Hyppää pääsisältöön

Uusimmat artikkelit

Aseistettu maastovaatteisiin pukeutunut henkilö seisoo tiesululla.

Ahtisaaren perustama CMI saa Myanmarista ankaraa kritiikkiä – yhteenotot etnisten armeijojen ja juntan välillä kiihtyneet

Yli 600 myanmarilaista järjestöä arvostelee Suomea ja Sveitsiä sotilasjuntan tukemisesta. Suomen ulkoministeriö ja CMI-järjestö sanovat tukevansa demokratiaa.

Aung San Suu Kyi.

Aung San Suu Kyi jälleen kotiarestiin – Nobel-palkitun johtajan voinnista vain vähän tietoa

Myanmarin 78-vuotias siviilijohtaja on viettänyt viime vuoden yksin vankilasellissä. Hänen vapauttamisekseen on tehty lukuisia kansainvälisiä vetoomuksia.

Joukko ihmisiä kohottaa lippuja ja kantaa Aung San Suu Kyin kuvaa.

Myanmarin sotilasjohto myöntää tappavan iskun – uhrien joukossa ilmeisesti koululaisten tanssiryhmä

Ainakin 50 ihmisen kerrotaan kuolleen tiistain iskussa maan keskiosassa Sagaingin osavaltiossa. Sotilasjunttaa vastustavat siviilit ovat jatkuvasti väkivaltaisten iskujen kohteena.

Myanmarissa vapautettuja vankeja bussissa.

Myanmarin sotilasjuntta kertoo vapauttavansa lähes 6 000 vankia – ”Ei vapauta junttaa sen tekemistä julmuuksista”, sanoo asiantuntija

Vapautettujen joukossa on muun muassa entinen Britannian Myanmarin-suurlähettiläs Vicky Bowman, jolle langetettiin vankeustuomio vääristä osoitetiedoista.

Mielenosoittajia kypärät päässä, taustalla seinänä punaisia kylttejä, joissa Aung San Suu Kyin kuva ja vaatimus hänen vapauttamisestaan.

Myanmarin syrjäytetyn johtajan Aung San Suu Kyin vankeustuomio piteni – kolme vuotta vankeutta ja pakkotyötä vaalivilpistä

Jo ennen tuoreinta tuomiota 77-vuotiaalle Aung San Suu Kyille oli langetettu 17 vuotta vankeutta muun muassa korruptiosta ja yllyttämisestä armeijaa vastaan.

Myanmarin pakolaishallituksen edustaja sanoo Ylen haastattelussa pelkäävänsä teloitusten jatkuvan

Yle tavoitti Myanmarin maanpakolaishallituksen edustajan teloitusten jälkeen: Linn Thant pelkää, että Aung San Suu Kyita odottaa sama kohtalo

Kaakkoisaasialaisen Myanmarin sotilasjuntta toteutti viikonloppuna uhkaamansa demokratia-aktivistien teloitukset. Syrjäytetyn hallinnon edustaja syyttää ulkopuolisia hampaattomuudesta juntan vastustamisessa.

Kollaasikuva, jossa ovat demokratiaktivisti Kyaw Min Yu ja entinen poliitikko Maung Kyaw.

Myanmarissa sotilasjuntan otteet kovenevat entisestään – kaksi opposition edustajaa tuomittu hirtettäviksi

Ulkomaat vetoavat valtaa pitävään armeijaan, jotta se ei toimeenpanisi teloituksia. Ne olisivat maan ensimmäiset poliittisin perustein toteutetut kuolemantuomiot yli 30 vuoteen.

Aung San Suu Kyin kannattajat kantavat hänen kuvaansa mielenosoituksessa Yangonissa juntan vallankaappauksen jälkeen helmikuussa 2021.

Aung San Suu Kyin tuomiota pidetään Myanmarissa täysin "absurdina" – Ulkomaiden painostus ei ole pelästyttänyt maan sotilasjunttaa

Junttaan pettyneet vaalivoittajat ovat perustaneet maanpakolaishallituksen, joka kouluttaa nyt viidakossa nuoria myanmarilaisia taistelijoiksi.

