Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Silmälasipäinen, parrakas mies istuu linja-auton kuljettajan paikalla, kädet ratissa.

Kun lähes koko tehtaan väki irtisanottiin, käärittiin Kemissä hihat – nyt kaksi vuotta myöhemmin suurin osa on työllistynyt

Irtisanotuille on tarjottu koulutusta ja työllistymispalveluja sekä tukea vapaa-aikaan ja työkykyyn.

Lakeuden Etapin nelilokeroastia, jossa omat paikat metallille, lasille, muoville ja kartongille

Pakkausjätteiden keräysvelvollisuus laajenee Tervolaan ja Ylitorniolle – myös muovi on lajiteltava

Perämeren Jätehuolto on kilpailuttanut pakkaus- ja muovijätteen keräyksen Kemissä, Torniossa, Keminmaassa, Tervolassa ja Ylitorniolla. Kilpailutuksen voitti Lassila & Tikanoja.

Metsä Groupin uuden sellutehtaan nostureita.

Mikä Kemin sellutehtaan robottinostureita vaivaa? – Puutavararekat joutuvat odottelemaan lastin purkamista useita tunteja

Puukenttänosturit hyödyntävät konenäköä ja tekoälyä toiminnoissaan, kertoo tehtaanjohtaja Tomi Seppä.

Kemin matkailun jäänmurtaja Sampo Veitsiluodon satamassa.

Kemin matkailuyhtiölle puolen miljoonan laina – kaupunginjohtaja: ”Varauksia on paljon, mutta rahat eivät liiku ennen kuin varaukset toteutuvat”

Kaupunginhallitus esittää, että Kemin Matkailu Oy maksaa kaupungilta saamaansa lainan kaupungilta saatavalla lainalla.

Yleinen hätänumero 112 Keski-Suomen pelastuslaitoksen ajoneuvon kyljeen teipattuna.

Outokummun Tornion tehtaalla tulipalon alku – voitelurasvat syttyivät tuleen ylikuumenemisen seurauksena

Tornion tehtaiden pelastusryhmät saivat palon sammumaan jo ennen pelastuslaitoksen paikalle saapumista.

Elokapinan mielenosoittajia istuu kolmijalan päällä Metsä Groupin Kemin tehtaiden pääportin edustalla.

Ympäristöliike Elokapinan mielenosoitus Kemissä päättyi torstaina alkuillasta

Elokapinalaiset olivat tyytyväisiä mielenosoitukseen, mutta eivät metsäyhtiöön.

Mielenosoittajia kylttien kanssa Kemin sellutehtaalle vievällä tiellä

Elokapina osoittaa mieltään Kemin uuden jättimäisen sellutehtaan edustalla – logistiikka kuitenkin toimii ja työntekijät pääsevät tehtaalle

Elokapina kertoo myös estäneensä aamulla kulun tehtaan pääsisäänkäynnille puisten kolmijalkojen ja telttaleirin avulla.

Kemi-Tornion lentoaseman englanninkielinen kyltti aseman katolla.

Liikenneministeri Lulu Ranne maakuntalennoista: ”Lähtökohta on, että mitään katkoja ei tulisi”

Kajaanin, Kemin, Kokkolan, Joensuun ja Jyväskylän lentojen jatkosta päätetään hallituksen budjettiriihessä. Valtion nykyinen tuki on päättymässä huhtikuussa.

Kansaneläkelaitoksen tiilinen rakennus sisäänkäynnin kohdalta katutasolta kuvattuna.

Kela supistaa aukioloaikaansa Kemissä ja Torniossa – ilman ajanvarausta voi käydä kahtena päivänä viikossa

Kela palvelee lokakuun alusta alkaen Kemissä ja Torniossa ilman ajanvarausta kahtena päivänä viikossa sekä ajanvarauksella yhtenä päivänä viikossa.

Nainen katsoo kameraan.

