Uusimmat artikkelit
Turku pilotoi aamulaivoilla saapuvien matkustajien testausta – testissä kävi 71 henkilöä
Testausta hankaloittaa matkustajien käyttämät useat poistumisreitit.
Viikonloppu toi uusia tartuntoja Kainuuseen, Samoojan koronaryppään tuloksia odotellaan vielä
Kainuun sote muistuttaa, että tarpeetonta matkustamista tulee välttää.
Saamelaisneuvosto: Rajaseutujen asukkaiden oikeuksia kunnioitettava myös kriisin aikana
Koronarajoitukset jakavat saamelaisperheitä ja -yhteisöjä, jotka asuvat yli valtion rajojen.
Kainuusta on löytynyt ensimmäinen koronamuunnoksen brittivariantti, jatkotartuntoja ei ole tiedossa – katso pandemiapäällikön kommentit
Tartunta löytyi oireettoman henkilön maahantulon jälkeisessä testauksessa.
Kaksi henkilöautoa kolaroi Luumäellä – toisen auton kuljettaja loukkaantui lievästi
Onnettomuuspaikalla on käytössä yksi ajokaista.
Lukiolaisten virtuaalimatkalla Berliiniin dönerit ja munkit haettiin Ylitornion paikallisesta – koulujen kansainvälisyys on koetuksella korona-aikana
Oppilaitokset ovat joutuneet miettimään uusia tapoja toteuttaa opetussuunnitelmaan kuuluvaa kansainvälisyyttä.
Kittilän lentoaseman 20 miljoonan remontti valmistui
Lentoasemalla laitettiin uusiksi matkatavaran käsittelyä, lähtöselvitystä ja turvatarkastusta.
Rovaniemen lentoasema evakuoitiin – syynä epäilyttävä matkatavara
Lentoaseman työntekijät hälyttivät poliisin, kun turvatarkastuksen läpivalaisussa huomattiin epäilyttävä matkatavara.
Auto ja hirvi kolaroivat Kolarissa
Autossa oli kuljettajan lisäksi kyydissä neljä matkustajaa.
Kiinalaiset kasvattajat vierailevat suomalaisessa päiväkodissa nyt Zoomin kautta – voiko virtuaalimatkailu korvata fyysisen matkustamisen?
Kiinassa on kova kysyntä koulutusmatkailulle. Korona pakotti järjestämään matkat virtuaalisesti.
Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun yritykset hyödynsivät etätyön lisääntymistä – erityisesti verkkokauppa sekä ICT-yritykset pärjäsivät vuonna 2020
Myös elintarvike- ja rautatarvikemyynti pärjäsi. Eniten koronaepidemian hallitsemasta vuodesta kärsivät ravintola- ja matkailuyritykset.
Koronavuoden kolumnit: Selviytymistä, taloutta, työttömyyttä, etätyötä, lohtuakin ja paljon muuta
Huumoriakin tarvittiin kun Ylen kolumnistit kertoivat näkemyksistään raskaan koronavuoden aikana.
Lauantaina Turkuun saapuva Skopjen-kone testataan sittenkin
Rajatyöryhmä päätti, että myös ensi viikolla Skopjesta saapuville matkustajille tarjotaan koronavirustestausta.
Epidemiatilanne pahenee Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä – rokotukset alkavat ensi viikolla
Alueellinen pandemiatyöryhmä kehottaa välttämään kaikkea tarpeetonta matkustamista rajan yli.
Turku ei testaa lauantaina Skopjesta saapuvaa konetta – päätöstä perustellaan vähäisellä matkustajamäärällä ja testaajien puutteella
Työryhmä linjasi keskiviikkona, että testit tehdään lauantaina sittenkin.
Alijäähtynyt vesi teki tepposet kaduille ja teille – kaupunkiliikenne keskeytyi aamulla Kokkolassa
Kahden aikaan yöllä satanut vesi teki kadut ja tiet erityisesti rannikolla niin liukkaiksi, että kulkeminen on ollut aamulla jopa vaarallista.
Kännykkädata kertoo: Suomalaiset eivät matkustaneet massoina sukuloimaan joulun aikaan
Liikenne oli selvästi tavallista joulua vähäisempää, arvioi Tieliikennekeskus.
