Uusimmat artikkelit
Poliisi pyytää vihjeitä työmaamurrosta Pielavedellä – varastetun omaisuuden arvo huomattava
Työmaalta on varastettu kuparista keskijännitekaapelia ja kuparia.
Pielavedelle suunnitelluista tuulivoimaloista voi kertoa mielipiteensä – jo 7 tuulipuistohanketta edennyt samaan vaiheeseen Pohjois-Savossa
ABO Wind -yhtiö suunnittelee Pielaveden kunnan koillisosiin enimmillään 14 tuulivoimalaa. Hanketta esitellään yleisötilaisuudessa kesäkuun alkupuolella.
Kuopiossa ja Pielavedellä syttyi torstaina maastopaloja
Kuopiossa peltoauto sytytti ruohikon, Pielavedellä maastopalo levisi koulun seiniin. Molemmissa tulipaloissa maastoa paloi vähintään hehtaarin verran.
Useita maastopaloja Pohjois-Savossa: Pielavedellä tuli levisi omakotitaloon, Siilinjärvellä kulotus levisi maastopaloksi
Pielavedellä tuli levisi heinikosta omakotitaloon, vanhaan navettaan ja puuliiteriin, jotka paloivat maan tasalle. Siilinjärvellä palo uhkaa levitä pellolta metsään.
Hoitajapula jatkuu: Pohjois-Savon hyvinvointialue valmistautuu ensimmäiseen kesäänsä osastoja sulkemalla
Sulkujen odotetaan aiheuttavan ruuhkia Kuopion yliopistollisen sairaalan ensiavussa. Kysissä on jo keväällä ollut vaikeuksia löytää jatkohoitopaikkoja ensiapuun tulleille ihmisille.
Susi vei Pekka Nousiaisen perheenjäsenen kotipihasta – valtio korvannut koiravahinkoja jo sadoilla tuhansilla euroilla
Suomen riistakeskus on ryhtynyt lainaamaan eläintiloille susien ääni- ja valokarkottimia. Suden karkotuslupia pidetään vain pakollisena välivaiheena ennen tappamiseen myönnettävää poikkeuslupaa.
Soittokierros paljastaa, että yrittäjät hyötyvät ruokapalvelun muutoksesta – Lea Huttunen, 93, haluaa ateriat omalta kylältä
Yle kysyi pohjoissavolaisilta yrittäjiltä, kuinka ateriapalvelun muutos vaikuttaa heidän tilausmääriinsä. Aikaisemmin kunnat järjestivät iäkkäiden ruokapalvelun.
Valtatie 77 on avattu jälleen liikenteelle Pielavedellä
Pielavedentie oli hetken aikaan suljettu liikenteeltä tielle nousseen veden takia.
Suojellaanko luontoa yksityisten mailla vapaaehtoisesti vai pakolla, asia jakaa kansanedustajaksi pyrkiviä
Puolueilla on eroa suhtautumisessa luonnonsuojelun toteuttamistapaan. Tämä käy ilmi Savo-Karjalan vaalipiirin ehdokkaiden vastauksista Ylen vaalikoneessa.
Ylä-Savon taloudet saavat sopia jatkossakin jätteenkuljetuksensa suoraan yritysten kanssa
Ylä-Savon jätehuoltolautakunta äänesti esityksen kunnallisesta jätteiden keräilystä nurin yksimielisesti.
Linja-autoalan lakko on pysäyttänyt Kuopion ja Varkauden paikallisliikenteen
Lakko vaikuttaa myös Kuopion ja Varkauden sekä Kuopio–Pielavesi-Keitele -reittiin sekä koululaiskuljetuksiin.
Suden epäillään jääneen auton alle Pielavedellä, ilves kuoli törmättyään autoon Kuopiossa
Pielaveden Lahnakankaantieltä löytyi kuollut susi torstai-iltana. Perjantaiaamuna jäi Karttulantiellä ilves auton alle.