Iida Vainio mainostaa nyt urheiluseuraa, vaikka somessa alkoi sen takia räksytys: ”Todistan epäilijöiden olevan väärässä”

Futsalseura FC Kemi pestasi mainoskasvokseen mediassa paljon esillä olleen Iida Vainion. Someryöpytys alkoi heti, kun yhteistyöstä uutisoitiin.

Koulun piha loppukesällä. Taustalle punaruskeatiilinen koulurakennus ja sen edessä koululaisia. Edustalla polkupyöriä telineessä.

Kemin suunnitelma karsia rajusti kouluverkkoa herättää sekä toivoa että huolta

Kemin kaupunki suunnittelee lakkauttavansa useita kouluja ja päiväkoteja tällä vuosikymmenellä. Syynä ovat nopeasti laskeva oppilasmäärä sekä kalliit kiinteistökulut.

Läheltä

Ihminen jäi kaatuneen kuorma-auton alle puristuksiin Torniossa

Pelastuslaitos sai henkilön nopeasti irti puristuksista ja hänet kuljetettiin sairaalaan.

Kemin teatterin Fingerpori-näytelmän kohtaus, jossa kaksi miestä etualalla ja kaksi laulavaa naishahmoa taustalla.

Kemissä tehdään taas teatteria – uusissa tiloissa yleisölle esittäytyy myös uusia tekijöitä

Teatteritoiminta Kemissä on ollut viime vuodet kovassa paikassa. Yhdistyspohjaisena aloittanut uusi teatteri pääsee nyt kunnolla alkuun, kun pankkisali on saanut uuden elämän teatteritalona.

Futsal-pelaaja Taneli Kohonen pitää käsiään nyrkissä mahallaan pelikentällä.

Maajoukkuepelaaja Taneli Kohonen teki jatkosopimuksen FC Kemin kanssa

Futsalin ylimmällä sarjatasolla pelaava FC Kemi sijoittui viime kaudella hopealle.

Oranssilla kankaalla on älypuhelin, ajokortti ja auton avain. Puhelimen ruudulla on auki Ylen julkaisema kone, josta voi katsoa, miten B-ajokortin inssiajot sujuvat eri kunnissa.

Tilasto: lähes kolme neljästä lappilaisesta ajokokelaasta saa kortin ensi yrittämällä

Paras tilanne on ollut tänä vuonna Kolarissa, huonoin Ylitorniolla ja Lapin suurimmissa kaupungeissa. Useissa kunnissa ei järjestetä lainkaan ajokoetta.

Metsä Fibren Kemin uusi biotuotetehdas lähes valmiina elokuussa 2023. Keskellä näkyvät mm. uusi piippu ja uusi soodakattila.

Metsä Group kouluttaa uusia työntekijöitä oppisopimuksella – Kemiin valitaan 16 opiskelijaa

Oppisopimuskoulutuksella heistä tulee käynnissäpitäjiä, operaattoreita ja prosessinhoitajia.

Kemin uimahallin kuntoallas ja muutama uimari. Taustalla uimahyppykoroke sekä ikkunaseinä, josta avautuu talvimaisema.

Kemin kaupunginhallitus hyväksyi kaavamuutoksen, joka mahdollistaisi uimahallin purkamisen

Uimahallin purkaminen on puhuttanut kemiläisiä ja osa on vastustanut sitä kiivaasti.

Poliisin hihamerkki.

Kannabiskasvattamoita hävitettiin Kemissä

Poliisi otti Kemissä viikonloppuna kiinni kaksi henkilöä, ja löysi heihin liittyen kaksi kannabiskasvattamoa.

Taustalla punainen bussi Lordinaukiolla, etualalla kukkia.

Kansainväliset Suurmarkkinat saapuu Tornioon – ensi viikolla vuorossa Rovaniemi

Markkinakiertueella työskentelee kaikkiaan noin 500 henkilöä. Tänä vuonna sille osallistuu noin 140 yrittäjää yli 30 maasta.

Finnairin ATR-matkustajalentokone platalla edestä päin.

