Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Hernesaaren reiveissä iso osa yleisöstä pakkautui aivan lavan eteen.

Sadat nuoret reivasivat perjantaina ilman turvavälejä ja maskeja, ja lauantaina on määrä juhlia uudestaan – Razmyar: "törkeää ja vastuutonta"

Tapahtumasta julkaistujen videoiden ja kuvien perusteella suuri osa kävijöistä oli pakkautunut aivan lavan eteen.

rowd on Gisèlle Viennen tanssiteos. Suomen ensi-ilta on 29.9. Helsingin juhlaviikoilla.

Muistot inspiroivat tanssintekijää: “Reivit viittaavat pakanallisiin menoihin” – ja rajojen rikkomiseen pitää olla paikkoja

Ranskalais-itävaltalainen koreografi ja ohjaaja Gisèle Vienne laittaa 15 tanssijaa matkalle kohti nirvanaa.

Helsingin kaupunginorkesteri esiintyy Musiikkitalon konserttisalissa / lisätty valoefektejä.

Helsingin juhlaviikot / Helsinki Festival 2016: Classical Trancelations in Concert

Classical Trancelations in Concert, Juhlaviikkojen ennenkokematon konsertti Musiikkitalossa yhdistää ainutkertaisella tavalla perinteisen konsertin ja rave-tapahtumien teknisen tuotannon valoista äänentoistoon. Kantaesityksinä kuullaan Lowlandin ja Pessi Levannon orkesterisovituksia tanssimusiikkiklassikoista. Ensiesityksiään saavat myös mm. versiot Daruden Sandstormista, Faithlessin Insomniasta sekä Eric Prydzin Opuksesta. Helsingin kaupunginorkesteria johtaa Klaus Mäkelä. Mukana myös DJ Orkidea sekä kamarikuoro Ahjo Ensemble.

Onko 90-luvun ravemusiikki enää ajankohtaista vuonna 2015?

XmiXisissä vieraillut DJ Tony kertoo, miten ysäri elää nykyään elektronisessa musiikissa.

Faith No More tulossa Provinssiin

Provinssin pääesiintyjäksi Musen ja Calvin Harrisin rinnalle on varmistunut tänään Faith No More. Yhtye julkaisee keväällä ensimmäisen studioalbuminsa 18 vuoteen. Myös Sam Smith ja Die Antwoord esiintyvät ensi kesän festivaaleilla Seinäjoella.

Die Antwoord vs. Taylor Swift – äänestä parempi biisi jatkoon!

Kumpi on sinusta parempi: Die Antwoordin Ugly Boy vai Taylor Swiftin Shake it off?

Paluu 80-luvulle: Boy George

Paluu 80-luvulle

Kuusiosaisessa sarjassa edetään postpunkista rave-partyihin.

Mercury-palkinto viisinkertaisti Klaxonsin levymyynnin

Mercury-palkinnon voittanut brittiläinen Klaxons viisinkertaisti levymyyntinsä voittonsa jälkeen. New indie ravesta kuuman puheenaiheen tehneen yhtyeen albumi Myths of the Near Future oli jo ehtinyt pudota kuudenkymmenen myydyimmän levyn joukosta.