Uusimmat artikkelit
Baltic Princess palaa liikenteeseen, tekninen vika korjattu
Matkustaja-alus peruutti alkuviikolla lähtönsä Turusta Ruotsin Kapellskäriin ja takaisin.
Baltic Princessin ongelmat jatkuvat – myös maanantain lähtö perutaan
Alus jäi satamaan sunnuntai-iltana järjestelmävian takia. Ongelmat oli määrä korjata maanantain aikana, mutta vika jatkuu.
Baltic Princess jäi sunnuntaina Turun satamaan teknisen vian vuoksi – rannalle jäi runsaat 500 matkustajaa
Tallink Siljan mukaan alus palaa normaaliin aikatauluun maanantaina illalla.
Risteilyalus m/s Galaxy ei palaa enää Turun ja Tukholman väliselle reitille
Tallink Silja -varustamo ei ole tehnyt päätöstä, palauttaako se vielä aamulähdön Turusta Tukholmaan.
Tallinkin Baltic Princess jää pariksi viikoksi telakalle – Turun-reitille ei tule ollenkaan korvaavaa alusta
Baltic Princessin tilalle TurkuKapellskär-reitille ei tule korvaavaa alusta huoltotöiden ajaksi. Alus jää pois liikenteestä sunnuntaina illalla.
Tallink Silja teki tutkintapyynnön poliisille laivalla häiriköineestä työporukasta
Päätöksen tutkintapyynnön tekemisestä teki M/S Baltic Princessin kapteeni.
Tallink Siljan matkustaja-alus Baltic Princess palaa ensi kesänä Turku–Tukholma-reitille
Talvikaudella laiva kulkee Tukholman sijaan Kapellskäriin.
Matkustaja-alus Baltic Princessin kyydistä pudonneen etsinnät lopetettu – yksi henkilö putosi Ahvenanmereen aamuyöllä
Tapauksen silminnäkijän mukaan mereen joutunut henkilö olisi kiipeillyt laivan rakenteissa. Etsinnät lopetettiin noin kello 11 perjantaina aamupäivällä.
Tallink Siljan muutosneuvottelut päätökseen: Silja Galaxylta ja Symphonylta irtisanotaan yhteensä 175 työntekijää
Valtaosa irtisanottavista on Hollantiin siirtyneen Silja Galaxyn työntekijöitä.
Yksi laiva lopetti matkat Turusta Tukholmaan – Maarianhaminassa pelätään nyt pahinta: "En usko mitenkään, että päätös on ainoa"
Tallink Silja jätti toisen aluksen pois Turun ja Tukholman väliseltä reitiltä. Finnlinesin tilaamat alukset ottavat kohta tuplamäärän matkustajia, mutta ne eivät pysähdy Maarianhaminassa.
Tallinkin Baltic Princess ei jatkossa liikennöi Turun ja Tukholman välillä – laiva seilaa Långnäsiin ja Kapellskäriin
Tallinkin Baltic Princess -alus pysähtyy jatkossa Ahvenanmaalla Långnäsissä ja Ruotsissa Kapellskärissä. Järjestely muuttaa aluksen liikennöintiaikatauluja.

Katso, kuinka vesijetteilijät temppuilevat Tallinnan-laivan peräaalloissa – merivartiosto vahvistaa vaarallisen ilmiön yleisyyden
Suomenlahden merivartiostolla on havaintoja erilaisten alusten peräaalloissa ajamisesta sekä vesiliikennesäädösten noudattamatta jättämisestä.
Tallinkin tappio puolittui edellisvuoteen verrattuna
Tulosta paransi se, että risteilyalukset pääsivät vesille lähes puolentoista vuoden tauon jälkeen.
Tallinkin matkailijamäärä laski viime vuonna, mutta rahtikuljetuksia riitti
Matkustajamäärät kasvoivat vuonna 2021 vuoteen 2020 verrattuna vain Tallinna-Tukholma -reitillä, joka avattiin uudelleen heinäkuussa 2021 lähes puolentoista vuoden tauon jälkeen.
Viking Line kieltää laivoissaan karaoken – Tallink Silja kieltää myös karaoken ja tanssimisen toistaiseksi
Suomessa on tulossa voimaan useita rajoituksia joulusta lähtien. Myös rajamuodollisuudet tiukentuvat, mutta ne eivät koske suoraan kotimaan matkustajia. Hallitus päätti rajoituksista tiistaina-illalla.
Risteilyala elpyy hitaasti – laivayhtiöiden lomautukset päättymässä
Koronapandemian takia varustamoyhtiöt Viking Line ja Tallink Silja päätyivät irtisanomaan ja lomauttamaan laajasti henkilöstöään. Nyt näyttää siltä, että Suomen lipun alla liikennöivien laivojen lomautukset ovat päättymässä.