Mielenosoittaja pitää kuvaa syrjäytetystä johtajasta Aung San Suu Kyistä. Kyltin teksti vaatii vapautta Kyille. Taustalla mielenosoittajat pitelevät kynttilöitä.

Myanmarin syrjäytetty johtaja Aung San Suu Kyi sai kahden vuoden vankeustuomion – Amnesty sanoo juntan "tukahduttavan vapauksia"

76-vuotias Aung San Suu Kyi on ollut kiinni otettuna helmikuisesta sotilasvallankaappauksesta asti.

Mielenosoittaja pitää kuvaa syrjäytetystä johtajasta Aung San Suu Kyistä. Kyltin teksti vaatii vapautta Kyille. Taustalla mielenosoittajat pitelevät kynttilöitä.

Myanmarin Aung San Suu Kyille syytteet vaalipetoksesta

Myös maan entinen presidentti ja vaalikomission puheenjohtaja saavat syytteen.

Omaiset tervehtivät vapautettuja.

Myanmarin sotilasjuntta vapautti pari tuhatta vankia, joukossa taiteilijoita – oppositio pitää tekoa julkisuustemppuna

Sotilasjuntta päästi viime viikolla pois vankiloista 2 300 mielenosoitusten vuoksi pidätettyä. Joukossa on paikallisittain tunnettuja taiteilijoita ja toimittajia. Junttaa vastustava oppositio sanoo armeijan yrittävän kääntää huomion pois omista rikoksistaan.

Min Aung Hlaing

Myanmarin sotilasjuntan johtaja lähti konferenssimatkalle Moskovaan

Kenraali Min Aung Hlaing tekee toisen ulkomaanmatkan vallankaappauksen jälkeen. Myanmarin sotilasjuntalla on vähän ystäviä maailmalla.

Aleksei Navalnyistä tehtyä seinämaalausta maalataan piiloon.

Navalnyi, Pratasevitš ja Wong ovat antaneet kasvot oppositiolle – sosiaalinen media kirittää mainetta, mutta kyse on myös diplomatian murroksesta

Yksittäisten toisinajattelijoiden karut kohtalot ovat nousseet otsikoihin eri puolilla maailmaa viime aikoina. Vaikka tapauksia on ollut useita, kyseessä ei ole lainkaan uusi ilmiö.

Kasvomaskiin pukeutunut Aung San Suu Kyi.

Myanmarin pidätetty Suu Kyi nähtiin ensimmäistä kertaa oikeudessa sitten helmikuun vallankaappauksen

Aung San Suu Kyi pidätettiin sotilasvallankaappauksen yhteydessä. Häntä syytetään muun muassa luvattomien radiopuhelinten hallussapidosta. Vallankaappausta vastustavissa protesteissa on kuollut satoja ihmisiä.

Mielenosoittajalla on kyltti, jossa on Aung San Suu Kyin kuva

Myanmarissa syrjäytetyn johtajan Aung San Suu Kyin määrä ilmestyä oikeuden eteen parin viikon kuluttua

Aung San Suu Kyitä vastaan on nostettu useita rikossyytteitä esimerkiksi koronamääräysten rikkomisesta ja laittomista radiopuhelimista.

Suu Kyin kannattaja on teipannut suunsa kiinni, taustalla Suu Kyin kuva bannerissa.

Aung San Suu Kyin oikeudenkäyntiä lykättiin jälleen Myanmarissa

Sotilaat kaappasivat vallan Myanmarissa helmikuun alussa.

Sotilasvallankaappausta vastustavia mielenosoittajia marssii kadulla Myanmarin Mandalayssa.

Myanmarin protesteissa kuoli maanantaina toistakymmentä ihmistä

Syrjäytetyn johtajan Aung San Suu Kyin oikeudenkäyntiä siirrettiin jälleen maanantaina runsaalla viikolla.

Mielenosoitus Yangonissa.

