Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

kaksi mielenosoittajaa pitää kylttejä joissa toivotaan skotlannin itsenäistymistä

Skotlannin pääministeri jatkaa uhmakkaasti itsenäisyyden tavoittelua – “Suurta uhkapeliä”, sanoo tutkija

Yhdistyneeseen kuningaskuntaan kuuluminen ei ole vapaaehtoista, päätteli Skotlannin pääministeri sen jälkeen kun korkein oikeus torjui kansanäänestyksen itsenäisyydestä.

Hms Vanguard

FT: Britannia etsii ydinsukellusveneilleen uutta tukikohtaa Skotlannin itsenäistymisen varalta

Puolustusministeriö on selvittänyt muun muassa toiminnan siirtämistä Yhdysvaltojen tai Ranskan laivastotukikohtiin. Britannialle mieluisin vaihtoehto olisi tukikohdan vuokraaminen Skotlannilta, mutta itsenäistymistä ajava kansallispuolue vastustaa ydinaseita.

Skotlannin itsenäisyyttä ajavan SNP-puolueen puheenjohtaja Nicola Sturgeon tuuletti puolueensa voitettua alueparlamenttivaalit.

Skotlannin itsenäistymistä tavoitteleva kansallispuolue SNP otti voiton alueparlamenttivaaleissa – jäi vain yhden paikan päähän enemmistöstä

Itsenäisyyttä kannattavat puolueet saivat enemmistön, sillä SNP:n 64 paikan lisäksi vihreät saivat parlamenttiin kahdeksan paikkaa.

Nicola Sturgeon.

Toimittajalta: Taistelu Skotlannin itsenäisyydestä on alkanut – Vaalivoittaja SNP on luvannut kansanäänestyksen asiasta

Itsenäistymistä tahtovat puolueet saivat vahvistetun enemmistön Skotlannin parlamenttiin. Ja se riittää heille.

Ääntenlaskua hallissa Glasgowissa.

Skotlannissa itsenäisyyttä tavoittelevat puolueet saavuttivat enemmistön parlamenttiin

Jos Skotlannin itsenäistymistä tavoitteleva kansallispuolue SNP voittaa vaalit, se alkanee järjestellä myös Skotlannin liittymistä uudelleen Euroopan unioniin, mutta ei kansanäänestyksen kautta.

SNP:n puheenjohtaja Nicola Sturgeon juhlisti valintaansa parlamenttiin Glasgow'ssa.

Skotlannin ensimmäiset vaalitulokset julki: itsenäisyysmielinen kansallispuolue voi vielä voittaa enemmistön paikoista, mutta täpärälle menee

Vaalien ennakkosuosikki Skotlannin kansallispuolue SNP on luvannut järjestää kansanäänestyksen Skotlannin itsenäisyydestä, mikäli se voittaa vaalit. Puolue tähtää enemmistöön, mutta tilanne voi vielä muodostua hyvin tiukaksi.

Pasi Myöhänen arvioi Skotlannin parlamenttivaalin merkitystä itsenäistymispyrkimyksille

Skotlanti äänestää tänään parlamenttivaaleissa – panoksena itsenäisyys ja paluu Euroopan unioniin

Itsenäistymistä ajavien puolueiden enemmistö Skotlannin parlamentissa näyttää gallupeissa väistämättömältä. Brexitiä vastustaneet skotit mielivät nyt takaisin EU:n jäseniksi, kertoo Ylen Pasi Myöhänen Edinburghista.

Naisen kasvot ja teksti "Mistä maailma puhuu - Jenny Matikainen"

Syntyykö Eurooppaan uusi Pohjoismaa? Podcastissa pohditaan, tuleeko seuraavaksi skoxit

Skotlannissa järjestetään toukokuussa vaalit, jotka voivat ennen pitkää johtaa maan itsenäistymiseen.

Skotlannin pääministeri Nicola Sturgeon.