Joulunajan tartuntasaldo: 12 matkailijatartuntaa Katinkullan alueella joulua viettäneillä, henkilöt ovat jo kotikunnissaan
Kainuulaiset ovat säilyneet ilman koronatartuntoja.
Kymenlaakson koronatilanne jatkuu leviämisvaiheessa – joulunviettoon liittyy riskejä
Alueen koronavirustilanne on hieman kohentunut aiemmasta.
Kotka jättää perimättä koronasta kärsineiden yritysten vuokria runsaan 15 000 euron edestä – kaupunki hyväksyi puolet hakemuksista
Yhteensä 16 yritystä haki kaupungilta helpotusta vuokranmaksuun. Puolet hakemuksista täytti kriteerit.
Rovaniemi: Älä matkusta pahoille korona-alueille harrastusten vuoksi
Joulua ja uutta vuotta pitäisi myös juhlia kotona pienellä porukalla lähipiirin kesken, ja kyläilyä on syytä välttää.
Korona tekee joululiikenteen ennustamisesta haastavaa – menoliikenteen vilkkain päivä on aatonaatto
Tänä vuonna korona tekee joululiikenteen ennustamisesta haastavaa, sillä vielä on vaikea tietää, minkä verran ihmiset rajoittavat matkustamista koronatilanteen vuoksi.
Yksi uusi koronatapaus sunnuntailta, ulkomailta tullut ei kerennyt altistaa kainuulaisia
Kolmas testi muuttui positiiviseksi.
Kaikki viimeisen Lontoon lennon matkustajat testattu – tulokset saadaan illan ja huomisen aikana
Viime päivinä Britanniasta saapuneilta matkustajilta on löytynyt joitain koronatartuntoja.
Koillismaalla kartoitetaan matkailuyritysten tilannetta koronan kurittaessa talvisesonkia
Tavoitteena on muun muassa selvittää, voidaanko kansainvälistä matkailua korvat kotimaisilla vierailijoilla.
Pori jatkaa kaupungin tilojen käyttörajoituksia – Liisantorin tekojääradalle sadan luistelijan yläraja
Pori jatkaa koronarajoituksia 10. tammikuuta saakka.
Kymmenet tuhannet aikovat Lapin-lomalle, mutta onko nyt vastuullista matkustaa? Johtajaylilääkäri: "Toivotamme tervetulleeksi, mutta terveenä"
Ihmisten käyttäytymisestä riippuu, tuleeko joulun Lapin-lomista koronalinkoja.
Korona kurittaa hotelleja kovalla kädellä – Tampereella uskotaan nousuun jo ensi kesänä
Rajusta kurituksesta huolimatta koronan isku matkailulle on ollut Tampereen kohdalla hellempi kuin muualla Suomessa.
Nuorten MM-kisoihin matkaavilla Euroopan mailla suuria ongelmia lentojen kanssa – Suomi, Ruotsi ja Venäjä kieltäytyivät ensin nousemasta koneeseen: "Ilmailulain vastaista"
Nuoret Leijonat eivät suostuneet ottamaan tavaroita matkustamoon, ja joukkue lähti Kanadaan neljä tuntia myöhässä.
Hotellimoguli Petter Stordalenin vuosi on ollut karmea, mutta hän aikoo yhä rakentaa uusia hotelleja Suomeen – "Valtava potentiaali matkailumaana"
Norjalaismiljardööri Ylelle: Helsinki-Vantaan lentoaseman jättihanke toteutuu, mutta saattaa viivästyä vuodesta 2023.
Kainuussa joulua suositellaan viettämään omassa kuplassa, rauhallisesta koronatilanteesta huolimatta kiihtymisvaara on olemassa
Kainuun sote: kokoontumiset sukulaisten ja ystävien kesken on syytä jättää tuonnemmaksi.
Katumainoksissa Etelä-Korea houkuttelee jo matkustajia, sillä miljardibisnes on heräämässä – matkailuala: Ihmisillä on patoutunutta matkustamisen tarvetta
Matkailuala toivoo, että matkustus Suomeen ja ulkomaille pystyttäisiin käynnistämään koronatestauksen turvin.
Kotimaan lentoreiteille tarjolla pienempiä koneita – uudet lentoyhtiöt tarjoavat kuukausikortteja ja liikelentojen mukavuuksia
Koronapandemian jälkeen monella kotimaan reitillä matkustajia on todennäköisesti vain vähän.
Toni Kohonen, 44, paljastaa syyn uransa jatkolle – nostalgisilla suorituksilla ihastuttanut legenda tekee historiaa: "Ei varmaan ikinä pysty päästämään irti"
Toni Kohosen intohimo pesäpalloon ei ole sammunut. Hän haluaa elää huippu-urheilijan arkea niin pitkään kuin rahkeita riittää.
Kainuun koronatartunnat olleet viimeisen viikon aikana karanteenissa olijoilla
Pandemiapäällikkö arvioi tilannetta varovaisen positiiviseksi.
Johanna Koivunen Oulusta Ranuan eläinpuiston uudeksi toimitusjohtajaksi
Toimitusjohtajan paikkaa haki 30 henkilöä.
Kiihtymisvaihe toi Soiten alueelle uusia rajoituksia – tarpeetonta matkustamista ja kontakteja kannattaa välttää
Heikentynyt koronatilanne lähialueilla oli yksi syy siirtää Soiten alue perustasolta kiihtymisvaiheeseen.
Puheenjohtaja Saarikko kehuu hallituksen yhteistyökykyä koronakriisissä – “En tunnista, että pääministerin kritiikki olisi kohdistettu keskustaan”
Puheenjohtaja Saarikko sanoo, että keskusta on halunnut ottaa koronarajoitusten valmistelussa huomioon perustuslailliset reunaehdot.
Matkustamista Pohjanmaalta muille alueille kehotetaan välttämään – koronatilanne huonontunut maassa nopeasti
Monet sairaanhoitopiirit ovat koronan kiihtymisvaiheessa ja kaksi leviämisvaiheessa.
Kainuukin on koronaepidemian kiihtymisvaiheessa – miten se näkyy jäljitysyksikössä, katso video
Kainuun sote on antaanut ohjeet ja suositukset koronaepidemian kiihtymisvaiheeseen. Nyt suositellaan enintään 10 henkilön kokoontumisia.
Pirkanmaalaiset saattavat saada pian saman neuvon kuin turkulaiset: Älä matkusta Uudellemaalle nyt!
Uusimaa on koronan leviämisvaiheessa ja tilanteen pelätään pahenevan edelleen.
Lapin liitolta ja kunnilta lausunto valmisteilla olevaan tartuntatautilakiin – kunnilla ei tarvittavia voimavaroja matkustajien testaamiseen
Lapin liitto ja Lapin kunnat katsovat, että koronan terveysvaikutusten rinnalla tulee huomioida myös taloudelliset vaikutukset.
Keski-Euroopan maat kiistelevät keinoista vähentää koronatartuntoja hiihtokeskuksissa, Ranska jo ilmoitti lykkäävänsä niiden avaamista tammikuulle
Saksa ja Italia toivovat laskettelukeskuksien pysyvän kiinni joulun ja uudenvuoden sesongin – Itävalta haluaa korvauksia.
Sisä-Savon koronaryppäässä todettu kolme tartuntaa lisää – koulukyydeissä viime viikolla matkustaneet ovat voineet altistua
Kuntayhtymä kehottaa koulukyydissä olleita ja oireita saaneita hakeutumaan tarvittaessa testeihin.
Uusille matkustusrajoituksille taas tyrmäys, nyt lausuntokierroksella: "Vaarantaisi koronan hallinnan Suomessa, käytännössä mahdotonta"
Hallituksen kaavailemia vaatimuksia moititaan ongelmallisiksi niin tartuntojen torjunnan kuin matkailun näkökulmasta.
Kainuuseen halutaan matkailijoita, mutta kupla ei ole kuvaava sana maakunnan matkailulle
Turvallista matkailukokemusta puuhataan yhteistyössä.
Sodankylä purkaa koronarajoituksia – epidemia hellittää paikkakunnalla
Kouluissa palataan lähiopetukseen maanantaina 23. marraskuuta.
Suomi jatkaa matkailun tiukkoja koronarajoituksia – Maria Ohisalo: Sisärajatarkastuksia jatketaan, kunnes uudet säädökset valmistuvat
Myös muut matkustamisen koronarajoitukset pysyvät ennallaan.
Etelä-Savon matkailu kärsii koronasta muuta maata vähemmän
Kesällä alkanut kotimaanmatkailijoiden kiinnostus erityisesti Savonlinnan seutua kohtaan on jatkunut syksyllä.