Myanmar vaatii Intiaa palauttamaan vallankaappauksen jälkeen paenneita poliiseja – "Emme työnnä heitä voimalla takaisin"

Ainakin yli 50 ihmistä on kuollut vallankaappauksen jälkeisten protestien yhteydessä.

Mielenosoitus Mandalayssa.

Britannia on pyytänyt YK:n turvallisuusneuvostoa kokoontumaan Myanmarin tilanteen vuoksi

Myanmarin sotilasjuntta on vastannut mielenosoituksiin yhä kovemmin ottein ja väkivalta mielenosoittajia vastaan jatkui myös tiistaina.

Mielenosoittajat kannattelivat Myanmarin johdosta syrjäytyn Aung San Suu Kyin kuvaa Yangonissa.

Sotilasvallankaappaus Myanmarissa loi pattitilanteen – yllättikö nykyaika vanhat kenraalit?

Armeija ei ole pystynyt hallitsemaan tiedonkulkua. Myanmarilaiset vastustavat sotilaita mielenosoituksissa kellon ympäri koko maassa.

Mellakkapoliisi pidätti mielenosoittajia Yangonissa.

”Poliisit suojelevat hullua diktaattoria” – Myanmarissa mielenosoittajia ammuttiin jälleen kumiluodeilla

Myanmarin sotilasjuntta erotti YK-lähettilään, joka oli pyytänyt kansainväliseltä yhteisöltä apua armeijan kukistamiseksi.

Mielenosoittajia kadulla Yangonissa.

Myanmarin armeijan pääsy Facebookiin ja Instagramiin kiellettiin – myös armeijaa lähellä olevat yritykset pannassa

Syyksi Facebook ilmoittaa armeijan helmikuussa tekemän vallankaappauksen sekä sen käyttämän väkivallan.

Mielenosoittaja pitelee sotilasvallankaappausta vastustavaa kylttiä Yangonissa.

Myanmarin sotilasjunttaa painostavien maiden rintama kasvoi entisestään, Britannia ja Kanada kertoivat uusista pakotteista

Intia liittyi Yhdysvaltojen, Japanin ja Australian rintamaan, joka vaatii demokratian palauttamista Myanmariin.

Mielenosoittajalla on kyltti, jossa on Aung San Suu Kyin kuva

Hakkerit iskivät Myanmarin armeijan hallinnoimille verkkosivustoille: "Taistelemme oikeuden puolesta"

Myanmarin armeija otti kuun vaihteessa maassa vallan ja pidätti Aung San Suu Kyin

Mielenosoittajia kadulla Yangonissa.

Jättimielenosoituksia Myanmarissa – armeija lupailee vaaleja

Suuria mielenosoituksia on järjestetty useissa kaupungeissa.

Mielenosoittajat marssivat Yangonissa.

Myanmarin armeija sääti uusia lakeja, joilla pidätyksiä voidaan tehdä mielivaltaisesti

Pääosin armeija on suorittanut pidätysratsioitaan yöaikaan.

Mielenosoittajia Yangonissa.

YK:n ihmisoikeusneuvosto vaatii Myanmarin sotilasjunttaa luopumaan vallasta ja vapauttamaan pidätetyt

YK:n erikoistutkijan mukaan Myanmarin armeija on ampunut mielenosoittajia kovilla panoksilla.

Mielenosoittaja osoittaa mieltään armeijan päällikköä  Min Aung Hlaingi vastaan, jolle on piirretty Hitler-viikset.

Myanmarin sotilasjuntta on peruuttanut yli 23 000 vangitun ihmisen tuomiot

Maan armeija pidätti Aung San Suu Kyin 1. helmikuuta.

Joe Biden Valkoisen talon edustalla.

Yhdysvallat määrää pakotteita Myanmarin sotilasjuntan edustajille, liittolaisia haetaan mukaan pakoterintamaan

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden kertoi hyväksyneensä asetuksen, joka mahdollistaa henkilöpakotteet kaakkoisaasialaisen Myanmarin vallan kaapanneille sotilasjohtajille.

Mielenosoittajia Yangonissa.