Pulleimmat vaalikassat Savo-Karjalassa ovat perinteisillä valtapuolueilla
Eduskuntavaalien ennakkoäänestykseen on aikaa alle kuusi viikkoa. Puolueiden vaalibudjetit ovat Savo-Karjalan vaalipiirissä kasvaneet tai vähintään entisellä tasolla, yhdellä poikkeuksella.
Kolmekymppiset Itä-Suomessa ovat nyt vähemmän koulutettuja kuin vuosikymmen sitten
Korkeakoulutettujen osuus 30-39-vuotiaista on vähentynyt kymmenessä vuodessa. Ikäryhmästä on yliopiston tai ammattikorkeakoulun käyneitä Savo-Karjalassa selvästi vähemmän kuin vuonna 2011.
Paperisen jätelaskun lähettämiselle esitetään Ylä-Savossa lisämaksua
Ylä-Savon jätehuoltolautakunta esittää 1,5 euron lisämaksua paperilaskun lähettämisestä. Maksulla halutaan lisätä e-laskujen käyttöä.
Maaseutunuorten joulutulet syttyvät torstaina illan hämärtyessä
Joulutulilla halutaan kiittää kuluttajia siitä, että he valitsevat kotimaista ruokaa.
Perinteiset kesätapahtumat toivat merkittävät matkailutulot Savoon
Suonenjoen Mansikkakarnevaali, Vesannon Reiska-MM, Rautalammin Pestuumarkkinat ja Pielaveden Muikkuvestivaalit toivat alueelle yhteensä 2,3 miljoonan euron matkailutulot.
Kaavi houkuttelee matkailijoita pimeällä taivaalla – iso avustuspotti elyltä
Kaavin kunta on saanut ely-keskuksesta lähes 83 000 euroa rahoitusta hankkeeseen, jossa kunta hyödyntää pimeää taivasta vastuullisen matkailun kehittämisessä.
Karoliininen instituutti suhtautuu myönteisesti Suomesta vietyjen pääkallojen palauttamiseen – palauttaminen Suomeen voisi olla mahdollista ensi vuoden aikana
Suomessa ministeriö selvittää seurakunnilta paikkaa, minne jäänteet voitaisiin haudata.
Sähkönhinta haastaa seurakuntien taloutta: Ylä-Savon seurakuntayhtymässä se tarkoittaa kulujen merkittävää nousua
Osa seurakuntien tiloista on suorasähköllä lämpiäviä, vaikka suurin osa tiloista lämmitetään kaukolämmöllä. Kaukolämmönkin hinta on kuitenkin noususuunnassa.

Nilakan seurakunta järjestää siunaustilaisuuden pääkalloille, kunhan ne ensin saadaan takaisin Ruotsista
Ruotsalaiset tutkijat veivät 1870-luvulla suomalaisilta hautausmailta noin 80 pääkalloa Ruotsiin. Opetus- ja kulttuuriministeriö tekee lähiaikoina virallisen pyynnön niiden palauttamisesta Suomeen.
Vähän liikennöity vanha maantie on odottanut parannusta Pielaveden ja Iisalmen välillä jo lähes 40 vuoden ajan
Paikalliset asukkaat ovat odottaneet tieparannusta vuosikymmeniä. Tänä vuonna kaksi osuutta tiellä 5641 sai uuden asvalttipäällysteen. Murheenkryyni on yhä huonokuntoinen soratieosuus.

Ylä-Savon seurakuntayhtymä aikoo pitää kirkollisveroprosentin ennallaan
Valtiovarainministeriö on suositellut kirkollisveroprosentin alentamista, kun sote-uudistus tulee voimaan vuodenvaihteessa.
Pohjois-Savossa kunnostettiin kesällä hiekkarantoja
Pohjois-Savon ely-keskus on kunnostanut tänä kesänä hiekkarantoja Kuopiossa, Pielavedellä sekä Rautavaaralla. Näin turvataan avoimesta hiekkarannasta riippuvaisen eliöstön säilyminen.
Jätekuljetusten suunniteltu muutos epäilyttää yläsavolaisia kuljetusyrittäjiä
Yrittäjien mukaan kunnallisen jätekuljetukseen siirtyminen voi heikentää paikallisten jätteenkuljetusyritysten toimintamahdollisuuksia.