Skotlannin pääministeri ajaa uutta itsenäistymisäänestystä - edeltäjän ahdistelusyytteet varjostavat kevään vaalikampanjaa

Skotlannin ylämailla puhaltavat jälleen hiljalleen voimistuvat itsenäisyyden tuulet.

Union Jack -sateenvarjo ja Bin Ben Lontoossa vuonna 2016.

Nyt se on varmaa – kuningatar Elisabet allekirjoitti Britannian ja EU:n välisen kauppasopimuksen

Sopimus hyväksyttiin vain päivää ennen kuin Britannian eron siirtymäaika päättyy.

Prinssi William ja herttuatar Catherine keskustelvat iäkkään naisen kanssa. Pöydällä käsidesipullo.

Kuninkaalliset lähtivät hyvää mieltä levittävälle kiertueelle Britanniassa – saivat niskaansa arvostelua turhasta matkustamisesta korona-aikana

Prinssi William ja herttuatar Catherine sanovat halunneensa kiittää koronavirusaikana ahkeroineita ihmisiä.

Skotlannin Glasgow'ssa on voimassa tiukkoja koronarajoituksia joulukuun 11. päivään saakka.Ihmiset hoitivat asioitaan ennen rajoitusten voimaan astumista 20. marraskuuta 2020.

Skotlannin pääministeri kaavailee itsenäisyysäänestystä ensi vuodelle

Skotlannin itsenäisyydestä äänestettiin edellisen kerran vuonna 2014. Tuolloin 55 prosenttia halusi pysyä osana Britanniaa.

"Emme suostu"-mielenosoitus keräsi Trafalgarin aukiolle Lontooseen tuhansia koronarajoituksia vastustavia mielenosoittajia 26. syyskuuta.

Lontoon mielenosoitus päättyi nujakointiin, 16 pidätettiin – tuhannet kokoontuivat keskustaan vastustamaan koronarajoituksia

Britannian hallinto on kiristänyt liikkumis- ja kokoontumisrajoituksia pahenevan koronatilanteen takia.

Kuvassa kyltti, jossa lukee "Brexit Celebration". Sen edessä on Britannian lippuja.

Lauantai 1.2.2020 (radio)

Britannia on eronnut Euroopan unionista. Monet skotlantilaiset toivovat itsenäisyyttä. Taksimatkan hinnan pitää näkyä selvästi. Tammikuu oli lämpimämpi kuin yleensä.

Skotlannin pääministeri Nicola Sturgeon piti puheen brexit-päivänä.

Toimittajamme Edinburghissa: Brexit-päivä on Skotlannissa surun päivä, monet ovat myös vihaisia

Skotit vaativat uutta kansanäänestystä itsenäisyydestä, kirjoittaa toimittaja Minna Pye.

Kuvassa Skotlannin pääministeri Nicola Sturgeon lavalla puhujanpönton takana. Taustakankaalla lukee isoilla kirjaimilla teksti HOPE eli toivo.

Sturgeon: Skotlanti harkitsee "kaikkia järkeviä vaihtoehtoja", jos Britannian hallitus yrittää estää itsenäisyysäänestyksen

Itsenäistymistä kannattava ja brexitiä vastustava Skotlannin kansallispuolue menestyi hyvin viime viikon vaaleissa.

Pääministeri Boris Johnson ja Carrie Symonds palaamassa vaalivalvojaisista Downing Streetille.

Britannian vaalit: Konservatiivit suurvoittoon, ero EU:sta toteumassa tammikuun lopussa – Lue 100 ja 300 sanan tiivistelmä

Pääministeri Boris Johnson sai vahvan mandaatin brexitiin. Työväenpuolue menetti perinteiset kannatusalueensa konservatiiveille.

Tutkija Timo Miettinen Eurooppa-tutkimuksen keskuksesta.

Asiantuntija: Näistä tuli todella vahvasti brexit-vaalit

Britanniassa näkyy yleiseurooppalainen kehitys kansalliskonservatiiviseen suuntaan, arvioi tutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta.