Baltian koronatilanne paheni jälleen nopeasti – nämä asiat matkaa suunnittelevan on syytä ottaa huomioon
Baltian koronatilanne on heikentynyt uudelleen nopeasti. Terveydenhuollon ylikuormittuessa myös matkailijan voi olla vaikea saada terveysapua sitä tarvitessaan.
Turun sataman uuden matkustajaterminaalin arkkitehtuurikilpailu käynnistyy
Uuteen matkustajaterminaaliin yhdistyvät sekä Viking Linen että Tallink Siljan toiminnot.

Baltic Princess -risteilyaluksella suomalaismiehen kuolemaan johtanut väkivaltatapaus – Ruotsin poliisi tutkii tapausta
Väkivallanteko sattui aluksen käytävällä tax free -myymälän edustalla torstain ja perjantain välisenä yönä viime viikolla.

Police investigate mass brawl at Turku port
An estimated 20 people were involved in the incident on Sunday evening in front of the Silja Line terminal in the Port of Turku.
Estonia tightens Covid entry rules for arrivals from Finland
However, two Baltic ferry firms say they don't believe the changes will significantly affect the already-low passenger numbers.
Nuori mies putosi Silja Galaxyn kyydistä lauantaina Turun saaristossa
Mies putosi laivasta lähes puoli vuorokautta ennen kuin asia tuli poliisin tietoon.
Kanta-Hämeeseen tartuntoja juhannuksen koronaristeilyltä
Maanantaina todettiin maakunnassa kaksi koronatartuntaa, jotka molemmat ovat peräisin laivaristeilyltä.

Rajojen avautuminen on matkailualalle valtava helpotus sekä hienoinen pettymys – työmatkaliikenne on pelastus varustamoille jättitappioiden jälkeen
Suomalaisilla matkailuyrityksillä voi olla aluksi vaikeuksia löytää työntekijöitä, koska yritysten kassat ovat lopussa. Monet matkailualan työntekijät ovat olleet lomautettuna jopa 15 kuukautta.
Turun satamassa liikennemuutoksia – Silja Linen henkilöautoliikenne siirtyy torstaista lähtien samalle kentälle rahtiliikenteen kanssa
Uusi lähtöselvitysalue nopeuttaa varustamon mukaan laivojen purku- ja lastausaikaa.

Tallink reports 108 million euro loss, 3,000 layoffs
The Estonian ferry company joins other travel operators in suffering a terrible 2020.

Risteilylaivoilla tulossa hiljaiset hiihtolomaviikot – suositukset hämmentävät matkustajia
Kaksi suurinta varustamoa arvioi, että liikkeellä on vain joitakin satoja matkustajia.
Finnair teki satojen miljoonien tappiot, koronavuosi meni pahasti miinukselle myös NoHo Partnersilla
Yle kokosi tulospäivän antia tähän juttuun.
"Jos siellä on 20 matkustajaa, niin onhan se tosi surullista" – Viking Line ja Tallink Silja kärvistelevät tiukentuneissa matkustusrajoituksissa
Viikko sitten voimaan tulleet rajaliikenteen testaukset ja rajoitukset ovat romahduttaneet risteilylaivojen matkustajamäärät Turussa ja Helsingissä.
M/S Galaxy siirtyy mereltä telakalle huoltoon
M/S Baltic Princess jatkaa liikennöintiä normaalisti.
Turku pilotoi aamulaivoilla saapuvien matkustajien testausta – testissä kävi 71 henkilöä
Testausta hankaloittaa matkustajien käyttämät useat poistumisreitit.