Savolaisten pikkukuntien on pakko alkaa miettiä palvelujaan ikäihmisten kannalta – 20 vuoden kuluttua joka kolmas asukas on yli 75-vuotias
Kuuden pienen kunnan yhteisessä hankkeessa ikääntyneet kuntalaiset tekivät itse toimenpide-ehdotuksia päättäjille.
Pielaveden kunnanhallitus esittää kuntaan yhteistoimintaneuvotteluja
Kunnanhallitus esittää kuitenkin, että ketään ei irtisanota yhteistoimintamenettelyjen tuloksena. Aihetta käsiteltiin eilen maanantaina.
Perusopetus alkaa keskiviikkona monessa Pohjois-Savon kunnassa
Liikenneturva toivoo autoilijoilta tarkkuutta, sillä koulujen alkaminen lisää pienten jalankulkijoiden määrää liikenteessä.

Suomesta vietiin pääkalloja Ruotsiin rotututkimuksen nimissä noin 150 vuotta sitten: nyt ne voidaan palauttaa, jos sopiva hautapaikka löytyy
Opetus- ja kulttuuriministeriö valmistelee virallista palautuspyyntöä Ruotsille vainajien jäänteiden palauttamiseksi kotimultiin.
Pohjois-Savossa saa kaataa syksyllä kahdeksan karhua
Viime vuonna Pohjois-Savossa metsästettiin 11 karhua. Tänä vuonna haettiin 17 karhunkaatolupaa, mutta osa hakemuksista hylättiin karhupentueiden vähäisemmän määrän vuoksi.
Uimavedet ovat vielä viileitä, mutta alkava helle tekee tehtävänsä muutamassa päivässä
Järvien pintavedet ovat tavanomaisen viileitä juhannuksen alla. Sään lämpeneminen lämmittää uimavedet kuitenkin nopeasti.

Kahvinkeitin syttyi tuleen – palovaroitin pelasti nukkumassa olleen Pielavedellä
Omakotitalo vaurioitui palossa asuinkelvottomaksi.

Savon Voima tarkastaa sähkölinjoja helikopterin avulla torstaina ja perjantaina
Linjoja tarkastetaan Karttulan, Maaningan, Pielaveden, Vesannon ja Konneveden alueilla.
Pielaveden Juurikkalahden alueella kadonnut 65-vuotias muistisairas nainen on löytynyt
Itä-Suomen poliisi kertoo, että nainen löytyi perjantai-iltana hyvässä kunnossa.
Kaivosyhtiölle isot varausalueet malminetsintään Pohjois-Savossa
Kaivosyhtiö Boliden on tehnyt varauksia malminetsintää varten Pohjois-Savon länsiosista. Yhtiö otaksuu, että alueella voisi olla nikkeliä, kobolttia, sinkkiä ja kultaa.
Presidentti ja pääministeri kertoivat Nato-kantansa, näin kommentoivat suomalaiset Ylelle: "Ainoa vaihtoehto, kun on niin arvaamaton jullikka itänaapurissa"
Venäjän reagointi Suomen mahdolliseen Nato-jäsenyyteen ei herätä suomalaisissa suurta huolta. Kyberhyökkäyksiinkään ei tällä hetkellä varauduta.
Pielaveden Muntterinkankaan tuulivoimapuiston ympäristövaikutusten arviointiohjelma nähtävänä: sitä voi kommentoida kesäkuun alkuun saakka
Tuulivoimayhtiö Ilmatar suunnittelee Pielaveden ja Keiteleen kuntien rajan molemmille puolille tuulipuistoa, johon tulisi enintään 20 tuulivoimalaa.
Ukrainalaisia riittää Itä-Suomen tuoreissa vastaanottokeskuksissa – lisää asuntoja etsitään sekä Joensuussa että Kuopiossa
Ukrainalaisia pakolaisia on nyt Pohjois-Karjalassa ja Pohjois-Savossa sekä viranomaisten järjestämissä asunnoissa että yksityismajoituksessa. Paljonko sotaa pakenevia on jo saapunut, ei tiedä kukaan.
