Uusimmat artikkelit
Musiikkisuvun patriarkka Taneli Kuusisto – Musiikin syntymäpäiväkalenteri
Muistamme syntymäpäivänä 19. kesäkuuta.
Ihmissusia, saatananpalvontaa ja väkivaltaista splatteria: Suomalaisen kauhun historia kertoo marginaalisesta tyylilajista, jota kuitenkin ovat viljelleet yllättävät tahot
Kotimaisesta kauhusta on tehty ensimmäinen laaja historiikki, Kuoleman usvaa ja pimeyttä.
Tuija Siltamäen kolumni: Huomenna alkaa hilpeä tai ihan kauhea 2020-luku – Mitäköhän 1920-luvun ihmiset olisivat meistä ajatelleet?
1920-luku oli kansainvälistymisen ja modernismin aikaa, jota varjostivat rankka eriarvoisuus ja diktatuurien nousu. Se kuulostaa jotenkin tutulta, kirjoittaa Tuija Siltamäki.
Raskasmielisestä runotytöstä kepeäksi kapinalliseksi – Litku Klemetti nostaa Saima Harmajan Mullan alta
Kuusiosainen sarja katsottavana Yle Areenassa.
Mezzosopraano kehuu Lemille palannutta laululavaa – "Kuin megafonin sisällä laulaisi"
Laululavan avajaisissa 26. heinäkuuta saa kantaesityksensä Uuno Kailaan runosta tehty uusi sävellys.
Radiopuhelimet antoi inspiraation murhamysteerille – esikoiskirjassa rehottaa mieshuumori ja paljastuu lapsuuden salaisuuksia
Venäläinen Vainikkalan asema ja yksi vuorokausi ovat raamit kirjalle, joka kertoo suomalaisbändin epäonnistuneesta keikasta. Teos on ryyditetty muusikoiden huonolla huumorilla.
Näkökulma: Neuvottelupöytään vaikka väkisin
Kuntauudistus etenee vääjämättömästi, vaikka kuntakentällä on runsaasti vastustusta liitosneuvottelujen käynnistämiseen. Päijät-Hämeessä on viime viikkoina kuultu monenlaisia ehdotuksia neuvottelukumppaneista. Pisimmällä ollaan Lahden seudulla, jossa kyse on siitä, syntyykö uusi suuri kunta vapaaehtoisesti vai pakolla, kirjoittaa kolumnissaan Yle Lahden uutispäällikkö Tapio Enlund.
Nurmikadun harkkatiloista Japanin kiertueelle
Kajaanissa syntynyt Jarkko Niiranen muutti opiskeluiden perässä Ouluun ja Nurmikadun kasvattina perusti hän uuden bändinkin, Kurun. Musiikkiluokalla ja Kajaanin kaupungin harjoitustiloissa hankittu musiikkioppi vie Niirasen bändeineen helmikuussa Japanin kiertueelle.
Jouko Saksion runo liehittelee Kalliopeta
Jouko Saksio on tuottelias runoilija. Muusaradiossa esitetetty runo Kalliope on syntynyt osittain inspiraatiosta ja osittain museouutisen synnyttämästä ideasta.
Vesa-Matti Loiri Jumalten keinussa
Loiri haastattelussa 1995
Suomen vanhin kaunokirjallinen viikkolehti on 100-vuotias
Suomen vanhin kaunokirjallinen viikkolehti Nyyrikki täyttää aprillipäivänä 100 vuotta. Nyyrikki tarjoaa foorumin kirjailijoille ja kirjallisuuden harrastajille. Alun perin lehti perustettiin kansansivistyksen tarpeisiin.