Uusimmat artikkelit
Ennen Paperi T ei näyttänyt biisiensä tekstejä kellekään, koska räppäreille yksin väsäämisessä on kyse kunniasta – yksi meili muutti kaiken
Aiemmin Paperi T ei näyttänyt työstämiensä biisien sanoituksia kellekään, koska rapkulttuurissa niiden yksin väsäämisessä on kyse kunniasta. Sitten räppäri sai sähköpostia.
Mies, joka teki runollisesta suomiräpistä valtavirtaa – viisi faktaa Paperi T:stä
Soolourastaan taukoa pitänyt Paperi T tekee paluun uusimmassa YleX Otossa, mutta mitä asioita artistin uran taakse kätkeytyy? Katso viisi faktaa, jotka Paperi T:stä ainakin on hyvä tietää.

Heikki Valkama: Huijarisyndroomaisia hankalampia ovat ne, jotka esittävät osaavansa
Parhaat asiantuntijat tunnistaa usein siitä, että he myöntävät, etteivät tiedä kaikkea, kirjoittaa Heikki Valkama.

Espoon Emma-museo muuttui autojen täyttämäksi karuksi parkkihalliksi: Taiteilijakaksikon mielestä perinteinen näyttelytila on "vähän tylsä juttu"
Elmgreen & Dragsetin laaja 2020-näyttely on Espoon modernin taiteen museon eli Emman tämän syksyn suursatsaus.
Lauri Haav laulaa isästään ja murtuneesta perheidyllistä – Kevään mielenkiintoisin esikoislevy syntyi halusta näyttää Jyväskylän räppäreille
Lauri Haav laulaa isästään ja murtuneesta idyllistä.
Testaa kuka Lil-räppäreistä sinä olet!
Testaa, kuka lil-alkuisista räppäreistä sinä olet.
84-vuotias lausuu: “Vanha nainen hunningolla” – runonmittaajat kapinoivat normeja vastaan lausumalla rock- ja pop-lyriikkaa
Kraatarin Runonmittaajat kysyvät, mitä ikääntyvällä on tai ei ole lupa tehdä. Pelkkä tehtävä keinutuolissa ei riitä.
Lauri Haav kyllästyi rap-uhoon, ja laulaa nyt häpeilemättä myös tunteistaan: “Se, että näyttää olevansa herkkä voi olla kovan jätkän merkki”
Lauri Haav pitää vanhaa, uhoavaa tuotantoaan lapsellisena.
Maustetytöt osoitti Sideways-keikallaan, että suomalaisen musaskenen luoma hype kantaa – ainakin tämän kesän
Maustetytöt esiintyi Sidewaysissa 8. kesäkuuta.
Ringa Manner haluaa järisyttää kuulijoidensa pohjaolemusta: "Musiikin ei tarvitse olla kulutushyödykettä ollakseen poppia"
Ringa Manner tunnetaan mm. Ruusuista ja The Hearingista.
Mitä tällä viikolla kuunnellaan? Viikon olennaisimmat biisit Gaselleilta, Robynilta ja Cardi B:ltä
Niputimme viikon olennaisimmat uutuusbiisit.
Lost In Musicissa loistivat tämän hetken ja huomisen tähdet – Paperi T, Ruusut, The Holy ja Iisa valaisivat illan
Tampereella nähtiin vaihtoehtoisen popin ilta.
Tulevaisuuden artistilupaukset valtaavat Tampereen – YleX esittelee Lost In Music -festivaalin kiinnostavia tulokkaita
Näillä vinkeillä selvitä Lost In Music -festivaaleista!
Playback on yleistyvä trendi keikoilla – mistä ilmiössä on kyse?
90-luvulla playback nauratti, nyt sitä ei edes peitellä.
Ruusut on vuoden hehkutetuin yhtye – yksi jäsenistä on kirjailija Lauri Levola, joka testasi sanoituksia taksikuskilla
Ruusujen tarina sai alkunsa numerosarjasta.
RUISROCK 2018: Vesta herkisti Rantalavan
Rantalavalla nähtiin yksi Suomen aidoimmista esiintyjistä.
Sideways 2018 -tunnelmia kuvina
Katso Sidewaysin fiiliksiä kuvin kerrottuna.
Tällä viikolla musiikissa: Pusha T Blockfesteille, Paperi T:ltä odotettu kakkosalbumi ja Sannilta kaksi uutta sinkkua!
Juttusarja koostaa viikon kiinnostavimmat musiikkiuutiset.
Paperi T – Kaikki on hyvin: arviossa odotettu kakkosalbumi
Paperi T julkaisi toisen albuminsa Kaikki on hyvin.