Iisalmen länsiosaan suunnitellaan laajaa tuulivoimapuistoa
Vuorimäen alueelle kaavaillun tuulipuiston pinta-ala olisi yli 2000 hehtaaria ja siihen voisi tulla enintään 27 tuulivoimalaa.

"Koko maailma kääntyi ylösalaisin" – Suomi-Venäjä-seura kehottanut Savo-Karjalankin paikallisosastoja miettimään toimintansa uudelleen
Suomi-Venäjä-seuran toiminta myllertyy, koska Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuussa. Ystävyysseuralla on yli 160 paikallisosastoa, joista kolmisenkymmentä toimii Pohjois-Karjalassa tai Pohjois-Savossa.
Savo Volley lentopallon mitalipeleihin ilman erätappioita puolivälieräsarjassa
Savo Volley voitti Vantaa Ducksin puolivälieräsarjassa otteluvoitoin 3-0.
Savo Volley varmisti runkosarjan voiton keskiviikkona Vieremällä: kukisti Loimun lukemin 3-0
Savo Volleyn täytyy tosin vielä ennen pudotuspelejä kohdata Pielavedellä tulevana sunnuntaina pelattavassa runkosarjan päätöspelissä Team Lakkapää.
Hevosen ja ihmisen vuorovaikutuksesta tiedetään Suomessa vielä vähän – kolme tarinaa siitä, kuinka eläin auttoi voittamaan stressin ja pelon
Hevosen ja ihmisen vuorovaikutusta hyödynnetään muun muassa poistamaan stressiä. Juuri alkanut tutkimus kääntää asetelman uusiksi: mitä ihminen merkitsee hevoselle.
Tokmanni hylkää venäläistuotteet myymälöissään
Tunnettu halpakäyttöketju Tokmanni tiedottaa, että ei osta enää myymälöihinsä venäläisiä tuotteita. Vielä myymättä olevat tuotteet ketju myy ja lahjoittaa tuotot Ukrainaan, jonne Venäjä hyökkäsi.
Pielaveden Venetmäki ja Rautavaaran Ylä-Luosta Suomen lumisimpia paikkoja
Lypsykarjatilaa Venetmäellä pitävä Aleksi Katainen sanoo, että lunta alkaa olla omiksi tarpeiksi. "Metri ei ole kaukana. "
Savolainen metsänhoitoyhdistys palkkasi päätoimisen luonnonhoidon erityisasiantuntijan – "Ympäristö ja talous eivät ole aina ristiriidassa"
Metsänhoitoyhdistys Savotta perusti ensimmäisenä metsänhoitoyhdistyksenä Suomessa päätoimisen luonnonhoidon erityisasiantuntijan toimen. Sen avulla pyritään tuottamaan lisäarvoa metsänomistajille.
Sään lauhtuminen painoi tykkylumisia puita sähkölinjoille
Sähkökatkoja on ollut eri puolilla Pohjois-Savoa keskiviikkoillan ja torstaiyön aikana.
57-vuotias Heli Laulumaa-Koistinen kokeili hoitoalaa ja saa siitä nyt ammatin – Savossa hoitajapulaa on paikattu viemällä koulutus pikkukuntiin
Pohjois-Savon viiteen kuntaan on saatu uudella koulutusmallilla noin 100 uutta lähihoitajaa viimeisen kolmen vuoden aikana.
Pielaveden Muntterinkankaalle suunnitellaan tuulivoimaloita
Muntterikankaalle tuulivoimapuistoa suunnitteleva yhtiö on vaihtunut. Hanke on vielä alkuvaiheessa, seuraavaksi se etenee tuulivoimayleiskaavan laatimiseen.
Sisä-Savossa on maanantai-iltana aluevaali-info sekä paikalliset vaalipaneelit
Sekä aluevaalien tiedotustilaisuutta että vaalipaneeleita voi seurata suorina verkkolähetyksinä.