Myanmarissa väkivaltaisin päivä vallankaappauksen jälkeen – poliisi hajottanut väkijoukot kumiluodein ja vesitykein

Poliisin otteet ovat koventuneet. Tänään myös Aung San Suu Kyin puolueen päämaja ratsattiin.

"Jatkamme kunnes saamme demokratian" – Myanmarissa tuhannet kokoontuvat toista päivää vastustamaan sotilasvallankaappausta

Internet-yhteydet ovat poikki ympäri maata, mutta uusimpien tietojen mukaan Yangonissa yhteydet toimivat jälleen.

Ihmiset paukuttavat peltiastioita Yangonin kadulla.

Myanmarin sotilasjuntta pimensi internetin – tuhannet osoittavat mieltään, australialainen professori pidätetty

Armeijan vallankaappausta vastustavat myanmarilaiset ovat järjestäneet päivittäin mielenosoituksia kaduilla, missä he ovat paukuttaneet kattiloita ja laulaneet vallankumouksellisia kappaleita.

Vägspärren som har satts upp på vägen till Myanmars parlament.

"Olen huolissani Myanmarissa asuvien läheisteni puolesta" – myanmarilaiset pakenivat vaikeita oloja myös vuosia sitten

Suomessa asuvat entiset burmalaiset ovat koonneet vetoomuksen ja suunnitelevat mielenilmausta Eduskuntatalolle.

Myanmarin yössä kansa vastustaa vallankaappausta kattilaprotestilla

Myanmariin syntyi illalla kattilaprotesti vastalauseeksi vallankaappaukselle - katso videolta, miten kansa osoitti mieltään

Kansa paukutti Myanmarin suurimmassa kaupungissa Yangonissa kattiloita ja huudatti autontorvia pimeyden laskeuduttua tiistaina.

Kansallinen demokratia -puolueen lipuilla koristeltu polkupyörä.

Myanmarin ensimmäinen päivä kaappauksen jälkeen: Sotilaita, setelipulaa ja sulkukettinkejä

Myanmarissa pyritään palaamaan normaaliin maanantain vallankaappauksen jälkeen.

Poliiseja  kuorma-auton lavalla Myanmarissa.

YK:n turvallisuusneuvosto pitää hätäkokouksen Myanmarin vallankaappauksen vuoksi

Pääsihteeri Guterres kutsuu Myanmarin sotilasvallankaappausta "vakavaksi iskuksi demokraattisille uudistuksille".

Sotilas vartioi tiesulkua Myanmarissa.

Biden kehottaa Myanmarin armeijaa luopumaan välittömästi vallasta

Yhdysvaltain presidentti nosti esiin pakotteiden palauttamisen Myanmarille.

Pietarissa mielenosoittajia oppositiojohtaja Aleksei Navalnyia tukevassa mielenosoituksessa.

Maanantai 1.2.2021 (radio)

Venäjällä poliisi on ottanut kiinni mielenosoittajia. Armeija on ottanut vallan Myanmarissa. Maanantaina Suomessa kerrottiin 6 uudesta koronakuolemasta. Helsinki on aloittanut vanhusten joukkorokotukset. Tällä viikolla on pakkassää.

Kuvassa mielenosoittajia. Yhdessä kyltissä on kenraalin kuva ja toisessa Aung San Suu Kyin kuva.

Suomen Myanmarin-suurlähettiläs: Tilannetta vaikea ratkaista, levottomuuksien vaara olemassa

Ulkoministeri Pekka Haaviston mukaan lähipäivät näyttävät, onko armeija yhtenäinen.

Sotilaita ja tankkeja tiesululla Myanmarissa.

Mitä Myanmarin sotilasvallankaappaus ja Aung San Suu Kyin pidättäminen merkitsevät? Kuusi kysymystä Aasian uusimmasta kriisistä

Ylen Aasian-kirjeenvaihtaja Kirsi Crowley kokosi yhteen kiinnostavimmat kysymykset ja vastaukset.

Näytä lisää Olet sivulla 1, siirry seuraavalle sivulle