Kotimainen Hasbeen-nuortensarja saa jatkoa – pääosissa muun muassa Elias Gould ja Johannes Brotherus
Koukuttava nuortensarja Hasbeen saa jatkoa kesäkuussa.

Kotimaisen Hasbeen-nuortensarjan kaikki jaksot nyt Areenassa – rooleissa myös Paperi T ja Vilma Alina
Hasbeen-sarjan tähtiä ovat muun muassa Kuumaa-yhtyeestä tuttu Johannes Brotherus sekä Jussi-palkittu näyttelijä Mimosa Willamo.

Ilosaarirockiin DJ–tuottaja Zedd sekä suomalaisia tulokkaita
Ensi kesänä Joensuussa esiintyvät muun muassa Töölön Ketterä, Ida Paul & Kalle Lindroth ja Ruusut.

Paperi T alkoi pohtia tyyliään Malarian pelon suosion jälkeen – “Toivottavasti et ole onnellinen, koska kukaan ei halua kuulla mitään iloisia biisejä”
Paperi T julkaisi uutta musiikkia pitkän tauon jälkeen.

Tällä viikolla musiikissa: Paperi T teki paluun, Hasbeen-sarja puhutti ja festarit kiinnittivät lisää tähtiä
Tällä viikolla musiikissa -juttusarja koostaa viikon kiinnostavimmat biisit ja musiikki-ilmiöt yhteen.

Vieraana Paperi T: Uuden musan julkaiseminen on samaan aikaan ahdistavaa ja helpottavaa
YleX Aamun Viki ja Köpi saivat vieraakseen Paperi T:n, jolta on tullut uutta musiikkia lähes kolmen vuoden tauon jälkeen.

Flow tiedottaa jälleen uusista nimistä: 6lack ja Paperi T tähdittävät festaria
Kovassa nosteessa oleva amerikkalainen rap-artisti 6lack ja uuden levynsä kesäkuussa julkaiseva Paperi T liittyvät Flow Festivalin ohjelmaan.

Biisiesittelyssä Kaikki on hyvin: Paperi T:n paluubiisillä kuullaan tuttu runoilijaräppäri ja uusi alku
Malarian Pelko -debyytin jälkeen Paperi T toistelee kaiken olevan hyvin.
Räpin superryhmän Ruger Hauerin hajoaminen jätti arvet – Tommishock tekee nyt kaiken itse
Tommishock ei kaipaa Ruger Hauerin menestystä.

YleX:n 100 suurta suomalaista hip hop -biisiä -listaus on nyt valmis: ykköseksi Avain, kolme Cheekin biisiä kymmenen kärjessä
Äänestyksen kymmenen kärki oli melko odotettu. Suurimmasta yllätyksestä vastasi Cledos, jonka kesällä julkaistu Töis-biisi ylsi listan sijalle 12.

Ovatko artistit ottaneet opikseen ja puhuvat nykyään totta biiseillään vai huijataanko meitä yhä? Testasimme jälleen kappaleiden väitteitä
Vuonna 2015 moni suomenkielinen pop-biisi sisälsi väittämiä, jotka eivät kestäneet lähdekritiikkiä. Selvitimme, mikä on tilanne vuonna 2017.

Pyhimys uupui ja oli totaalisen rikki – Vestan kanssa tehty Kynnet, kynnet -biisi on hyvä esimerkki uudesta alusta
Poptulokas Vesta tuo raikkautta Pyhimyksen Kynnet, kynnet -uutuusbiisiin. Matka kohti uutta soolomusiikkia ei ollut helppo, sillä viime vuonna räppäri kärsi työuupumuksesta.

Blockfest kiinnitti Wiz Khalifan – Paperi T heittää kesän ainoan keikkansa festareilla
Jenkkitähti Wiz Khalifan show’lta voi odottaa mitä vain: Blockfesteilla vuonna 2015 hän nylkytti ilmaa ja hyppäsi pää edellä yleisöön.