Konservatiivien kannattajia.

Analyysi Lontoosta: Boris Johnsonin murskavoitto varmisti Britannian EU-eron toteutumisen – mutta syvensi kuilua Englannin ja Skotlannin välillä

Pääministeri Boris Johnson juhlii nyt – mutta joutuu pian taistelemaan pitääkseen maansa yhtenäisenä, arvioi toimittajamme Pasi Myöhänen Lontoosta.

Grafiikka

Konservatiivit ottivat vaalivoiton Britanniassa, Boris Johnson: "Panen pisteen hölynpölylle" – Tämä tiedetään vaalituloksesta nyt

Johnson sanoi, että brexit tulee 31. tammikuuta mennessä. Työväenpuolue luhistui monilla perinteisillä tukialueillaan.

Ihmisjoukko Skotlannin sinivalkoisten lippujen kera.

Skotit osoittivat mieltä itsenäisyyden puolesta säkkipillien soidessa ja Katalonian lipun liehuessa

SNP-puolueen johtaja Nicola Sturgeon yllytti Skotlantia ottamaan tulevaisuuden omiin käsiinsä

Brexitiä vastustavat mielenosoittajat kokoontuivat parlamenttitalon edustalle Lontoossa tiistaina.

Britanniassa etsitään jälleen sopua vaalipäivästä – EU:ssa mietitään brexit-lykkäystä

Boris Johnson haluaisi pitää parlamenttivaalit 12. joulukuuta. Osa oppositiosta esittää vaaleja jo 9. joulukuuta.

Mielenosoittajat marssivat Skotlantin Edinburghissa.

Skotlannin itsenäisyysmarssilla jopa 200 000 osallistujaa

Osa mielenosoittajista oli pukeutunut kiltteihin ja osa soitti säkkipilliä.

Työväenpuolueen johtaja Jeremy Corbyn lähti töihin Lontoossa 27. elokuuta.

Britannian oppositiopuolueet yrittävät estää sopimuksettoman brexitin kaikin keinoin – Corbynilta pyyntö myös konservatiiveille

Parlamentti palaa ensi viikolla kesälomalta pohtimaan Britannian tulevaisuutta ja eroa EU:sta.

Kuvassa paljon Skotlannin lippuja mielenosoituksessa.

Brexit-sekoilu lisää skottien ja walesilaisten irtautumishaluja, uskovat itsenäisyyspuolueet

Skotit haluavat pysyä EU:ssa, mutta silti itsenäisyyden kannatus ei ole noussut merkittävästi Britannian brexit-äänestyksen jälkeen.

Skottijohtaja Nicola Sturgeon on uhitellut uudella itsenäisyysäänestyksellä.

Skotlannin pääministeri haluaa uuden kansanäänestyksen itsenäistymisestä vuoteen 2021 mennessä

EU-ero on herättänyt vastarintaa Skotlannissa, jossa enemmistö äänesti brexit-äänestyksessä EU:ssa pysymisen puolesta.

Nicola Sturgeon.

Brittimedia: Skotlannin pääministeri aikoo puhua itsenäistymisen puolesta – "Britannian hallitus kompuroi katastrofista toiseen"

Sunnuntaina julkaistun mielipidemittauksen mukaan skotlantilaisten itsenäisyysmielisyys on kasvanut.

Skotlannin pääministeri ja Skotlannin kansanpuolueen johtaja Nicola Sturgeon.

Sturgeon: Skotlannin uusi itsenäisyyskansanäänestys vasta brexit-neuvotteluiden selkeydyttyä

Skotlannin aluehallituksen pääministerin Nicola Sturgeonin mukaan uuden itsenäisyyskansanäänestyksen aikataulua ei voi sopia ennen kuin selviää, mitä EU-eroneuvottelut tarkoittavat Skotlannille.