Silja Europa toimi syksyn ajan Tallinnassa kelluvana ostoskeskuksena – "Onko teillä tällainenkin alus", on moni virolainen ihmetellyt
Lokakuussa aluksella oli jopa tungosta, nyt koronan leviäminen hillitsee shoppailuintoa.
Keskiviikko 25.11.2020 (radio)
Koronatilanne. Pakettikuljetukset. Viking Amorella. Tallink Silja. Kaamos.
Tallink Silja vähentää noin 100 työpaikkaa
Irtisanomisten lisäksi lomautusten arvioidaan jatkuvan.

Maskipakko voimaan Tallink Siljan Helsingin ja Tallinnan välillä liikennöiville laivoille
Taustalla on Viron hallituksen eilen tekemä linjaus.
Talven abiristeilyt varattiin jo ennen koronakriisiä, nyt Janika Kuosmanen ja tuhannet muut lukiolaiset jännittävät, mitä niille käy – kysyimme 6 kysymystä
Nelonen Media Liven Abiristeilyt-brändi kertoi tänään siirtävänsä matkat helmikuulta huhtikuulle.
Tallink Silja ei suunnittele risteilyjä Kemiin – Viking Line toteaa perustelut oikeiksi
Helsingin ja Kemin välisen risteilyliikenteen haasteita ovat esimerkiksi pitkä matka ja matka-aika, jäätilanne sekä tax freen järjestäminen.

Tallink Silja aims to cut up to 120 ground staff jobs, due to coronavirus crisis
The company's CEO said furloughs were not enough to right the ship and that a reorganisation was in order.

Tallink Silja aloittaa yt-neuvottelut koronaviruspandemian takia
Arvioitu vähennystarve on 120 työpaikkaa.

Wednesday's papers: Restaurant reaction and hardship for hockey
Bars and restaurants will from October have restricted opening hours in Finland.

Miltä risteilymatkustuksen tulevaisuus näyttää? Bisneksen voivat pelastaa nopea toipuminen koronasta ja lyhytmatkailun suosio, sanoo tutkija Tapio Karvonen
Pelkästään Viking Line menetti kolme miljoonaa matkustajaa koronan vuoksi.
Ruotsista pääsee taas itänaapuriin – Ruotsalaiset ilahtuivat Suomeen matkustamisen helpottumisesta
Sukulaisia, ystäviä ja työpaikkoja sekä kauppa- ja yritystoimintaa on paljon molemmilla puolilla rajaa.
Matkayhtiöissä seurataan hetki hetkeltä palautuuko turistien virta – Finnair ja laivayhtiöt valmistautuvat lisäämään tarjontaa, mutta mikään ei ole nyt varmaa
Maahantulon rajoitukset poistuivat muun muassa Ruotsista, Norjasta ja Saksasta.
Ruokahävikkipuheet tuottavat tulosta: Ruotsinlaivojen seisovan pöydän mässäily on jäämässä historiaan
Hävikkiä syntyy laivoilla vähemmän ja siitäkin osa jalostetaan liikennepolttoaineeksi.
Covid testing trial starts at Port of Turku
The sites will offer arriving passengers coronavirus tests as well as guidance on matters like quarantines.
Turku testaa pilottikokeilla sataman koronaneuvontapisteitä
Pilotti toteutetaan tänään Viking Linen ja huomenna Tallink Siljan terminaalissa.
Tallink jatkaa lomautuksia Suomessa – irtisanoo Virossa ja Latviassa
Käynnissä olevat prosessit vaikuttavat yhteensä jopa 2 500 työntekijään Tallink-konsernin eri maissa.
Cruise firm Tallink suspends Turku-Tallinn route
The shipping group's CEO blamed ticket sales declines on "mixed messages" from the Finnish media about travel advice.
Tallink keskeyttää Turun ja Tallinnan väliset risteilyt
Tallinkin mukaan koronatilanteen aiheuttama epävarmuus on laskenut matkustajamääriä kesän jälkeen.