Analyysi: Helsinkiin pitäisi päästä kolmessa tunnissa mistä tahansa Suomesta – hallituksen tavoite ei toteudu maakuntalentoja lopettamalla

Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps) kertoi maanantaina, ettei nykyiseen lentoliikenteen tukeen ole enää varaa. Maakunnissa toimivissa vientiyrityksissä edessä voi olla vaikeita päätöksiä.

Kemi-Tornion lentokentän sisäänkäynti.

Lapin Keskustan kansanedustajat tyrmäävät maakuntalentojen lakkautukset

Kulmuni ja Lohi (kesk.) huolestuivat liikenne- ja viestintäministerin maanantaisesta kannanotosta. Hallitusohjelman mukaan tavoitteena on kolmen tunnin saavutettavuus pääkaupunkiin koko Suomessa.

Metsä Fibren Kemin uusi biotuotetehdas lähes valmiina elokuussa 2023. Keskellä näkyvät mm. uusi piippu ja uusi soodakattila.

Lapin ely-keskus: työllisyyden kehitys maakunnassa koko maata myönteisempää

Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan Lapin työllisyysaste on ollut alkuvuodesta parempi kuin koko maassa. Vielä viime vuonna Lapin työllisyysaste oli koko maan työllisyysastetta matalampi.

Matkustajia nousemassa koneeseen Helsinki-Vantaan lentoasemalla.

Seutupäällikkö Sari Moisanen maakuntakenttien lennoista: Toimintaan tarvitaan pitkäaikainen ratkaisu

Seutupäällikkö Sari Moisasen mielestä hallitusohjelman kirjausten perusteella voi toivoa, että lentojen tuki jatkuu, ellei markkinaehtoista liikennettä synny.

Poliisiauto ratsiassa.

​Mies uhkaili nuoria kirveen kanssa Kemissä

Meri-Lapin poliisia ja tullia työllistivät vuorokauden aikana muun muassa kirveellä uhkaillut mies ja takaa-ajo.

Oulun hiippakunnan piispa Jukka Keskitalo Piispankivellä Tornion Iso-Huiturissa.

”Taustalla henkilöristiriitoja, mutta myös huonoja hallinnollisia käytäntöjä” – piispa vaitonainen antamastaan työnjohdollisesta varoituksesta

Ongelmat Tornion seurakunnassa ovat jatkuneet vuosia. Jukka Keskitalo sai niistä vihiä kaksi vuotta sitten tehdessään piispantarkastusta Tornion seurakunnassa.

Kemiläinen futsalpelaaja Tiia Juntikka istumassa Kemin jalkapallokentän katsomon käytävällä.

Suomen futsalissa lähes kaiken saavuttanut Tiia Juntikka äkkilähdöllä Italian pääsarjaan: ”Se on ollut minun unelmani”

Suomalaisilla futsalpelaajilla on kysyntää ulkomaille. Palloliiton mukaan ammattilaissopimuksen ulkomaille ensi kaudeksi on tehnyt jo toistakymmentä pelaajaa. Kemiläinen Tiia Juntikka on yksi heistä.

Neljä jousisoittajaa seisoo soitintensa kanssa salissa, jonka katosta roikkuu vaaleita laskostettuja kankaita.

Harvinainen kuntien rahoittama jousikvartetti on kiertänyt soittamassa Meri-Lapissa jo 40 vuotta eikä loppua näy

Meri-Lapin jousikvartetti on vienyt klassista musiikkia kansan keskelle jo 80-luvulta lähtien. Soittajat ovat vaihtuneet, mutta toiminnan idea pysyy yhä samana.

Iida Vainio lentoasemalla odottamassa jääkiekkoilijoiden saapumista Pekingistä.

Kemiläinen futsalseura sopi yhteistyöstä somepersoona ”Kulta-Iidan” kanssa – ”Emme hyväksy naisvihamielistä puhetta”, painottaa toiminnanjohtaja

Yhteistyöuutinen ärsytti faneja somessa, mutta miksi? Liikuntasosiologian apulaisprofessorin mukaan vastalauseita on tullut kautta aikojen, kun naisia on tullut miesten reviireille.