Mikko Joensuu sai Teosto-palkinnon henkilökohtaisesta musiikistaan, jossa luovutaan Jumalasta
Laulaja-lauluntekijä Mikko Joensuu palkittiin levyistään Amen I ja II.
Olisiko maailmanloppu mahdollista välttää scifin avulla?
Pilkun jälkeen -ohjelman päätösjaksossa katsotaan kauas.

Radio Helsinki aloittaa klassisen musiikin ohjelman ja toivoo, että se on cool
Kanavalla uskotaan, että klassinen musiikki toimii paikallisradiossa yhtä hyvin kuin se toimii Flow-festivaalilla.

Tässä ovat viikon parhaat biisit – mukana LXANDRA ja Diison feat. Sane
Pysy kartalla kuumimmissa uutuuksissa ja viikon parhaissa biiseissä. YleX - Parasta nyt -Spotify-lista päivittyy viikoittain.

Nämä kaikki hittiartistit ystävystyivät jo nuorena: salaisia fiittejä, kuokkimista kotibileissä ja yöuinteja maauimalassa
Maaginen musiikkileiri, Kallion lukio ja monet sattumat yhdistävät nuoria suomalaismuusikoita.
Kirjojen Suomi: Pilkun jälkeen
Kymmenen keskustelua sadan vuoden kirjoista
Riina Katajavuori: Nuoriso kulttuurin asiakkaaksi?
Onko korkeakulttuuri pakko kokea?

YleX Ensinäyttö: Nousukiidossa oleva Töölön Ketterä ei pelkää herkkien poikien leimaa
Kappale Valitsemaanne numeroon kertoo Matti 8:n ja hänen ex-tyttöystävänsä erosta.

Analyysissä JVG:n Mist sä tuut part 2 – biisi on suomiräpin kutsubileet, johon pääsevät vain harvat ja valitut
Mist sä tuut part 2 -biisillä ovat mukana samat nimet kuin alkuperäisbiisillä vuonna 2014: JVG, Gracias, Paperi T, Juno, Stepa, Särre, Gasellit ja Kube.

Kalifornia-Keke toivoo isoja rahoja Jenkeistä, keskittyy vihdoin soololevyynsä ja on aloittanut Paperi T:n kakkosalbumin tuotannon
Helsinkiläisartisti Kalifornia-Keke tekee pöytälaatikkoon terapiateknoa, suhtautuu vihamielisesti talveen ja voisi kuunnella loputtomasti Rihannaa.

Biisianalyysissä Sinuhe: Elastinen ja Cheek aloittavat Profeetat-saagansa täysosumalla
"Muille räppäreille ois kai nättii, jos me ei oltais tääl", Elastinen laukoo Sinuhe-kappaleessa.

Paperi T:n naiset löytyvät elokuvista
Vastikään ensimmäisen runoteoksensa julkaisseen räppärin Paperi T:n eli Henri Pulkkisen teksteistä löytyy paljon viittauksia elokuviin. Innokas elokuvaharrastaja on viime aikoina päässyt myös työskentelemään elokuvien parissa.

Nämä ovat vuoden 2016 kiinnostavimmat musiikki-ilmiöt: Alma, tubeartistit, Lemonade, Slush Music ja 11 muuta
Vuoden ylivoimaisesti oudoin musailmiö on ollut eeppinen Pen-Pineapple-Apple-Pen-korvamato.

YleX Ensinäyttö: Sannin ja Paperi T:n kauan odotettu yhteisvideo Oo se kun oot on dramaattinen, ajoittain jopa ahdistava
Täydellinen eropari teki näyttävän videon, joka visualisoi komealla tavalla biisin sanoman.

Herttaisin video, jonka näet tänään – hurmaavat pikkulapset yrittävät mannequin challenge -haastetta
Tärkeintä ei ole täydellinen onnistuminen vaan se, että yrittää parhaansa!

Ruger Hauerin viimeinen haastattelu
Mature-albumin jälkeen Ruger Hauer olisi voinut tehdä mitä tahansa, joten se lopetti. Ennen sitä rap-kolmikko antoi viimeisen haastattelunsa YleX:lle.

Suomesta nousee koko ajan uusia poppareita – yksi heistä on Jii, joka haluaa rikkoa miehisyyden stereotypian
Nykyään kolmekymppiset miehet uskaltavat puhua tunteistaan. Jii tekee samaa kuin esimerkiksi Paperi T, mutta positiivisen kautta.