, se olisi varmasti jo keksitty"
Happamuuden torjuntaan ei ole löydetty tehokasta ratkaisua.

Puoli vuotta kestänyt kasitien siltaremontti on valmis – poikkeusjärjestelyistä koitui yli 150 000 euron lisälasku
Perhonjoen siltatyömaa Kokkolassa valmistui hieman etuajassa.