Yleisöä Satama Ope Air -festivaaleilla Kemin Ruutinpuistossa.

Poliisilla oli Meri-Lapissa vuorokaudessa yli 100 hälytystehtävää viikonloppuna

Lauantai-illan ja -yön aikana poliisin tietoon tuli Kemissä kahdeksan pahoinpitelyä, joissa osassa oli useita osallisia. Pahoinpitelyt tapahtuivat lähinnä keskustan kaduilla.

Kaksi pystykorvaa istuu siniseen t-paitaan pukeutuneen miehen vierellä. Mies on kyykyssä nurmikolla. Taustalla keltaisia kukkia, joki ja koivu. Vieressä harmaasta hirrestä tehty kota.

Kansalliskoiralle nostettiin lippu salkoon ensimmäistä kertaa – suomenpystykorvien kasvattaja toivoo, että uusi juhlapäivä leviää koko maahan

Suomenpystykorvan liputuspäiväksi on nimetty elokuun ensimmäinen lauantai. Juhlapäivää vietetään tänä vuonna ensimmäistä kertaa.

Poliisin heijastusliivit selästä.

Kemin koiraharrastajien halli poltettiin varhain perjantaiaamuna – poliisi kaipaa vihjeitä

Kemissä sytytettiin perjantaina aamuyöllä tahallaan koiraharrastajien halli. Poliisi pyytää silmännäkijöiltä havaintoja tapahtuneesta. Hallin vieressä ollut auto paloi myös käyttökelvottomaksi.

Läheltä

Kemissä etsittiin merihätään joutunutta ihmistä – ketään ei löytynyt

Kemin Paavonkarista etsittiin veden varaan mahdollisesti joutunutta henkilöä perjantaina varhain aamulla. Ketään ei kuitenkaan löytynyt pari tuntia kestäneissä etsinnöissä.

Elokuvateatterin julkisivu Rovaniemellä.

Pinkit vaatteet katosivat kauppojen hyllyiltä –”Barbenheimer” oli yksi parhaista kesäviikonlopuista myös Lapin leffateattereissa

Kesäisin elokuvissa vieraillaan tasaisesti pitkin viikkoa. Jos säät ovat kauniit, on saleissa väljää.

Metsä Fibren tehdasalue Kemissä. Piipuista tulee savua.

Satakunnan Kansa: Metsä Fibrellä sopimusriitoja alihankkijoiden kanssa uuden sellutehtaan työmaalla – yksi yritys ajautunut konkurssiin

Kemin biotuotetehdashankkeen projektipäällikkö Jari-Pekka Johanssonin mukaan suurella työmaalla sopimuserimielisyyksien syntyminen ei ole tavatonta.

Nainen laulaa esiintymislavalla.

Uusi musiikkitapahtuma haluaa pysyä maltillisen kokoisena – Suomi Live paikkaa pienen festarin mentävää aukkoa Kemijärvellä

Järjestäjät uskovat, että uusiin musiikkitapahtumiin riittää kävijöitä, vaikka pelkästään Meri-Lapissakin festareita on useita kesässä.

Rovaniemen lentoaseman lähtöselvitysaulaan syntyy aika ajoin ruuhkaa ylimääristen koronatodistusten tarkistamisten vuoksi.

Rovaniemen lentoasema on ensimmäisenä kenttänä palautunut koronapandemiasta

Finavian mukaan Kittilän ja Ivalon matkustajamäärät ovat lähellä koronapandemiaa edeltävää aikaa. Kemi-Torniossa on vielä matkaa vuoden 2019 lukuihin.

Läheltä

Torniosta löytyi hukkunut henkilö

Pelastuslaitos tiedottaa, että laitoksen pintapelastajat hakivat henkilön pois veden varasta muutaman metrin päästä rannasta Tornionjoen sivuhaarasta Alatorniolla.

Mies katsoo kameraan.

Rajavalvoja poimii tarkastettavat liikenteen joukosta – Ruotsista Tornioon saapuva saa varautua jonottamiseen

Sisärajavalvonnan järjestäminen avoimella Suomen ja Ruotsin välisellä rajalla Torniossa vaatii poikkeusjärjestelyitä.

Tyhjä liikekiinteistö Kemin keskustassa.

Kemissä kivijalkakauppoja katoaa katukuvasta, mutta kaupungissa ei anneta periksi

Kemissä väki vähenee ja palvelut uhkaavat supistua. Huonekaluliikkeissä asiointi ei Kemissä tulevaisuudessa enää onnistu, vaan matka on suunnattava naapurikaupunki Tornioon. Tornion valttina ovat ruotsalaisasiakkaat.

Suukosken keitaan parkkipaikka ja taustalla tanssilava.

Naapuririita tanssilavan parkkipaikan laajennuksesta on kestänyt jo yli kymmenen vuotta – kiistaa on puitu korkeinta oikeutta myöten

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt tanssilavan yrittäjälle myönnetyt luvat parkkipaikan laajennukseen. Kiista saattaa kuitenkin jatkua, koska yrittäjä on pyytänyt Tervolan kuntaa käynnistämään kaavamuutoksen.

Miemolan silta Lempäälässä.

Sähkövika pysäytti matkustajajunaliikenteen Oulun ja Kemin välillä

Sähköradassa ilmennen vian takia henkilöjunat korvataan toistaiseksi linja-autoilla Oulun ja Kemin välillä.

Takajärven uimaranta ja laituri kuvattuna kesällä.  Taustalla vehreä metsä.

Takajärvelle puhtaat paperit – uusia sairastumisilmoituksia ei ole tehty Meri-Lapin ympäristöterveysvalvontaan enää viime viikon jälkeen

Kemissä jyllännyttä vatsatautia ei voida yhdistää Takajärven uimaveteen, mutta ei myöskään poissulkea.

Kaksi lehmää syö pajukkoa.

Lapinlehmä riemuitsee, kun se pääsee kaupungin keskustaan kesäksi – Kemin Kiikelin kesäasukit saapuivat Tervolan Louelta

Uhanalaiset lapinlehmät ennallistavat uhanalaisia hakamaita. Ne laiduntavat Kemissä keskustan tuntumassa syksyyn saakka.

Merivartijoita Hahtisaaren satamassa.

Pohjoisen meripelastajan partiomatka voi olla jopa 300 kilometriä – merivartioaseman lakkautus Kemistä on lisännyt muiden pelastajien vastuuta

Perämerellä pelastustehtävälle lähtee meripelastuskeskuksen määräämä taho, joka voi olla joko pelastuslaitoksen, vapaaehtoisten meripelastajien tai merivartioston yksikkö.

Poliisin ajoneuvoja, ns. mustia maijoja tallissa.

Kemissä tappelua, vahingontekoa sekä tapaus, jossa alaikäinen ajoi humalassa mönkijällä

Perjantai-iltana kaksi miestä tappeli Kemin kirjaston edustalla. Alle 18-vuotias nuori ajoi mönkijällä vahvassa humalassa.

Kallin hiihtokeskuksen hissi kuvattuna

Aiempi yrittäjä jatkaa Kallin laskettelukeskuksen pyörittämistä – Keminmaa hyväksyi ainoan vuokratarjouksen

Keminmaa on puinut hiihtokeskuksen vuokraamista pitkään. Vuosivuokran markkinaehtoista tasoa on selvitetty sekä kiinteistöalan arvioijien että tarjouskilpailun avulla. Tarjouksia tuli vain yksi.

Taiteilija Linda (Super-Linda) Söderholm torniolaiseen purkutaloon valmistuneen taideteoksen edessä.

Länsirajalla purettavien talojen uumenista paljastuu värejä loistava taideinstallaatio

Suomen ja Ruotsin nuoret tekevät yhdessä taidetta purkupäätöksen saaneisiin rakennuksiin. Korona-ajan rajasulkujen aiheuttamaa juopaa halutaan näin kuroa umpeen Tornion ja Haaparannan rajalla.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle