Uusimmat artikkelit
Tampereen työväen teatterin tuore johto perui tilatun näytelmän – viikossa taloutta on perattu tarkasti
Teatteri perui kirjailija Okko Leolta tilatun näytelmän talousahdinkoon ja riskianalyysin vedoten. Kirjailijasta kohtelu on mielivaltaista.
Nyt puhuu irtisanottu teatterinjohtaja Otso Kautto – ”TTT:n hallitus tiesi millaisen taiteilijan pyysi johtajaksi”
Tampereen työväen teatterin penkeistä täyttyi Otso Kauton aikana pahimmillaan vain murto-osa. Teatterin hallitus ei uskonut, että yleisön paluuta voidaan enää odotella.
Tampereen työväen teatteri vaihtaa johtajaa – päätöksen takana taloudelliset syyt
TTT:n väliaikaiseksi taiteelliseksi johtajaksi siirtyy välittömästi teatterin dramaturgi Hanna Suutela.
Syyskuussa Suomen ensi-iltansa saavan suurmusikaalin lapsitähdet julkistettiin Tampereella
School of Rock -suurmusikaaliin valittiin 31 lapsinäyttelijää 440 hakijan joukosta.
Honkasen veljekset ovat näytelleet läpi Etelä-Suomen – välillä poikien hoitopaikka oli orkesterimonttu, joskus hoitajana oli Jorma Uotinen
Mika, Marko ja Miro Honkanen ovat näyttelijöitä ja veljeksiä. He ovat tuttuja teatterinystäville ympäri maan. Koska vanhemmatkin olivat näyttelijöitä: oliko edes olemassa uravaihtoehtoa? Ehkä ei.
Syksyn kiinnostavimmat teatteriesitykset käsittelevät tabuja, mutta tarjoavat myös mahdollisuuden hersyvään nauruun
Esittelemme vinkit syksyn 2023 mehukkaaseen teatteritarjontaan Helsingistä, Tampereelta, Kajaanista ja Rovaniemeltä.
Tampereen työväen teatterin keväässä nähdään taiteilija Frida Kahlosta kertova näytelmä
Fridan nimiroolissa nähdään Elsa Saisio ja hänen puolisonaan Diegona Pentti Helin.
Kuka veti miekan kivestä? Kuningas Arthurin miekan jäljennös katosi mystisesti teatterin edestä Tampereella
Miekan katoaminen on herättänyt teatterin henkilökunnassa huolen sijaan hilpeyttä.
Teatterinjohtaja ja ohjaaja Mikko Majanlahti on kuollut
89-vuotiaana menehtynyt Majanlahti oli suomalaiselle yleisölle tuttu kasvo myös näyttelijänä.
Taiteen akateemikko Sirkku Peltola: ”Taide on osa sivistystä, ja ilman sivistystä ei ole demokratiaa”
Maaliskuun lopussa taiteen akateemikon arvonimen saanut Sirkku Peltola pitää hurjana, jos kulttuurin ja oman taiteen merkitystä kansakunnalle ei ymmärretä.
Tasavallan presidentti myönsi kolmelle taiteilijalle akateemikon arvonimen
Presidentti myöntää akateemikon arvonimen taideneuvoston esityksestä erittäin ansioituneelle taiteilijalle.
Tässä yhdeksän vinkkiä teatterikevääseen: sotaa, virtuaalista rakkaussimulaatiota ja todellisia henkilöitä
Kiinnostavista esityksistä on suoranainen runsaudenpula alkaneella näytöskaudella. Monet teokset käsittelevät raskaita teemoja, kuten isän ikävää, sotaa tai diktatuuria. Toisaalta monet taas lähestyvät kipeääkin keveästi.
Jonna Järnefelt näyttelee kokonaisen elämän kolmessa tunnissa: “Katrina ei suostunut tiskirätiksi”
Sally Salmisen vuonna 1936 ilmestynyt saaristolaiskuvaus Katrina oli aikoinaan kansainvälinen hittiromaani. Lähes unohdettu teos on saanut arvonpalautuksen ja uuden näyttämöversion.
440 lasta haluaa esiintymään TTT:n rock-musikaaliin – koe-esiintymiset ovat nyt käynnissä
Tampereen Työväen Teatterin School of Rock -musikaali tulee ensi-iltaan puolentoista vuoden kuluttua. Mukaan valitaan 26 lasta.
Ensi-ilta siirtyy Tampereella, kun näyttelijä loukkaantui taistelukohtauksen harjoituksessa: ”Aivan kuin joku olisi potkaissut terävällä buutsilla”
Tampereen Työväen Teatterin ensimmäinen ensi-ilta Eino Salmelaisen näyttämöllä joudutaan siirtämään.
Rokkaava Hamlet rikkoo rajoja - ensimmäinen kotimainen musikaali televisioelokuvana
Tampereen Työväen Teatterin arvostelumenestyksen, rockmusikaali Hamletin elokuvaversio vie katsojan keskelle näyttämön tapahtumia.
Essee: Haluan, että päälleni heitetään paskaa ja naamalleni tyhjennetään vaahtosammutin – valitettavasti olen häviämässä teatterisotani
Uusi kokeellinen teatteri on uhattuna Suomessa.
Tampereella haetaan lapsia teatteriesityksen musikaalirooleihin – School of Rock saapuu Suomeen
Kaikkiaan Tampereen Työväen Teatteriin tuleva näytelmä hakee mukaan 28 lasta.
Teatteri teki esityksen kuolevasta Stalinista – sitten alkoi sota, ja nyt yleisö näkee hänet Putinina
Tampereen teattereissa on nyt lukuisia Venäjään liittyviä esityksiä. Sodan takia historiallisista tarinoista tuli yllättävänkin ajankohtaisia, mutta yleisön palaute on silti ollut pääosin positiivista.
Tampereen Työväen Teatterin kevätkaudella viisi kotimaista kantaesitystä
Ohjelmistossa jatkavat keväällä myös suuren näyttämön musikaalit Momentum 1900 ja Come From Away.
Suurmusikaali kertoo Suomen taistelusta pois Venäjän ikeestä – hyökkäys Ukrainaan teki sortovallan teemasta pelottavan ajankohtaisen
Tampereen Työväen Teatterissa nähdään harvinaisuus: kotimaisen suurmusikaalin kantaesitys. Momentum 1900 kuvaa, miten sortovalta alkoi kohtalon vuonna kaatua uppiniskaisten taiteilijoiden voimin.
Helsingissä lippujen hinnat ovat jo karkottaneet kävijöitä, Tampereella hintoihin ei kosketa: "Väki halutaan Areenaan"
Pääkaupunkiseudulla kohonneet lippujen hinnat karkottavat jo yleisöä katsomoista.
Angloamerikkalainen musikaali jyrää musiikkiteatterin – kotimaisten tekijöiden vaikea päästä läpi
Suomalainen musiikkiteatteri sai oman festivaalin. Säveltäjä Eeva Kontu toivoo, että musiikkiteatterista tulee jonain päivänä yhtä suosittua kuin stand-up-komiikasta.
Mielensäpahoittaja-elokuvasta tuttu näyttelijä Antti Litja on kuollut
Litja kuoli viime yönä 84-vuotiaana. Hänet tunnettiin hiljaisten, humorististen hahmojen tulkkina.
Tampereen isot teatterit avaavat koronasulkujen jälkeen – Tampereen Teatteri joutuu kuitenkin perumaan osan ensimmäisistä näytöksistä
Teatterien näytäntökausi on ollut pitkään tauolla koronarajoitusten takia. Tampereen Teatterissa sairaustapaus siirtää heti ensimmäisen ensi-illan.
Teija Auvinen ajattelee, että näyttelijän ammatissa saa monta elämää yhden hinnalla
Teija Auvisen tie näyttelijäksi kulki tanssin kautta.
Ministerit haluavat nyt avata tapahtumia – kaikki teatteriesitykset ja konsertit eivät silti ole mahdollisia, vaikka yleisörajoitukset kevenevät
Viimeisen sanan yleisötilaisuuksien rajoituksista lausuvat aluehallintovirastot. Vaikka rajoitukset kevenevät, esimerkiksi 50 hengen yleisörajoitus ei avaa isompien tapahtumien ovia.
Freelancenäyttelijä Leena Rousti sai unelmaroolin, ja sitten koronarajoitukset veivät esitykset alta – työmarkkinatukea tuli 64 euroa
Koronarajoitukset ovat ajaneet freelancenäyttelijöitä kierteeseen, jossa rahaa ei tipu enää miltään luukulta. Muutakaan työtä ei voi ottaa vastaan, jos sopimus sitoo teatteriin.

Tampereen Työväen Teatteri peruu kaikki esitykset 20. helmikuuta asti – kuusi kevään ensi-iltaa siirretään myöhemmäksi
Teattereiden koronakurimus jatkuu. Tampereen suuret teatterit ovat nyt kertoneet kevätkauden esitysten peruutuksista sekä ensi-iltojen siirrosta syksyyn.
Tampereen Työväen Teatteri ottaa käyttöön koronapassin – perusteena talon ravintolatoiminta
Pirkanmaalla ei ole tällä hetkellä voimassa kokoontumisrajoituksia. TTT katsoo, että teatteritiloissa toimivat ravintolat edellyttävät kuitenkin koronapassin kysymistä jo nyt. Ravintolarajoitukset otettiin Pirkanmaalla käyttöön keskiviikkona.
Näyttelijä Kirsti Wallasvaara on kuollut 78-vuotiaana
Wallasvaara tunnetaan muun muassa rooleistaan elokuvissa Käpy selän alla, Lapualaismorsian sekä Asfalttilampaat.
Ohjaaja Samuel Harjanne iloitsee, jännittää ja pelkää Matildan lapsinäyttelijöiden puolesta – TTT:n syksyn suurtuotanto saa ensi-iltansa
Matildassa lasten täytyy paitsi osata laulaa ja tanssia, myös näytellä suvereenisti ja kannatella tarinaa. Puolentoista vuoden harjoitusrupeaman jälkeen ohjaaja sanoo, että lapset ovat valmiita eteen tuleviin haasteisiin.

Suru ei ole aina jaloa – Tunnit, viikot, kuukaudet käsittelee kuolemaa kaikilla inhimillisillä tunteilla
Kansallisteatterin Tunnit, viikot, kuukaudet perustuu kirjailija-ohjaaja Reko Lundánin ja hänen Tina-puolisonsa romaaneihin. Ne kertovat, mitä tapahtuu kun perheen isä saa tietää kuolevansa syöpään ja millaista elämä on kun isä on kuollut. Reko Lundán kuoli aivokasvaimeen 15 vuotta sitten.
Kemin uusi teatterinjohtaja Mikko Bredenberg tulee rakentamaan teatterin tulevaisuutta yhdessä muiden kanssa: "Olen tosi toiveikas"
Uusi teatterinjohtaja suunnittelee järjestävänsä rentoja tapaamisia päästäkseen keskustelemaan yleisön kanssa teatterista.

Pitkästä aikaa pääsee teatteriin, ja tarjolla on harvinaisen kiinnostavia ensi-iltoja – poimimme syksyn tarjonnasta 7 tärppiä
Yleisön määrä on yhä rajoitettu suuressa osassa maata koronapandemian takia, mutta teatteriin kuitenkin pääsee taas – ainakin jos toimii nopeasti lippuluukulla. Alkavan kauden ohjelmistossa on monta harvinaista herkkua.
Pirkanmaan kokoontumisrajoitukset päättyivät – teatteriin ja konsertteihin myydään nyt lisää lippuja
Aluehallintovirasto ei jatkanut kokoontumisrajoituksia, kun edellisten voimassaolo päättyi sunnuntaina. Kokoontumisrajoitusten poistuttua esimerkiksi Tampere Filharmonia kertoo laittaneensa lisää lippuja myyntiin tapahtumiinsa.
Tampereen työväen teatteri keskeyttää esitykset kevääksi
Teatteri pitää epätodennäköisenä, että koronarajoitukset muuttuvat lähiaikoina.
Tampereen isot teatterit peruvat kaikki helmikuun näytökset – Otso Kautto: "Katsojien kiusaaminen jatkuvalla epävarmuudella ei ole järkevää"
Kokoontumisrajoitusten vuoksi kummassakaan teatterissa ei ole järjestetty esityksiä marraskuun lopusta lähtien.
Alma, 9, ja Villa, 8, pistävät ilkeät aikuiset ojennukseen – tuleville musikaalitähdille vaikeinta oli pitää unelmarooli salassa
Matilda-musikaali on poikkeuksellinen. Se nostaa tytöt keskiöön. Tuotantoon haki 500 lasta, mukaan pääsi 20.
Koronarajoitukset hiljentävät Tampereen isojen teatterien loppukautta
Työväen teatteri peruuttaa loppuvuoden esitykset, Tampereen Teatteri striimaa osan esityksistä ja osan peruu.
Pirkanmaalla neljä uutta koronavirustartuntaa – mahdollisia altistumisia kansankylpylässä, teatterissa ja ravintolassa
Koronavirustartuntoja oli viime viikolla vähemmän kuin viikkoa aiemmin.

Tampereen suurimmat teatterit yhteistyöhön talousvaikeuksissa olevan Pyynikin kesäteatterin kanssa
Teatterien yhteistyöstä on alustavia jatkosuunnitelmia myös seuraaville vuosille.
Tampereen Työväen Teatteri lomauttaa koko henkilöstönsä
Lomautukset kestävät neljä viikkoa.
Rokkaava Hamlet vie katsojan perimmäisten kysymysten äärelle – tamperelaisversiossa soivat raskaat kitarasaundit
Katso videolta, miltä näyttää lavalla pääosaan nouseva pääkallo, jonka lavastussuunnittelija aikoi alun perin jättää rauhaan.

Tampereen Työväen Teatteri yt-neuvotteluihin, potkuja ei tiedossa
Koronaviruksen takia yleisöpaikkoja joudutaan vähentämään, mikä leikkaa tietysti tuloja.

Teatteriyleisö ei pelkää koronaa ja luottaa turvallisuusohjeistuksiin: Pienen merenneidon kaltaiset hitit jyräävät poikkeusajasta huolimatta
Teatteria tehdään nyt koronaohjeistuksien takia puolille saleille.
Teatterien syyskausi alkaa sekavissa tunnelmissa – perinteisellä tamperelaisella näyttämöllä irrotetaan joka toinen penkki
Näyttelijä Mari Turunen toivoo, että katsojat uskaltaisivat heittäytyä mukaan komediaan maskiensa takaa.

Karpolla on taas asiaa, Maija Poppanen lentää apuun ja sisällissodan raunioilla savuaa – tässä teatterisyksyn kuumimmat tärpit
Jos korona suo, suomalaisissa teattereissa on vilkas ensi-iltasyksy.

Sisällissota, Lapuan liike ja televisio – Suomalainen työväenteatteri on runsaan sadan vuoden aikana selättänyt monta vastusta
Kasvava työväenluokka hullaantui näyttämötaiteesta 1800-luvun lopulla. Sen peruja melkein joka kylässä on yhä oma teatteri.
Näyttelijä Aimo "Ami" Räsänen kertoo lapsuudestaan – "suvun tragedia teki minusta perheen hauskuuttajan"
Hauska ja vakava näyttelijä Aimo "Ami" Räsänen.