Skotlannin itsenäisyyden kannattajia kansanäänestyksen jälkeen

Useat kansat haaveilevat itsenäisyydestä Euroopan unionissa – EU-maat ovat haluttomia moittimaan Madridia Katalonia-kiistassa

EU-maat eivät ole halunneet tuomita Espanjan tiukkaa linjaa Katalonian suhteen osin siksi, että Katalonian itsenäistyminen yllyttäisi monien muiden EU-maiden alueiden itsenäistymishaaveita.

Mielenosoittajia Britannian pääministerin virka-asunnon läheisyydessä Lontoossa.

Analyysi: Britannian EU-ero pehmenee ja vaikeutuu shokkivaalien jälkeen – listasimme 5 keskeisintä muutosta

Heikentynyt pääministeri Theresa May ei pystyne ajamaan kovaa EU-eroa, arvioi Lontoossa asuva toimittajamme Pasi Myöhänen.

Työväenpuolueen kannattajat tuulettivat Paul Sweeneyn pääsyä parlamenttiin Glasgowssa, Skotlannissa torstaina.

Tulos varmistui: Britannian konservatiivit menettivät enemmistönsä parlamentissa – labour juhlii

Konservatiivipuolue saattaa kääntyä Pohjois-Irlannin unionistien puoleen saadakseen hallituksen muodostettua.

Äänten laskentaa Glasgowssa, Skotlannissa 8. toukokuuta.

Ovensuukysely: Konservatiiveille ei enemmistöä Britannian vaaleissa

Nationalistipuolue UKIP olisi kyselyn mukaan jäämässä nollille.

Britannian pääministeri Theresa May

Konservatiivit marssivat voittoon Britannian paikallisvaaleissa – Ukip jäämässä ilman paikkoja

Paikallisvaalit olivat esinäytös Britannian kesäkuun tärkeille parlamenttivaaleille.

Liput Skotlannin parlamenttitalon edustalla.

Uhittelevat skotit eivät hellitä: "Meillä on oikeus järjestää uusi kansanäänestys"

EU-mielisen Skotlannin itsenäisyyshankkeen kannatus mitataan Britannian kesäkuun parlamenttivaaleissa.

Nicola Sturgeon kävelee

Äänestääkö Skotlanti taas itsenäisyydestä? Skotlannin parlamentti pohtii asiaa

Parlamentti äänestää vain päivää ennen Britannian virallista ilmoitusta EU-eron käynnistämisestä.

The4resa May ja Nicola Sturgeon istuvat vaaleansinisissä nojatuoleissa.

Skotlannin pääministeri Theresa Maylle: Toinen itsenäisyysäänestys ei ole bluffia

Skotlannin pääministerin Nicola Sturgeonin mukaan Skotlannilla ei ole lainkaan tietoa Theresa Mayn brexit-suunnitelmista.

Cameron ja Farran taputtavat paitahihasillaan väkijoukossa.

Britannian liberaalidemokraatit äänestävät parlamentissa Brexitiä vastaan

Myös osa työväenpuolueen kansanedustajista aikoo antaa ei-äänen, kun parlamentti päättää EU-eroneuvottelujen aloittamisesta.

Skotlannin pääministeri ja Skotlannin kansanpuolueen johtaja Nicola Sturgeon.

Skotlanti valmistelee uutta kansanäänestystä itsenäisyydestä

Skotlantilaisten enemmistö, 62 prosenttia, äänesti kesäkuussa EU:ssa pysymisen puolesta

James ja Farage astelevat poispäin Downing Street 10:n ovelta.

Englannin EU-vastaisille uusi johtaja – naisvalta brittipuolueiden johdossa kasvoi

Diane Jamesin pitäisi pystyä nousemaan eronneen Nigel Faragen varjosta ja luomaan UKIP-puolueelle uusi tavoite, kun ero EU:sta saavutettiin.

Skotlannin pääministeri ja Skotlannin kansanpuolueen johtaja Nicola Sturgeon.

Skotlanti alkaa selvittää itsenäistymishaluja

Skotlannin pääministeri ja itsenäisyyttä ajavan Skotlannin kansanpuolueen puheenjohtaja Nicola Sturgeon on ilmoittanut, että puolue teettää laajan mielipidekartoituksen, jonka perusteella vaaditaan mahdollisesti uutta kansanäänestystä Skotlannin itsenäistymisestä.

Uutisvideot: Öljynporauslautta ajautui rantaan Skotlannissa

Öljynporauslautta ajautui rantaan Skotlannissa – irtosi hinausvaijerista

Poliisi on kehottanut ihmisiä pysymään poissa öljynporauslautan luota. Lautalla on 280 tonnia dieseliä. Rannikkovartioston mukaan saastumisriski on pieni.

Britannian kartta, jossa EU-kansanäänestyksen tulos.

Skotlanti kaivamassa itsenäisyyshaaveet uudelleen esiin – Irlannin saarelle tulee EU-raja

Britannian äänestystulos jakaa maan eri osat selkeästi kahteen eri kastiin. Englanti ja Wales kannattivat äänestyksessä eroa Euroopan unionista, mutta Skotlanti ja Pohjois-Irlanti pysymistä unionissa.

Britannian ja EU:n liput liehuvat lipputangoissa Brysselissä.

EU-ero huolestuttaa Suomessa asuvia brittejä – "Jos Brexit toteutuu, haen Suomen kansalaisuutta"

Suomessa asuvia brittejä huolestuttaa erityisesti EU-eron mahdolliset vaikutukset omiin työ- ja oleskelulupiin. Britannian kansanäänestys EU-jäsenyydestä järjestetään ensi viikon torstaina.

Tv-väittely Brexitistä

Brexit-taisto kiihtyy – Britanniassa käytiin ensimmäinen televisioväittely EU-jäsenyydestä

Britannian yleisradioyhtiö BBC järjesti myöhään torstaina ensimmäisen TV-väittelyn maan EU-jäsenyydestä. Väittely oli suunnattu nuorille, joiden äänestysaktiivisuus saattaa ratkaista äänestyksen. EU-eron riski kasvaa, jos unionimyönteiset nuoret britit eivät vaivaudu äänestämään.

Hymyilevä Sturgeon taputtaa käsiään puoluetoverien ympäröimänä.

Skotlannin vaalitulos vahvisti Britannian hajoamisuhkaa

Skotlannin kansallispuolue sai murskavoiton maan alueparlamentin vaaleissa.  Puolue on luvannut uuden kansanäänestyksen maan itsenäistymisestä, jos Britannia päättää erota Euroopan unionista kesäkuun kansanäänestyksessä. Britanniassa äänestettiin myös paikallisvaaleissa, eikä tulos hälvennä EU-eron riskiä kesäkuussa.

Skotlannin kansallispuolueen johtaja Nicola Sturgeon taputtaa kuultuaan vaalituloksia.

Skotlannin kansallispuolue menetti enemmistönsä, Labourille tappio

Itsenäisyysmielinen SNP voitti kolmannen kerran peräkkäin Skotlannin parlamenttivaalit, mutta menetti parlamenttienemmistönsä. Työväenpuolueelle päivä oli Skotlannissa synkkä, sillä se putosi parlamentin kolmanneksi suurimmaksi puolueeksi.

Khanit äänestyspaikan ovella.

Historiallinen hetki Lontoossa – muslimiehdokkaasta tulossa pormestari ensimmäistä kertaa

Lontoo lienee saamassa ensimmäisen muslimipormestarin ja Skotlanti parlamentin, joka aikoo järjestää uuden kansanäänestyksen itsenäisyydestä. Pohjois-Irlannissa punnitaan, joko katolilaisia äänestäjiä on enemmän kuin protestantteja.

Uutisvideot: Mysteerivälähdys valaisi taivaan Skotlannissa

Video: Mysteerivälähdys valaisi taivaan Skotlannissa – epäillään meteoriksi

Erikoinen valoilmiö tallentui autoilijan kojelautakameraan ja rakennuksen valvontakameraan.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle